dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie Okna z nawiewami a rolety.

    Witam,

    Widziałem na forum kilka podobnych tematów ale w żadnym nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.

    Jestem w trakcie budowy domu (stan surowy otwarty) i zastawiam się nad montażem rolet podtynkowych.
    Nadproża w trakcie budowy nie zostały przystosowane do rolet i nie jestem pewien czy udałoby się skrzynki dobrze zaizolować (w projekcie mam ocieplenie ściany styropianem o grubości 20 cm).

    Ze względu na wentylację grawitacyjną muszę zamontować okna z nawiewami i zastanawiam się czy w tym przypadku trzeba zamontować specjalne rolety podtynkowe które są przystosowane do okien z nawiewami czy jakiekolwiek będą ok. Zastanawiam się czy roleta nie zaburzy cyrkulacji powietrza.

    Czy ktoś zna firmy montujące okna i rolety z okolic Warszawy??

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil4 Zobacz post
    Zastanawiam się czy roleta nie zaburzy cyrkulacji powietrza.
    Przy zamkniętej rolecie powietrze spokojnie przedostanie się przez skrzynkę. Pamiętaj tylko o zamówieniu płaskich czerpni.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Dziękuję

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek Zobacz post
    Przy zamkniętej rolecie powietrze spokojnie przedostanie się przez skrzynkę. Pamiętaj tylko o zamówieniu płaskich czerpni.
    *czerpnia, czyli zewnętrzny element okapnika przystosowany do montażu pod roletą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200209_112315.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	450055
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200209_112330.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	450056
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 08-11-2020 o 20:02
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pvcwindow
    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Grodzisk Maz
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    70

    Domyślnie

    Głębokość skrzynki rolety zależy od jej wymiarów i zastosowanego napędu . A to m.in. zależy od wymiarów stolarki , jej ewentualnych podziałów oraz od Twoich preferencji .
    Proponowałbym Ci się wstrzymać z nawiewnikami , przynajmniej rok od zamieszkania w budynku , będziesz widział co się dzieje i czy faktycznie będą Ci one potrzebne . Nawiewnik możesz zamontować w każdym późniejszym etapie . Warto sprawdzić jaka będzie wilgotność i temperatura w pomieszczeniach oraz wilgotność powietrza na zew ( pory roku , itp ) . Dom chyba nie będzie energooszczędny / pasywny ? Nie będziesz miał rekuperacji . Patrz na szczelność nawiewnika w pozycji zamkniętej . Wybierając nawiewnik pamiętaj , aby frez ( otwór ) w skrzydle/ramie okna był odpowiednich wymiarów zalecanych przez producenta nawiewników . Jeśli już się zdecydujesz kup dobre , nie oszczędzaj

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał pvcwindow Zobacz post
    Proponowałbym Ci się wstrzymać z nawiewnikami , przynajmniej rok od zamieszkania w budynku , będziesz widział co się dzieje i czy faktycznie będą Ci one potrzebne . Nawiewnik możesz zamontować w każdym późniejszym etapie . Warto sprawdzić jaka będzie wilgotność i temperatura w pomieszczeniach oraz wilgotność powietrza na zew ( pory roku , itp ) . Dom chyba nie będzie energooszczędny / pasywny ? Nie będziesz miał rekuperacji . Patrz na szczelność nawiewnika w pozycji zamkniętej . Wybierając nawiewnik pamiętaj , aby frez ( otwór ) w skrzydle/ramie okna był odpowiednich wymiarów zalecanych przez producenta nawiewników . Jeśli już się zdecydujesz kup dobre , nie oszczędzaj
    Czy nie będę miał problemu z odbiorem domu jeśli nie zamontuję nawiewników?

    Dom jak wspominałem wcześniej mam najzwyklejszą wentylację grawitacyjną i w projekcie jest napisane, że muszę mieć nawiewniki w oknie lub w ścianie ponad oknem.
    Muszą one umożliwiać dopływ od 20 do 50 m3/h powietrza zewnętrznego przy całkowitym ich otwarciu i 20-30% tej ilości przy całkowitym ich zamknięciu. Dom rzekomo jest energooszczędny.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 12-11-2020 o 10:29 Powód: Poprawka cytowania

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją by ktoś miał problem z odbiorem w przypadku braku nawiewników, a to jest powszechne. Osobiście robię je średnio w 10% (lub mniej) budów, tylko gdy Inwestor jest świadomy, że nawiewnik to zawsze (Nawet przy zamknięciu) przepływ powietrza.

    Ale pochwalam fakt, że podochodzisz do budowy z szacunkiem do przepisów.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil4 Zobacz post
    Czy nie będę miał problemu z odbiorem domu jeśli nie zamontuję nawiewników?
    Budujesz dom czy trumnę? Nie masz reku, nie masz nawiewników, to czym chcesz oddychać w NOWYM domu?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    To chyba zboczenie byłego urzadnika. Mam jedno pytanie odnośnie nawiewników. W projekcie mam napisane, że okna w pokojach powinny mieć. Czy dobrze rozumiem, że w kotłowni i łazienkach nie muszę ich montować.
    Salon i kuchnia to jedno pomieszczenie z 3 oknami i drzwiami tarasowymi. Czy wystarczy jeden nawiewnik czy trzeba każde okno zaopatrzyć w nawiewnik?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil4 Zobacz post
    To chyba zboczenie byłego urzadnika. Mam jedno pytanie odnośnie nawiewników. W projekcie mam napisane, że okna w pokojach powinny mieć. Czy dobrze rozumiem, że w kotłowni i łazienkach nie muszę ich montować.
    Salon i kuchnia to jedno pomieszczenie z 3 oknami i drzwiami tarasowymi. Czy wystarczy jeden nawiewnik czy trzeba każde okno zaopatrzyć w nawiewnik?
    U kogoś wystarczy jeden nawiewnik, u innego trzy.. każdy dom jest inny.

    Kamil, to powinieneś mieć w projekcie, bo kto lepiej będzie wiedział jak ma wyglądać dom jak nie architekt?
    A że zwykle te kupione gotowce są uniwersalne to mogą stosować taki też niewiele mówiący zapis.

    Profesjonalna firma zajmująca się wentylację weźmie pod uwagę zarówno szacowaną "produkcję" wilgoci w domu jak i układ pomieszczeń.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak napisał finlandia.
    Takie rzeczy się projektuje i przelicza, a nie dobiera na oko.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    U kogoś wystarczy jeden nawiewnik, u innego trzy.. każdy dom jest inny.

    Kamil, to powinieneś mieć w projekcie, bo kto lepiej będzie wiedział jak ma wyglądać dom jak nie architekt?
    A że zwykle te kupione gotowce są uniwersalne to mogą stosować taki też niewiele mówiący zapis.

    Profesjonalna firma zajmująca się wentylację weźmie pod uwagę zarówno szacowaną "produkcję" wilgoci w domu jak i układ pomieszczeń.
    Dziękuję za odpowiedź.

    Widzę, że to bardziej skomplikowany temat niż mi się wydawało.

    W projekcie nic nie ma poza zapisem, że okna w pokojach powinny być zaopatrzone w nawiewniki powietrza.

    Tak jak wspomniałeś projekt jest gotowcem.

    Takie coś znalazłem w google i myślę, że może to być użyteczne:
    https://dobryklimat.org/pl/static/il...okiennych.html

  13. #13

    Domyślnie

    Masz tu kilka wykładów:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...1;16min]-wp100
    Myślę, że dowiesz się coś ciekawego, chociaż sam wykład nie zaprojektuje tego za Ciebie.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Masz tu kilka wykładów:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...1;16min]-wp100
    Myślę, że dowiesz się coś ciekawego, chociaż sam wykład nie zaprojektuje tego za Ciebie.
    Dziękuję, jak będę miał więcej czasu to pooglądam. Sporo tam tego jest.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Bardzo ogólną zasada jest to by pomieszczenia mające kanały wentylacyjne były bez nawiewniki natomiast każde inne pomieszczenie ma mieć nawiewnik bądź nawiewniki
    By całość działała prawidłowo powinna być dokładnie wyliczona
    Trzeba też pamiętać żeby drzwi nie stanowiły bariery w przepływie powietrza gdy są zamknięte więc między nimi A posadzka musi być szczelina czy to poprzez odpowiednią ich wysokość czy też podpięcie bo wyposażanie ich w tuleje trochę nieestetycznie wygląda natomiast drzwi w pomieszczeniach gdzie są kanału wentylacyjne muszą mieć na tyle duży otwór by "wyrobimy się z przepływem powietrza- zwaz że tam jest przepływ z kilku pomieszczeń z nawiewnikami
    Ale podstawa jest obliczenie tego wszystkiego by WG działa skutecznie
    Ach i jeszcze jedno
    Im niższe temperatury na zewnątrz tym wymiana powietrza jest zintensyfikowana i odwrotnie, latem wentylacja wogole nie dziala

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    latem wentylacja wogole nie dziala
    Ale wtedy przynajmniej można otwierać swobodnie okna.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Bardzo ogólną zasada jest to by pomieszczenia mające kanały wentylacyjne były bez nawiewniki natomiast każde inne pomieszczenie ma mieć nawiewnik bądź nawiewniki
    By całość działała prawidłowo powinna być dokładnie wyliczona
    Trzeba też pamiętać żeby drzwi nie stanowiły bariery w przepływie powietrza gdy są zamknięte więc między nimi A posadzka musi być szczelina czy to poprzez odpowiednią ich wysokość czy też podpięcie bo wyposażanie ich w tuleje trochę nieestetycznie wygląda natomiast drzwi w pomieszczeniach gdzie są kanału wentylacyjne muszą mieć na tyle duży otwór by "wyrobimy się z przepływem powietrza- zwaz że tam jest przepływ z kilku pomieszczeń z nawiewnikami
    Ale podstawa jest obliczenie tego wszystkiego by WG działa skutecznie
    Ach i jeszcze jedno
    Im niższe temperatury na zewnątrz tym wymiana powietrza jest zintensyfikowana i odwrotnie, latem wentylacja wogole nie dziala

    Z tego co napisałeś to wygląda na to, że mam tylko 4 pomieszczenia gdzie mogę zamontować nawiewniki tzn 3 sypialnie na poddaszu i pokój na parterze.
    O tych szczelinach w drzwiach lub otworach nawiewnych jest informacja w projekcie. Mają mieć powierzchnię 200 cm2 w przypadku drzwi łazienkowych i 80 cm2 w pokojach.

    Co do zapotrzebowania na powietrze to teraz mam trochę problem z interpretacją poniższego zapisu z normy:
    "b) usuwanie zużytego powietrza z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia
    bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi,
    pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym budynku jednorodzinnym lub w
    wielopoziomowym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.


    Wstępnie tak sobie to kalkulowałem ale w sumie nie jestem pewien czy powinienem dodać do tego wyliczenia sypialnie.

    1. Kuchnia 50m3/h
    2. Dwie łazienki 100 m3/h
    3. Spiżarka pod schodami 15m3/h
    Razem 165 m3/h

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Przede wszystkim powinieneś miec takie informacje w projekcie - gdzie i ile nawiewnikow musi być zamontowanych
    Ja podałem Tobie tylko zasadę ich rozmieszczenia
    Całość w rękach projektanta by później nie było sytuacji że następuje przeciąganie się wymiany powietrza miedzy nawiewnikami (pomieszczeniami) z pominięciem kanałów wentylacyjnych

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Przede wszystkim powinieneś miec takie informacje w projekcie - gdzie i ile nawiewnikow musi być zamontowanych
    Ja podałem Tobie tylko zasadę ich rozmieszczenia
    Całość w rękach projektanta by później nie było sytuacji że następuje przeciąganie się wymiany powietrza miedzy nawiewnikami (pomieszczeniami) z pominięciem kanałów wentylacyjnych
    Problem polega na tym, że projekt nie precyzuje ile nawiewników powinienem zamontować lub doprowadzić m3 powietrza na godzinę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	70,7 KB
ID:	451110

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil4 Zobacz post
    Problem polega na tym, że projekt nie precyzuje ile nawiewników powinienem zamontować lub doprowadzić m3 powietrza na godzinę.
    Może to pomoże w obliczeniach i decyzjach https://oknotest.pl/artykuly-tematyc...iki_wentylacja
    PRO QUALITY

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony