dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Mam działkę - co teraz

    Całe życie mieszkałem w blokach, więc wybaczcie, że pytam o rzeczy oczywiste.

    Myślałem, że najpierw muszę wystąpić o warunki przyłączenia prądu/gazu (warunki prz. wody dostałem w pakiecie z działką), bo to trwa nieraz długo, ale zdałem sobie sprawę, że nie wiem jeszcze gdzie tak na prawdę powinienem mieć skrzynkę, ile kW potrzebuję, ani też nie mam pewności co do umiejscowienia wjazdu (graniczę z drogą na odcinku 60m).

    Stwierdziłem, że w takim razie poszukam najpierw architekta - po wstępnych ustaleniach powinienem wiedzieć gdzie ma być skrzynka i wjazd, oraz ile kW prądu potrzebuję.

    Dzisiaj zacząłem się zastanawiać - decydując się na konkretne rozwiązania, na przykład WM - może się okazać, że czegoś brakuje (np do nawilżania powietrza warto mieć dostęp do wody). Pasowałoby tak na prawdę konsultować wszystkie instalacje z poszczególnymi wykonawcami, skonsultować moje oczekiwania i co będzie potrzebne do takiej instalacji i wtedy można przystąpić dopiero do projektu.

    Czy może architekt powinien to ogarnąć we własnym zakresie?

    Od czego zacząć?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    instalacje powinni projektować branżyści od instalacji - to jest integralną częścią projektu budowlanego.

    Zacznij od MPZP lub WZ

  3. #3

    Domyślnie

    Wniosek o wypis/wyrys z MPZP złożony wczoraj.

    Czyli jeśli dobrze rozumiem, to architekt powinien zaangażować podwykonawcę w celu projektu instalacji i zawrzeć to w projekcie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie powinien - to obowiązek ustawowy. Co najwyżej możesz z nim ustalić większą dokładność opracowania niż narzuca prawo.

    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20201609.pdf

    przecież architekt nie zajmuje się instalacjami czy liczeniem obciążeń konstrukcji - od tego ma branżystów. Projekt domu to praca całej grupy ludzi a nie tylko architekta.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-11-2020 o 19:44

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Sprawdź jaka droga (gminna, powiatowa) i wystąp do właściwego organu o warunki zjazdu.
    Zrób badania geologiczne.
    O przyłącza i warunki na media możesz wystapić., zaoszczędzisz czasu przy projekcie.
    Zweryfikuj miejscowy plan zagospodarowania dla Twojej działki.
    Załatw sobie wyrysy, zobaczysz gdzie przebiegają media.
    Znajdź projekt, który spełni Twoje oczekiwania, a przynajmniej częściowo. Będziesz miał o czym rozmawiać z architektem.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał googie Zobacz post
    Wniosek o wypis/wyrys z MPZP złożony wczoraj.
    Ale po co Ci wypis/wyrys? Wypis nie zawiera żadnej dodatkowej informacji niż dostępna publicznie. Ja nie składałem o żaden wypis. Jedynie architektowi podesłałem link do MPZP na stronie BIP. Całość MPZP jest dostępna na BIP. Ponadto Wydział Architektury, do którego składasz o pozwolenie na budowę również zna MPZP. Jest takie prawo od jakiegoś czasu, że urząd nie może żądać od obywatela dokumentu zawierającego informację, która jest dla urzędu dostępna.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    instalacje powinni projektować branżyści od instalacji - to jest integralną częścią projektu budowlanego.

    Zacznij od MPZP lub WZ
    Tak. Ale instalacje są częścią Projektu Technicznego (PT), a ten się robi po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 08-11-2020 o 15:40
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony