dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21

    Domyślnie

    L.mArK
    No tak i bierze średnią temp. z 10 lat dla podanej lokalizacji.
    I jak przyjrzysz się wynikom, to podany jest dla temp. w domu jaką zadeklarowałeś i -20 ; -22 lub -18°C - w zależności jaka temp. przypada na dany region, na stronie z wynikiem jest ta temp. podana.
    Obniżysz temp. w domu o 1°C lub podwyższysz i wynik końcowy (ilość kWh) też się zmieni. A dalej te kWh przelicza na tony opału.

    pedet
    wygląda, że masz dobrze ocieplony dom. U mnie za 24 dni zeszło 260 kWh - może temp. w domu za wysokie ustawiłem, ale na razie domownicy nie chcą ich obniżać, a 10 zł na dobę za ogrzewanie nie jest tak tragicznie. Zapasu prądu z fotowoltaiki powinno mi starczyć do końca listopada, a na wiosnę rozbuduję PV.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-11-2020 o 11:21
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pedet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    pedet
    wygląda, że masz dobrze ocieplony dom. U mnie za 24 dni zeszło 260 kWh - może temp. w domu za wysokie ustawiłem, ale na razie domownicy nie chcą ich obniżać, a 10 zł na dobę za ogrzewanie nie jest tak tragicznie.
    Dom dość dobrze ocieplony. Temp jaką utrzymuję to 23*C lub więcej. Sporo kWh poszło na testy. Teraz od kilkudziesięciu godzin pobór ustabilizował się na 260W (temp 6-9*C i praktycznie zero słońca)

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    [B]
    U mnie za 24 dni zeszło 260 kWh
    ...- może temp. w domu za wysokie ustawiłem,
    ale na razie domownicy nie chcą ich obniżać,
    ...- a 10 zł na dobę za ogrzewanie nie jest tak tragicznie.
    Zapasu prądu z fotowoltaiki powinno mi starczyć do końca listopada, a na wiosnę rozbuduję PV.
    Jaka jest temperatura zasilania instalacji?
    Jaka jest krzywa grzewcza?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Rozumiem że jednostka zewnętrzna o dużej mocy pracująca cały czas na wysokiej wydajności będzie działała bezszelestnie ?
    Tak to cudowny pomysł brawo ty, rozumom że będzie przykręcona na kątownik na II pietrze na ścianie graniczącej z wezgłowiem łóżka w sypialni

  5. #25

    Domyślnie

    Obecnie instalacja wygląda tak, że jest piec z podajnikiem i sterownik jest ustawiony tak, żeby na piecu utrzymywać 50 stopni.
    Natomiast temperaturą w domu steruję w ten sposób, że mam w pokoju termostat, który włącza lub wyłącza pompę obiegową, sprawdzając temperaturę co 10 min. Grzanie idzie więc identyczne na cały dom ale w miarę wszędzie jest temperatura 21-21.5 max, ale zazwyczaj 21.2 stopnia. Niestety taki system powoduje to, że pompa w większości nie pracuje a miał jest spalany do utrzymywania temperatury pieca żeby w razie odpalenia pompy ciepło szło na kaloryfery. Może ktoś jest w stanie ocenić efektywność takiego grzania?

    Dodatkowo obecnie na zaworze czterodrogowym mam ustawioną temperaturę na kaloryfery na ok 35-40 stopni.

    Poniżej zdjęcie pokazujące jak załączała się pompa wczorajszej doby (pierwsza pozycja).


  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jaka jest temperatura zasilania instalacji?
    Jaka jest krzywa grzewcza?
    To opisałem w temacie https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    od wpisu przybyło już 11 dni, ale dane podaję z 8-11-2020r. Nie mam pod ręką spisanych aktualnych danych. Daikin 6kW z sterownikiem pokojowym Madoka.
    ...
    PC Altherma uruchomiona 14 października 2020r. o godzinie 13:00. Leci czwarty tydzień 600 godzin (25 dni) od uruchomienia PC.
    Średni COP liczony od początku wychodzi 4,12 zużyty prąd wyniósł 254 kWh na CO (dane wg Daikina), a wyprodukowane ciepło 1047 kWh. Kompresor przepracował w tym czasie 234 godziny.
    ...
    przeliczyłem orientacyjne zużycie prądu wg licznika (aplikacja Tauron e-Licznik), pomniejszone o prąd orientacyjnie zużywany przez dom wg wcześniejszych miesięcy. Wyszło ... na samo CO zostaje 261 kWh. W tym okresie temp. zewnętrzne wahały się w zakresie +2°C do +17°C. Większe przekłamania we wskazaniach zużycia prądu przez obliczenia pompy pojawiają sie przy niższych temp. gdy PC pracuje długo na niskich obrotach.
    ...
    harmonogram temp. pokojowej od 7:00 – 21,5°C, od 10:00 – 22,5°C, od 15:30 – 21,5°C i noc od 22:00 – 20,5°C.

    Chodzi mi po głowie by obniżyć cały harmonogram o 0,5°C, a w zamian już od 8:00 zacząć podnosić temp. do 22°C.
    ...
    Krzywa pogodowa:
    Niższa temperatura wody w CO +35°C pozytywnie wpłynęła na stabilność temp. w domu. Początkowo PC nie chciała schodzić z wodą poniżej +40°C, ręcznie wymusiłem korektę temp. wody o 5°C w dół. Gdy PC grzała temp. 40°C, grzejniki szybko się rozgrzewały i sterownik pokojowy wyłączał PC, ale wychłodzone mury szybko dawały uczucie chłodu w domu, a temp. na sterowniku jeszcze nie uruchamiała PC. Niższa temp. wody w CO pomogła ustabilizować odczuwalną temp.

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    ... Niestety taki system powoduje to, że pompa w większości nie pracuje a miał jest spalany do utrzymywania temperatury pieca żeby w razie odpalenia pompy ciepło szło na kaloryfery. Może ktoś jest w stanie ocenić efektywność takiego grzania?

    Dodatkowo obecnie na zaworze czterodrogowym mam ustawioną temperaturę na kaloryfery na ok 35-40 stopni.

    ...
    Te 35-40°C to prawie jak dla PC. W okresach przejściowych możesz zaoszczędzić grzejąc klimatyzacją. Ale z powodu nieocieplonego domu wyjdzie ogrzewanie klimą drogo w mrozy.
    Stąd zalecenia kolegów do ocieplenia domu i pozostania (ekonomia) przy podajniku (jeśli nie będziesz ocieplał domu).
    Bo teraz pompka grzeje cyklicznie - z przerwami, ale jak przymrozi to na liczniku energii może powstać "mały wir" - ssący rachunek za prąd gdy będzie grzała klima.

    Ciekawe, ten Twój wykres mimo braku ocieplenia, wydaje się pracować w podobnych cyklach jak moja PC. Ale u siebie od 10 do 15:30 godz. mam podbitą temp. w domu na 22,5°C.

    dla porównania wykres dniowy z mojej PC dwa dni 7 i 8 listopada 2020:
    https://forum.muratordom.pl/attachme...8&d=1604848946
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-11-2020 o 13:33
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Obecnie instalacja wygląda tak, że jest piec z podajnikiem i sterownik jest ustawiony tak, żeby na piecu utrzymywać 50 stopni.
    Natomiast temperaturą w domu steruję w ten sposób, że mam w pokoju termostat, który włącza lub wyłącza pompę obiegową, sprawdzając temperaturę co 10 min. Grzanie idzie więc identyczne na cały dom ale w miarę wszędzie jest temperatura 21-21.5 max, ale zazwyczaj 21.2 stopnia. Niestety taki system powoduje to, że pompa w większości nie pracuje a miał jest spalany do utrzymywania temperatury pieca żeby w razie odpalenia pompy ciepło szło na kaloryfery. Może ktoś jest w stanie ocenić efektywność takiego grzania?

    Dodatkowo obecnie na zaworze czterodrogowym mam ustawioną temperaturę na kaloryfery na ok 35-40 stopni.
    Bezsensowny sposób sterowania. Albo na każdym grzejniki termostat albo sterownik pogodowy który będzie puszał w obieg odpowiednia temperaturę wody za pomocą ustalonej krzywej grzewczej .

    Obecnie kocioł u Ciebie działa w trybie ON-Off , czyli max moc i potrzymanie.
    W ten sposób produkujesz pełno sadzy a sprawność spalania jest niska.

    Zainwestuj może w sterownik typu PID i niech kocioł moduluje moc.
    Opał będzie spalany z lepszą sprawnością i czyściej i zużycie będzie niższe ...

    Do tego jakis tani sterownik pogodowy z siłownikiem który będzie regulował zawór czterodrożny i tyle , a jak nie to termostaty na grzejniki

    Ja bym przy nieocieplonym domu nie ładował sie w ogrzewanie prądem ani nadmuchowe , bo albo straci się komfort (ogrzewanie nadmuchowe) albo rachunki będą jeszcze wyższe niz obecnie ...

    Jestem na tak nad zmianą ogrzewanie , ale najpierw termoizolacja ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 19-11-2020 o 13:49
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Zainwestuj może w sterownik typu PID i niech kocioł moduluje moc.
    Opał będzie spalany z lepszą sprawnością i czyściej i zużycie będzie niższe ...
    Modulowanie mocy w kotle na paliwo stałe - to się nigdy czystym spalaniem nie skończy.

    Niech kolega L.mArK poczyta temat o buforze z wężwonicą CWU wewnątrz.
    Solidny bufor a za nim sterownik z pogodówką.
    Praca start/stop pompy obiegowej to też na dłuższą metę wykończy ją szybko.
    Dokładając bufor zwiększysz bezobsługowość i efektywność spalania - śmiało można liczyć też na niższe zużycie.
    Kasę zainwestować w okna i ocieplenie.
    Później wentylacja mechaniczna z odzyskiem.
    PC to będzie wisienka na torcie, na sam koniec.
    O ile planujesz w tym domu jakiś czas pomieszkać.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Modulowanie mocy w kotle na paliwo stałe - to się nigdy czystym spalaniem nie skończy.

    Niech kolega L.mArK poczyta temat o buforze z wężwonicą CWU wewnątrz.
    Solidny bufor a za nim sterownik z pogodówką.
    Praca start/stop pompy obiegowej to też na dłuższą metę wykończy ją szybko.
    Zwiększysz bezobsługowość i efektywność spalania - zapewne średnio roczne zużycie znacząco spadnie.
    Kasę zainwestować w okna i ocieplenie.
    PC to będzie wisienka na torcie, na sam koniec.
    Dokładnie, był kiedyś na FM niejaki Piczman który grzał średnią parterówkę małym węglowym piecem junkersa na węgiel zasypowym i miał bufor 1000l , palił ok 8-10 h na full i potem 2-3 dni nie palił pomimo że to było tanie, jednak jego bufor był wyposażony w grzałkę i a tym się finalnie skończyło.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Modulowanie mocy w kotle na paliwo stałe - to się nigdy czystym spalaniem nie skończy.


    Kasę zainwestować w okna i ocieplenie.
    Później wentylacja mechaniczna z odzyskiem.
    PC to będzie wisienka na torcie, na sam koniec.
    O ile planujesz w tym domu jakiś czas pomieszkać.
    Będę mieszkał tu max 2-3 lata. Wiosną ruszam z budową własnego domu, będzie w nim wszystko to co wymieniłeś: solidne okna, rekuperacja, grzanie pompą ciepła. Dom 117m2 na płycie fundamentowej, solidnie ocieplony, parterówka, zapotrzebowanie na ciepło 5900kWh/rok (OZC zrobione przez Asolt'a).

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Będę mieszkał tu max 2-3 lata. Wiosną ruszam z budową własnego domu, będzie w nim wszystko to co wymieniłeś: solidne okna, rekuperacja, grzanie pompą ciepła. Dom 117m2 na płycie fundamentowej, solidnie ocieplony, parterówka, zapotrzebowanie na ciepło 5900kWh/rok (OZC zrobione przez Asolt'a).
    brzmi obiecująco oprócz zużycia prawie 6MWh/rok to chyba że dom w Suwałkach albo w Irkucku

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post


    Te 35-40°C to prawie jak dla PC. W okresach przejściowych możesz zaoszczędzić grzejąc klimatyzacją. Ale z powodu nieocieplonego domu wyjdzie ogrzewanie klimą drogo w mrozy.
    Tego konkretnego dnia pompka obiegowa chodziła niecałe 6h. Nie wiem czy można to wprost przełożyć na działanie pompy ciepła. Jeśli tak, to licząc że ciągnie 2200W wyszło by 8.30zł.

    Grzejąc miałem węglowym w ciągu ostatnich dni spalanie wynosiło 23kg dziennie, tona 600 zł czyli dziennie 13,80 zł.

    Ale raczej nie da się tego tak porównać. Pomimo tego że pompa obiegowa chodzi cyklicznie to piec i tak ciągle trzyma temperaturę 50 stopni. W przypadku pompy ciepła musiałbym grzać jakiś bufor, ciekawe ile godzi wtedy chodziła by sprężarka.
    Ostatnio edytowane przez L.mArK ; 20-11-2020 o 20:04

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    brzmi obiecująco oprócz zużycia prawie 6MWh/rok to chyba że dom w Suwałkach albo w Irkucku
    Podkarpackie.
    płyta fundamentowa 20cm styropianu, ściany 20, strop 40 wełny. Tak wychodzi.

    Nawet licząc COP=2 za prąd zapłacę 1900zł w G11. Dla mnie bomba, mieszkając w bloku płaciłem ok 1400 zł za mieszkanie 50m2.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    brzmi obiecująco oprócz zużycia prawie 6MWh/rok to chyba że dom w Suwałkach albo w Irkucku
    To dużo??????????????
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #35

    Domyślnie

    Muszę zaktualizować obliczenia zapotrzebowania na ciepło, na cieplowlasciwe.pl

    Po rozmowie z teściem wiem jakie jest ocieplenie w tym domu:
    - strop piwnica/parter patrząc od góry: podłoga drewniana, legary, jakaś pustka ok 20cm, glina ok 20cm, beton)
    - strop piętro/strych - jakiś trocino beton ok 30cm
    - ściany piętro - 5 cm styropianu wewnątrz ściany
    - ściany parter - bez ocieplenia

    Tylko jak to tam wpisać jak nie ma takich pozycji

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Muszę zaktualizować obliczenia zapotrzebowania na ciepło, na cieplowlasciwe.pl

    .....
    Tylko jak to tam wpisać jak nie ma takich pozycji
    Kol. Juzef jest twórcą tego kalkulatora, napisz do niego PW, powinien cos doradzic.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kol. Juzef jest twórcą tego kalkulatora, napisz do niego PW, powinien cos doradzic.
    raczej nie ma sensu tam dodawać takich opcji
    tak się zastanawiam czy można to wszystko zastąpić np 5cm styropianu? tak mniej więcej żeby coś zobaczyć

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Muszę zaktualizować obliczenia zapotrzebowania na ciepło, na cieplowlasciwe.pl

    Po rozmowie z teściem wiem jakie jest ocieplenie w tym domu:
    - strop piwnica/parter patrząc od góry: podłoga drewniana, legary, jakaś pustka ok 20cm, glina ok 20cm, beton)
    - strop piętro/strych - jakiś trocino beton ok 30cm
    - ściany piętro - 5 cm styropianu wewnątrz ściany
    - ściany parter - bez ocieplenia

    Tylko jak to tam wpisać jak nie ma takich pozycji
    Jeżeli możesz mieć ten większy agregat zelmera za 1000 zł plus do tego hydroboks i jakies sterowanie jeżeli to się zmieści w 3 tys to moim zdaniem bardzo warto, po prostu kopciucha nie wywalaj na razie. Po roku 2 zobaczysz

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A czy ktoś zastanawiał się nad użyciem takiej przeróbki do grzania CWU? Pompa typu split do CWU to koszt około 4-5k. Tutaj przykładowa z jakimś zasobnikiem w zestawie. Jednostka zewnętrzna ma 1.1kW. Taką klimę można kupić pewnie za 1-1.5k. Może miałoby to trochę sensu, żeby grzać taką przeróbką wężownicę w zasobniku?



    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    . Dom 117m2 na płycie fundamentowej, solidnie ocieplony, parterówka, zapotrzebowanie na ciepło 5900kWh/rok
    Też mi się wydaje, że 6MWh/rok to kosmiczny wynik. Chyba, że to podajesz energię końcową ciepło razem z CWU? Wtedy by to miało sens.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony