dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    @_John napisał:

    To przypomina mi teorię na temat żuka, który gdyby wiedział, że według praw fizyki nie ma prawa latać to by spadł.
    Od 4 lat użytkuję system w którym mam te elementy połączone i odpukać na razie wszystko ok. Z uśmiechem czytam Wasze rozważania teoretyczne, niektóre są słuszne a inne mniej słuszne lub wręcz wprowadzające w błąd. Co mogę potwierdzić, to fakt, że zimą włączam nawilżacze aby utrzymać wilgotność względną w okolicach 48-50%
    Poniżej schemat poglądowy instalacji łączącej ogrzewanie/chłodzenie z wentylacją i rekuperacją.
    Załącznik 450369
    Co ma piernik do wiatraka?
    W schemacie który przedstawiłeś są 2 osobne urządzenia do wentylacji i klimatyzacji.
    Jedyne co tam jest wspólnego to kanały nawiewu.
    Rozwiązanie jak najbardziej do realizacji z klimatyzacją kanałową.
    Pod warunkiem, że użytkownik akceptuje jeden uśredniony pomiar temperatury dla wszystkich pomieszczeń.

    Pomijam to, że to co używasz zostało zaprojektowane do zdecentralizowanej klimatyzacji powierzchni biurowych
    To, że jest to proponowane jako rozwiązanie domowe to wyłącznie wymysł polskich dystrybutorów/instalatorów

    Z instrukcji DAIKIN VAM :
    Nie należy montować urządzenia HRV ani kratki
    ssącej/wylotowej
    w następujących miejscach.
    - W miejscach wilgotnych, jak np. łazienka.
    Może to spowodować zwarcie lub porażenie
    prądem elektrycznym oraz uszkodzenia.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 17-11-2020 o 15:36

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Poniżej schemat poglądowy instalacji łączącej ogrzewanie/chłodzenie z wentylacją i rekuperacją.
    Załącznik 450369
    Bez przepustnic? Czyli jak chłodzisz, to łazienki w tych samych proporcjach strumień jest dzielony co przy grzaniu?

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Też mam takie podejście. Tyle, że Kaizen trochę racji chyba ma, że np w salonie będzie temperatura 23stopnie powiedzmy latem przy kanałówce, ale w sypialni która jest od zachodu zrobi się mega zimno powiedzmy poniżej 20 stopni bo kanałówka będzie starała się zrobić temperaturę te 23 w salonie nasłonecznionym. Prawda czy nie koniecznie?
    Mógłby ktoś wymyślic system wsyztsko w jednym z regulacja temperatury na każdy nawiew oddzielnie bez splitów.
    Toć to chyba nie jest fizyka kwantowa.
    Są takie rozwiązania z przepustnicami, ale to już o wiele wyższy koszt bo też wyższa szkoła jazdy z równoważeniem przepływów.

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    @_John napisał:

    To przypomina mi teorię na temat żuka, który gdyby wiedział, że według praw fizyki nie ma prawa latać to by spadł.
    Od 4 lat użytkuję system w którym mam te elementy połączone i odpukać na razie wszystko ok. Z uśmiechem czytam Wasze rozważania teoretyczne, niektóre są słuszne a inne mniej słuszne lub wręcz wprowadzające w błąd. Co mogę potwierdzić, to fakt, że zimą włączam nawilżacze aby utrzymać wilgotność względną w okolicach 48-50%
    Poniżej schemat poglądowy instalacji łączącej ogrzewanie/chłodzenie z wentylacją i rekuperacją.
    Załącznik 450369
    To jest klimatyzacja z wentylacją, a nie wentylacja z chłodzeniem. O identycznym układzie pisałem w tym temacie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Powinienem pod rysunkiem dodać informcję o źródle z którego go zapożyczyłem, co czynię teraz, mianowicie jest to blog Karbonu, gdzie każdy wpis jest merytoryczny, sprawdzony w praktycznym działaniu w przeciwieństwie do niektórych teorii tutaj. To był rysunek poglądowy, moja instalacja jest trochę inna ale co do zasady zgodna.
    _John napisał:
    Jedyne co tam jest wspólnego to kanały nawiewu...
    Przyjrzyj się dokładniej na połączenie pomiędzy VAM a FBQ bo Ci to umknęło.
    _John napisał:
    Pomijam to, że to co używasz zostało zaprojektowane do zdecentralizowanej klimatyzacji powierzchni biurowych...
    Masz rację, wszystkie Biedronki, Lidle, itp. ogrzewają i chłodzą tym sposobem a nie podejrzewam ich o rozrzutność wręcz przeciwnie dlatego mnie to nic nie ujmuje.
    Z instrukcji HRV:
    Podczas prac montażowych należy mieć na uwadze
    możliwość wystąpienia silnych wiatrów, tajfunów i trzęsienia
    ziemi. Wykonanie instalacji w sposób nieprawidłowy może
    skutkować np. upadkiem urządzenia HRV
    Kaizen napisał:
    Bez przepustnic? Czyli jak chłodzisz, to łazienki w tych samych proporcjach strumień jest dzielony co przy grzaniu?
    Tak, bez tradycyjnych przepustnic jedynie za pomocą sezonowego dławienia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp..jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	10,0 KB
ID:	450373
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kajzerka.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	23,5 KB
ID:	450374
    Owczar napisał:
    To jest klimatyzacja z wentylacją, a nie wentylacja z chłodzeniem
    Jeżeli się zgodzimy, że chłodzenie jest elementem klimatyzacji to masz rację tylko co to zmienia? Dlatego spodziewając się takich reakcji wspomniałem o żuku.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Są takie rozwiązania z przepustnicami, ale to już o wiele wyższy koszt bo też wyższa szkoła jazdy z równoważeniem przepływów.



    To jest klimatyzacja z wentylacją, a nie wentylacja z chłodzeniem. O identycznym układzie pisałem w tym temacie.
    Właśnie zgłosiłem się do swojego potencjalnego wykonawcy, żeby wyliczył mi taką opcję.
    Rekuperacja dobrej jakości z opcją nawilżania i osuszania powietrza.
    Plus klimatyzacja kanałowa z 4 różnymi jednostkami 3 pokoje i salon kuchnia. Każda z osobna regulacja temperatury (czy na przepustnicach czy na odzielnych jednostkach zobaczymy co wyjdzie z tego)
    Jesfem ciekawy kosztów bo do tego mi najbliżej.
    Zima działa tylko rekuoeracja latem sam załączam klimę jak trzeba z różnymi temperaturami w pomieszczeniach. Wiadomo jednostka kuchnia salon najbardziej nasłonecznione ma być najmocniejsza te w pokojach nazwijmy to pierdziawki jak pokoje mają po 12 metrów.
    Najlepiej wszystko sterowane online tak aby nie działało to cały czas jak np w domu nie ma nas 7h. Tylko na godzinę przed przyjazdem załączyć klimatyzację niech ochłodzi powietrze.
    Taki zamysł po dyskusjach z Wami. Bardzo za nie dziękuję. Owczar Ty z tym swoim znajomym na kierowałeś mnie na takie rozwiązanie tyle, że ja chce w odzielnych kanałach klimę i reku, żeby nie musiało to działać cały czas razem. Przez 90 % roku będzie chodzić sama ręku te 10 może 15 podziała klima.
    Dam znać jak mi wyliczy jak to wychodzi cenowo.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To po prostu wentylacja może być jako osobna instalacja bez współdzielnia kanałów. Wtedy nie musi działać razem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To po prostu wentylacja może być jako osobna instalacja bez współdzielnia kanałów. Wtedy nie musi działać razem.
    Tak też chcę zrobić. Koszt większy pewnie, ale trudno życie nie po to stawiam chałupę na resztę życia pewnie za kupę kasy jak dla mnie, żeby w coraz gorętsze lata cierpieć w domu jak mam w mieszkaniu. Żona śmieje się ze mnie co ja tak przeżywam to, ale sama potem zobaczy co znaczy w lato iść spać normalnie, a nie umierać z gorąca i dusić się zamulonym powietrzem.
    Jak ktoś ma jakąś firmę ogarnięta z okolic Pomorza, warminsko mazurskiego to proszę na priv nie obrażę się żeby się do nich zgłosić po wycenę rozwiązania

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    każdy wpis jest merytoryczny, sprawdzony w praktycznym działaniu w przeciwieństwie do niektórych teorii tutaj
    Proszę cię.
    A co miałby innego pisać handlarz produktami DAIKIN'a?
    Tyle dobrze, że marketingowy bełkot miesza z solidną praktyką, tylko dlatego da się to czytać.
    Czy sprawdzone w praktycznym działaniu?
    Pewnie, że tak.
    Najlepiej się uczyć i sprawdzać w praktyce działanie urządzeń u kogoś, za czyjeś pieniądze
    W tej dziedzinie większość instalatorów przoduje.

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Przyjrzyj się dokładniej na połączenie pomiędzy VAM a FBQ bo Ci to umknęło.
    Nic mi nie umknęło.
    Co daje ci połączenie tych 2 urządzeń wspólnymi kanałami?
    Chcesz mnie przekonać, że rozkład kanałów wentylacyjnych jest optymalny dla potrzeb klimatyzacji?
    Co z pomieszczeniami gdzie ma być nawiew a klimatyzacja jest zbędna?
    O sterowaniu indywidualnym w takim układzie można zapomnieć.

    System dobry, do małego domku szkieletowego, taka mała podzielona karton gipsem kubatura, to dla klimatyzacji to samo co duża i otwarta (analogia do biedronki i lidla)
    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Z instrukcji HRV:
    Podczas prac montażowych należy mieć na uwadze
    możliwość wystąpienia silnych wiatrów, tajfunów i trzęsienia
    ziemi. Wykonanie instalacji w sposób nieprawidłowy może
    skutkować np. upadkiem urządzenia HRV
    I to jak rozumiem jest dowód na to, że łazienki japońskie są inne niż te polskie, bo u nas nie występuje trzęsienie ziemi?
    A instrukcja instalacji, której poprawność jest podstawą do udzielenia gwarancji jest dodawana do urządzenia po to by inwestor miał czym grilla rozpalić.
    Nawinął ci handlarzyna makaron na uszy a ty łykasz to jak pelikan.

    Ps. Dlaczego Daikin słowem nie wspomina, że można ten system z powodzeniem stosować w domach, nawet schemat który wklejasz nie pochodzi z dokumentacji Daikin tylko od producenta ogrzewania nadmuchowego.
    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Najlepiej wszystko sterowane online tak aby nie działało to cały czas jak np w domu nie ma nas 7h. Tylko na godzinę przed przyjazdem załączyć klimatyzację niech ochłodzi powietrze.
    Błędne założenie.
    Klimatyzacja powinna działać cały czas by nie dopuszczać do nagrzania domu.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    @_John
    Myślałem, że poniżej pewnego poziomu dyskusji nie zejdziesz ale się pomyliłem. Czyżby konkurencja? W Twojej wizji jeżeli fakty świadczą inaczej tym gorzej dla faktów. Zadajesz zamiast odpowiedzi same pytania. Dodam, że " handlarzyna " -jak piszesz pejoratywnie- ma tu na forum swój płatny profil i autoryzację Daikina jako firma, której mottem jest sentencja:
    My nie sprzedajemy kotłów, grzejników czy klimatyzatorów….
    Dajemy Ci rozwiązanie… To odróżnia nas od innych
    i ja jako klient mogę to potwierdzić a jest tu na forum kilku, może kilkunastu, którzy powiedzą to samo. Zakończę tą dyskusję z Tobą cytatem użytkownika, który pisał kiedyś prozą ale ostatnio przerzucił się na pisanie bajek:
    Za wyrocznie można przyjąć wyłącznie tematy, gdzie projekty opisane tutaj zostały wykonane i przetestowane przez użytkowników. _John 20.05.2015 FM
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  10. #30

    Domyślnie

    Doszedłem ostatecznie do konsensusu jak to ogarnąć.
    Jeżeli chodzi o klimę to najlepiej jednak wyjdzie kasetonowa. Będę miał wszędzie podwieszane sufity, a kanałowa musiałbym mieć i tak w ścianie jakby pulke wystająca na nią bo ona może chłodzić poziomo także efekt praktycznie taki jak przy splicie bo na ścianie coś by było. Dostałem propozycję na samsunga wind free.
    Jednostka zewnętrzna 8kw
    1 jednostka w salon kuchnia (50m2) o mocy 5.2kw wind free 4 kierunkowa
    3 jednostki do każdego pokoju o mocy 2.6kw (nie ma mniejszych) też wind free chłodzenie 1 kierunkowe.
    Całość plus rury robocizna itd około 35tys brutto.
    Pytanie do Was jak za takie rozwiązanie cena ok? Dwa czy klimą samsunga sprawdzi się? Wiadomo na ich stronie piszą wszystko pięknie mikro kanały żeby nie było podmuchów cicha piękna itd
    Do tego rekuperacja z wymiennikiem obrotowym aby mi nawilżała też powietrze. Myślałem o komfovent Domekt R 450 V w tej nowej wersji.
    Koszt z osprzętem około 20tys
    Czy jakiś inny reku chodzi o to nawilżanie bardzo mi na tym zależy.
    Chyba, że inny pomysł na reku?
    Czy myślicie, że taki zestaw sprawdzi się? Mieści się w moim budżecie do 60k

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Klima kasetonowa spoko opcja. Ładnie zamontowana nie rzuca się tak w oczy i nie szpeci ścian oraz daje lepszy rozkład nawiewanego powietrza.

    Reku lepiej np Reqnet z polimerowym wymiennikiem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Do tego rekuperacja z wymiennikiem obrotowym aby mi nawilżała też powietrze.
    Dziwne, że w dobie koronawirusa ktoś myśli ciepło o wymienniku obrotowym.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziwne, że w dobie koronawirusa ktoś myśli ciepło o wymienniku obrotowym.
    Ale ty tak na serio w kontekście domu jednorodzinnego?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale ty tak na serio w kontekście domu jednorodzinnego?
    A co w tym dziwnego? Przyjmujesz za pewnik, że zachorują wszyscy domownicy, albo nikt? Ja znam przypadki, gdzie jedna osoba zachorowała i udało jej się nie zarazić pozostałych domowników. Jakby z wywiewu część wracała nawiewem, to pewnie nie byłoby to możliwe.
    Zresztą to dotyczy wszelkich chorób roznoszonych drogą powietrzną - ale teraz to szczególnie przemawiający do wyobraźni argument.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co w tym dziwnego? Przyjmujesz za pewnik, że zachorują wszyscy domownicy, albo nikt?
    Nie. Przyjmuję, że na to czy zachorują wszyscy czy nikt będą miały wpływ inne czynniki niż rodzaj wymiennika WM.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja znam przypadki, gdzie jedna osoba zachorowała i udało jej się nie zarazić pozostałych domowników. Jakby z wywiewu część wracała nawiewem, to pewnie nie byłoby to możliwe.
    Jeżeli chory funkcjonuje w tym samym domu to są czynniki po stokroć istotniejsze niż rodzaj wentylacji.

    Do niczego nie zamierzam cię przekonywać. Po prostu odradzanie obrotowego w domu jednorodzinnym ze względu na wirusy jest dla mnie abstrakcyjne z lekką nutką absurdu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Doszedłem ostatecznie do konsensusu jak to ogarnąć.
    Jeżeli chodzi o klimę to najlepiej jednak wyjdzie kasetonowa. Będę miał wszędzie podwieszane sufity, a kanałowa musiałbym mieć i tak w ścianie jakby pulke wystająca na nią bo ona może chłodzić poziomo także efekt praktycznie taki jak przy splicie bo na ścianie coś by było.
    Każdy klimatyzator kanałowy może również pracować w pionie (przepływ powietrza z dołu do góry)
    Niektórzy tak robią, ze względu na łatwiejszy dostęp serwisowy.
    Robisz zabudowę z GK, od góry do dołu z czerpnią od strony holl'u.
    Można schować w ścianie - zamiast 12 cm, masz ścianę o grubości 25 cm, z urządzeniem wewnątrz.

    A jeśli o kasety chodzi.
    Zwróć uwagę, że jednostka zewnętrzna o mocy 10 kW, która obsługuje te 4 kasety może pracować z mocą minimalną 2,6 kW.
    To będzie niestety wyraźnie przewymiarowany system klimatyzacyjny
    Komfortowo to pracować nie będzie.
    Będzie bardzo przesuszać powietrze.
    Jaki poziom hałasu oferują te jednostki na minimalnych biegach? To nie są urządzenie przewidziane do montażu w niskich sufitach pokoi poddasza.
    Nie ma się co oszukiwać - kaseta o mocy 2,6 kW zamontowana indywidualnie w małym pkoju i 10 kW agregat zewnętrzny będzie pracować praktycznie on/off.
    Nie wierzę, że to będzie w stanie w malutkim pokoiku utrzymać stałej temperatury, kiedy zapotrzebowanie na chłód przy pracy ciągłej to +/- 500 W.

    Jeśli pasuje ci rozwiązanie z kasetą, to lepiej wziąć model który daje możliwość podłączenia kanałów rozprowadzających.
    Montuje się jedną kasetę w centralnym punkcie (w hollu) i kanałami rozprowadzasz chłód do pokoi.
    Wtedy masz jeden optymalnie dobrany agregat na cały dom i znacznie szerszy zakres modulacji pracy.
    Jest też znacznie ciszej, bo nie masz wentylatora w pokoju.
    Oczywiście nie ma komfortu ustawiania temperatury indywidualnie dla każdego pokoju.

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Do niczego nie zamierzam cię przekonywać. Po prostu odradzanie obrotowego w domu jednorodzinnym ze względu na wirusy jest dla mnie abstrakcyjne z lekką nutką absurdu.
    Norwegia, Szwecja i Finlandia - 90% wentylacji domowych to jednostki z rotorami.
    Kaizen może jakaś misja humanitarna? Powinno się ich ostrzec, przed zagrożeniem jakie sobie zafundowali.

    PS. Jeśli chodzi o centrale z rotorami to polecam wyłącznie skandynawskich producentów: Swegon, Systemair lub Flexit.
    To są firmy, które od lat zajmują się tego typu produktem i mają je dopracowane.
    Wszyscy inni producenci, mają rotory na zasadzie "wypełniacza oferty"

    W centralach Swegon, widziałem urządzenie wylicza wilgotność względną i utrzymuje ją na stałym zadanym poziomie, samo RH bez uwzględnienia temperatury niestety zmusza użytkownika do korekty nastaw zależności od pory roku.

    Miałem w mieszkaniu wentylator wywiewny z pomiarem RH i jak na zimę nastawa 45 była ok, tak na lato trzeba było podnieć do 55, gdyż pracował by non stop.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 22-11-2020 o 19:52

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Każdy klimatyzator kanałowy może również pracować w pionie (przepływ powietrza z dołu do góry)
    Niektórzy tak robią, ze względu na łatwiejszy dostęp serwisowy.
    Robisz zabudowę z GK, od góry do dołu z czerpnią od strony holl'u.
    Można schować w ścianie - zamiast 12 cm, masz ścianę o grubości 25 cm, z urządzeniem wewnątrz.

    A jeśli o kasety chodzi.
    Zwróć uwagę, że jednostka zewnętrzna o mocy 10 kW, która obsługuje te 4 kasety może pracować z mocą minimalną 2,6 kW.
    To będzie niestety wyraźnie przewymiarowany system klimatyzacyjny
    Komfortowo to pracować nie będzie.
    Będzie bardzo przesuszać powietrze.
    Jaki poziom hałasu oferują te jednostki na minimalnych biegach? To nie są urządzenie przewidziane do montażu w niskich sufitach pokoi poddasza.
    Nie ma się co oszukiwać - kaseta o mocy 2,6 kW zamontowana indywidualnie w małym pkoju i 10 kW agregat zewnętrzny będzie pracować praktycznie on/off.
    Nie wierzę, że to będzie w stanie w malutkim pokoiku utrzymać stałej temperatury, kiedy zapotrzebowanie na chłód przy pracy ciągłej to +/- 500 W.

    Jeśli pasuje ci rozwiązanie z kasetą, to lepiej wziąć model który daje możliwość podłączenia kanałów rozprowadzających.
    Montuje się jedną kasetę w centralnym punkcie (w hollu) i kanałami rozprowadzasz chłód do pokoi.
    Wtedy masz jeden optymalnie dobrany agregat na cały dom i znacznie szerszy zakres modulacji pracy.
    Jest też znacznie ciszej, bo nie masz wentylatora w pokoju.
    Oczywiście nie ma komfortu ustawiania temperatury indywidualnie dla każdego pokoju.


    Norwegia, Szwecja i Finlandia - 90% wentylacji domowych to jednostki z rotorami.
    Kaizen może jakaś misja humanitarna? Powinno się ich ostrzec, przed zagrożeniem jakie sobie zafundowali.

    PS. Jeśli chodzi o centrale z rotorami to polecam wyłącznie skandynawskich producentów: Swegon, Systemair lub Flexit.
    To są firmy, które od lat zajmują się tego typu produktem i mają je dopracowane.
    Wszyscy inni producenci, mają rotory na zasadzie "wypełniacza oferty"

    W centralach Swegon, widziałem urządzenie wylicza wilgotność względną i utrzymuje ją na stałym zadanym poziomie, samo RH bez uwzględnienia temperatury niestety zmusza użytkownika do korekty nastaw zależności od pory roku.

    Miałem w mieszkaniu wentylator wywiewny z pomiarem RH i jak na zimę nastawa 45 była ok, tak na lato trzeba było podnieć do 55, gdyż pracował by non stop.
    Szefie cenię Twoją opinie, ale znowu mi namieszałeś w głowie...
    Pionowo nie zamontuje bo nie będę miał tyle przestrzeni między sufitem, a stropem.
    Ten Samsung ma dwa tryby pracy standardowy do momentu wychłodzenia i drugi wind free, który bardzo zwalnia. Ale nie szukam na siłę plusów tylko kombinuje.
    A czy jesteś w stanie mi podać przykład tego rozwiązania z kanałami? Kto takei coś oferuje np. Też byłby dobre w tych 3 pokojach już przeżyłbym tą samą temperaturę.

  18. #38

    Domyślnie

    Klimakonwektor kanałowy pionowo montuje się na ścianie poniżej sufitu - tylko rury rozprowadzające idą w przestrzeni nad sufitem.

    Sprawdzaj dokumentację tego co ci oferują - kaseta też wymaga miejsca na montaż.
    Odnośnie możliwości podłączenia kanałów rozprowadzających, ma to niemal każde urządzenie kasetonowe.

  19. #39

    Domyślnie

    Witam Panowie,
    Jestem laikiem w temacie instalacji klimatyzacyjnej.
    Prosze napiszcie mi abym mogła wstępnie zaplanowac instalacje - odprowadzenie skroplin ze splitów - OK ma być ze spadkiem 1% do kanalizacji, syfon. Rozumiem to. Ale w multisplit te rury z freonem mogą pójść do góry z jed. wewnętrznej na poddasze i tam potem do jednostki zewnętrznej która może być zamontowana na nieużytkowym poddaszu ?
    Albo sprowadzone na dół na zewnątrz budynku? Wtedy te rury od freonu szły by do góry na poddasze, a z poddasza na dół jakieś 3 metry.
    Prosze podajcie mi jakie zasady/uwarunkowania muszą tu być zachowane.
    Waham się pomiędzy multispit a kanałowym systemem na poddaszu nieużytkowym. dom jest zamieszkały więc nie chce robić demolki, ściany karton gips i sufit też lekka konstrukcja. Z góy dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

  20. #40

    Domyślnie

    Nikt nie wie?, Nie wierzę Pomóżcie trochę.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony