dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 68
  1. #41

    Domyślnie

    Wiem że więcej pracy ale u mnie poprzednie majstry nie wiedzieć czemu woleli je odginać razem z całymi prętami. Może nie znali kobyłek chociaż im proponowałem by było szybciej. Rozumiem że kobyłki spełniają rolę tylko stabilizacyjną żeby podczas zalewania zbrojenie nie siadło pod naciskiem majstrów?
    Mimo wszystko u mnie zrobili tak na ścianach wewnętrznych:




    a czasami robili tak:



    Czyli w wieniec, albo nad wieńcem. Jak widać pręt nie przechodzi dalej na drugi strop tylko kończy się w wieńcu. A pod spodem nie ma ciągłości pręta wiec w tym miejscu siatka zamiast mieć 12x12 cm ma 24x12 cm (zaznaczone na różowo). Stąd pytania:

    1. Czy dodać dołem uciąglenie dolnej siatki teraz, by była ta kratka 12x12 cm? I czy też uciąglić te górne odginane dodając pręt na łączeniu czy dać nowy długi z boku gdzieś na kobyłkach po obu stronach:



    2. Czy jest jakaś reguła długości tych prętów górnych? Słyszałem o 1/4 rozpiętości stropu ale czy to zawsze?

    W projekcie archona pręty wychodzą aż ok 2 m za wieniec (jeśli dobrze czytam projekt), podczas gdy same zaginane są krótsze


    3. Czyli końce tych wychodzących też powinny byc na kobyłkach:




    4. Odnośnie haków, rozumiem że to forma kotwienia w betonie żeby przysłowiowo nie wyrwało ich stamtąd?. U mnie w wysokich belkach nie ma jak zachaczyć za górę belki tymbardziej że szalunki ciasne są i by było 2,5cm otuliny to haki musiały by wyjść jak poniżej:



    5. Spotkałem się z takim sposobem montażu prętów rdzeni kolankowej, w pętelkę. Ale żeby tego dokonać to trzeba by rozcinać wieniec bo moim zdaniem nie możliwe jest tak ukręcić wieniec ze strzemionami żeby jeszcze w trakcie montować pręty rdzeni a później umieszczać w szalunkach. Ale to moje zdanie:



    Coś takiego można by zrobić w każdej chwili dokładając pętelke z boku:


  2. #42

    Domyślnie

    Nie zawali się.
    Pręty odgięte za krótkie, powinny nachodzić na wieniec, nie w wieniec.
    Jak w projekcie masz wieniec 25 na 25 i na to mają wchodzić pręty z hakami to adaptujesz wymiar strzemion aby otulina była i nie robisz strzemion 20/ na 20 tylko 19/19, a jak pręty 16 to jeszcze mniej i wtedy zawsze wejdzie.
    W kolankowych nie bawisz się w takie pętle to za małe siły, wstawiasz L lub U, przy niskiej 2 plus2 pręty przy wysokiej 3 plus2

  3. #43

    Domyślnie

    Czyli pętle rdzeni kolankowej stosujemy przy dachach rozporowych? Ściana u mnie bedzie 100 cm z wieńcem (3 bloczki + wieniec). I z tego co wiem wewnętrzne z uwagi na siły rozciągające powinny być zakotwione w stropie i to najlepiej górnym zbrojeniu a zewnętrzne ściskane mogą w wieńcu. Czy przy dachu rozporowym zagęszczamy tylko rozstaw rdzeni? Na garażu 7x7 m przewidziany jest dach rozporowy, ściana na 100 cm, rdzenie co 100 cm od osi rdzeni. 3x wewnątrz i 2x zewnątrz. Na domie dach płatwiowo kleszczowy kopertowy.
    Górnych odgiętych przy ścianach zewnętrznych juz nie zmienię. Mogę co najwyżej dołożyć co trzeci.
    Ostatnio edytowane przez dedert ; 22-11-2020 o 16:22

  4. #44

    Domyślnie

    Nie w górnej siatce tylko na dolnej lub w wieńcu. Zależy od możliwości zakotwienia nie od kierunku zakotwienia.
    Rdzenie dajesz co 3 m nie co metr, 3 od środka dwa od zewnątrz, Dachu rozporowego nie masz bo takich się nie powinno robić, ale trzeba zakładać taką możliwość. Wysokość kolankowej 100 cm to bardzo mało, nic tam się nie stanie jak zrobisz coś źle

  5. #45

    Domyślnie

    Czemu rozporowych się nie powinno robić? Kierownik (i twórca projektu) mówił coś że dla dachów których boki są nie większe od 7m można robić rozporowe. Czy coś się złego stanie? I w garażu mam tak stąd przygotowaliśmy rdzenie co metr

  6. #46

    Domyślnie

    Jaki to dach ten na czerwono?


  7. #47

    Domyślnie

    Masz strop na garażu, dajesz płatew kalenicową i dwa słupki podpierające ją. Nigdy nawet w myślach nie zrobiłbym jak masz w projekcie, to proszenie się o kłopoty z osiadaniem nierównomiernym połaci.
    Krokiew krawędziową z dachy domy puszczasz do narożnika domu, nie tak w powietrzu, a potem dorabiasz dach garażu w tej samej sztywności dachu

  8. #48

    Domyślnie

    To że można krokwiowe nie znaczy że trzeba, na kurniku możesz ale nie na domu który ma mieć jakiś wygląd.
    Jaki masz kont dachu?

  9. #49

    Domyślnie

    Kąt dachu 30 st ale chcę zmienić go na 35 i podwyższyć ścianę kolankową do 100 na domu bo pierwotna jest na 50 cm. Z uwagi że chcę właśnie zmienić to dziwne łączenie dachu między garażem a domem projekt poszedł do poprawki. Wg mnie powinno na łączeniu dachów dać kalenicę przejściową i zrobić coś takiego (na czerwono):



    Z tyłu garażu jest ściana szczytowa więc trzeba by zrobić jakieś ścięcie daszku zapewne żeby to jakoś wyglądało. Dodatkowo dochodzi fakt ze oba budynki są w dylatacji, mają osobne ławy, pomiędzy ścianami styropian. Granica przebiega mniej więcej tak:



    Jak widać w kółku kalenica przejściowa mogła by się opierać na ścianie szczytowej garażu lub chyba poza nią. Czekam na od konstruktora co zrobi.

    Reasumując, miało być tak:








    A wydaje mi się że powinno być tak:



    Ostatnio edytowane przez dedert ; 22-11-2020 o 22:26

  10. #50

    Domyślnie

    i Jeszcze dwa pytania. Czy krawędzie swobodne w narożnikach wiszących (oknach narożnych bez podparcia) też powinny być dozbrajane prętami ukośnymi? Konstruktor uważa że nie ma takiej potrzeby.



    Czy pręty główne stropu mogą przechodzić na sąsiednie płyty czy kończyć w wieńcu. Bo to że górne powinny to już wiem. Ale mam kilkanaście takich prętów dolnych idące ok 50-100 cm na drugą płytę bo tak zrobili majstry

  11. #51

    Domyślnie

    W wiszących narożnikach skosów nie potrzeba, dolne kończą się w wieńcu

  12. #52

    Domyślnie

    O matko to znowu dojdzie robota bo muszę wycinać dolne z wieńca. A coś się stanie jak tak zostawie?

  13. #53

    Domyślnie

    To zależy, być może że jak wytniesz te pręty i sprzedaż na złom to akurat będzie tyle że kwiaty dla żony kupisz, wtedy ona będzie zadowolona to i ty zadowolony, a jak człowiek zadowolony to podejmiesz dobrą decyzję biznesową i po miesiącu zarobisz milion... A jak nie wytniesz, kwiatów brak, żona zła, ty podejmujesz złą decyzję i za miesiąc komornik.....

  14. #54

    Domyślnie

    Czyli rozumiem bez znaczenia dla pracy stropu więc zostawiam. Czy są jakieś reguły długości prętów górnych na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych? Słyszałem że 1/4 rozpietosci stropu, czy to prawda? Czy jak mam belkę przy otworze na strych to też się dozbraja górnymi?

  15. #55

    Domyślnie

    Przy otworach dozbrajasz otwór. Najprostszą metodą jest zasada ile prętów przeciętych tyle dodanych plus wymian i plus dozbrojenie narożników... Poszukaj w necie rysunki powinny być

  16. #56

    Domyślnie

    Ale to duży otwór 320x190 cm wiec ma belki po bokach, a obok płyta rozpiętości też 190 cm wiec nie wiem czy nie lepiej całą górna siatkę dac zamiast dozbrajać górą belki po 80cm ma stronę.



    Na zielono belki. Chodzi o to miejsce, czy tu nie lepiej dać siatkę górą na całości



  17. #57

    Domyślnie

    Daj

  18. #58

    Domyślnie

    Czy ma znaczenie czy wewnętrzne pręty rdzenia znajdują się w wieńcu czy przed nim skoro nogi są i tak zakotwione w stropie?




  19. #59

    Domyślnie

    W tym wypadku nie ma znaczenia,

  20. #60

    Domyślnie

    A z ciekawości kiedy ma?

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony