dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak wywiew jest większy, niż nawiew - to sprawność jest niby wyższa. Ale za to dom zaciąga wszelkimi nieszczelnościami zimne powietrze bez ogrzania.
    Jak nawiew jest większy - też nie jest dobrze, bo nieszczelnościami ucieka ciepłe powietrze a to nie tylko strata energii, ale też ryzyko wykraplania tam, gdzie to powietrze uchodzi na zewnątrz i otoczenie jest wychłodzone. Dlatego tak ważne jest równoważenie przepływów, żeby całe powietrze nawiewane i wywiewane przechodziło przez rekuperator.
    faktycznie jak jeszcze raz wczytałem się w ten zawiłe menu fabrycznie wywiew ustawiony był na +3% tyle, że tak zaleca sam vaillant (cyt. powinno występować delikatne podciśnienie.

    dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu. Jak tylko pojawi się ktoś z vaillanta napisz e jak przebiegła akcja serwisowa.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Pociągnę trochę dalej ten wątek bo widzę, że co jakiś czas ktoś szuka info na temat reku Vaillanta. Szukałem dziś tego uszkodzonego czujnika temp. pow. pobieranego więc siłą rzeczy rozebrałem częściowo jednostkę. Przyznać muszę, że samo wykonanie jest całkiem solidne, wszystko jest dość dobrze spasowane a wnętrze szczelnie wypełnione styro. Wszystkie kanały wywiewne/nawiewne są lito wyłożone styropianem.

    W środku siedzi wymiennik CORE HRV366-H350-GLR-003651. Nigdzie nie znalazłem info na temat tego czy inni go też montują, być może to jakiś wykon na zlecenie vaillanta. Najbliżej mu chyba do link. Przez te całe uszczelnienie styropianowe, trzeba się mega mocno namęczyć aby go wyciągnąć.

    I tutaj pojawia się pewne pytanie, po wyciągnięciu wymiennika okazało się, że siedzi w nim sporo wody bo momentalnie zaczął mi zalewać podłogę. Wydawało mi się, że ta woda szybko się skrapla i ucieka do odpływu. Czy to normalne?

    Poniżej kilka fotek.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_165905.jpg
Wyświetleń:	332
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	450671Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_170132.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	450672Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_170346.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	450673Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_165905.jpg
Wyświetleń:	332
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	450671Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_170132.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	450672Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_170346.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	450673Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_170531.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	450674Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201128_171715.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	450675

    jutro spróbuję się dobrać do wentylów

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    I tutaj pojawia się pewne pytanie, po wyciągnięciu wymiennika okazało się, że siedzi w nim sporo wody bo momentalnie zaczął mi zalewać podłogę. Wydawało mi się, że ta woda szybko się skrapla i ucieka do odpływu. Czy to normalne?
    Temat często pojawia się w sezonie grzewczym. Jak reku chodzi na niskich obrotach, to zbiera się w nim wilgoć. Typowa przypadłość wymienników bez odzysku wilgoci. Powoduje to znaczący spadek sprawności.

    Dowód empiryczny i sposób na jego rozwiązanie:

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W domu mam 45-47% wilgotności i problem jest dość wyraźny. Bez wietrzenia spada do 70%. Ustawiłem wietrzenie poniżej 75%.
    Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode i prywrócić sprawność do ok 80%.

    Poniżej wykres. Załącznik 450215

    Niestety, sposób wymaga zrobienia autorskiego sterowania - AFAIK żaden reku nie ma tego w standardzie, a producenci albo naprawdę nie wiedza o problemie, albo udają (bo zrobienie takiego automatycznego wietrzenie nie jest technologią kosmiczną i jak widać nawet w warunkach amatorskich da się zrobić).

    Problem nie dotyczy rekuperatorów ERV.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Temat często pojawia się w sezonie grzewczym. Jak reku chodzi na niskich obrotach, to zbiera się w nim wilgoć. Typowa przypadłość wymienników bez odzysku wilgoci. Powoduje to znaczący spadek sprawności.

    Dowód empiryczny i sposób na jego rozwiązanie:

    Problem nie dotyczy rekuperatorów ERV.
    oprócz samego spadku ma to wpływ na żywotność samego wymiennika?

    Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode
    nie do końca łapie co tutaj Owczar miał na myśli, albo to wyciągnięte z kontekstu. Odpalał wietrzenie na 5min aby reku wypchał wodę z wymiennika?

    Zdziwiło mnie, że w samym wymienniku jest jej aż tyle. Jak widać na zdjęciu w korycie radośnie płynie strumyk to odpływu, ale jak zobaczyłem ile tej wody z wymiennika wyleciało to byłem w delikatnym szoku.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    oprócz samego spadku ma to wpływ na żywotność samego wymiennika?
    Na żywotność nie wpływa.

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    nie do końca łapie co tutaj Owczar miał na myśli, albo to wyciągnięte z kontekstu. Odpalał wietrzenie na 5min aby reku wypchał wodę z wymiennika?
    Tak to rozumiem.

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    Zdziwiło mnie, że w samym wymienniku jest jej aż tyle. Jak widać na zdjęciu w korycie radośnie płynie strumyk to odpływu, ale jak zobaczyłem ile tej wody z wymiennika wyleciało to byłem w delikatnym szoku.
    Ja na początku skropliny zbierałem do wiaderka - też mnie dziwiło, jak szybko się leje, jak po jakimś czasie chodzenia na minimum wrzuciłem wyższe obroty.

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na żywotność nie wpływa.

    Ja na początku skropliny zbierałem do wiaderka - też mnie dziwiło, jak szybko się leje, jak po jakimś czasie chodzenia na minimum wrzuciłem wyższe obroty.
    ale czemu do wiaderka to odpływ nie zbierze tego wypchanego nadmiaru po wietrzeniu? Przecież jak ja miałbym za każdym razem dymać na poddasze z wiaderkiem, rozkręcać centralę i szarpać się tym wymiennikiem to po dwóch dniach stałbym z młotkiem i robił otwory na grawitacyjną

    zaciekawiła mnie jeszcze kwestia samego wymiennika. Z tego co widzę na stronach pe-flexa mają ten wymiennik Core`a HRV366 również w wariancie ERV. W reku mam możliwość wskazania jaki wymiennik został zamontowany. Czy to oznacza, że odzysk zależy wyłącznie od wymiennika czy centrala musi być do odzysku jakoś szczególnie przystosowana.

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Witaj
    mam to samo urzadzenie, 360 wymiennik standard, zbudowany na rurach sztywnych 200 dalej tlumiki i rozdzielacze. Rury do anemostatow w ociepleniu, parter w podlodze pietra a poddasze w welnie. Normalnie wymienia ok 220 m3, w nocy spada do 150m3. Tez mam ustawione podcisnienie tyle ze 5%.
    Polaczone jest do sterownika pompy i teraz dla Ciebie wskazowka.
    Poziom wilgotnosci pobiera z czujnika glownego regulatora, ja mam blisko kuchni, mam ustawiony poziom minimalnej wymaganej wilgotnosci na 40%, max 55%.
    Jesli wilgotnosc spada ponizej 40%, poziom wymiany powietrza spada nawet do wspomnianych 150 m3.
    Temperature powietrza pobranego wg mnie jednak nie bierze z zewnetrznego czujnika, moze u Ciebie akurat przypadek ze bylo zbiezne, ilosc skroplin jest spora ale mam odprowadzenie do kanalizacji czyli mnie to nie martwi. To co wg mnie jest dla Ciebie zmorą to efekt montazu rekuperatora na nieocieplonym strychu, niestety ale do samej wymiany i odzysku dochodzi w urzadzeniu - jesli po drodze temperatura powietrza pobranego spada to sprawnosc rekuperatora tez.
    Dlatego wszystko w kolo ocieplic. Ja na szczescie mam go w kotlowni.
















  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    no w końcu kogoś trafiłem z tym modelem, super

    Temperature powietrza pobranego wg mnie jednak nie bierze z zewnetrznego czujnika
    zwróć uwagę, że masz dwie wartości temperatury zewnętrznej. Pierwsza to ta w menu pod pozycją Monitoring, druga w menu instalatora w pozycji test czujek, test czujki pow. św. pob.i tam odczytuje to co jest na czujniku reku nie pogodówki.

    To, że mam błędy w samej instalacji, które teraz łatam to wiem, ale czujnik pobieranego z wewnątrz na bank mam uwalony bo wpiąłem się sondą w termoflexa i mam o 2-3 stopnie więcej.

    Możesz tak z ciekawości sprawdzić czy prawidłowo działa czujnik jakości powietrza w regulatorze? Bo domniemam, że całość obsługujesz przez VRC700

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie chodziło o czas wietrzenia. Generalnie tej wody jest tam bardzo dużo. Dopiero przy 70% sprawność jest utrzymywana na stałym poziomie. Zgadzam się z tym co napisał Kaizen - producenci udają, że problemu nie ma... Gdybym nie nawilzal i wywiewal powietrze o wilgotności np 35% to pewnie problem byłby mniej widoczny. Swoją drogą testy sprawności dla ThesslaGreen są robione bodajże przy wilgotności względnej właśnie 35%.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    ale czemu do wiaderka
    Bo jeszcze nie miałem podciągniętej kanalizacji.

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    to odpływ nie zbierze tego wypchanego nadmiaru po wietrzeniu?
    Nie rozumiem. Jaki odpływ? Z reku? No właśnie tę rurkę miałem włożoną do wiaderka.


    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    Przecież jak ja miałbym za każdym razem dymać na poddasze z wiaderkiem, rozkręcać centralę i szarpać się tym wymiennikiem to po dwóch dniach stałbym z młotkiem i robił otwory na grawitacyjną
    Ja mam na parterze. Tylko po co szarpać się z wymiennikiem i rozkręcać centralę?

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    zaciekawiła mnie jeszcze kwestia samego wymiennika. Z tego co widzę na stronach pe-flexa mają ten wymiennik Core`a HRV366 również w wariancie ERV. W reku mam możliwość wskazania jaki wymiennik został zamontowany. Czy to oznacza, że odzysk zależy wyłącznie od wymiennika czy centrala musi być do odzysku jakoś szczególnie przystosowana.
    Tak, to wymiennik odzyskuje wilgoć. Jest trochę rekuperatorów, co ma opcję z odzyskiem wilgoci, i bez. Z odzyskiem nie potrzebuje odprowadzenia skroplin - więc pewnie go nie ma. Sterowanie też może inaczej działać - w szczególności zabezpieczenie przed zamarznięciem wymiennika.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał trike Zobacz post
    Normalnie wymienia ok 220 m3, w nocy spada do 150m3.
    Dziwne. U mnie to w nocy potrzeba większego przepływu, bo obciążone są tylko zamknięte sypialnie - czyli ponad pół domu ma 400ppm CO2, a utrzymanie w okolicach 800ppm w sypialni małżeńskiej wymaga sporo większych przepływów, niż w dzień jak wszyscy są w domu (za to przemieszczają się i drzwi otwarte - więc wystarcza te 120m3/h na cały dom, a w nocy te 120m3 trzeba dostarczyć do sypialni, co oznacza drugie tyle do reszty pomieszczeń).

    Cytat Napisał trike Zobacz post
    Poziom wilgotnosci pobiera z czujnika glownego regulatora, ja mam blisko kuchni, mam ustawiony poziom minimalnej wymaganej wilgotnosci na 40%, max 55%.
    Sterowanie wilgotnością w domu z reku bez ERV to duszenie się. W mrozy obroty na minimum i tak spowodują przesuszenie domu. Przerabiałem - w sypialniach dzieci całkiem wydajne nawilżacze ledwo utrzymywały wilgotność powyżej 40% w większe mrozy. Średnia z domu znacznie poniżej 40% przy reku chodzącym na minimum. CO2 wtedy jeszcze nie mierzyłem.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Taka ciekawostka o badaniu sprawności:
    PN-EN-13141-7 w warunkach:
    powietrze wewnętrzne T=20o
    C, RH=38%
    powietrze zewnętrzne T=7o
    C, RH=20%

    Trochę oderwane od rzeczywistości - powietrze zewnętrzne temperatura 7 i wilgotność 20%
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziwne. U mnie to w nocy potrzeba większego przepływu, bo obciążone są tylko zamknięte sypialnie - czyli ponad pół domu ma 400ppm CO2, a utrzymanie w okolicach 800ppm w sypialni małżeńskiej wymaga sporo większych przepływów, niż w dzień jak wszyscy są w domu (za to przemieszczają się i drzwi otwarte - więc wystarcza te 120m3/h na cały dom, a w nocy te 120m3 trzeba dostarczyć do sypialni, co oznacza drugie tyle do reszty pomieszczeń).



    Sterowanie wilgotnością w domu z reku bez ERV to duszenie się. W mrozy obroty na minimum i tak spowodują przesuszenie domu. Przerabiałem - w sypialniach dzieci całkiem wydajne nawilżacze ledwo utrzymywały wilgotność powyżej 40% w większe mrozy. Średnia z domu znacznie poniżej 40% przy reku chodzącym na minimum. CO2 wtedy jeszcze nie mierzyłem.
    Zgadzam sie z obydwoma wypowiedziami, steruje wlasnie wilgotnoscia, wymiennik entalpiczny to koszt ok 2 tys i to jest projekt w budzecie na przyszly rok.
    W dzien jest wiecej zyskow wilgotnosci dlatego reku nie ma kaganca i chodzi tak jak potrzeba, a w nocy przy regulatorze jest 40% i kaze jednostce zwolnic. Zmienilem wczoraj ustwienia minimum wilgotnosci na 30%, nadal jest sucho jak wczesniej ale wyraznie wiecej powietrza jest wymieniane.

    I w temacie tak mam wszystko podpiete pod regulator VRC700

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo jeszcze nie miałem podciągniętej kanalizacji.

    Nie rozumiem. Jaki odpływ? Z reku? No właśnie tę rurkę miałem włożoną do wiaderka.
    Ja mam na parterze. Tylko po co szarpać się z wymiennikiem i rozkręcać centralę?

    Tak, to wymiennik odzyskuje wilgoć. Jest trochę rekuperatorów, co ma opcję z odzyskiem wilgoci, i bez. Z odzyskiem nie potrzebuje odprowadzenia skroplin - więc pewnie go nie ma. Sterowanie też może inaczej działać - w szczególności zabezpieczenie przed zamarznięciem wymiennika.
    ok, źle to wczoraj wszystko zinterpretowałem. Ja odpływ kondensatu do katalizy miałem od początku podłączony, dlatego nie wiedziałem, że niektórzy działają na wiadrach Chciałbym z ciekawości sprawdzić sobie ile przy wietrzeniu tej wody faktycznie odchodzi, ale nisko mam od podłogi jednostkę nie wiem czy coś tam wcisnę


    Cytat Napisał trike Zobacz post
    I w temacie tak mam wszystko podpiete pod regulator VRC700
    no właśnie z tym regulatorem to jest jednak zagadka, nie ma żadnych schematów i w sumie nie wiadomo jakie tam właściwie czujniki siedzą. Obecnie regulator pokazuje mi wilgotność w pomieszczeniu na poziomie 45%. Wszystko fajnie gdyby nie higrometr postawiony obok z wynikiem 39%. To są akurat nieduże rozbieżności, ale były już różnice niemal 10%.

    Po drugie regulacja wentylacji tylko z pomiaru w VRC700 jest chyba mało sensowna bo co z tego, że w salonie złapie od kuchni, lub przebywających osób te 45% jak w sypialni w powietrzu będą wióry. No chyba, że masz w każdym pomieszczeniu VR91 (który kosztuje kosmiczne 650zł!!)

    Możesz przy okazji sprawdzić odczyt w regulatorze lub na reku jakości powietrza ppm. Vaillant generalnie wypina się na mój problem, dostałem namiar do przedstawiciela, który nie może do mnie przyjechać bo ma dużo roboty.



    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Taka ciekawostka o badaniu sprawności:
    PN-EN-13141-7 w warunkach:
    powietrze wewnętrzne T=20o
    C, RH=38%
    powietrze zewnętrzne T=7o
    C, RH=20%

    Trochę oderwane od rzeczywistości - powietrze zewnętrzne temperatura 7 i wilgotność 20%
    a to nie jest ta wycofana z 2004? ciężko uwierzyć w takie rozbieżności ze światem doczesnym


    --- EDIT ---
    u mnie po wietrzeniu wzrost sprawności znikomy, ale za to ciekawa akcja z wilgotnością bo osobny higrometr wskazuje 36% (co się wydaje wiarygodne) a regulator dalej 44-45%. Tyle w temacie pomiarów Vaillanta.
    Ostatnio edytowane przez kulfi82 ; 29-11-2020 o 09:33

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Niestety nie mam podłączonych czujnikow wiec ustawilem brak, pod spodem masz kostki do podlaczenia


  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał trike Zobacz post
    Niestety nie mam podłączonych czujnikow wiec ustawilem brak, pod spodem masz kostki do podlaczenia
    czekaj, czeka coś tu mi nie graj.. jakich znowu czujników, czujnik masz przecież jeden i jest on w VRC700. Ze zdjęcia widzę, że komunikacyjny masz wpięty więc pewnie w rekuperacji zamontowany jest moduł kaskadowy VR32 i kabelkiem idzie właśnie do pompy, która po eBUS przekazuje info do regulatora.

    Wejdź proszę w menu (na rekuperatorze - jednocześnie dwa górne przyciski) następnie pozycja menu instalatora, plusami wybierz kod 17 i ok. Następnie znajdź pozycję menu test. czuj/elek. czy coś takiego i ostatni test (chyba pozycja T.14 lub 17) pokaże Ci aktualny odczyt ppm. Nie da się tego odczytać z regulatora bo pewnie dla Vaillanta jest to mało istotna informacja (tak jak temperatury i cała reszta)

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post

    a to nie jest ta wycofana z 2004? ciężko uwierzyć w takie rozbieżności ze światem doczesnym


    --- EDIT ---
    u mnie po wietrzeniu wzrost sprawności znikomy, ale za to ciekawa akcja z wilgotnością bo osobny higrometr wskazuje 36% (co się wydaje wiarygodne) a regulator dalej 44-45%.
    To norma podana w biuletynie ThesslaGreen.

    A jak temperatura wewnątrz i wywiewu? Pamiętaj, że jak powietrze się wychłodzi to wilgotność względna wzrośnie. Dodatkowo na ręku widzisz wypadkową z pomieszczeń mokrych, a w salonie może być zupełnie inna.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To norma podana w biuletynie ThesslaGreen.

    A jak temperatura wewnątrz i wywiewu? Pamiętaj, że jak powietrze się wychłodzi to wilgotność względna wzrośnie. Dodatkowo na ręku widzisz wypadkową z pomieszczeń mokrych, a w salonie może być zupełnie inna.
    obecnie to wygląd tak

    - pomieszczenia 22°C
    - zew. pob 3°C
    - wew. pobier 20°C
    - nawiew 18°C
    - natężenie 135m3/h

    - wyrzutnia 6°C

    1. trzy stopnie między czerpnią a wyrzutnią jest ok?
    2. nie wiem gdzie spierdziela te 2°C na tym powietrzu wyciąganym. Na termowizji nie ma żadnych przecieków. Ten element 9.9°C to wystający wiązar.. rury wyciągające idą w poprzek zdjęcia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wywiew.JPG
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	28,6 KB
ID:	450700

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    Na pytanie do pomocy vaillanta czy po zamontowaniu modułu internetowego (takie skromne 1000zł) będę mógł na smartfonie podejrzeć coś więcej dostałem "a po co Panu te temperatury"
    Hej kolego tez mam vaillanta reku i kocioł i mam zakupiony ten moduł internetowy, ale ta aplikacja to jakiś żart, nie zobaczysz tam nic więcej co jest na sterowniku dodatkowo strasznie długo się synchronizuje za każdym razem jak odpalisz aplikacje żeby coś zrobić to 100x szybciej będzie podejść do mulltimatica, a jeżeli chodzi o sterowanie reku to już w ogóle nie ma o czym mówić, nie zobaczysz tam żadnych danych, nic, wilgotności, nawiewu, wywiewu, jedynie to możesz zmienić stopień wentylacji. Nie wiem czemu instalatorzy wciskają to reku do kotłów albo pomp vaillanta i tłumaczą to wspólnym sterownikiem jak na tym sterowniku nic nie zrobisz ani nic się nie dowiesz, po prostu wciskają ludziom kit. Teraz na pewno wybrał bym inna jednostkę. Nie raz na facebooku vaillanta można spotkać opinie o tej aplikacji i zawsze ktoś na nią narzeka ale posty są zaraz usuwane i zostają tylko te pochwalne. Wiem bo sam raz napisałem i kilka osób dołączyło do dyskusji a potem cały post zniknął. Jak dzwonisz na info linie coś się dowiedzieć na temat centrali to masz wrażenie jak by ktoś w w ogóle pierwsze słyszał że oni maja takie urządzenia jak rekuperator w swojej ofercie.
    Nawiązując do tematu postu ja też mam większą temperaturę nawiewu niż wywiewu, wychodzi na to że sprawność tego cuda wychodzi ponad 100%

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzozef83 Zobacz post
    Hej kolego tez mam vaillanta reku i kocioł i mam zakupiony ten moduł internetowy, ale ta aplikacja to jakiś żart, nie zobaczysz tam nic więcej co jest na sterowniku dodatkowo strasznie długo się synchronizuje za każdym razem jak odpalisz aplikacje żeby coś zrobić to 100x szybciej będzie podejść do mulltimatica, a jeżeli chodzi o sterowanie reku to już w ogóle nie ma o czym mówić, nie zobaczysz tam żadnych danych, nic, wilgotności, nawiewu, wywiewu, jedynie to możesz zmienić stopień wentylacji. Nie wiem czemu instalatorzy wciskają to reku do kotłów albo pomp vaillanta i tłumaczą to wspólnym sterownikiem jak na tym sterowniku nic nie zrobisz ani nic się nie dowiesz, po prostu wciskają ludziom kit. Teraz na pewno wybrał bym inna jednostkę. Nie raz na facebooku vaillanta można spotkać opinie o tej aplikacji i zawsze ktoś na nią narzeka ale posty są zaraz usuwane i zostają tylko te pochwalne. Wiem bo sam raz napisałem i kilka osób dołączyło do dyskusji a potem cały post zniknął. Jak dzwonisz na info linie coś się dowiedzieć na temat centrali to masz wrażenie jak by ktoś w w ogóle pierwsze słyszał że oni maja takie urządzenia jak rekuperator w swojej ofercie.
    Nawiązując do tematu postu ja też mam większą temperaturę nawiewu niż wywiewu, wychodzi na to że sprawność tego cuda wychodzi ponad 100%
    podpisuje się pod tym rękoma i nogami, ta jednostka i jej zintegrowane sterowanie to żart.. i to mało śmieszny. Wciskają, bo mają na tym spory %.
    Paterówka 100m / Z334 / Vaillant recoVAIR VAR 360/4 + ecoTEC pro VC 146/5-3 + VRC700

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony