dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojtass72

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Mikołajki
    Kod pocztowy
    11-730
    Posty
    4

    Domyślnie Pytanie do UŻYTKUJĄCYCH elektryczne ogrzewanie podłogowe

    Cześć. Mam pytanie do osób już użytkujących elektryczne ogrzewanie podłogowe.
    Jaką macie grubość wylewki?
    Co byście zrobili w tej chwili inaczej?
    Pytam ponieważ jestem na etapie decyzji odnośnie sposobu zamontowanie elektrycznych mat grzejnych w domu mieszkalnym ale zimą sporadycznie .
    Mam wylewkę o grubości 4-5 cm i się zastanawiam czy dać maty bezpośrednio na wylewkę, czy dać styrodur xps, zaciągnąć z 0,5 cm klejem i na to maty grzewcze w klej i na to kafle.
    Czy to nie przerost formy nad treścią - bo z tego co czytałem to posadzka 4-5 cm nadaje się do ogrzewania bezpośredniego, ale nie chcę grzać bez sensu 18 ton posadzki i stąd pytanie czy nie dać styroduru na posadzkę.
    Pod posadzką mam 20 cm styropianu eps 100.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi..

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtass72 Zobacz post
    Jaką macie grubość wylewki?
    8-9 cm.

    Cytat Napisał wojtass72 Zobacz post
    Co byście zrobili w tej chwili inaczej?
    Pytam ponieważ jestem na etapie decyzji odnośnie sposobu zamontowanie elektrycznych mat grzejnych w domu mieszkalnym ale zimą sporadycznie .
    Jak już masz wylewkę, to po ptakach. Trzeba było dać na dół wylewki. Teraz to znaczną część ciepła będziesz musiał produkować w drogiej strefie. Przy grzaniu kablami akumulacja to podstawa.

    Cytat Napisał wojtass72 Zobacz post
    Czy to nie przerost formy nad treścią - bo z tego co czytałem to posadzka 4-5 cm nadaje się do ogrzewania bezpośredniego, ale nie chcę grzać bez sensu 18 ton posadzki i stąd pytanie czy nie dać styroduru na posadzkę.
    Są tacy, co się cieszą, że mają grzewczą płytę - ze sto ton masy albo i więcej. I mają rację. Akumulacja zwłaszcza przy grzaniu prądem to cenna rzecz.

  3. #3

    Domyślnie

    Jest jeszcze opcja że zamiast kabli zastosować folie grzewcze.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojtass72

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Mikołajki
    Kod pocztowy
    11-730
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czyli kolego Kaizen sugerujesz żeby się nie przejmować tą wylewką i dać maty bezpośrednio na nią?
    Czy danie podkładu nie spowoduje szybszego nagrzewania pomieszczeń (tak na chlopski rozum) . Nie zależy mi aż tak na kumulacji ciepła co raczej na szybkim nagrzaniu pomieszczeń w których temperatura będzie podtrzymywana na około 12 st.
    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtass72 Zobacz post
    Nie zależy mi aż tak na kumulacji ciepła co raczej na szybkim nagrzaniu pomieszczeń w których temperatura będzie podtrzymywana na około 12 st.
    Tu masz filmik z nagrzewania podłogi z kablami 25W/mb (czyli mocne) co 10cm w warstwie kleju pod płytkami. Po 50 minutach (2:00 na filmie) ogrzewanie wyłączone.


    To nie będzie szybko grzało, bo temperatura podłogi jest niska. Żeby szybko grzało potrzebujesz źródła ciepła o wysokiej temperaturze (grzejniki wysokotemperaturowe a jeszcze lepiej nadmuch - klima, farelka). A najszybciej nagrzejesz (no, może nie do końca - ale będzie odczuwalnie ciepło) promiennikiem podczerwieni.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-11-2020 o 16:28

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtass72 Zobacz post
    Nie zależy mi aż tak na kumulacji ciepła co raczej na szybkim nagrzaniu pomieszczeń w których temperatura będzie podtrzymywana na około 12 st.
    Pozdrawiam
    Pytanie co masz na myśli pisząc "szybkim". Żeby było przyjemnie, to trzeba będzie pewno grzać ze 2 dni. Albo dogrzać farelką czy innym piekarnikiem.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojtass72

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Mikołajki
    Kod pocztowy
    11-730
    Posty
    4

    Domyślnie

    W zasadzie to bardziej mnie interesuje to czy xps i warstwa kleju około 0,5 cm wytrzyma ogrzewanie podłogowe bo raczej skłaniam sie przy opcji położenia warstwy xps (okoł0 0.6 cm), potem siatka, klej. Jak wyschnie to klej i płytki.
    Tylko taka warstwa nie będzie kumulować ciepła, z kolei obawiam się czy obecna posadzka (4-5 cm ) nie będzie potrzebowała zbyt dużo energii żeby sie nagrzać do pożądanej temperatury - człowiek głupi się rodzi, a potem jeszcze głupszy umiera.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Myślę, że to nie ma większego znaczenia.
    Celem ogrzewania nie jest zagrzanie płytek, tylko całej przestrzeni wewnątrz domu. Czy dasz 0.6cm xps. czy nie - to jest detal, który niewiele zmieni. Tak samo posadzka - jeśli jest jej mało, to większe znaczenie ma akumulacja w meblach, innych sprzętach, ścianach nośnych i działowych itd.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Posadzka powinna mieć solidne i stabilne oparcie. XPS (choćby nawet klasy 700) i sitka z klejem takim oparciem moim zdaniem nie jest. Ja bym nie bawił się w XPS, bo raz - jak pisali inni - 0,6 cm to jest nic, dwa - po co ryzykować, że będzie pękać (a co za tym idzie możliwe mniejsza żywotność instalacji).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10

    Domyślnie

    Czy obecnie tę wspomniana grubośc wylewki 8-9 cm można przyjąć za najczęściej stosowany standard ? Czy zdecydowanie są "różne szkoły" ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomatom Zobacz post
    Czy obecnie tę wspomniana grubośc wylewki 8-9 cm można przyjąć za najczęściej stosowany standard ? Czy zdecydowanie są "różne szkoły" ?
    Przy ogrzewaniu podłogowym minimum to 7cm (bez ogrzewania to 5cm). Nie są to różne szkoły, po prostu przy mniejszych grubościach wylewka betonowa ma tendencję do pękania.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12

    Domyślnie

    Tak, wiem że za cienka może pękać ale bardziej moi chodziło o grubośc pod kątem akumulacji, ile jest optymalnie, żeby nie przesadzić-by po wyłaczeniu na wiosne do maja nie grzało jeszcze...

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomatom Zobacz post
    Tak, wiem że za cienka może pękać ale bardziej moi chodziło o grubośc pod kątem akumulacji, ile jest optymalnie, żeby nie przesadzić-by po wyłaczeniu na wiosne do maja nie grzało jeszcze...
    Optymalnie to trzeba obliczyć dla każdego budynku oddzielnie. Nawet jeśli projekt jest ten sam i taka sama realizacja (ocieplenie, etc.) to inna lokalizacja. W Polsce jest 5 stref klimatycznych, już samo to potrafi zmienić optymalne rozwiązanie.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomatom Zobacz post
    Czy obecnie tę wspomniana grubośc wylewki 8-9 cm można przyjąć za najczęściej stosowany standard ? Czy zdecydowanie są "różne szkoły" ?
    Poczytaj Kompendium Devi i wątek o kablach z sygnaturki.

  15. #15

    Domyślnie

    A chyba w twojej "historii" znalazłem że miałeś w planie 5cm wylewki a zrobiłeś 9, samo wyszło czy celowa zmiana pod kątem?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomatom Zobacz post
    A chyba w twojej "historii" znalazłem że miałeś w planie 5cm wylewki a zrobiłeś 9, samo wyszło czy celowa zmiana pod kątem?
    Celowo. Zamiast łącznie 22cm wełny o lambdzie 0,040 W/mK dałem 18cm styropianu (0,030) i zyskałem miejsce na grubszą wylewkę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony