dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie Problem z temp. nawiewu w recoVAIR VAR 360/4

    Dzień dobry wszystkim,
    od kilku tygodni staram się rozwiązać problem z dość niskimi temperaturami nawiewu w moim rekuperatorze. Dla przykładu przy temperaturze zew. na poziomie 6-7 stopni potrafi mi z anemostatu dmuchnąć jakieś 17-17.5 stopnia co daj jakieś mierne 78% sprawności i chłodny zefirek na karku Przy wartościach poniżej 0 będę miał pewnie w domu niezłą lodówkę.

    1. Centrala Vaillanta wraz z kanałami dolotowymi (od skrzynek rozprężnych do jednostki) pracuje na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym w wyodrębnionym ocieplonym pomieszczeniu. Panują tam temperatury 14-17 stopni w zależności od tego co mamy na zewnątrz.

    2. kanały pe-flex 75mm ułożone są na wiązarach w obszarze nieogrzewanym i ładnie przykryte 15-20cm wełny. Łączenia rur z anemostatami ładnie oklejone taśmą aby uniknąć jakiegoś lewego powietrza. Całość dokładnie zabezpieczyłem i osznurowałem aby nie doszło do jakiegokolwiek przewiewu w okolicach kanałów.

    3. Powierzchnia domu 100m2 (parterówka z poddaszem nierzutkowym). Przepływ znamionowy obecnie ustawiony mam na 175m dzień i 130noc.

    Brak mi już pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Wiem, że jednostki Vaillata to nisza i pewnie nikt z tym nie miał do czynienia.. Na pewno nie miała z nimi do czynienia pomoc techniczna bo telefony kończą się zazwyczaj na "to musi zobaczyć specjalista". Instrukcja instalatora, zawiła i niezrozumiała. Całą instalację odpalaną miałem przez firmę zewnętrzną latem, więc nawet nie miałem jak sprawdzić zachowania w niskich temperaturach. Obecnie sugerują ocieplenie całego poddasza

    wielkie dzięki za każdą podpowiedź w temacie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Skoro producent deklaruje sprawność REKUPERATORA 83%, , to Twój wynik (sprawność INSTALACJI) nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że procentowa sprawność lepiej wygląda w niższych temperaturach.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Skoro producent deklaruje sprawność REKUPERATORA 83%, , to Twój wynik (sprawność INSTALACJI) nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że procentowa sprawność lepiej wygląda w niższych temperaturach.
    kurczę, faktycznie jakoś wyrzuciłem ten "drobny" szczegół z pamięci Podana wyżej sprawność 78% to ten lepszy wynik, ale wiało też np. 14.7 stopnia przy 4.5 na zewnątrz (61%) co jest wynikiem iście śmiesznym, nawet przy tak przeciętnej jednostce. Odnoszę wrażenie, że problem jest z temperaturą pow. pobieranego z pomieszczeń. Spójrzcie zresztą na poniższe wyniki odczytane przed chwilą (temperatura w pomieszczeniach 22 stopnie, na zewnątrz 12 stopni):

    Temp. pow. pob. zuż -> 19.7C
    Wilgotność pow. zuż. pob. - 56.6%
    Temp. pow. św. dost. -> 19.9C
    Temp. pow. św. pob. -> 12C
    Temp. pow. zuż. odp. -> 11.2C

    (celowo zachowałem skróty z modułu vaillanta - bardzo to czytelne jest tam na marginesie). Z odczytów wychodzi, że sprawność mojego reku przekracza 100% gubię się w tym strasznie :/

    P.S
    W instrukcji mam dwie pozycje, których ni jak nie mogę rozszyfrować - oczywiście pisane skrótami.

    6.3.4. - Ustawianie korekty przepływu znamionowego (pow.zuż.odpr.)
    Ustawić korektę przepływu znamionowego (pow. zuż.odpr.): Zakres ustawień: −40 ... 40 %

    6.3.5 - Ustawianie korekty przepływu znamionowego (pow.św.dost.)
    Ustawić korektę przepływu znamionowego (pow. św.dost.): Zakres ustawień: −40 ... 40 %

    mogę się tylko domyślać, że tymi % sterujemy poziomami przepływu powietrza pobieranego i nawiewanego.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawdź czy po wietrzeniu masz wyższe temperatury wywiewu i sprawność.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Sprawdź czy po wietrzeniu masz wyższe temperatury wywiewu i sprawność.
    po pracy dokładnie sprawdzę jak to się ma w przypadku wietrzenia bo nie używam tej funkcji zbyt często. Na chwilę obecną wiem na pewno, że po przejściu z trybu nocnego na dzienny (o 6 rano dmuchało 18.7°C) temperatura podniosła się do 19.1°C przy temp. zewnętrznej 11.4°C i wewnętrznej 21°. Nie są to więc jakieś spektakularne wzrosty :/

    To co mnie jednak mocno zastanawia to odczyty czujników z samej jednostki:

    Temp. pow. św. dost = 19.1°
    Temp. pow. zuż. pob = 18,6°C
    Temp. św. pob = 11.4°C
    Zad. pow. św. dost = 165m3/h

    Jak widać do jednostki dociera niby chłodniejsze powietrze niż z niego wychodzi. Odległości od anemostatów wywiewnych nie są też jakieś przesadnie duże i są to względnie proste odcinki dobrze ocieplone. nie wiem gdzie może pojawiać się strata temperatury jak w pomieszczeniach mieszkalnych panuje 21-22°C,

    Sam rekuperator nie pokazuje sprawności (takie to cudo techniki) wyliczam ją za pomocą kalkulatora on-line.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    Jak widać do jednostki dociera niby chłodniejsze powietrze niż z niego wychodzi.
    Zacząłbym od sprawdzenia czujników - albo jakieś termometry z sondami, albo cztery ds18b20 i arduino. Obstawiam błędny odczyt z co najmniej jednego czujnika.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zacząłbym od sprawdzenia czujników - albo jakieś termometry z sondami, albo cztery ds18b20 i arduino. Obstawiam błędny odczyt z co najmniej jednego czujnika.
    to właściwie pierwsze co zrobiłem, zamontowałem termometry z sondami Tyle, że umieściłem je w anemostatach pod sufitem i właśnie dotarło do mnie, że powinny być chyba w kanałach przy wejściu/wyjściu do centrali Tak czy siak odczytując temperatury w obecnym układzie mamy:

    Nawiew: odczyt z centrali 19.5°C / w najbliższym anemostacie 19.5°C / najdalszy anemostat 19.0°C
    Wyciąg: odczyt z centrali 19.0°C / anemostaty 21.5-22°C

    jak widać coś tu jest chyba mocno nie tak Nie mam doświadczenia aby stwierdzić czy na odcinku kilku metrów ocieplony 20cm wełny pe-flex może stracić te 3-4 stopnie.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Sprawdź czy po wietrzeniu masz wyższe temperatury wywiewu i sprawność.
    po wietrzeniu mam temp. nawiewu niższe, nie dużo bo jakieś o 0.3-0.4 °C. Obecnie na zewnątrz pogodówka pokazuje 5.5°C, jednostka nawiewa 19.3°C a zaciąga jak zwykle 18.5°C.. magia Vaillanta Jutro w połączenie termoflex/wejście w jednostce wcisnę termometr z sondą, może uda się potwierdzić uszkodzoną czujkę.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli nawiewa 19.3 to chyba dobrze?

    Zrób test gdy będzie nawiewalo niższa temperaturę niż oczekiwana.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    Wyciąg: odczyt z centrali 19.0°C / anemostaty 21.5-22°C
    Normalnie bym obstawiał słabo ocieplone rury - ale w tym przypadku przyjęcie odczytu z anemostatu (ewentualnie odjęcie z pół stopnia) sprowadzi sprawność reku w realne rejony. Jeszcze bym zweryfikował wkładając czujniki do reku (jak najbliżej fabrycznych albo i spinając z nimi trytytką).

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli nawiewa 19.3 to chyba dobrze?
    Zrób test gdy będzie nawiewalo niższa temperaturę niż oczekiwana.
    Dziś z samego rana zrobiłem chyba najbardziej realne odczyty, bo cała noc była dość chłodna a co za tym idzie wychłodziło się też poddasze i pomieszczenie, w którym pracuje rekuperator. Poniżej podam odczyty z jednostki a w nawiasie odczyty z anemostatów, do których włożyłem termometry z sondami:

    Temp.zewnętrzna: 3.7°C
    Temp. w domu: 21°C
    Temp. pomieszczenia rekuperacji: 13°C

    Temp. powietrza pobieranego: 17.6°C (20.9 anemostat)
    Temp. powietrza dostarczanego: 17.3°C (17.2 anemostat)

    Nie mam zielonego pojęcia skąd te strata powietrza pobieranego. Zapewne w każdej poprawnie wykonanej instalacji przy *takich warunkach zewnętrznych moje temperatury są nie do przyjęcia. Poranne wietrzenie (jakieś 230m/h) praktycznie nic nie zmieniło. Temperatura podskoczyła może o 0.2°C po 30 minutach


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Normalnie bym obstawiał słabo ocieplone rury - ale w tym przypadku przyjęcie odczytu z anemostatu (ewentualnie odjęcie z pół stopnia) sprowadzi sprawność reku w realne rejony. Jeszcze bym zweryfikował wkładając czujniki do reku (jak najbliżej fabrycznych albo i spinając z nimi trytytką).
    Jeżeli chodzi o ocieplenie to tak jak wspomniałem, rury obłożone są podwójnie wełną (10cm+15cm) i osznurowane tak aby jakiś specjalnie wełny nie ściskać, ale wyeliminować przedmuchy. W załączniku dodaje kilka fotek, nie są może rewelacyjne, ale o 6 rano bez oświetlenia ciężko o coś lepszego.

    Dziś przyjadą pozostałe termometry więc będę mógł sprawdzić jak to faktycznie wygląda na wejściu do reku. niestety konstrukcja vaillanta jest na tyle dziwna, że nie ma prostego dojścia do czujników jednostki. Albo ja ich nie widzę, albo trzeba całą jednostkę rozłożyć na śrubki aby się do tego dostać. Włożę sondy w otwory reku do który wprowadzone są rury termoflex.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201120_070253.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	68,4 KB
ID:	450405Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201120_070318.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	450406Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201120_070402.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	82,2 KB
ID:	450407

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    .
    tak teraz wertując tematy zastanawiam się czy u mnie nie może być podobnej sytuacji z tym nieszczelnym obejściem link

  14. #14

    Domyślnie

    A jak masz ocieploną samą centralę ? Pytam bo wielu producentów pisze że centrala ma być w pomieszczeniu ogrzewanym (np. kotlownia , pomieszczenie gospodarczym) ...

    Pokaż jak wygląda centrala i jak jest ocieplona bo może tutaj należy szukać źródła problemów ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 20-11-2020 o 10:35
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A jak masz ocieploną samą centralę ? Pytam bo wielu producentów pisze że centrala ma być w pomieszczeniu ogrzewanym (np. kotlownia , pomieszczenie gospodarczym) ...

    Pokaż jak wygląda centrala i jak jest ocieplona bo może tutaj należy szukać źródła problemów ..
    producent za minimalną temperaturę pracy uznaje 10°C, obecnie w zabudowanym pomieszczeniu jest średnio 13-16 stopni. Reku jest też fabrycznie ocieplone jakąś tam szarą warstwą styro. Nie mam niestety fotek pomszczenia już po zakończeniu prac, ale wygląda to tak, że ściana na której wisi reku to 20centów styro, a pozostałe ściany są zabudowane od wewnątrz GK i ocieplone z każdej strony wełną 20 centów. Jak widać na zdjęciach te "ocieplone" termoflexy biegną w tym zabudowanym pomieszczeniu do skrzynek rozprężnych. Na zewnątrz na nieogrzewanym lecą już pe-flexy.

    nie wiem czy ułożenie tych termoflexów jest prawidłowe, robiła to firma, która wcisnęła mi całą instalację.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fot-1.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	450417Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fot-2.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	450418Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fot-3.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	450419

  16. #16

    Domyślnie

    Zdziwiony jestem że montując taki rodzaj centrali (z górnymi przyłączeniami) nie zaproponowali montażu na parterze domu w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni. Taki rodzaj przyłączy jest właśnie do takiego "montażu" przystosowany.
    Jak centrala jest na tym samym poziomie co rury to wtedy montuje się centralę z przyłączami po bokach centrali ...

    Same centralne mają symboliczne ocieplenie , stąd sugestia aby montować je w ogrzewanej części poddasza aby ograniczyć możliwość wychłodzenia samej centrali i wymiennika.
    Jak dla mnie włożyć czujniki w same przyłącza w samej centrali w zobaczyć jakie są tam temperatury . Wtedy będziesz wiedział gdzie są straty , tyle że jak sama centrala się wychładza przez zbyt zimne pomieszczenie to i odzysk samej centrali bedzie niski ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    tak teraz wertując tematy zastanawiam się czy u mnie nie może być podobnej sytuacji z tym nieszczelnym obejściem link
    Nie widzę innego wyjaśnienia wyższej temperatury nawiewu niż wywiewu przy zimnym powietrzu na zewnątrz, niż wadliwe wskazania termometru.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Zdziwiony jestem że montując taki rodzaj centrali (z górnymi przyłączeniami) nie zaproponowali montażu na parterze domu w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni. Taki rodzaj przyłączy jest właśnie do takiego "montażu" przystosowany.
    Jak centrala jest na tym samym poziomie co rury to wtedy montuje się centralę z przyłączami po bokach centrali ...

    Same centralne mają symboliczne ocieplenie , stąd sugestia aby montować je w ogrzewanej części poddasza aby ograniczyć możliwość wychłodzenia samej centrali i wymiennika.
    Jak dla mnie włożyć czujniki w same przyłącza w samej centrali w zobaczyć jakie są tam temperatury . Wtedy będziesz wiedział gdzie są straty , tyle że jak sama centrala się wychładza przez zbyt zimne pomieszczenie to i odzysk samej centrali bedzie niski ...
    no niestety pewnych błędnych decyzji cofnąć się nie da, trzeba ratować co się da. Decydując się na WM nie miałem pojęcia o istnieniu TG, Zehnder, Izzifast itd... w ogóle nie miałem pojęcia o rekuperacji :/ A wykonawca (autoryzowany partner Vaillanta) co mógł mi innego wcisnąć? aby $$ się zgadzało. Vaillant nie ma jednostki z bocznymi przyłączami w ofercie. Skusili mnie bajkami o integralnym systemie (kocioł również mam Vaillanta) i możliwości sterowania jednym regulatorem. Szkoda tylko, że operowanie rekuperacją zrobili całkowicie po minimum (stopnień wentylacji i harmonogram). Nie mogę nawet podejrzeć aktualnej sprawności i temperatur tylko muszę za każdym razem dymać na poddasze do modułu centrali. Na pytanie do pomocy vaillanta czy po zamontowaniu modułu internetowego (takie skromne 1000zł) będę mógł na smartfonie podejrzeć coś więcej dostałem "a po co Panu te temperatury"

    - to taki OT w ramach użalania się nad sobą

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie widzę innego wyjaśnienia wyższej temperatury nawiewu niż wywiewu przy zimnym powietrzu na zewnątrz, niż wadliwe wskazania termometru.
    jak tylko podepnę termometry dam znać, dzięki.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Normalnie bym obstawiał słabo ocieplone rury - ale w tym przypadku przyjęcie odczytu z anemostatu (ewentualnie odjęcie z pół stopnia) sprowadzi sprawność reku w realne rejony. Jeszcze bym zweryfikował wkładając czujniki do reku (jak najbliżej fabrycznych albo i spinając z nimi trytytką).
    no i wychodzi na to, że miałeś rację. bo termometr wrzucony do króćca pokazuje zupełnie inny odczyt niż czujnik Vaillanta. Odczytane dziś rano parametry wyglądają następująco:

    Temp. zewnętrznego pobieranego: 2.2°C
    Czerpnia: 0.6°
    Wyrzutnia:3.7°C

    Temp. w pomieszczeniach mieszkalnych: 21°C
    Temp. w pomieszczeniu reku: 11.3°C

    Temp. zużytego pobieranego: 19.7°C sonda (centrala pokazuje 16.5°C)
    Temp. nawiewanego: 16.8°C
    Prędkość pobieranego: 151m3/h
    Prędkość dostarczanego: 140m3/h

    więc...

    1. sprawność wychodzi na poziomie 87% - więcej niż deklaruje producent
    2. nie do końca wiem, której wartości czerpni się trzymać 2.2 czy 0.6 - rekuperator w statystykach podaje temp. św. pob 2,2°C, ale już po kliknięciu test czujnika 0.6°C. Nie wiem czy 2.2 to nie jest zwykły odczyt z pogodówki bo taka też jest temp. wyświetlana na regulatorze w salonie.
    3. między wywiewem a nawiewem jest jakieś 10m3 różnicy - wszystkie anemostaty chwilowo są wykręcone na podobnym poziomie a w centrali nie ustawiałem dodatkowych korekt. Przy uruchomieniu miałem robione pomiary anemometrem i niby wszystko było zrównoważone.
    4. dziwi mnie też odczyt wilgotności bo regulator wskazuje 51% a oddzielnie postawiony higrometr 37%,
    5. przy okazji dowiedziałem się, że w regulatorze (ten salonowy VRC700) walnięta jest też czujka jakości powietrza jej odczyt 65535ppm


    także w poniedziałek telefon i zgłoszenie serwisowe. Wielkie dzięki za odzew i wszelkie sugestie
    Ostatnio edytowane przez kulfi82 ; 21-11-2020 o 09:46

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    [*]sprawność wychodzi na poziomie 87% - więcej niż deklaruje producent
    Jak wywiew jest większy, niż nawiew - to sprawność jest niby wyższa. Ale za to dom zaciąga wszelkimi nieszczelnościami zimne powietrze bez ogrzania.
    Jak nawiew jest większy - też nie jest dobrze, bo nieszczelnościami ucieka ciepłe powietrze a to nie tylko strata energii, ale też ryzyko wykraplania tam, gdzie to powietrze uchodzi na zewnątrz i otoczenie jest wychłodzone. Dlatego tak ważne jest równoważenie przepływów, żeby całe powietrze nawiewane i wywiewane przechodziło przez rekuperator.


    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    [*]nie do końca wiem, której wartości czerpni się trzymać 2.2 czy 0.6 - rekuperator w statystykach podaje temp. św. pob 2,2°C, ale już po kliknięciu test czujnika 0.6°C. Nie wiem czy 2.2 to nie jest zwykły odczyt z pogodówki bo taka też jest temp. wyświetlana na regulatorze w salonie.
    Pewnie tak. Chyba że masz w reku czujkę przed grzałką i za grzałką - i akurat chodziła.

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    [*]dziwi mnie też odczyt wilgotności bo regulator wskazuje 51% a oddzielnie postawiony higrometr 37%,
    Higrometry, niestety, często przekłamują. Przetestuj, jak stoją koło siebie. Jeżeli któryś bardziej się grzeje - to też podaje niższą wilgotność względną. I sprawdź w różnych warunkach, bo jeżeli jeden pokazuje 50% a drugi 55% to nie znaczy, że jak ten pierwszy pokaże 80% to ten drugi 85% (znaczy wielkość różnicy może być różna w zależności od wilgotności).

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony