dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Panel winylowy czy laminowany do pompy ciepła?

    Sytuacja jest następująca:
    Dom piętrowy. Góra 50m2, dół 40m2.
    Powietrzna pompa ciepła De Dietriech 3+3kW. Wylewka beton 7-8 cm. Rurki o średnicy 17mm ok. 3-4 cm od powierzchni. Odległość między rurkami ok.10cm.
    Na parterze pod posadzką styropian grubości 20cm styropianu XPS, na piętrze tylko 3 cm.
    Na parterze jestem zdecydowany na 50m2 płytki, głównie dlatego , że salon łączony jest z kuchnią i chciałem mieć całość pokryte jedną nawierzchnią.
    Zastanawiam się nad piętrem (sypialnia, pokoje dzieci i łazienka) . Byłem zdecydowany położyć panele laminowane, dopóki nie dowiedziałem się od dewelopera, że pod podłogą na piętrze jest tylko 3 cm styropianu. Z tego powodu zacząłem zastanawiać się nad panelami winylowymi. Po prostu obawiam się czy przy zwykłych panelach ciepło nie będzie uciekać przez sufit do salonu, a dzieciaki będą mi marznąć w swoich pokojach.
    Koszt panelu winylowego klejonego za metr to ok. 139zł + założenie 55zł
    Koszt panelu laminowanego za metr to ok. 70zł + 10zł założenie.
    Przy powierzchni 40m2 panele winylowe (bez dodatkowych kosztów jak klej, może jakiś podkład) kosztowały by mnie ok 7870 zł.
    Panele laminowane kosztowały by mnie (również bez dodatkowych kosztów jak podkład) 3240zł. Czyli 4630zł taniej.
    Jest sens kłaść winyle? Czy z racji tak płytkiej warstwy styropianu wskazane jest aby wybrać winyl?
    Proszę o radę. Co byście wybrali na moim miejscu?
    Drugie pytanie. Czy za pomocą zaworów od ogrzewania podłogowego można tak wysterować temperaturę w pomieszczeniach na parterze i na piętrze, przy różnych rodzajach podłoża, aby ta temperatura była równa?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał tryb77 Zobacz post
    Po prostu obawiam się czy przy zwykłych panelach ciepło nie będzie uciekać przez sufit do salonu, a dzieciaki będą mi marznąć w swoich pokojach.
    Oj kolega chyba przysypiał na fizyce
    Cokolwiek nie położysz na podłodze ciepło w zdecydowanej większości będzie szło w kierunku pionowym w górę.

    Tak zaworami możesz wyregulować temperaturę w każdym pokoju, niezależnie od wykończenia posadzki.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Oj kolega chyba przysypiał na fizyce
    Cokolwiek nie położysz na podłodze ciepło w zdecydowanej większości będzie szło w kierunku pionowym w górę.
    Sam przysypiałeś. Żeby "ciepło szło w górę" musi zachodzić konwekcja - czyli ruch gazu lub cieczy. Jeżeli chodzi o przewodzenie, to lambda "do góry" i "do dołu" jest taka sama. I tylko to ma znaczenie w podłodze.

    A co do meritum:
    http://www.instsani.webd.pl/236/zasa...ia-podlogowego

    Im bardziej izoluje okładzina, tym wyższą temperaturą trzeba zasilać instalację, żeby uzyskać tę samą temperaturę i moc powierzchni. Co za tym idzie COP odrobinę spadnie, za to w podłodze zmagazynujemy więcej ciepła, co z kolei zmniejszy ilość kWh które trzeba wyprodukować w drogiej strefie. Wiec różnica w kosztach niewielka i nie ma się co nią kierować - ważniejsze pozostałe cechy użytkowe, trwałość, cena i estetyka.

    Instalację trzeba było zaprojektować i dopasować rozstaw do obciążenia. Tak będzie problem polegający na tym, że z niektórych pętli powrót będzie cieplejszy, niż mógłby być - a co za tym idzie PC będzie musiała pracować na wyższych temperaturach czyli z niższym COP. Ale wyregulować się da nawet, jak sufit będzie taż grzał (trzeba będzie jeszcze bardziej zmniejszyć przepływy na dole).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-11-2020 o 18:42

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odzew.
    Nie czuję się na siłach aby przebrnąć przez te wszystkie obliczenia, tym bardziej, że nie mam wszystkich potrzebnych danych, chociażby długości pętli. Powyższe dane dostałem od dewelopera. Dom jest energooszczędny EP=106,36kWh/(m2rok). Projekt Lolek2.
    Chciałbym uniknąć sytuacji, w której będę grzał w salonie na pół gwizdka i sprawność układu będzie mniejsza, albo sytuacji w której na dole będę miał saunę po to by nie marznąć na piętrze.
    Ale generalnie w tym domu klatka schodowa jest otwarta, w salonie, także ciepło i tak moim zdaniem będzie uciekało z salonu do pomieszczeń na piętrze.
    Planuję montaż paneli fotowoltaicznych, a pieniądze zaoszczędzone na podłodze mógłbym zainwestować w fotowoltaikę.
    Wg waszego doświadczenia, bazując na tych, jakże skąpych danych które posiadam, zainwestowalibyście w droższe panele, czy zaoszczędzilibyście 4600 aby zainwestować w fotowoltaikę?
    Czy oszczędności z racji wyższego COP po instalacji paneli winylowych mogły być na tyle duże, aby był sens inwestować te 4600 w podłogę? (chodzi mi o rząd wielkości np. czy mogę zaoszczędzić 10 zł miesięcznie albo czy mogę zaoszczędzić 300 zł miesięcznie).
    Proszę o opinię.
    Są może jakieś prostsze wzory niż te na powyższej stronie, gdzie mógłbym oszacować oszczędności z racji wyższego COP?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tryb77 Zobacz post
    Nie czuję się na siłach aby przebrnąć przez te wszystkie obliczenia, tym bardziej, że nie mam wszystkich potrzebnych danych, chociażby długości pętli. Powyższe dane dostałem od dewelopera. Dom jest energooszczędny EP=106,36kWh/(m2rok). Projekt Lolek2.
    EP niewiele mówi o energooszczędności (link do wytłumaczenia w sygnaturce). A 106kWh/m2r to przeciwieństwo energooszczędności - aktualne maksimum to 95 a za niewiele ponad miesiąc będzie limit EP=70kWh/m2r.
    Pewnie pozwolenie na budowę sprzed 2017 r, że takie EP przeszło.


    Cytat Napisał tryb77 Zobacz post
    Wg waszego doświadczenia, bazując na tych, jakże skąpych danych które posiadam, zainwestowalibyście w droższe panele, czy zaoszczędzilibyście 4600 aby zainwestować w fotowoltaikę?
    Ja bym żadnych paneli nie montował. Gres i drewno.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sam przysypiałeś. Żeby "ciepło szło w górę" musi zachodzić konwekcja - czyli ruch gazu lub cieczy. Jeżeli chodzi o przewodzenie, to lambda "do góry" i "do dołu" jest taka sama. I tylko to ma znaczenie w podłodze.
    No dobra masz mnie.
    Przysypiałem na lekcjach z przejmowania ciepła
    Niemniej w podłodze ma być 3 cm styropianu - a pytanie jest o różnicę między panelami.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewnie pozwolenie na budowę sprzed 2017 r, że takie EP przeszło.
    To prawda pozwolenie było sprzed 2017r.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja bym żadnych paneli nie montował. Gres i drewno.
    Drewno? Przecież drewno ma jeszcze gorszą przenikalność cieplną od paneli laminowanych.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tryb77 Zobacz post
    Drewno? Przecież drewno ma jeszcze gorszą przenikalność cieplną od paneli laminowanych.
    I bardzo dobrze.
    Jeszcze raz:
    Im bardziej izoluje okładzina, tym wyższą temperaturą trzeba zasilać instalację, żeby uzyskać tę samą temperaturę i moc powierzchni. Co za tym idzie COP odrobinę spadnie, za to w podłodze zmagazynujemy więcej ciepła, co z kolei zmniejszy ilość kWh które trzeba wyprodukować w drogiej strefie. Wiec różnica w kosztach niewielka i nie ma się co nią kierować - ważniejsze pozostałe cechy użytkowe, trwałość, cena i estetyka.

    COP spadnie niewiele, a prąd w taniej strefie jest ze 2x tańszy, niż w drogiej. Więc im większy opór okładziny - tym taniej grzejesz (do czasu uzyskania 100% grzania w taniej strefie).



  9. #9

    Domyślnie

    u mnie jest 2cm styropianu systemowego pod ogrzewanie podłogowe z wypustkami i na tym panel winylowy ale nie klejony tylko na klik z podklejonym już podkładem .
    Panele cienkie chyba z 3 mm. Cały dom tym wyłożony w tym łazienki i kuchnia beż żadnego łączenia.
    Nikt nie marznie i pompa daje rade bez problemu tylko w taniej taryfie G13.
    Polecam
    "Dom w mango", podpiwniczony pod całością,ściany 24cm termalica + 15cm styropian biały, 160m2 ogrzewania podłogowego, PPC Mitsubishi PUHZ-W85VHa2+EHPT210-UKHSCW

  10. #10

    Domyślnie Tolo74

    3cm styropianu będzie dobrze -tylko dobrego twardego (żeby rurek nie wcisnęło pod spód).

    Z ciekawości zastanawiam się jakby było bez styropianu. Ciepło z pietra będzie prawdopodobnie bardziej szło na dół (oczywiście pod warunkiem że wszystko jest ogrzewane) ale raczej w minimalnym stopniu i będzie wówczas chyba uzależnione od wykończenia (panele, płytki)?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony