dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie ławy fundamentowej

    jak wykonać ocieplenie ławy fundamentowej (nie płyty) tak jak na załączonym rysunku.
    szukałem gotowych form ze styropianu xps/eps ele wszędzie wyskakuje do płyt.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0_195455ce3f2382af143b73b35558208f714b8a31.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	450245  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    jak wykonać ocieplenie ławy fundamentowej (nie płyty) tak jak na załączonym rysunku.
    szukałem gotowych form ze styropianu xps/eps ele wszędzie wyskakuje do płyt.
    Jak prace mogą być trzy tygodnie krótsze, jak u mnie trzeciego dnia były lane ławy?
    Jak taki drobiazg może zaoszczędzić 15%?
    Jakim cudem ma to być tańsze?

    Nie rób tak. To schemat marketingowy..

    Ścianę fundamentową kończysz równo z chudziakiem. Ścianę nadziemia zrób z BK. Masz wtedy całkiem przyzwoicie odizolowaną wylewkę grzewczą od ściany fundamentowej, jak dasz z 18-20cm EPS pod nią (odpowiednik ok. 6cm XPS - za to powierzchnia wielokrotnie mniejsza, niż takiego szalunku, więc i straty wielokrotnie mniejsze gdyby szalunek miał taką grubość).

    Bardzo też utrudniasz wykonanie uziomu fundamentowego wymaganego prawem (znaczy zrobić możesz - ale będzie bezużyteczny).

    Pamiętaj, że płyta rozkłada nacisk na całą powierzchnię - przy ławach powierzchnia a zatem i nacisk jest wielokrotnie większy. Więc i znacznie większe będzie osiadanie a co za tym idzie ryzyko pękania ścian. Jakiś konstruktor Ci się pod takim rozwiązaniem podpisał?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-11-2020 o 19:44

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak prace mogą być trzy tygodnie krótsze, jak u mnie trzeciego dnia były lane ławy?
    Jak taki drobiazg może zaoszczędzić 15%?
    Jakim cudem ma to być tańsze?
    Nigdzie nie pisałem, że to jest tańsze ani też że szybsze.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ścianę fundamentową kończysz równo z chudziakiem. Ścianę nadziemia zrób z BK. Masz wtedy całkiem przyzwoicie odizolowaną wylewkę grzewczą od ściany fundamentowej, jak dasz z 18-20cm EPS pod nią (odpowiednik ok. 6cm XPS - za to powierzchnia wielokrotnie mniejsza, niż takiego szalunku, więc i straty wielokrotnie mniejsze gdyby szalunek miał taką grubość).
    Rozumiem, że Beton Komórkowy (BK?) jest tą przyzwoitą izolacją?
    tak jak schematycznie na rysowałem?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bardzo też utrudniasz wykonanie uziomu fundamentowego wymaganego prawem (znaczy zrobić możesz - ale będzie bezużyteczny).
    Płyty fundamentowe mają chyba ten sam problem?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pamiętaj, że płyta rozkłada nacisk na całą powierzchnię - przy ławach powierzchnia a zatem i nacisk jest wielokrotnie większy. Więc i znacznie większe będzie osiadanie a co za tym idzie ryzyko pękania ścian.
    Chodzi o to że ten styropian pod ławą musi być wielokrotnie wytrzymalszy?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakiś konstruktor Ci się pod takim rozwiązaniem podpisał?
    Nie. Sam szukam informacji jak na razie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ocieplenie ław.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	450248  

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    Nigdzie nie pisałem, że to jest tańsze ani też że szybsze.
    No jak nie, jak to masz na obrazku.

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    Płyty fundamentowe mają chyba ten sam problem?
    Tak. Da się to rozwiązać uziomem parafundamentowym - ale to nie jest proste ani tanie i dziurawi termo i hydroizolację.



    Czasami projektancie dają część styropianu pod chudziaka, żeby ściany działowe nie były mostkiem do gruntu - ale IMO to też przesada zwłaszcza przy BK (przy silce bym to rozważył).

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czasami projektancie dają część styropianu pod chudziaka, żeby ściany działowe nie były mostkiem do gruntu - ale IMO to też przesada zwłaszcza przy BK (przy silce bym to rozważył).
    A to już nie jest bardziej opłacalne ocieplenie ściany fundamentowej od wewnątrz? Nawet jeśli weźmiemy tą silkę, to ściana zewnętrzna dotyka bezpośrednio bloczków fundamentowych, które mają 2-3 krotnie gorszą lambdę od silki. Powierzchnia styku takiej ściany fundamentowej z gruntem od wewnątrz jest spora.
    Tak samo przecież wewnętrzne fundamenty (pod ściany nośne) zwykle są nieocieplone. To może już lepiej tam ładować styropian niż pod chudziak pod ściany działowe?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A to już nie jest bardziej opłacalne ocieplenie ściany fundamentowej od wewnątrz?
    Pod ścianami działowymi nie ma ściany fundamentowej. Stawiasz je na chudziaku. I jak masz materiał tej ścianki działowej o nędznej lambdzie - to jest radiatorem do chudziaka i dalej do gruntu.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ja bym się nie odważył. Niby XPS 300 to 5x więcej, niż nacisk takiej ściany z silki. Ale trzeba pamiętać, że te 300kPa to przy 10% odkształceniu. Czyli nawet przy tych 5x mniej się ugnie i szanse na pękanie bardzo duże. XPS pod chudziakiem działa jak pod płytą - ciężar ścian działowych, wylewki i wszystkiego, co stoi na podłodze i wisi na ścianach działowych rozkłada się na wielokrotnie większą powierzchnię, to i szans na odkształcenie praktycznie brak (szybciej siądzie nieidealnie zagęszczony grunt).

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pod ścianami działowymi nie ma ściany fundamentowej. Stawiasz je na chudziaku. I jak masz materiał tej ścianki działowej o nędznej lambdzie - to jest radiatorem do chudziaka i dalej do gruntu.
    Jeszcze tak myślę nad tym i nie wiem czy do końca to rozumiem i się zgadzam.

    Załóżmy że jest ścianka działowa z silki... która jest wkopana w ziemię na pół metra wgłąb. Powiedzielibyśmy - kurde, ale duży mostek, prosto w ziemie idzie ciepło ze ściany. I teraz zamieńmy tą część w ziemi na materiał GORSZY - bloczki betonowe. Powiedzielibyśmy - kurde, to jest bardzo duży mostek, bo idzie prosto w ziemie a na dodatek część podziemna lepiej przewodzi ciepło.
    Ok, w rzeczywistości jest po drodze chudziak, ale to chyba wiele nie zmienia.

    Czego nie rozumiem ?

    Pytam w kontekście tego pytania:

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Tak samo przecież wewnętrzne fundamenty (pod ściany nośne) zwykle są nieocieplone. To może już lepiej tam ładować styropian niż pod chudziak pod ściany działowe?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Czego nie rozumiem ?
    Ja wiem, czego ja nie rozumiem. Mam zgadywać, czego nie rozumiesz? Bo innego pytania nie widzę.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wydaje mi się że bardziej rozsądne (jeśli już coś takiego robić) jest obustronne ocieplanie fundamentów (zewnętrznych i wewnętrznych) niż izolowanie ścian działowych pod chudziakiem. Ale oczywiście to szacowanie, w builddesku tego nie sprawdzimy.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Wydaje mi się że bardziej rozsądne (jeśli już coś takiego robić) jest obustronne ocieplanie fundamentów (zewnętrznych i wewnętrznych) niż izolowanie ścian działowych pod chudziakiem. Ale oczywiście to szacowanie, w builddesku tego nie sprawdzimy.
    U mnie suma powierzchni przekroju ścian działowych (czyli jaką powierzchnią stykają się z chudziakiem) jest bardzo podobna do powierzchni przekroju wewnętrznych ścian konstrukcyjnych. W takiej sytuacji ocieplenie tylko wewnętrznych ścian fundamentowych mija się z celem - bo ominie je ciepło przez chudziak. Więc chudziak trzeba ocieplić wtedy zarówno dla odcięcia drogi ucieczki ze ścian nośnych, jak i działowych. Z kolei ocieplenie tylko pod chudziakiem odetnie ucieczkę ciepła z całych ścian działowych - ale zostanie dziura dla ścian nośnych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

    Wiele domów jednak nie ma wewnętrznych ścian nośnych. I wtedy jak ktoś upiera się przy silce - to może rozważyć danie części termoizolacji pod chudziaka. Nie wiem, do jakich wniosków bym przy takim domu doszedł - ale rozważyłbym taką opcję (tak jak i opcję z płytą fundamentową rozważałem).

    Jak budujesz z silki dom energooszczędny (trochę oksymoron) to nie "albo" - a obydwa rozwiązania powinieneś zastosować.
    Tylko, że zastosowanie takiego rozwiązania nie ma sensu ekonomicznego - bo taniej wyjdzie płyta fundamentowa.



    Inne rozwiązanie, jak pisałem i takie ja wybrałem, to zarówno ściany nośne jak i działowe z BK - i masz na grubości EPS w podłodze izolację odpowiadającą 6cm XPS - więc całkiem przyzwoitą izolację.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-11-2020 o 23:50

  14. #14

    Domyślnie

    Ściany wewnętrzne mają tempeeraturę otoczenia więc oddawanie ciepła do gruntu jest rakie samo jakby tych ścian nie było.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Ściany wewnętrzne mają tempeeraturę otoczenia
    To prawda. Mają temperaturę taką, jak masz w domu.

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    więc oddawanie ciepła do gruntu jest rakie samo jakby tych ścian nie było.
    Gdyby grunt też miał taką temperaturę, jak masz w domu to byłaby prawda i wrzucanie styropianu pod podłogę nie miałoby sensu. Ale tak nie jest.
    Grunt pod ścianami wewnętrznymi nie ma temperatury otoczenia ścian wewnętrznych więc z przyjemnością przejmie ciepło z tych ścian.

  16. #16

    Domyślnie

    Ty to wodolej jesteś normalnie. Debatujecie o tym czy ocieplać ściany wewnętrzne, odpowiedź jest jedna ile by się nie cytowało przedmówców..... Ocieplać sobie można, sens ekonomuczny żaden, a wręcz przeciwnie bo produkcja tego xps, dostarczenie zanieczyszcza środowisko.

  17. #17

    Domyślnie

    Tylko nie pusz teraz o pseudopasywnych domiach

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Inne rozwiązanie, jak pisałem i takie ja wybrałem, to zarówno ściany nośne jak i działowe z BK - i masz na grubości EPS w podłodze izolację odpowiadającą 6cm XPS - więc całkiem przyzwoitą izolację.
    No to może jeszcze inne rozwiązanie. Należy wymurować pierwszą warstwę wszystkich ścian z BK. Wtedy będzie BK na poziomie styropianu.
    Na pewno to jest solidniejsze niż xps pod silką. Ale to teoria, nigdy nie słyszałem by ktoś murował silke na warstwie BK


    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Ściany wewnętrzne mają tempeeraturę otoczenia więc oddawanie ciepła do gruntu jest rakie samo jakby tych ścian nie było.
    No właśnie główny problem jest taki, że gdyby tych ścian tam nie było to w tym miejscu byłby styropian nad chudziakiem. W miejscu gdzie stoi ściana styropianu nie ma. Nie można więc powiedzieć że to nie ma żadnego wpływu.
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 15-11-2020 o 08:01

  19. #19

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz, bo się już pogubiłem.
    podsumowując:
    1. jak ściany z BK i łączy (styka) się z XPS w podłodze to jest ok?
    2. izolacja z xps pod ławę wymaga bardzo wytrzymałego XPS i się nie opłaci?
    3. płyty fundamentowe mają problem z uziomem, bo jest drogi i dziurawi izolację termiczną i hydro?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    1. jak ściany z BK i łączy (styka) się z XPS w podłodze to jest ok?
    2. izolacja z xps pod ławę wymaga bardzo wytrzymałego XPS i się nie opłaci?
    3. płyty fundamentowe mają problem z uziomem, bo jest drogi i dziurawi izolację termiczną i hydro?
    Ad 1 - u mnie ściana z BK nie styka się z XPS, tylko z EPS w PnG - i to jest IMO nawet przy grzaniu prądem z COP=1 optymalne rozwiązanie.
    Ad 2 Nie ma tak wytrzymałego XPS, żeby się nie ugiął pod ławą. To nie jest kwestia opłacalności, tylko bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. Robi to też problem z uziomem wymaganym w § 184. ust. 1 Rozporządzenia w sprawie WT.
    Ad. 3 Tak. O ile jest zrobiony uziom parafundamentowy - który niby nie jest, a niby jest uziomem wymaganym w Rozporządzeniu. Ale takiego uziomu prawie nikt nie robi, bo "elektrycy" to ... wstaw ile gwiazdek chcesz (zrobienie uprawnień tzw. SEP to jeden dzień i ze 350 zł - teraz nawet online). Więc na elektryków uważaj, bo na 99% będzie cienki - a pozostały 1% zaoferuje to samo, bo inaczej wypadłby z rynku (chyba, że rozmowę poprowadzisz tak, że będzie wyglądało, że się znasz i chcesz dobrze - ale wtedy ten 99% wcale lepiej nie zrobi, jak się nie znasz a wszyscy zedrą skórę jak z naiwniaka).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony