dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Porotherm 38T / 44T

    Witajcie. Mam pytanie do osób biegłych w temacie. Porotherm T ocieplony jest w środku wełną. Jest to materiał na ścianę jednowarstwową. Producent jako zaletę podaje wysoki współczynnik dyfuzji pary wodnej przez pustak. Domyślam się, że chodzi tutaj o tzw. oddychanie ścian. Zastanawiam się nad tym pustakiem, wiem nie jest tani, ale mam zamiar wrzucić kamień na elewację i nie widzę tego na styropianie. Moje wątpliwości budzi zamknięta w pustaku wełna. W ścianach trójwarstwowych pozostawia się szczelinę wentylacyjną tak by wełna była wentylowana i sucha. Pustak posiada wysoką paroprzepuszczalność. Co będzie z tą parą jak trafi do wełny??? Komory są zamknięte - nie wentylowane. Czy po jakimś czasie wełna nie stanie się jedną mokrą miazgą? Czy wełna zamknięta w ceramice porozytowej nie wymaga już wentylacji??? Prosiłbym o opinię osób, które faktycznie mają wiedzę w tym temacie. Za rady w stylu ociepl styropianem, tylko ściana 2W podziękuję.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    . Domyślam się, że chodzi tutaj o tzw. oddychanie ścian.
    Właściwie powinienść napisać że chodzi tutaj o tzw. "mityczne" oddychaniu ścian

    A wełna ? Para wodna, która zimą będzie migrować przez przegrodę w pewnym jej punkcie będzie się wykraplać. Wełna w tym wchłonie wodę, spadnie jej izolacyjność.
    Prędzej, czy później wyschnie- najpóźniej na elewacji północnej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Zrób analizę CW bo cała reszta to gdybanie jak komentarz powyżej.
    Wyjdzie Ci czy będzie kondensacja a jeśli będzie to czy odparuje.
    Wełna to bardzo dobry materiał.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 06-11-2020 o 20:15
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4

    Domyślnie

    Mimo, że Porotherm T to nie nowość bo pustaki są z nami już wiele lat to bardzo mało w sieci opinii ludzi którzy z tego budowali. Myślę, że cena pustaka ma tu istotne znaczenie i wielu inwestorów woli wybrać sprawdzone i tańsze rozwiązania. Zdaje sobie sprawę, że nie da się ot tak odpowiedzieć na postawione pytanie gdyż jest tu wiele zmiennych decydujących o zawilgoceniu wełny jak i schnięciu samego pustaka. Niewątpliwie brak styropianu od zewnątrz umożliwia schnięcie, pustaka, a tym samymi i wełny. Fajnie, że pojawiają się opinie bo technologia ciekawa choć wydaje się za droga w porównaniu z technologią 2W. Ps dzisiaj dostałem wycenę pustaka Porotherm 38T po 17.20 za szt. (zaprawa gratis) Co myślicie?

  5. #5

    Domyślnie

    Sebixx poruszyłeś ciekawy temat. Może patent jest w tym, że są to cienkie 4cm paski wełny przedzielone 2cm warstwą ceramiki.
    W ścianach 2W ocieplonych wełną też nie zostawia się pustki wentylacyjnej.

  6. #6

    Domyślnie

    A druga sprawa to o jakiej wilgoci w pustaku mowa (zakładając normalne warunki) skoro od wewnątrz jest tynk, grunt, farba emulsyjna a w pomieszczeniach mokrych kafle i wentylacja?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Dlatego budując ściany jednowarstwowe trzeba zadbać aby wszelkie warstwy były oddychające. Co do mitycznosci oddychania ścian to u mojej teściowej jest nieogrzewana komórka,. Wcześniej bez zagrzybien, po wymianie okna na pcv udawało się na mokro wentylacji okna nie zagrzybic pomieszczenia, po ociepleniu styro 15 cm plus klej, grzyb na ścianie ocieplonej w pełnym rozkwicie, podczas gdy na nieocieplonej jeszcze się broni. Ja wiem że w polskich realiach brak styropianu to lalunia ale bez styropianu na ścianach też jest życie

  8. #8

    Domyślnie

    Według mnie każdy element przegrody licząc od wewnątrz powinien mieć malejący spółczynnik oporu dla dyfuzji pary wodnej. Wówczas wełna będzie mogła szybko schnąć lub po prostu nie złapie wilgoci. Zastanawiam się jeszcze czy ceramika poryzowana zapewnia wentylację dla wełny. Jeżeli tak to technologia ta powinna być bezpieczna nie tylko dla wełny ale i dla całej ściany. Ja osobiście odpuściłem Porotherm T, gdyż za wiele miałem pytań i wątpliwości. Cena samego pustaka też nie jest mała. Sama technologia Porotherm T wydaje się być ciekawa jednak producent powinien dostarczyć więcej informacji dotyczących technologii budowania z niej ścian (np: schemat poszczególnych warstw przegrody).

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystko jest opisane na stronie wienerbergera. Nie ma tu żadnej filozofii. Tynk zewnętrzny, mur, tynk wewnętrzny. Tak jak się kiedyś budowało.

  10. #10

    Domyślnie

    Ok znalazłem może się komuś przyda.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	44T.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	61,4 KB
ID:	450362

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	38T.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	450360

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	30T.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	59,3 KB
ID:	450359
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	44T.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	450361  
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 17-11-2020 o 13:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony