dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 66
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    ]komfort nie tyczył się (COP) -tylko grzaniu miejscowemu ( klimatyzatorem)
    COP to chyba wiesz czego się tyczy/[/QUOT
    No to rozumiem bo mam grzejniki we wszystkich pomieszczeniach , poza garderobą i spiżarnią i na prawdę się to przez tyle lat sprawdzało, co do komfortu to nie ma problemu z przeciągami czy zimną podłogą, klima jest ustawiona na 22 st i testy trwają zobaczymy no prądu idzie zdecydowanie mniej, gdybym budował dom od nowa to byłby pewno split do salonu i kanałówka do mniejszych pokoi,

    Nie ma nic złego w wydatkach o których piszesz ale są 2 warunki to muszą być świadome wybory na które cię stać i to tylko tyle albo aż tyle. Obecnie mody staje się minimalizm obawiam się że jak nam się gospodarka zawali to będzie bardzo modne z konieczności. Można rozkręcać konsumpcję owszem ale środowisko naturalne tego nie wytrzymuje i to też jest pewien problem aby sobie darować "bo chce bo mi się należy "

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ... Można rozkręcać konsumpcję owszem ale środowisko naturalne tego nie wytrzymuje ....
    Kilka postow wczesniej pytałes o sens zwiekszana wymagan cieplnych budynków, a to akurat ma wpływ na srodowisko a tego nie zauwazyłes, a konsumpcje zauwazyłes.
    Dziwna wybiórczosc.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kilka postow wczesniej pytałes o sens zwiekszana wymagan cieplnych budynków, a to akurat ma wpływ na srodowisko a tego nie zauwazyłes, a konsumpcje zauwazyłes.
    Dziwna wybiórczosc.
    Zgoda ale 30 -50 cm ocieplenia no nie wiem przecież wyprodukowanie tych dodatkowych materiałow też obciąża środkowisko.

    Nie bardzo rozumiem, uważam ze dalsze zwiększanie grubości przegród to obciążanie środowiska bo zimy skonczyły się w 2015, ponoć za mojego życia mamy sie doczekać klimatu Hiszpanii a Hiszpania Sachary, zobaczymy ale u mnie nie było jeszcze przymrozku wszystko w ogródku zielone. Obecne normy sa na tyle wysokie ze w domach więcej idzie na cwu niż na ogrzewanie. Kiedyś taryfa gazowa w2 dedykowana była dla kuchenki i piecyka do cwu obecnie można śie w tej normie zmieścić ze wszytkim. tzn z ogrzewaniem.

    Na FM był ten temat wałkowany jakie są granice opłacalności grubości przegród i tam to było omówione z detalami. Nie ma innych metod do zmuszenia bycia eko jak czynnik finansowy. Przykład dotychczas w Warszawie opłata śmieciowa wynosiłą 65 zł od lokalu a od stycznia ma wynieść 12,50 za zużytej 1m3 wody , moje pierwsze wrazenie jak załatać dziurę budżetowo przy pomocy cieknących kibli w stolicy ro są siężkie miliony. ale moze to skłoni do oszczędnosci.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 14-11-2020 o 20:51

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Dlaczego nie? No chyba że się nie rozliczasz ( rolnik)
    13,5k do 100000 na osobę/rok
    Rozliczam. Pracuję na etacie, dochód poniżej 100.000. Rozliczam PIT sama, nie z mężem. Nigdy nie dostałam żadnego zwrotu, stąd pesymizm. Czy dochody męża mają znaczenie? Mamy wspólnotę majątkową.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak go wykorzystac?, w przypadku duzych rozbieznosci lub braku szczegolowych wyników ze strony firmy instalacyjnej po prostu oferte odrzucic.
    Instalator zawsze bedzie sie upierał ze jego dane są najbardziej dokladne, murzarz powienien sie znac na murowaniu a nie doradzaniu termoizolacji, instalator powienien znac sie na instalowaniu, a nie doborze mocy pompy. Kazdy powienien sie zajmowac tym na czym sie zna.
    Czyli mam prawo oczekiwać od potencjalnego instalatora przewidywanych wyników zużycia energii? Powiedzmy z błędem rzędu 10-15% (ktoś tu podawał takie dane).

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    TAK.
    Jak podasz ile DOTĄD spalałaś węgla czy gazu.
    Da się to "przeliczyć" na jakąś PC.
    Zrozum!
    Ilość kWh jakich dom potrzebuje się nie zmienia.
    Zmienia się sposób ich pozyskania.
    ALBO je uwolnisz z nośnika energii (prąd, gaz, węgiel, drewno, pellet) ALBO przepompujesz z otoczenia (ten COP, SCOP itd) kosztem napędu PC.

    Dobrze by było ZMODYFIKOWAĆ dom tak, aby "mało brał".
    Termomodernizacja.
    POTEM zatrudnić jakąś PC.
    A ze mazury - raczej gruntówkę.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 14-11-2020 o 23:39
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    Rozliczam. Pracuję na etacie, dochód poniżej 100.000. Rozliczam PIT sama, nie z mężem. Nigdy nie dostałam żadnego zwrotu, stąd pesymizm. Czy dochody męża mają znaczenie? Mamy wspólnotę majątkową.
    Spoko- przecież ci napisałem 100000 osoba /rok. Jak wspólnota i rozliczasz się z mężem to x2 czyli dochody do 200000/rok = 13,5k dofinansowania +PIT
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Zgoda ale 30 -50 cm ocieplenia no nie wiem przecież wyprodukowanie tych dodatkowych materiałow też obciąża środkowisko.

    Nie bardzo rozumiem, uważam ze dalsze zwiększanie grubości przegród to obciążanie środowiska bo zimy skonczyły się w 2015, ponoć za mojego życia mamy sie doczekać klimatu Hiszpanii a Hiszpania Sachary, zobaczymy ale u mnie nie było jeszcze przymrozku wszystko w ogródku zielone. Obecne normy sa na tyle wysokie ze w domach więcej idzie na cwu niż na ogrzewanie. Kiedyś taryfa gazowa w2 dedykowana była dla kuchenki i piecyka do cwu obecnie można śie w tej normie zmieścić ze wszytkim. tzn z ogrzewaniem.

    Na FM był ten temat wałkowany jakie są granice opłacalności grubości przegród i tam to było omówione z detalami. Nie ma innych metod do zmuszenia bycia eko jak czynnik finansowy. Przykład dotychczas w Warszawie opłata śmieciowa wynosiłą 65 zł od lokalu a od stycznia ma wynieść 12,50 za zużytej 1m3 wody , moje pierwsze wrazenie jak załatać dziurę budżetowo przy pomocy cieknących kibli w stolicy ro są siężkie miliony. ale moze to skłoni do oszczędnosci.
    To nie tylko zwiekszanie grubosci ocieplenia przegród, to okna i drzwi o mniejszym Uw, to szczelniejszy dom, to WM z rekuperacją. co to mówic o zwiekszaniu skoro jeszcze bardzo czesto spotykam nowe nie zamieszkałe domy z 10-12 cm stypianu na podłodze, z 3-4 kominami, a bez WM bo rzekomo za drogo, jakby te 4 kominy były za darmo. O kopciuchach z rzekomo V klasa nie wspomnę. Ty piszesz o 30-50 cm styropianu, a nie widzisz tych nowych domów które WT spełniają tylko dzieki oszustwu architektów. Selektywnie bardzo selektywnie widzisz ten problem.
    Hiszpania ma byc juz niedługo u nas?, moze i bedzie, ale wtedy nie bedzie wymagan jak na Antarktydzie.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    Czyli mam prawo oczekiwać od potencjalnego instalatora przewidywanych wyników zużycia energii? Powiedzmy z błędem rzędu 10-15% (ktoś tu podawał takie dane).
    Ja podawałem, nie wiem czy masz takie prawo. Firma moze podac co chce. Ty skorzystac z ich nie musisz. Problem jest taki ze samej/u ciezko jest zweryfikowac "obliczenia" instalatora.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja podawałem, nie wiem czy masz takie prawo. Firma moze podac co chce. Ty skorzystac z ich nie musisz. Problem jest taki ze samej/u ciezko jest zweryfikowac "obliczenia" instalatora.
    To prawda... Pytanie o kolejność: najpierw audyt robi instalator i potem zweryfikować to u niezależnej firmy? Czy mieć niezależny i porównać?

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To nie tylko zwiekszanie grubosci ocieplenia przegród, to okna i drzwi o mniejszym Uw, to szczelniejszy dom, to WM z rekuperacją. co to mówic o zwiekszaniu skoro jeszcze bardzo czesto spotykam nowe nie zamieszkałe domy z 10-12 cm stypianu na podłodze, z 3-4 kominami, a bez WM bo rzekomo za drogo, jakby te 4 kominy były za darmo. O kopciuchach z rzekomo V klasa nie wspomnę. Ty piszesz o 30-50 cm styropianu, a nie widzisz tych nowych domów które WT spełniają tylko dzieki oszustwu architektów. Selektywnie bardzo selektywnie widzisz ten problem.
    Hiszpania ma byc juz niedługo u nas?, moze i bedzie, ale wtedy nie bedzie wymagan jak na Antarktydzie.
    Dobrze napisane.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    To prawda... Pytanie o kolejność: najpierw audyt robi instalator i potem zweryfikować to u niezależnej firmy? Czy mieć niezależny i porównać?
    Nie spotkałem sie z instalatorem bedacym audytorem energetycznym, poza moją osobą. Watpie i nie znam przypadku aby instalator wykonał przed montazem audyt energetyczny. To co przedstawia inwestorowi jest wynikiem obliczen kalkulatora doborowego najczesciej firmowego (producenta danej PC). Z dokladnoscią i rzetelnoscia ma to niewiele wspolnego. Optymalizacja kosztów instalatora polega na ogol na samodzielnym liczeniu korzystajac ze kalkulatora lub skorzystaniu z innych darmowych kalkulatorów typu CW.
    Kolejnosc jest odwrotna, czyli najpierw audyt energetyczny, czesto w komplecie z projektem ogrzewania podłogowego od niezaleznego audytora/projektanta a pozniej porównanie z "obliczenianiami instalatora". Celowo dałem w cudzysłow slowo obliczania gdyz uwazam ze instalator powinien prawidłowo zainstalowac, a dobór mocy powienien dokanac kto inny.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 15-11-2020 o 11:37

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    ]komfort nie tyczył się (COP) -tylko grzaniu miejscowemu ( klimatyzatorem)
    COP to chyba wiesz czego się tyczy/[/QUOT
    Nie wiem oc chodzi z tym komfortem jesli podłogówka stabilizuje tempperaturę podłogi na odpowiednim poziomie.
    Gdybym stawiał nową bude to zrobiłbym kanałówkę może trochę bardziej firmową podłogówkę tylko trudno powiedzieć czy kable czy wodną na COP1
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie wiem oc chodzi z tym komfortem jesli podłogówka stabilizuje tempperaturę podłogi na odpowiednim poziomie.
    Gdybym stawiał nową bude to zrobiłbym kanałówkę może trochę bardziej firmową podłogówkę tylko trudno powiedzieć czy kable czy wodną na COP1
    Ja bym zrobił po amerykańsku tzn wymiennik kanałowy a przewody w podłodze, żeby nikt nie pitolił że jest zły rozkład temperatur.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie wiem oc chodzi z tym komfortem jesli podłogówka stabilizuje tempperaturę podłogi na odpowiednim poziomie.
    Gdybym stawiał nową bude to zrobiłbym kanałówkę może trochę bardziej firmową podłogówkę tylko trudno powiedzieć czy kable czy wodną na COP1
    Przeczytaj ten mój post do którego się odnosisz jeszcze raz --bo ja piszę o WODZIE a ty o LODZIE
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Przeczytaj ten mój post do którego się odnosisz jeszcze raz --bo ja piszę o WODZIE a ty o LODZIE
    hahah pierwsze skojarzenie z robieniem łaski i bez alt

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie spotkałem sie z instalatorem bedacym audytorem energetycznym, poza moją osobą. Watpie i nie znam przypadku aby instalator wykonał przed montazem audyt energetyczny. To co przedstawia inwestorowi jest wynikiem obliczen kalkulatora doborowego najczesciej firmowego (producenta danej PC). Z dokladnoscią i rzetelnoscia ma to niewiele wspolnego. Optymalizacja kosztów instalatora polega na ogol na samodzielnym liczeniu korzystajac ze kalkulatora lub skorzystaniu z innych darmowych kalkulatorów typu CW.
    Kolejnosc jest odwrotna, czyli najpierw audyt energetyczny, czesto w komplecie z projektem ogrzewania podłogowego od niezaleznego audytora/projektanta a pozniej porównanie z "obliczenianiami instalatora". Celowo dałem w cudzysłow slowo obliczania gdyz uwazam ze instalator powinien prawidłowo zainstalowac, a dobór mocy powienien dokanac kto inny.
    A jeśli już mamy instalację i są to głównie grzejniki? Podłogówka tylko w łazienkach...

    I dziękuję. Jest Pan kopalnią wiedzy. Wiem już czego na pewno nie zrobimy.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    A jeśli już mamy instalację i są to głównie grzejniki? Podłogówka tylko w łazienkach...

    I dziękuję. Jest Pan kopalnią wiedzy. Wiem już czego na pewno nie zrobimy.
    To w takim przypadku nie zaszkodzi pomyslec o pompie wysotemperaturowej, a ozc pomoze obliczyc prawidłowową Tz

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To w takim przypadku nie zaszkodzi pomyslec o pompie wysotemperaturowej, a ozc pomoze obliczyc prawidłowową Tz
    Ale generalnie nie wyklucza się? Bo już i takie opinie słyszeliśmy... :-/
    I czy wysokotemperaturowa jest droższa/kłopotliwsza itp. w montażu i eksploatacji?

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    Ale generalnie nie wyklucza się? Bo już i takie opinie słyszeliśmy... :-/
    I czy wysokotemperaturowa jest droższa/kłopotliwsza itp. w montażu i eksploatacji?
    Drozsza owszem, ale czy koniecznie potrzebna to odpowiedz dadza obliczenia ozc i zainstalowanych grzejników. Majac takie obliczenia mozna porównac opłacalnosc dla róznych pomp dla tej samej Tz.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony