dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcinkoleksl

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    2

    Domyślnie Taryfa PGNiG W-2.12T a W3.12T opłata dystrybucyjna stała

    witam,
    zostałem ostatnio zaskoczony lekko wyższym rachunkiem za gaz, niż przeważnie to wyliczam. Okazało się, iż sprzedawca, czyli PGNIG przerzucił mnie z taryfy W-2.12T na taryfę W-3.12T. Rożnica to oczywiście koszt opłat stałych. Opłata dystrybucyjna stała podskoczyła do 38,89 brutto miesięcznie. Wcześniej było to 10,68. Oczywiście należy podkreślić, ze opłata dystrybucyjna zmienna jest w tej taryfie niższa, ale jest to tylko około 15% różnicy na korzyść dla konsumenta. Dla obliczeń przyjmuję średnio 5 złotych na korzyść nowej taryfy. Licząc 12 x 39pln wychodzi 468 pln. 12 x 11 pln wychodzi 132 pln. Oczywiście 5 x 12 to 60pln. 468-(132+60)=276 pln.
    Tyle mniej więcej tracę rocznie na przerzuceniu mnie ze względu na zużycie gazu do nowej taryfy.

    Wymyśliłem, ze w okresie wiosennym mogę wypowiedzieć Umowę kompleksową i zawrzeć ją ponownie. Pozostanie przez parę dni bez gazu nie jest problemem.

    1) Czy ponowne zawarcie Umowy kompleksowej wiąże się z opłatą za podłączenie licznika (nigdzie nie mogłem tego znaleźć), czy po prostu podłączają i płacę na nowo na podstawie nowej Umowy z PGNIG?

    2) Czy w swoich obliczeniach coś pomijam? W miesiącach zimowych te 23 pln różnicy miesięcznie nie robi wrażenia, ale w okresie letnim już tak.

    3) Kiedy najlepiej rozwiązać Umowę (jaki miesiąc), aby w przypadku nowej Umowy odroczyć w czasie kolejny manewr PGNIG z przerzuceniem klienta do wyższej grupy, biorąc pod uwagę, ze Umowa jest zawierana przeważnie (i tu proszę też o korektę) na dwa lata? Zużycie gazu rośnie właściwie od listopada (750 kWh) do lutego - marca (około 1600 kWh); dane za poprzedni rok.
    (podpisuję tylko czyste Umowy, tzn. bez żadnych pakietów typu pomocny hydraulik, energetyk itp.)

    4) Umowa na sprzedaż gazu jest zawierana na czas nieokreślony czy określony?

    5) Czy taka zabawa ma w ogóle sens, czy jakieś opłaty mogą mnie zaskoczyć, co spowoduje nieekonomiczność bawienia się w akcje rozwiązywania Umowy i zawierania jej na nowo?

    Dziękuję za sugestie i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Jakie masz roczne zużycie w m3? O ile przekroczyłeś zużycie, że przerzucili Cię do wyższej taryfy? W2 to zużycie roczne do 1200 m3.
    W W3 opłaty stałe rzeczywiście są wyższe, ale cena gazu mniejsza, kiedyś już ktoś liczył porównanie między taryfami i w ujęciu rocznym te różnice nie były aż tak duże.
    Ostatnio edytowane przez ig0r- ; 19-11-2020 o 08:14
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Ale przecież gaz jest najtańszy i to jest rewelacja nie wiem o czym piszesz

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcinkoleksl

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Przerzucili mnie na W-3 wystawiając fakturę za lipiec 2020. Zużyłem prawie 1300m3. Wg mojego cennika cena gazu w taryfie W-2 to 0,1 pln netto, a w-3 to 0,9. Już zaokrąglam, bo to grosze jakieś te 4 miejsce po przecinku
    Czyli muszę przeliczyć jeszcze raz fakturę, aby różnicę zobaczyć.
    Dzisiaj rozmawiałem ze znajomym, który jakoś też półtora roku temu się wprowadził do nowej chaty i przy podpisywaniu umowy kobieta poleciła im taryfę W-2, ale uprzedziła, ze mniej więcej po roku opłaty abonamentowe wzrosną. Także to na plus, że informują i przynajmniej człowiek płaci lekko mniej przez ten okres.

    Ostatnią fakturę, jeszcze w sumie małą na 165 pln podstawiłem pod stawki z taryfy W-2.12T i wyszło mi, ze bym zaoszczędził 42 pln.
    Jednak najwyższą fakturę z poprzedniego sezonu grzewczego 450 pln wystawioną jeszcze w taryfie W-2.12t zasymulowałem ze stawkami z taryfy W-3.12T i wyszło mi, ze zapłaciłbym 404 pln.
    Gdzieś po środku zapewne jest granica, gdzie zaciera się kombinowanie, czy to taryfa W-3 czy W-2.
    Ale rocznie należałoby to przeliczać, wiadomo - w lato gazu idzie mało, w zimie rachunki są nawet 5 x wyższe (przynajmniej u mnie - w lato cwu też chodzi pełna parą).
    Ostatnio edytowane przez marcinkoleksl ; 20-11-2020 o 09:31 Powód: dodano przeliczenie faktury

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony