dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja z chłodzeniem czy wentylacja z klimą...

    Witam.
    Wiem wiem jest wiele podobnych tematów, ale ja chciałbym podejść do tego trochę inaczej. Każdy zastanawia się co się opłaca co nie co ile kosztuje w stosunku do tego co oferuje.
    A ja mam pytanie inaczej. Nie patrzmy co ile kosztuje tylko czy ogólnie się to sprawdzi.
    Mianowicie buduję dom o kubaturze ok 350m3 (130m2 2,7 wysokość) i zastanawiam się nad rozwiązaniem aby mieć jak najlepszy klimat w domu i zimą i latem (nie na widzę gorąca bardzo mnie męczy). Dom zamieszkiwać będzie 4 ludzi.
    Dom w technologi bliskiej pasywnej (ściany izodom 2000, strop będzie mocno docieplony za pewne celulozą, ale to akurat nie ważne w tym wątku, okna energooszczędne montowane przez ekipę sprawdzoną przez Was drodzy forumowicze wiele razy chwaloną na białej liście, montaż oczywiście ciepły i żaluzje fasadowe - sporo okien dużych) do tego ogrzewanie kablami grzewczymi też zgodnie z Waszymi sugestiami. Zastanawiałem się między kablami, a foliami, ale kable ok 10tys taniej mnie wyjdą i dostanę dożywotnią gwarancję (warmup).
    No i dobijając do mety nie chce oszczędzać tylko na jednym mianowicie wentylacja i chlodzenie.
    Najbliżej mi jest do opcji, która daje artis czyli rekuperator i to 600tka (chce mieć szybki przemiał powietrza kiedy to potrzebne) plus ich nakładka arctic. Stosując ten system mam też opcje automatycznego nawilżacza powietrza montowanego do rekuperacji wprowadzili właśnie coś takiego plus sam rekuperator z taką opcja. No, a ta nakładka daje opcje osuszania powietrza jak to klima bo to de facto jest klimą tylko małej mocy 2.7kw. Zdaje sobie sprawę, że takiej rozwiązanie nie ochłodzi mocno domu i szybko jak standardowa klimatyzacja z racji słabej mocy jak na taką powierzchnię, ale działając ciągle w upały myślę, że da radę przy mocy nawiewu rekuperatora 600m3/h.
    W tej opcji widzę minus w postaci braku możliwości regulacji temperatury w pokojach. W każdym będzie tyle samo (czy się mylę) ta opcja w całości wyjdzie mnie około 45tys
    Drugą rozważana opcją jest rekuperacja tańsza, ale też z opcją nawilżania pomieszczenia plus klima. Tyle, że tutaj też jest dla mnie psikus bo jak mam mieć w każdym pokoju inną temperaturę, a będzie ich 5 to muszę mieć 5 spliter ów, a takowe na ścianach średnio mi się widzą w pokojach które mają 11m2. Trochę średnio i pewnie musiałbym mieć dwie jednostki zewnętrzne żeby to ogarnąć. Lub opcja klimatyzacji kanałowej, ale tu to już w ogóle musiałabym mieć dwie jednostki i miałbym tylko dwie opcje temperatur po jednej na jednostkę (czy też się mylę i można to zrobić w każdym pokoju inaczej)
    Jak Wy to widzicie. Jak na wstępie zaznaczyłem nie patrzmy na koszta (oczywiście bez szaleństw totalnych typu 2 razy więcej niż 45tys)
    Mogę oszczędzać na ogrzewaniu (kable zamiast foli) czy kupić potem gorszy piekarnik albo kanapę, ale na tym nie chce.
    Całość bezie napędzana fotowoltaika.
    Dziękuję za sugestie z góry.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Na początku przepraszam że nie odpowiem na zadane pytania poniewaz nienmam takiej widzy, ale chętnie dowiem się czegoś wiecej na ten temat ponieważ sam zastanawiam się nad podobnym rozwiazaniem - ogrzewanie+chlodzenie pompą ciepła PW, do tego rekuperacja z dodatkową chłodnicą wodną ktorą chciałbym ze wspomnianą pompą sparować i w okresie letnim wpuszczać do niej wodę o niskim parametrze aby schłodzić powietrze dostajace się kanałami nawiewnymi do pokoi

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    dostanę dożywotnią gwarancję (warmup).
    Marketingowo brzmi dumnie. A jak to jest zapisane w warunkach gwarancji? Zazwyczaj oznacza to moment, w którym produkcja konkretnej produktu zostanie zakończona lub do wyczerpania w magazynach zapasów. Więc jak coś się zacznie sypać - producent kończy jego produkcję, uruchamia "enhanced" (ale to inny produkt) i masz po gwarancji. Ja tam wolę prosto zapisane 25 lat.

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Najbliżej mi jest do opcji, która daje artis czyli rekuperator i to 600tka (chce mieć szybki przemiał powietrza kiedy to potrzebne)
    Błąd. Jak będzie chodziła na niskich obrotach (a przy braku odzysku wilgoci to oznacza cały sezon grzewczy) to wymiennik będzie się zapychał skroplinami i sprawność odzysku ciepła padnie na twarz. Tutaj masz przykład z praktyki - tyle, że kolega ma smykałkę i autorską automatykę (nie słyszałem, żeby jakaś fabryczna tak potrafiła), szpanerski nawilżacz (czyli nie dusi tak wentylacji, jak Ty prawdopodobnie będziesz robił) i nie ma przewymiarowanego (a na pewno nie aż tak) rekuperatora.

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Zdaje sobieprawę, że takiej rozwiązanie nie ochłodzi mocno domu i szybko jak standardowa klimatyzacja z racji słabej mocy jak na taką powierzchnię, ale działając ciągle w upały myślę, że da radę przy mocy nawiewu rekuperatora 600m3/h.
    W skrócie masz tutaj.

    Powiedz jaki sens ma wyrzucanie schłodzonego powietrza? A będziesz go musiał wyrzucać dużo, żeby nawiew przeniósł te nawet marne 2,7kW chłodu? Jakbyś miał osobne urządzenia, to wentylacja by sobie chodziła na jakieś 100m3/h (albo i mniej) a klima z pełną mocą mieląc powyżej 500m3/h.

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    W tej opcji widzę minus w postaci braku możliwości regulacji temperatury w pokojach. W każdym będzie tyle samo (czy się mylę) ta opcja w całości wyjdzie mnie około 45tys
    Czyli ze 2x drożej niż osobny rekuperator i osobne nawet ze trzy klimy. I znacznie gorzej funkcjonalnie.

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    a będzie ich 5 to muszę mieć 5 spliter ów, a takowe na ścianach średnio mi się widzą w pokojach które mają 11m2
    Jak umieścisz jedną klimę w przestrzeni, gdzie są największe zyski bytowe i słoneczne, to sytuacja pewnie będzie wyglądała podobnie, co tutaj. Tutaj masz dyskusję

  4. #4

    Domyślnie

    Ale ten artis jest w wersji z odzyskiem wilgoci gdzie producent chwali się, że prawie nie występuje skroplenie.
    https://www.aeris.pl/2-uncategorised/26-rekuperator-z-odzyskiem-wilgoci.html

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Ale ten artis jest w wersji z odzyskiem wilgoci
    Jak bierzesz ten reku w wersji za dwadzieścia koła - to faktycznie, problem z zaleganiem wody w wymienniku nie grozi. Zmyliła mnie opcja nawilżacza, który przy ERV nie ma sensu o ile w ogóle da się zamntować.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak bierzesz ten reku w wersji za dwadzieścia koła - to faktycznie, problem z zaleganiem wody w wymienniku nie grozi. Zmyliła mnie opcja nawilżacza, który przy ERV nie ma sensu o ile w ogóle da się zamntować.
    Dziękuję Tobie. Powiem Ci, że jesteś na tym forum z dużą wiedzą. Dzięki Tobie de facto poszedłem w kable grzejne. Szczególnie, że będę miał fotowoltaike (a muszę ją mieć i tak bo był warunek kredytu eko z dużo lepszymi warunkami) dlatego dla mnie zużycie prądu ma drugorzędne znaczenie.i tak muszę mieć fotowoltaike za dość duża kwotę także czy będzie 10kw czy 7kw już większego znaczenia nie ma.
    Liczy się stosunkowo prosta konstrukcja jak najmniej udziwnień najlepiej wszystko w jednym. Tylko aeris daje taka opcje jeżeli chodzi o reku nie przemysłowe.
    Może zrobię to plus tak jak Ty pisałeś jedną klimę z dwoma jednostkami w salonie i na drugim końcu domu w części sypialnej i chyba będzie ok.
    Jeżeli macie albo masz jakieś konkretne pomysły proszę napisz. Nie patrz na koszt. Chętnie przeczytam.
    Dzięki

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak chcesz prawdziwy komfort to rób klimatyzację kanałowa. Sąsiad za dom 160m2 zapłacił 50k razem z wentylacją i mówi że to najlepiej wydane 50k na budowie. Kanały climaver, reku lossnay z entalpia, klima carrier.

    To także pełnoprawny system grzewczy z COP dużo lepszym niż kable, a jak przyjdzie prawdziwh mróz odpalisz kable.
    Klima działa 24h na dobę bez przeciągu i jest praktycznie nie słyszalna - ogromne okna bez żadnych rolet nie robią na systemie wrażenia. A strop też jeszcze nie zaizolowany i od sufitu latem grzeje aż tylko.
    Albo robisz dobrze, albo tanio. Bo niestety inaczej się nie da. Często bywam w tym domu i naprawdę split nie ma do tego porównania.
    Nawet bez regulacji stref przewaga jest ogromna.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki widzę, że zrozumiałeś moje podejście. Tak jak ten człowiek też jestem zdania na komforcie oszczędzać nie będę.
    Dostałem od jednej firmy takie rozwiązanie: układ rekuperacji z wbudowaną pompą ciepła. Całość o mocy 1000m3/h sterowana jedną automatyką. Automatyka pilnuje p-ktuwykroplenia, a zintegrowanie dwóch układów jest w stanie pilnować całości.
    Według tej firmy przewaga na kanałówką jest taka, że powietrze zasysane jest z całej kubatury domu, a nie z jednego punktu jak w kanałówce także wartości są usrednione i bardziej wiarygodne. Całość ok 43tys z kanałami izolowanymi z modułem kontroli wifi. Cena akceptowana.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Według tej firmy przewaga na kanałówką jest taka, że powietrze zasysane jest z całej kubatury domu, a nie z jednego punktu jak w kanałówce także wartości są usrednione i bardziej wiarygodne.
    Przy rekuperacji też zasysa z jednego punktu - z czerpni. Ale to nie ma znaczenia, ważne, gdzie wdmuchuje schłodzone powietrze.

    I ten 1000m3/h ma być wyrzucany na zewnątrz?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie przekonuje mnie szczerze mówiąc ta koncepcja wentylacji z pompą ciepła. Trochę mało szczegółów, ale Kaizen słusznie się obawia wyrzutu tego powietrza na zewnątrz.

    Nawet jak zbierasz powietrze w jednym punkcie (choć to zależy od projektu i kanałówka może mieć ich więcej), to i tak masz tam uśrednioną wartość.

    A jeśli chodzi o odpowiednie temperatury, to diabeł tkwi w projekcie biorącym pod uwagę zyski, straty, nasłonecznienie, kubature izolacje..

    Ja bym szedł w kanałówkę ze zintegrowaną wentylacją. Z mojego punktu widzenia to rozwiązanie ma tylko 2 wady - powietrze trochę się miesza (aczkolwiek wywiewy wentylacji są w łazienkach oraz kuchni i idą od razu na zewnątrz, a nawiew jest do kanałówki), 2 wada, to taka, że kanałówka musi cały czas pracować żeby wentylacja działała - nawet jak nie potrzebujesz chłodzić czy grzać. Ale jak pisałem wyżej, to bezkompromisowe rozwiązanie dający komfort w każdych warunkach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Kaizen słusznie się obawia wyrzutu tego powietrza na zewnątrz.
    Doprecyzuję, gdzie widzę problemy
    1. Wysokie przepływy to niska sprawność wymiennika i marnowanie chłodu, jak wyrzutnia jest w upały chłodniejsza, niż czerpnia. A to się zapętla - bo rośnie zapotrzebowanie na moc chłodniczą i przepływy, żeby ją dostarczyć do pomieszczeń.
    2. Reku potrafiący robić duże przeplywy, rzędu 1000m3/h jak nisko potrafi zejść? 300m3/h? Zimą nawilżaczem nie do ogarnięcia. No i zaleganie wody w wymienniku gwarantowane.
    3. Jeżeli wywiew to 1000m3/h to ile wywiewu przez łazienkę? 250m3/h? To na mokre ciało dokładne przeciwieństwo komfortu. Kanałówka standardowo omija łazienki - nawiewy w pomieszczeniach z nawiewem wentylacji i ewentualnie w kuchni. W łazienkach klima nie miesza powietrza.

    I jeszcze kwestia regulacji czy to kanałówki czy to 2 w 1 i dystrybucji ciepła. Jak ktoś ma duże przeszklenia od południa w dwóch sypialniach i salonie - pewnie konieczne będzie dmuchanie chłodem do tych pomieszczeń.
    Ale jak jest tak, jak u mnie - salon połączony z kuchnią i tylko w tej przestrzeni okna od południa (ale też od wschodu i zachodu), to co się stanie, jak chłód doprowadzimy do pomieszczeń (tych z oknami od wschodu i od zachodu)? Jeżeli w ciągu dnia utrzymujemy komfort w salonie, to jak uzyskać jednocześnie w pozostałych pomieszczeniach bez przepustnic (zarówno rano, jak i po południu)?
    Z moich doświadczeń - nie ma potrzeby schładzania pozostałych pomieszczeń jak nie dopuścimy do przegrzania strefy dziennej w takim układzie. Czyli trudno o lepszy komfort, niż da jeden split w takim układzie.

    Przy poddaszu użytkowym pewnie na górze będzie większa komplikacja.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie przekonuje mnie szczerze mówiąc ta koncepcja wentylacji z pompą ciepła. Trochę mało szczegółów, ale Kaizen słusznie się obawia wyrzutu tego powietrza na zewnątrz.

    Nawet jak zbierasz powietrze w jednym punkcie (choć to zależy od projektu i kanałówka może mieć ich więcej), to i tak masz tam uśrednioną wartość.

    A jeśli chodzi o odpowiednie temperatury, to diabeł tkwi w projekcie biorącym pod uwagę zyski, straty, nasłonecznienie, kubature izolacje..

    Ja bym szedł w kanałówkę ze zintegrowaną wentylacją. Z mojego punktu widzenia to rozwiązanie ma tylko 2 wady - powietrze trochę się miesza (aczkolwiek wywiewy wentylacji są w łazienkach oraz kuchni i idą od razu na zewnątrz, a nawiew jest do kanałówki), 2 wada, to taka, że kanałówka musi cały czas pracować żeby wentylacja działała - nawet jak nie potrzebujesz chłodzić czy grzać. Ale jak pisałem wyżej, to bezkompromisowe rozwiązanie dający komfort w każdych warunkach.
    Ok. Faktycznie macie rację z tym, że nie ogarnę suchego powietrza latem.
    A jak się ma sytuacja u Twojego znajomego? Jak to wygląda z nawilżaniem powietrza w lato?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Doprecyzuję, gdzie widzę problemy
    1. Wysokie przepływy to niska sprawność wymiennika i marnowanie chłodu, jak wyrzutnia jest w upały chłodniejsza, niż czerpnia. A to się zapętla - bo rośnie zapotrzebowanie na moc chłodniczą i przepływy, żeby ją dostarczyć do pomieszczeń.
    2. Reku potrafiący robić duże przeplywy, rzędu 1000m3/h jak nisko potrafi zejść? 300m3/h? Zimą nawilżaczem nie do ogarnięcia. No i zaleganie wody w wymienniku gwarantowane.
    3. Jeżeli wywiew to 1000m3/h to ile wywiewu przez łazienkę? 250m3/h? To na mokre ciało dokładne przeciwieństwo komfortu. Kanałówka standardowo omija łazienki - nawiewy w pomieszczeniach z nawiewem wentylacji i ewentualnie w kuchni. W łazienkach klima nie miesza powietrza.

    I jeszcze kwestia regulacji czy to kanałówki czy to 2 w 1 i dystrybucji ciepła. Jak ktoś ma duże przeszklenia od południa w dwóch sypialniach i salonie - pewnie konieczne będzie dmuchanie chłodem do tych pomieszczeń.
    Ale jak jest tak, jak u mnie - salon połączony z kuchnią i tylko w tej przestrzeni okna od południa (ale też od wschodu i zachodu), to co się stanie, jak chłód doprowadzimy do pomieszczeń (tych z oknami od wschodu i od zachodu)? Jeżeli w ciągu dnia utrzymujemy komfort w salonie, to jak uzyskać jednocześnie w pozostałych pomieszczeniach bez przepustnic (zarówno rano, jak i po południu)?
    Z moich doświadczeń - nie ma potrzeby schładzania pozostałych pomieszczeń jak nie dopuścimy do przegrzania strefy dziennej w takim układzie. Czyli trudno o lepszy komfort, niż da jeden split w takim układzie.

    Przy poddaszu użytkowym pewnie na górze będzie większa komplikacja.
    U mnie okna są w salonie i kuchni od wschód południe, w pokojach dzieciaków zachód sypialnia wschód. Tak to wygląda. Czyli teoretycznie masz rację najgoręcej będzie w salonie i kuchni.
    Ehhh kto by pomyślał, że to taka zaglostka jak to ogarnąć. Tak źle tak nie dobrze. Chyba, że zrobię 5 spliter ów w każdym pokoju odzielnych i w nosie. W 90% roku w ogóle nie będę ich używał tylko rekuperacja, a w te 10% upałów włączę klimę do tego rekuperacja z nawilżaczem powietrza i będzie nawilżać. Tylko te splitery takie paskudne na ścianach...

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Latem znajomy osusza powietrze klimatyzacją. Ma opcję ustawienie max wilgotności, którą system utrzymuje. Może to robić także bez obniżania temperatury - chłodzi, a następnie grzeje.

    Na zimę ma nawilżacz dostarczony z systemem - z matą ewaporacyjną, do tego entalpiczne reku i jest ok. Tylko dla niego problemem jest to, że musi cały czas mieć włączone wnetylatory kanałówki, bo bez tego nawilżacza nie daje rady i wilgotnośc spada.

    Jak już zainwestujesz w te splity, to ja bym nimi grzał ile się da. Będzie 3-3,5 razy taniej niż kablami. Zamiast 8-9kkWh na samo grzanie, zużyjesz 2.5kWh, a cała reszta z energii będzie na cele bytowe, a i instalację będziesz mógł zrobić mniejszą.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Latem znajomy osusza powietrze klimatyzacją. Ma opcję ustawienie max wilgotności, którą system utrzymuje. Może to robić także bez obniżania temperatury - chłodzi, a następnie grzeje.

    Na zimę ma nawilżacz dostarczony z systemem - z matą ewaporacyjną, do tego entalpiczne reku i jest ok. Tylko dla niego problemem jest to, że musi cały czas mieć włączone wnetylatory kanałówki, bo bez tego nawilżacza nie daje rady i wilgotnośc spada.

    Jak już zainwestujesz w te splity, to ja bym nimi grzał ile się da. Będzie 3-3,5 razy taniej niż kablami. Zamiast 8-9kkWh na samo grzanie, zużyjesz 2.5kWh, a cała reszta z energii będzie na cele bytowe, a i instalację będziesz mógł zrobić mniejszą.
    Czekaj ja nie myślę tak szybko jak Ty w tym aspekcie
    Jak dobrze rozumiem latem osusza powietrze? Wydawało mi się, że latem przy klimie to trzeba nawilżać powietrze bo takowa je wysusza, a zima osuszać bo reku nawali powietrza wilgotnego z dworu tak na chłopski rozum.
    Czy rekuperacja z odzyskiem wilgoci jest w stanie nawilżyć powietrze wysuszone przez klimę i robić to automatycznie?
    Jak babie na rowie klima kanałowa chłodzi i osusza przez to powietrze ale czujnik rekuperacji wykrywa, że jest za sucho i załącza nawilżanie powietrza, aż wyrówna poziom i tak cały czas ile trzeba. Tak to widzę. W zimę sprawa odwrotna rekuperacja ma wyciągać wilgoć czyli osuszać powietrze (np żeby nie było wilgoci na szybach chociażby) klima grzać może, ale nie bardzo widzi mi się napierdzielanie powietrzem plus to głośne jest, a przynajmniej uciążliwe jak będzie mi szumieć. Latem ok za chłód przeżyje szum. O tak to widzę dokładnie na chłopski rozum.
    Dlatego tak bardzo widział mi się system aeris z tym arctic. Gdyz on ma wsyztsko w jednym jak dla idioty (jakim w tym aspekcie jestem patrząc np na Was). Tyle, że tam wydajność chłodzenia licha jest. Sprawdzi się w 95% dni w roku (czy się mylę?) ale te 5% największych upałów mnie uwiera chyba, że jeden spliter do salonu do pomocy w te upały.
    Co sądzicie?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak już zainwestujesz w te splity, to ja bym nimi grzał ile się da. Będzie 3-3,5 razy taniej niż kablami.
    Trochę taniej będzie, ale wcale nie tak dużo;
    1. Brak akumulacji powodujący, że znaczna część ciepła będzie musiała być wyprodukowana w drogiej strefie, czyli ze 2x drożej.
    2. Rozkład temperatur który ma kilka aspektów:
    - trzeba mieć cieplej, żeby uzyskać ten sam komfort - a wyższe temperatury to większe straty przez przegrody
    - cieplej jest wyżej - więc wentylacja zabiera to ciepło (czyli przy tych samych przepływach wyciąga więcej kWh) z czego odzyskuje z 85% średnio - więc i tu straty większe

    Cytat Napisał dadycool Zobacz post
    Jak babie na rowie klima kanałowa chłodzi i osusza przez to powietrze ale czujnik rekuperacji wykrywa, że jest za sucho i załącza nawilżanie powietrza, aż wyrówna poziom i tak cały czas ile trzeba.
    Latem nie ma problemu ze zbyt suchym powietrzem przy splitach. Nawet, jak wilgotność spadnie poniżej 40%, to sporadycznie i szybko rośnie po wyłączeniu klimy. Latem problemem nawet poza upałami bywa zbyt wysoka wilgotność.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-11-2020 o 12:36

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zimą przy wentrylacji mechanicznej jest zawsze deficyt wilgoci. Latem jest jej za dużo, ale nie zawsze temperatura na zewnątrz jest tak wysoka by klima działała. Są okresy, że chłodzić nie trzeba a wilgotność szaleje. Wtedy wystarczy funkcja osuszania.

    Przy klimie kanałowej działajacej cały czas latem nie powinieneś uświadczyć problemu ze zbyt niską wilgotnością, bo wentylacja jej będzie cały czas dostarczać, a klima zbijać.

    Nie ma mowy o żadnym szumie przu dobrze zrobionej kanałówce - to jest jej największa zaleta. Prędkości przepływu są dobrane do przekroju, odpowiednie nawiewniki i tutaj masz jak przy wentylacji tylko odpowiednio większe.

    Z grzaniem kanałówką to samo - nawet nie odczujesz kiedy ona działa. Używałem splita do grzania i do chłodzenia w mieszkaniu, stąd moja niechęc i moje wydmuki w domu typu chłodzenie pasywne itp. Ale będąc u sąsiada nie odczuwam tego zupełnie - nawet stojąc pod kratką tego nie czuć, bo powietrze jest wypiszczane pod kątem.

    Wilgotność zimą powinien ogarnąć reku entalpiczny - w zależności od zysków bytowych.

    W przypadku splita - tam gdzie byłbym skłonny go powiesić nie spełni swojej roli - bo lokalizacja ma znaczenie. Dodatkowo nawet najcichszy split powoduje hałas.

    Jeden split poprawi komfort znacząco - ale ja mam podejście, że chce mieć taki sam komfort w każdym pomieszczeniu, przy zamkniętych i otwartych drzwiach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18

    Domyślnie

    Jeszcze takiego co połączył wentylację z klimatyzacją nie spotkałem.
    Zawsze w takiej kombinacji pojawiało się jakieś "ale".
    To 2 systemy o zupełnie innych parametrach pracy.
    Od powietrza świeżego i prawidłowej wilgotności w domu jest wentylacja i to z wentylacją powinien pracować opcjonalny nawilżacz.
    Od klimatyzacji jest osobny system.
    Kanałówka jest dobra, bo jednym sprzętem można opędzić cały dom.
    Niejako przy okazji, można ją doposażyć w solidny filtr, dzięki czepu pracuje jako oczyszczacz.
    Split jest dobry bo tani i to właściwie koniec jego zalet.
    Do klimatyzacji parteru nadaje się świetnie.
    Do klimatyzacji poddasza już gorzej
    Umieszczony centralnie zmusza użytkownika do spania przy otwartych drzwiach
    Zamontowany indywidualnie w sypialniach ma za dużą moc.

    Kanałówka z odejściami na konkretne pomieszczenia jest lepszym rozwiązaniem.
    Dla miłośników indywidualnej nastawy temperatury można pokusić się o przepustnice i termostaty w pokojach.
    Minusy ma te same jak każdy klimatyzator - ograniczone możliwości regulacji przepływu i mocy chłodniczej.

    Optymalnym rozwiązaniem jest pompa ciepła PW i klimakonwektor zasilany wodą z pompy.
    Mamy jedno szpecące urządzenie na zewnątrz i elastyczny system, który daje możliwość rozbudowy o dowolne indywidualne źródła chłodu.
    Można użyć jednostek ściennych, kanałowych, podłogowych, chłodnic kanałowych na wentylacji itp.
    Plusem wody jest to, że daje pełną kontrolę nad temperaturą i przepływem - możemy sterować mocą płynnie od 0% do 100%
    Ewentualne błędy oborowe, lub zmieniające się obciążenie cieplne jest łatwo na etapie użytkowania doregulować.
    Minus - cena.

    W przypadku kanałówki nawiewy robi się do salonu/kuchni i pokoi.
    Wyciąg najczęściej w centralnym punkcie przedpokój/hol.
    Kierunek przepływu powietrza obiegowego klimatyzacji jest zazwyczaj zgodny z wentylacją.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zimą przy wentrylacji mechanicznej jest zawsze deficyt wilgoci. Latem jest jej za dużo, ale nie zawsze temperatura na zewnątrz jest tak wysoka by klima działała. Są okresy, że chłodzić nie trzeba a wilgotność szaleje. Wtedy wystarczy funkcja osuszania.

    Przy klimie kanałowej działajacej cały czas latem nie powinieneś uświadczyć problemu ze zbyt niską wilgotnością, bo wentylacja jej będzie cały czas dostarczać, a klima zbijać.

    Nie ma mowy o żadnym szumie przu dobrze zrobionej kanałówce - to jest jej największa zaleta. Prędkości przepływu są dobrane do przekroju, odpowiednie nawiewniki i tutaj masz jak przy wentylacji tylko odpowiednio większe.

    Z grzaniem kanałówką to samo - nawet nie odczujesz kiedy ona działa. Używałem splita do grzania i do chłodzenia w mieszkaniu, stąd moja niechęc i moje wydmuki w domu typu chłodzenie pasywne itp. Ale będąc u sąsiada nie odczuwam tego zupełnie - nawet stojąc pod kratką tego nie czuć, bo powietrze jest wypiszczane pod kątem.

    Wilgotność zimą powinien ogarnąć reku entalpiczny - w zależności od zysków bytowych.

    W przypadku splita - tam gdzie byłbym skłonny go powiesić nie spełni swojej roli - bo lokalizacja ma znaczenie. Dodatkowo nawet najcichszy split powoduje hałas.

    Jeden split poprawi komfort znacząco - ale ja mam podejście, że chce mieć taki sam komfort w każdym pomieszczeniu, przy zamkniętych i otwartych drzwiach.
    Też mam takie podejście. Tyle, że Kaizen trochę racji chyba ma, że np w salonie będzie temperatura 23stopnie powiedzmy latem przy kanałówce, ale w sypialni która jest od zachodu zrobi się mega zimno powiedzmy poniżej 20 stopni bo kanałówka będzie starała się zrobić temperaturę te 23 w salonie nasłonecznionym. Prawda czy nie koniecznie?
    Mógłby ktoś wymyślic system wsyztsko w jednym z regulacja temperatury na każdy nawiew oddzielnie bez splitów.
    Toć to chyba nie jest fizyka kwantowa.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    @_John napisał:
    Jeszcze takiego co połączył wentylację z klimatyzacją nie spotkałem
    To przypomina mi teorię na temat żuka, który gdyby wiedział, że według praw fizyki nie ma prawa latać to by spadł.
    Od 4 lat użytkuję system w którym mam te elementy połączone i odpukać na razie wszystko ok. Z uśmiechem czytam Wasze rozważania teoretyczne, niektóre są słuszne a inne mniej słuszne lub wręcz wprowadzające w błąd. Co mogę potwierdzić, to fakt, że zimą włączam nawilżacze aby utrzymać wilgotność względną w okolicach 48-50%
    Poniżej schemat poglądowy instalacji łączącej ogrzewanie/chłodzenie z wentylacją i rekuperacją.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nadmuchowe.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	450369
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony