dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    heon

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Czułówek
    Kod pocztowy
    32-061
    Posty
    12

    Domyślnie Przebudowa Dachu usuniecie kominów ?

    Z góry przepraszam jeśli post w niewłaściwym dziale ale nie bardzo wiedziałem gdzie indziej go wrzucić a to tak naprawdę pytanie do znawców prawa budowlanego.
    Jeśli jest nie tu gdzie trzeba proszę o sugestie gdzie przenieść.

    Sprawa wygląda następująco w przyszłym roku ruszam z wymianą dachu w wyniku tego że nie jest to tylko wymiana pokrycia a znaczna przebudowa dachu:
    - zmiana konstrukcji z wielospadowej na czterospadową
    - zburzenie 2 lukarny
    - zmiana gabarytów

    Wiem ze musze dokonać zgłoszenia z Projektem budowlanym lub wystąpić o pozwolenie na budowę i ta część jest jasna.

    Teraz pytanie:

    W trakcie tych prac chciał bym także usunąć 2 kominy jeden dymny ze starej kuchni (piec kaflowy już usunięty) wiec i komin nie używany oraz drugi podwójny wentylacyjny z tej że kuchni i garażu ( w domu w przyszłości ma być montowana wentylacja mechaniczna). Wiec nie chce obrabiać kominów które nie będą mi potrzebne i nie potrzebnie dziurawić nowego dachu.

    Czy Architekt może je bez problemów usunąć to znaczy nie uwzględniać ich w nowych rysunkach ? Czy to jest jakiś problem ?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    heon

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Czułówek
    Kod pocztowy
    32-061
    Posty
    12

    Domyślnie

    Czasem się zastanawiam czy to forum jeszcze żyje, a może ja zadaje za trudne pytania? Kolejny temat pozostaje bez odpowiedzi. Gdzie szukać pomocy?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał heon Zobacz post
    Czasem się zastanawiam czy to forum jeszcze żyje, a może ja zadaje za trudne pytania? Kolejny temat pozostaje bez odpowiedzi. Gdzie szukać pomocy?
    Forum żyje, ale nie tak jak kiedyś.

    Co do pytania przecież architekt który opracuje Ci nowy projekt powinien znać na to pytanie odpowiedź. Moim zdaniem to co chcesz zrobić wymaga PB , a jak nowe pozwolenie to WT2021 ze wszystkimi tego konsekwencjami w tym grzenie po nowemu i wentylacja, i oczywiście współczynniki dla przegród.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    heon

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Czułówek
    Kod pocztowy
    32-061
    Posty
    12

    Domyślnie

    No właśnie architekt to może się zna ale na projektowaniu a nie jestem przekonany czy na kruczkach prawnych w jaki sposub można to zrobić żeby było dobrze, i wygodnie dla wszystkich. Po prostu chce wiedzieć jak to wygląda od strony prawnej aby architekt nie uparł się przy swojej racji i za wszelką cenę ja podtrzymywał. Co do pozwolenia na pewno masz rację co do reszty raczej nie bo tyczy się nowobudowanych budynków a nie starych przebudowywanych.
    Ale może jeszcze ktoś się w tym temacie wypowie.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak robi projekt to co stoi na przeszkodzie aby też usunięcie kominów uwzględnił w projekcie.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    jak nowe pozwolenie to WT2021 ze wszystkimi tego konsekwencjami w tym grzenie po nowemu i wentylacja, i oczywiście współczynniki dla przegród.
    A skąd ta informacja? Przecież przebudowa, która wymaga pozwolenia na budowę nie będzie wymagała WT 2021. To że ktoś chce sobie wstawić podciąg zamiast ściany nośnej nie będzie zmuszało go do zmiany ogrzewania , rekuperacji, wstawiania nowych okien i dostosowania wysokości pomieszczeń...

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    heon

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Czułówek
    Kod pocztowy
    32-061
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Jak robi projekt to co stoi na przeszkodzie aby też usunięcie kominów uwzględnił w projekcie.
    No właśnie teoretycznie nic, raczej na pewno nie powinno być problemów z usunięciem dymnego bo już do niczego nie jest potrzebny ale bardziej boje się o te wentylacyjne czy jeśli zaprojektuje ze ich nie będzie to czy to ze nie będzie wentylacji w garażu będzie prawidłowe. (nie ze względu na użytkowanie tylko na projekt) bo ta wentylacja powstanie tylko później a nie do końca chciał bym ja uwzględniać w tym projekcie bo chyba kierownik budowy nie zakończy mi inwestycji jeśli jej nie wykonam, a chce w pierwszej kolejności zrobić dach i zamknąć temat budowlany.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    heon

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Czułówek
    Kod pocztowy
    32-061
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A skąd ta informacja? Przecież przebudowa, która wymaga pozwolenia na budowę nie będzie wymagała WT 2021. To że ktoś chce sobie wstawić podciąg zamiast ściany nośnej nie będzie zmuszało go do zmiany ogrzewania , rekuperacji, wstawiania nowych okien i dostosowania wysokości pomieszczeń...
    Wczytałem się w przepisy i kolega jajmar ma trochę racji ale nie do końca. Jeśli robi się np. przybudówkę to ta przybudówka musi spełniać aktualne normy ale nie zmusza to do ocieplania całego budynku. Jeśli przebudowujesz dach nad poddaszem użytkowym to nowe ocieplenie dachu także musi spełniać normy aktualne. Jeśli natomiast przebudowujesz dach nad poddaszem nieocieplonym to dach projektujesz tak samo bez ocieplenia. I nie musisz w projekcie odrazu uwzględniać ocieplenia stropu bo tego już nie dotyczy projekt.
    Ja to tak przynajmniej interpretuje ale nie jestem prawnikiem od prawa budowlanego.

  9. #9

    Domyślnie

    Dla własnego bezpieczeństwa wentylację lepiej mieć. Możesz rozebrać ten wentylacyjny tylko zamiast zrób wentylację kanałami i wywiewki na dachu zrób. Wtedy będziesz miał wentylację i nie będziesz miał kominów. I użytkowanie dostaniesz, potem w przyszłości zrobisz mechaniczną a wywiewki zdejmiesz albo zostawisz

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    heon

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Czułówek
    Kod pocztowy
    32-061
    Posty
    12

    Domyślnie

    Andrzej733 Dzięki za radę w sumie to myślałem o tym jako właśnie system awaryjny zawsze taki wywietrznik to mniejsza dziura niż cały komin . Tym bardziej że w sumie zostanie to na stałe bo nie jestem pewien czy garaż będzie wpięty do rekuperacji bo z założenia garaż ma być strefą obniżonej temperatury i podwójnie ocieplony. To znaczy strop nad nim płytami z wełny i jedna ścian z domem dodatkowym Styro. ( Ale zobaczymy).
    Mimo wszystko dziękuje za cenną podpowiedz.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Radzę pozostawić komin wentylacyjny do garażu. Nie ma żadnego problemu z jego poprawnym uszczelnieniem na dachu. Nie znam przypadku żeby garaż podpinać do rekuperacji. Każde otwarcie wrót garażowych zaburzy funkcjonowanie rekuperacji.Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony