dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie Przerobienie klimatyzacji na pompę ciepła

    Cześć,

    Zamierzam przerobić klimatyzator na pompę ciepła. Do ogrzania jest dom 180m2 + zbiornik z CWU. Dom z lat 70, piętrowy bez użytkowego poddasza. Nieocieplony, okna PCV ale stare. Obecnie źródłem ciepła jest piec miałowy z podajnikiem, na CO+CWU idzie ok 7 ton miału. Nie wiem jak to przeliczyć na zapotrzebowanie ale samo ogrzewanie bez CWU to pewnie ok 100W/m2/rok czyli ok 18000-20000kWh/rok.

    Posiadam do wyboru dwa klimatyzatory, stare z 2009 roku ale nieużywane.

    1. CS-61H3A-P87A
    Moc grzewcza 6.60kW, zużycie energii 1770W, zwykły on-off z kapilarą.

    2. Zelmer TZN48
    Moc grzewcza 15.2kW, zużycie energii 4130W.
    Podobno ma sprężarkę inwertorową, niestety nigdzie nie znalazłem informacji czy ma kapilarę czy zawór elektroniczny. Jak można to sprawdzić?

    Są to jak widać chyba dosyć przestarzałe jednostki, ale dostałem je za kwotę poniżej tysiąca zł.

    Który z nich bardziej nadaje się do tego domu? Tak żeby można było grzać całą zimę? Ewentualnie jeśli słabszy przy większych mrozach nie da rady to czy ogólnie grzanie nim może wyjść dużo taniej? Zawsze będzie w pogotowiu piec z podajnikiem żeby ewentualnie odpalić go w największe mrozy.

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Powiem jedno pójdziesz z torbami bo nie wyrobisz sensownie z prądem , samo przerobienie da się zrobić i na elektrodzie masz świeży temat ale przy takim domu i braku docieplenie szedłbym w kocioł na ekogroszek chyba że siedzisz na kasie ale jak byś siedział to byś gotowca zamówił , wstępnie policz w tym programie ile kw ci potrzebne tak w miarę dokładnie to wypełnij i podaj nam wynik . https://cieplowlasciwie.pl/start

  3. #3

    Domyślnie

    Z ciepła właściwego wychodzą jakieś głupoty. Wyszło mi tak na szybko 271kWh/m2/rok, czyli 48000kWh, ale w sumie nie wiem co jest w stropie i podłodze ale jakieś ocieplenie tam jest.

    Ta liczba to jakiś kosmos, w tabeli podają, że powinienem spalić 9 ton ekogroszku co jest niemożliwe bo obecnie spalam 6 ton miału węglowego podajnikiem.

    Edit:
    Węgla kamiennego na ciepło wlasciwe pokazuje 11 ton
    Ostatnio edytowane przez L.mArK ; 18-11-2020 o 21:35

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Wypełnij rzetelnie a przekonasz się że droga w stronę PC zrobi się bardzo stroma , na ekogroszek można się obrażać i wybrzydzać ale jak by nie patrzeć to najtańsza inwestycja i najtańsza eksploatacja , tylko wyzbyć się tych pierdół ekolgicznych i tyle , kocioł oczywiście 5 klasa bo tylko takie powinny być sprzedawane i montowane , a te twoje klimatyzacje zostaw tak jak są i powieś jedną na piętrze jedną na parterze i grzej w okresach takich na plusie powietrzem .

  5. #5

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że chyba wyraźnie napisałem, ale napiszę jeszcze raz.

    Obecnie palę kotłem na miał, zasypowy i spalanie od góry. Od roku jest podajnik i spala się 6 ton miału w sezonie grzewczym. Na pewno nie będę zmieniał (a raczej teść nie będzie bo to u niego w domu) na ekogroszek bo nie spalę go wcale dużo mniej, a już na pewno nie będzie taniej (tona miału 600zł, ekogroszku 800-1000zł.

    Ale jeśli według Ciebie ekogroszkiem jest najtaniej to powinienem go spalić mniej niż 6 ton/sezon.
    A ciepło wlaściwe pokazuje mi 9 ton ekogroszku. To coś jest chyba nie tak.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Wydaje mi się, że chyba wyraźnie napisałem, ale napiszę jeszcze raz.

    Obecnie palę kotłem na miał, zasypowy i spalanie od góry. Od roku jest podajnik i spala się 6 ton miału w sezonie grzewczym. Na pewno nie będę zmieniał (a raczej teść nie będzie bo to u niego w domu) na ekogroszek bo nie spalę go wcale dużo mniej, a już na pewno nie będzie taniej (tona miału 600zł, ekogroszku 800-1000zł.

    Ale jeśli według Ciebie ekogroszkiem jest najtaniej to powinienem go spalić mniej niż 6 ton/sezon.
    A ciepło wlaściwe pokazuje mi 9 ton ekogroszku. To coś jest chyba nie tak.
    No a ile myslisz ze zaplacisz za prąd?
    Raz piszesz ze 7ton teraz ze 6ton .
    Jak placisz teraz 6x600=3600zl a chata zimna jak diabli skoro tyle idzie na 180m2 to grzsnie w tanich taryfach odpada.

    Teraz zależy jak kalorycznym mialem paliłeś,przyjmijmy ze 7kwh z kg to 6000kg x 7kwh x60%sprawnosci=25000kwh/cop3(jesli taki osiagniesz z jakis przerabianych klimatyzatorów i pewnie 50st na grzejnikach)= 8300kwh tyle pradu potrzebujesz x0,6zl=5tys.o ile zachowasz takie same temperatury wewnatrz i przez ten sam czas bo przewaznie ludzie jak pala węglem to maja nizsze temperatury w domu albo nie pala w nocy rozpalaja dopiero o którejs tam itp.a jak montuja pompe to chca miec stala przez cala dobe i troche wyzsza niz dotychczas i sezon jeszcze wczesniej zaczna i pózniej skończą
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #7

    Domyślnie

    6 ton idzie na CO, 1 tona na CWU.
    Piec z podajnikiem, temperatura 21-21.5 przez całą dobę w całym sezonie grzewczym.

    Właśnie moim zdaniem można to policzyć jedynie z tego spalanego miału ale ciężko powiedzieć jaka jest jego kaloryczność i jaka sprawność kotła.

  8. #8

    Domyślnie

    Przyjmując, że miał ma kaloryczność 20MJ/kg wychodzi nam coś takiego:
    20000kJ * 80% sprawność pieca = 16000kJ/3600s = 4.44kWh

    Przyjmując, że mój kocioł ma sprawność 80% wychodzi roczne zapotrzebowanie na poziomie ok. 27000kWh
    Ale wątpię w taką sprawność, prędzej będzie miał ok 60% co daje ok 20000kWh

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Przyjmując, że miał ma kaloryczność 20MJ/kg wychodzi nam coś takiego:
    20000kJ * 80% sprawność pieca = 16000kJ/3600s = 4.44kWh

    Przyjmując, że mój kocioł ma sprawność 80% wychodzi roczne zapotrzebowanie na poziomie ok. 27000kWh
    Ale wątpię w taką sprawność, prędzej będzie miał ok 60% co daje ok 20000kWh
    Jeżeli jest jak piszesz i spalasz 6t na CO to zapotrzebowanie domu /rok ok.36000kWh
    Tu ludzie srednio mają 3 x mniej. Z takim zapotrzebowaniem u ciebie wyjdzie przy dobrej markowej POMPIE ok.12000kWh x cena energii .Zakładając że woda na zasilaniu nie przekroczy 45*C
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 19-11-2020 o 00:23
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #10
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Jedyna sensowna rada abyś grzał klimą powietrze-powietrze inaczej zbankrutujesz ,

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Jeżeli jest jak piszesz i spalasz 6t na CO to zapotrzebowanie domu /rok ok.36000kWh
    Tu ludzie srednio mają 3 x mniej. Z takim zapotrzebowaniem u ciebie wyjdzie przy dobrej markowej POMPIE ok.12000kWh x cena energii .Zakładając że woda na zasilaniu nie przekroczy 45*C
    Jak to policzyłeś?
    Gdyby przyjąć że mój miał węglowy ma kaloryczność aż 24MJ to wychodzi 6,66kWh/kg czyli 40000kWh.

    Wychodzi w zależności od sprawności pieca:
    32000 kWh dla 80%
    24000 kWh dla 60%

    Ale cały zeszły sezon teść palił miałem za 550zł/tona, więc raczej spodziewałbym się, że miał on kaloryczność ok 20MJ.
    Ostatnio edytowane przez L.mArK ; 19-11-2020 o 08:00

  12. #12

    Domyślnie

    Chyba teścia nie lubisz

    Bo przy tak energożernym , nieocieplonym domu myślenie o grzanie prądem ?

    Pompa ze starej klimy z grzejnikami sądzę że osiągnie COP może z 2 a dodatkowo będzie musiała działać nonstop.

    Będzie drożej niż obecnie + dodatkowo hałas działającej klimy ...

    Najpierw zaproponuj teściowi aby ocieplił dom a później może myśleć nad wymianą ogrzewania ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Chyba teścia nie lubisz

    Bo przy tak energożernym , nieocieplonym domu myślenie o grzanie prądem ?

    Pompa ze starej klimy z grzejnikami sądzę że osiągnie COP może z 2 a dodatkowo będzie musiała działać nonstop.

    Będzie drożej niż obecnie + dodatkowo hałas działającej klimy ...

    Najpierw zaproponuj teściowi aby ocieplił dom a później może myśleć nad wymianą ogrzewania ...
    Jaki hałas ???? Przecież agregat od klimatyzacji będzie na zewnątrz i będzie przerobiony na PC , w domu będzie tylko hydrobox

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Od docieplenia domu trzeba zacząć i dopiero później myśleć o zmianie sposobu ogrzewania. Innej drogi nie ma...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Jak to policzyłeś?
    Gdyby przyjąć że mój miał węglowy ma kaloryczność aż 24MJ to wychodzi 6,66kWh/kg czyli 40000kWh.

    Wychodzi w zależności od sprawności pieca:
    32000 kWh dla 80%
    24000 kWh dla 60%

    Ale cały zeszły sezon teść palił miałem za 550zł/tona, więc raczej spodziewałbym się, że miał on kaloryczność ok 20MJ.
    Przyjąłem średnią z węgla ; 1kg węgla =6kWh Sprawność fakt jest ważna lecz mając zużycie węgla /rok wystarczy. Tak jak koledzy piszą
    Etap 1---to ocieplenie po ociepleniu możesz rok przejechać na węglu i zobaczysz o ile (ton) spadnie zużycie. Powinno wyjść ok.3t było by przyzwoicie.
    Możesz też zrobić tak jak ja grzałem 4 lata prądem zrobionym własnoręcznie piecem. Jak na pełnej automatyce to koszt wykonania ok 1k.Zawsze możesz spróbować. Zrobić piec włączyć w układ i pogrzać 1 miesiąc np. w styczniu lub lutym.To najlepszy sposób na określenie zapotrzebowania bez audytu i sprawności urządzenia 100% Podejrzewam że zużyte kWh za miesiąc cię przerażą. Decyzja należy do ciebie. Najmniej pracochłonne to zlecenie profesjonalnego audytu który może ci zrobić forumowy kolega ( asolt ) za ile nie wiem.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Od docieplenia domu trzeba zacząć i dopiero później myśleć o zmianie sposobu ogrzewania. Innej drogi nie ma...
    I tak i nie, nawet gdyby cop=3 i Kosztowo wyszło to samo to przynajmniej jest bezobsługowo i ekologicznie , jakieś plusy są. Koszt grzania miałem około 5 tys, licząc 20 MWh na ogrzewanie to wyjdzie 7 mwh czyli przy sredniej cenie 49 gr /1kwh dla g12w/pge wychodzi ok 3500 zł jak dla mnie to bomba nawet bym się nie zastawiał


    Ja za punkt wyjścia do doboru pc powietrznej przyjąłem zużycie kwh a nie jakieś bzdury z CW czy inne halucynacje OZC itp. I dlatego na razie mały klimatyzator daje komfort i to za grosze.

    Jako przykaład podam kanał YT klimatyzacja katowice, był tam kiedys filmik o zastąpieniu kotła 35kw w domu 300m2 PC zrobioną z klimy hajer 7 kw i to na prawdę dawało radę. Ja bym spróbował tym bardziej że koszt takiej pc z klimy jest niewielki.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jaki hałas ???? Przecież agregat od klimatyzacji będzie na zewnątrz i będzie przerobiony na PC , w domu będzie tylko hydrobox
    Rozumiem że jednostka zewnętrzna o dużej mocy pracująca cały czas na wysokiej wydajności będzie działała bezszelestnie ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Z ciepła właściwego wychodzą jakieś głupoty. Wyszło mi tak na szybko 271kWh/m2/rok, czyli 48000kWh, ale w sumie nie wiem co jest w stropie i podłodze ale jakieś ocieplenie tam jest.

    Ta liczba to jakiś kosmos, w tabeli podają, że powinienem spalić 9 ton ekogroszku co jest niemożliwe bo obecnie spalam 6 ton miału węglowego podajnikiem.

    Edit:
    Węgla kamiennego na ciepło wlasciwe pokazuje 11 ton
    Nie zupełnie głupoty. Teraz palisz te 6 ton w łagodne zimy -7 do +7°C. Rzadko było mniej. A cieplowlasciwie podaje 11 ton dla mrozów -20°C. Jak będzie mocniejsza zima to dobijesz do tych 11 ton.
    U siebie mam dom ocieplony i w ostatnią zimę poszło ok. 2,5 tony węgla plus 1 m3 drewna. Ale kilka lat wcześniej gdy zima była mocniejsza i cieńsza warstwa styropianu na ścianie - spaliło się 3,5 do 4 ton węgla. A jeszcze wcześniej przed ociepleniem szło powyżej 6 ton węgla.
    Praw fizyki nie oszukasz - nieocieplony dom to więcej energii trzeba dostarczyć do ogrzania. Mocniejsza zima, większe i częstsze mrozy - to też więcej energii do ogrzania trzeba dostarczyć.

    Chyba że jak już te klimy kupiłeś, to grzać nimi w okresach przejściowych, gdy temp. będą dodatnie, a przy ujemnych grzać na kotle z podajnikiem. Jeśli nie chcesz ocieplać domu.
    Podstawą oszczędności jest izolacja termiczna domu.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-11-2020 o 10:50
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pedet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Witam.
    Ja właśnie zaczynam pierwszy sezon grzania domu pompą ciepła przerobioną z klimatyzatora (właściwie to teraz hybryda pompy p-w i klimatyzatora kanałowego). Chce sprawdzić, czy mogę spokojnie zrezygnować z gazu przy zachowaniu odpowiedniego komfortu.
    Rocznie zużywałem ok 500m3 gazu, jak na razie pompa zjadła ok 200kWh przez 40 dni pracy.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    A cieplowlasciwie podaje 11 ton dla mrozów -20°C.
    A to nie jest tak, że te wyliczenia są dla średniej temperatury z ostatnich lat? Tam się przecież zaznacza lokalizację.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony