dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Grzyb na ścianie - czy to dobra strategia na usunięcie go?

    Witam,

    Ze względu na to że muszę się wprowadzić do nieużywanego pokoju w domu a jest tam dużo grzyba na ścianie chciałbym się Was zapytać czy mój plan na usunięcie go jest dobry.
    Ja całkowicie rozumiem że trzeba usunąć grzyba i możliwe że jest on głęboko w tynku, ale nie mam możliwości w tej chwili skuwać tynków ani docieplać ścian, po prostu chcę w miarę komfortowo przemieszkać tam przez rok.

    Działania które chcę podjać:
    1 Spryskanie i zdrapanie największych ognisk grzyba ( już to zrobiłem ale to stary tynk cementowo wapienny o nierównej strukturze)
    2 Ozonowanie pomieszczenia
    3 Pomalowanie gruntem wymieszanym z przeciwgrzybicznym dodatkiem do farby ( z tym mam największe wątpliwości)
    4 Porządne wysuszenie pomieszczenia
    5 Pomalowanie ścian farbą przystosowaną do łazienek
    6 Poprawienie wentylacji bo nie ma w niej ciągu

    Czy takie działania uważacie za prawidłowe i złe skutki przebywania w zagrzybiałym pomieszczenia będą zminimalizowane?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szymek12 Zobacz post
    Witam,

    Ze względu na to że muszę się wprowadzić do nieużywanego pokoju w domu a jest tam dużo grzyba na ścianie chciałbym się Was zapytać czy mój plan na usunięcie go jest dobry.
    Ja całkowicie rozumiem że trzeba usunąć grzyba i możliwe że jest on głęboko w tynku, ale nie mam możliwości w tej chwili skuwać tynków ani docieplać ścian, po prostu chcę w miarę komfortowo przemieszkać tam przez rok.

    Działania które chcę podjać:
    1 Spryskanie i zdrapanie największych ognisk grzyba ( już to zrobiłem ale to stary tynk cementowo wapienny o nierównej strukturze)
    2 Ozonowanie pomieszczenia
    3 Pomalowanie gruntem wymieszanym z przeciwgrzybicznym dodatkiem do farby ( z tym mam największe wątpliwości)
    4 Porządne wysuszenie pomieszczenia
    5 Pomalowanie ścian farbą przystosowaną do łazienek
    6 Poprawienie wentylacji bo nie ma w niej ciągu

    Czy takie działania uważacie za prawidłowe i złe skutki przebywania w zagrzybionym pomieszczenia będą zminimalizowane?
    Działania pozorowane. Krok 6. jest namiastką rozwiązania, bo wentylacja grawitacyjna jest bardzo kiepska. Brakuje fundamentalnego kroku: trwałego usunięcia przyczyny. To że go zabijesz rakotwórczą dla człowieka chemią podziała przez krótki czas, a na pewno są to szkodliwe substancje dla człowieka. A potem będziesz tam przebywał, a grzyb będzie dalej się rozwijał jak tylko środek straci swą moc. W każdym przypadku jeżeli w tym pomieszczeniu ma przebywać człowiek, to należy usunąć przyczynę, a nie pudrować problem. Przyczyny mogą być dwie:
    • niedobre ocieplenie ścian, lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniu (poniżej punktu rosy)
    • brak wentylacji, czyli odprowadzania wilgoci.



    W moim pokoju (pokój północny) miałem grzyb. Zastosowałem rekuperator ścienny. Od tego momentu grzyb zniknął całkowicie. Nie użyłem żadnej chemii. Ponadto jak tam będziesz przebywał, to temperatura też się podniesie, być może powyżej punktu rosy. Ja bym sugerował zastosowanie rekuperatora ściennego.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Działania pozorowane. Krok 6. jest namiastką rozwiązania, bo wentylacja grawitacyjna jest bardzo kiepska. Brakuje fundamentalnego kroku: trwałego usunięcia przyczyny. To że go zabijesz rakotwórczą dla człowieka chemią podziała przez krótki czas, a na pewno są to szkodliwe substancje dla człowieka. A potem będziesz tam przebywał, a grzyb będzie dalej się rozwijał jak tylko środek straci swą moc. W każdym przypadku jeżeli w tym pomieszczeniu ma przebywać człowiek, to należy usunąć przyczynę, a nie pudrować problem. Przyczyny mogą być dwie:
    • niedobre ocieplenie ścian, lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniu (poniżej punktu rosy)
    • brak wentylacji, czyli odprowadzania wilgoci.



    W moim pokoju (pokój północny) miałem grzyb. Zastosowałem rekuperator ścienny. Od tego momentu grzyb zniknął całkowicie. Nie użyłem żadnej chemii. Ponadto jak tam będziesz przebywał, to temperatura też się podniesie, być może powyżej punktu rosy. Ja bym sugerował zastosowanie rekuperatora ściennego.
    Trochę z grzybami się nawalczyłem, bo kupowałem stare, zapuszczone mieszkania do remontu pod wynajem i z doświadczenia wiem, że jeśli grzyb był widoczny na ścianie a teraz go nie widać, to nie oznacza, że nie ma o wewnątrz ściany i nie wytwarza zarodników, które są niewidoczne gołym okiem a które wdychamy. Zanosiłem znajomej pracującej w Sanepidzie kawałki tynku do sprawdzenia. Wyglądał OK a grzyb w nim siedział. Zbijałem, ozonowałem pomieszczenie, kładłem nowy.
    Wszystko zalezy od tego, jak szybko zareaguje się na pojawienie problemu. Jeśli grzyb ma czas podziałać, to głęboko wrośnie w podłoże.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4

    Domyślnie

    LEW2 o tym rekuperatorze nawet nie słyszałem ale wydaje się ciekawą opcją, niestety nie zmieści się w moim budżecie bo odnowienie tego pokoju trochę mnie będzie kosztować, na wiosnę na pewno się zaopatrzę w te urządzenie. Masz racje są to trochę działania pozorowane ale na ten moment nie mam innego wyjścia jak zminimalizowanie złych skutków zdrowotnych spowodowanych grzybem.

    Pytajnick czytałem już kiedyś o tych zarodnikach ale nie mogę pojąc w jaki sposób mogą one się wydostać z tynku przez barierę farby, nie twierdze że jest to nie możliwe ale jest to trudne do wyobrażenia dla mnie.

    Tak jak pisałem w pierwszym poście, wiem że moje działania powinny być bardziej kompleksowe i usunąć przyczynę ale z uwagi na to że do pokoju muszę się niedługo wprowadzić i przemieszkać tam przez rok, dlatego chcę zrobić to w miarę niskim kosztem bez zrywania starych tynków.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szymek12 Zobacz post
    LEW2 o tym rekuperatorze nawet nie słyszałem ale wydaje się ciekawą opcją, niestety nie zmieści się w moim budżecie bo odnowienie tego pokoju trochę mnie będzie kosztować, na wiosnę na pewno się zaopatrzę w te urządzenie.
    Nie wiem o jakim budżecie mówisz, ale tu znalazłem rekuperator ścienny za 700 zł

    Rekuperator kompaktowy Awenta HRV125P
    https://www.castorama.pl/rekuperator...saAmT6EALw_wcB
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piter_))

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-250
    Posty
    2

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o wspomnianą rekuperację top naprawdę świetny pomysł. W procesie likwidacji grzyba faktycznie należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczyny. Usunięcie przyczyny sprawi że grzyb nie będzie się już pojawiał na ścianach, głównie w narożnikach lub w okolicach okien. Po usunięciu przyczyny warto jednak przeprowadzić ozonowanie pomieszczenia aby je odświeżyć bo grzyb nieładnie pachnie i zdezynfekować aby nie wdychać cząsteczek grzyba fruwających w powietrzu domowym. Dobrą firma jest https://ozonsystem.pl Ceny tych usług u nich naprawdę nie należą do wygórowanych. Szybko i sprawnie wykonują ozonowanie dowolnych pomieszczeń.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Zadbaj o ogrzewanie pomieszczenia.
    Zrób tam dobrą wentylację.
    Rozpoznaj gdzie w ścianach są kable i rury i... ugotuj "grzybową".
    Wypłomieniuj ściany palnikiem do papy. Tak solidnie, chyba, że to dom z bala a nie murowaniec.
    Potem wygładź ściany , pomaluj i mieszkaj.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony