dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Sposób doboru mocy pompy ciepła na podstawie dotychcz zużycia węgla w piecu zasypowym

    Witam, mam taki tok myślenia:
    Na sezon potrzebne jest 5 ton węgla o wartości energetycznej 8 kWh/kg.
    Podejrzewam, że mój piec z 2005 roku ma sprawność ok. 65% (jeśli ktoś ma doświadczenie to proszę mnie sprostować) - czyli z 1 kg - 5kWh
    Technika palenia: zasypanie komory węglem a następnie podpalenie z góry - przez lata praktykuję i wg mnie jest to efektywny sposób palenia i "tak nie kopci"
    Na sezon zatem potrzebne 25 000 kWh - komfort cieplny pasuje żeńskiej części rodziny (ok. 22-24 stopnie).Na piecu ustawione 50 stopni, jak mróz przyciśnie to 55-60 ale to sporadycznie.
    I teraz o doborze mocy szczytowej pompy:
    w najchłodniejsze dni muszę jednorazowo wrzucić ok 35 kg na dobę węgla, tj. 165 kWh i pali się ok. 14 godzin.

    Czy pompa powietrzna powinna mieć moc szczytową (165 kWh/14h) - ok. 12kW.?

    Pomijam na razie powierzchnię, grzejniki oraz stan ocieplania domu:
    Tak na szybko oszacować wymiana pieca na pompę 1:1 jeśli chodzi o moc szczytową pompy?
    Wiem, że zmiennych jest o wiele więcej, ale czy to ma sens?
    Nurtuje mnie to bo mój obecny piec ma ok. 35 - 40kWh jak mi powiedział producent, ale też powiedział, że hydraulicy starej daty zawsze przewymiarowywali, żeby "było ciepło"
    Jeszcze bufor ciepła (w tej chwili bojler 180 L)

    Z góry dzięki, jeśli ktoś temat przerabiał i miał podobne początkowe założenia.
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez skystar ; 23-11-2020 o 11:43

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    Czy pompa powietrzna powinna mieć moc szczytową (165 kWh/14h) - ok. 12kW.?
    12kW przy A-20/W60? Słabo to widzę.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...4%99pnej-cenie!
    Jak widać w większe mrozy nie wyciągają 60*. A i przy 50* COP marny. A jak chcesz wyżej grzać bufor - to jeszcze marniejszy.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź - czyli taki tok myślenia nie jest poprawny - kWh to kWh, te 12 kW to też mi nie pasowało przy powierzchni domu (250m2, tylko, że nie ogrzewam całości, 1 pełne piętro i 2/5 parteru patrząc po grzejnikach).
    Czy kaskadowe łączenie pomp dla domków 1 rodzinnych ma sens ekonomiczny?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź - czyli taki tok myślenia nie jest poprawny - kWh to kWh, te 12 kW to też mi nie pasowało przy powierzchni domu (250m2, tylko, że nie ogrzewam całości, 1 pełne piętro i 2/5 parteru patrząc po grzejnikach).
    Problemem jest temperatura zasilania. Im więcej kWh trzeba, tym większa szansa na to, że PC będzie dobrym wyborem pod względem opłacalności. Ale przy słabo ocieplonym domu z grzejnikami nie dostosowanymi do PC, co skutkuje koniecznością zasilania wysoką temperaturą, trudno znaleźć PC, która w ogóle da radę nie mówiąc o tym, żeby zrobiła to po kosztach konkurencyjnych dla innych rozwiązań.
    Wysoka tz, która dla kotłów na paliwo stałe jest pożądana, żeby zapewnić dobre warunki w palenisku jest bardzo niekorzystna dla PC. Więc jak chcesz w sposób skuteczny i ekonomiczny ogrzewać PC potrzebujesz zmniejszyć tz - czyli ocieplić budynek i/lub wymienić grzejniki na przewymiarowane.

  5. #5

    Domyślnie

    Dom jest po termomodernizacji w 2010 - styropian 10 cm i baranek 2mm, okna 2 szybowe. Grzejniki wg mnie spore, (szykuję się do dokładnego auditu, który sam przeprowadzę ).
    Na razie monitoruje temperatury: zadane 50 stopni na piecu. to na grzejniku mam ok 44 stopnie na pierwszym piętrze a na powrocie ok 42-43 stopnie. pompka na pierwszym (1/3) biegu - najwolniejszym, instalacja na miedzi sprawdza się od 2005 roku.
    Jeszcze się zastanawiam - teraz grzeje ok. 14/24 doby - a gdyby pompa utrzymywała niższą temperaturę dłużej? non-stop 24h w sezonie grzewczym?
    Zrobiłbym eksperyment przy obecnym piecu, np. 40 stopni, ale obawiam się, że to dla niego za niska temperatura....
    Ostatnio edytowane przez skystar ; 26-11-2020 o 13:03

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Jakiej mocy kocioł? Jak wygląda kocioł i komin, dużo sadzy? 65% sprawności to mocno optymistyczna wartość.\
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #7

    Domyślnie

    Kocioł Witkowski, z 2005 roku, po dodzwonieniu ma moc ok 35-40 kW , złego słowa o nim nie powiem służy dobrze, kocioł czyszczę 2 razy na sezon.
    Komin czyszczę 1 raz przed rozpoczęciem sezonu - sadzy tak z 2 wiadra, mam co prawda nowy komin 2010 roku.
    Osobiście palę w nim 10 lat, - najpierw wsad (węgiel) i z góry zapalam, wydaje mi się to ekonomiczne i ekologiczne ))) (nie kopci).
    Pieca pilnuje prosty sterownik.
    Te 65 % sprawności to przyjąłem bardzie z oczytania tematu - szczerze mówiąc. Kupuje 4 tony na sezon i opalam jak w poście wyżej.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    No to wg zużycia paliwa i wyliczeń to on jest 3-4x przewymiarowany do zapotrzebowania, co też nie świadczy najlepiej o jego sprawności, szczególnie na tak minimalnych temperaturach pracy. Ja bym więcej jak 50% mu nie dał. Niemniej pompę wysokotemperaturową 16kW (dla A2W35) typu Panasonic TCAP czy Mitsu ZUBADAN tam potrzebować jednak będziesz.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    to na grzejniku mam ok 44 stopnie na pierwszym piętrze a na powrocie ok 42-43 stopnie. pompka na pierwszym (1/3) biegu - najwolniejszym, instalacja na miedzi sprawdza się od 2005 roku.
    .
    Srednia dobowa obecnie około +2*C.
    Nawet przy wydłużeniu grzania na 24h, to pewnie będziesz potrzebować z 50*C do 60*C na grzejnikach przy dużych mrozach.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 26-11-2020 o 22:30
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10

    Domyślnie

    A może ktoś zmierzył się już z wymianą pieca zasypowego węglem w domu ok. 250 m, budowany w latach 70-tych, termomodernizacja 10 lat temu, okna 2szybowe, ocieplony styropianem 10 -tką na pompę powietrzną? Instalacja CO grzejniki, oczekiwana temperatura 23 stopnie? Strefa ogrzewania 3, południowy zachód Polski.
    Czyli ważna jest moc pompy taka, żeby "dźwignęła" różnicę temperatur powietrza do ok 50- 60 stopni dla instalacji grzejnikowej?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    A może ktoś zmierzył się już z wymianą pieca zasypowego węglem w domu ok. 250 m, budowany w latach 70-tych, termomodernizacja 10 lat temu, okna 2szybowe, ocieplony styropianem 10 -tką na pompę powietrzną? Instalacja CO grzejniki, oczekiwana temperatura 23 stopnie? Strefa ogrzewania 3, południowy zachód Polski.
    Czyli ważna jest moc pompy taka, żeby "dźwignęła" różnicę temperatur powietrza do ok 50- 60 stopni dla instalacji grzejnikowej?
    A ile tego węgla zużywasz ,czy masz w domu podłączony gaz?
    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  12. #12

    Domyślnie

    Zacytuję 1 post:
    "
    Witam, mam taki tok myślenia:
    Na sezon potrzebne jest 5 ton węgla o wartości energetycznej 8 kWh/kg.
    Podejrzewam, że mój piec z 2005 roku ma sprawność ok. 65% (jeśli ktoś ma doświadczenie to proszę mnie sprostować) - czyli z 1 kg - 5kWh
    Technika palenia: zasypanie komory węglem a następnie podpalenie z góry - przez lata praktykuję i wg mnie jest to efektywny sposób palenia i "tak nie kopci"
    Na sezon zatem potrzebne 25 000 kWh - komfort cieplny pasuje żeńskiej części rodziny (ok. 22-24 stopnie).Na piecu ustawione 50 stopni, jak mróz przyciśnie to 55-60 ale to sporadycznie.
    I teraz o doborze mocy szczytowej pompy:
    w najchłodniejsze dni muszę jednorazowo wrzucić ok 35 kg na dobę węgla, tj. 165 kWh i pali się ok. 14 godzin.

    Czy pompa powietrzna powinna mieć moc szczytową (165 kWh/14h) - ok. 12kW.?

    Pomijam na razie powierzchnię, grzejniki oraz stan ocieplania domu:
    Tak na szybko oszacować wymiana pieca na pompę 1:1 jeśli chodzi o moc szczytową pompy?
    Wiem, że zmiennych jest o wiele więcej, ale czy to ma sens?
    Nurtuje mnie to bo mój obecny piec ma ok. 35 - 40kWh jak mi powiedział producent, ale też powiedział, że hydraulicy starej daty zawsze przewymiarowywali, żeby "było ciepło"
    "
    Ostatnio edytowane przez skystar ; 03-12-2020 o 21:18 Powód: literówka

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Na podstawie spalania w starym przewymiarowanym kotle i parametrów instalacji pracującej na wysokim parametrze dobrze nie dobierzesz pompy. Na dodatek masz starszy dom po termomodernizacji i nie wiesz ile masz tam mostków cieplnych wynikających niedokładności prac i braków w izolacji stropów dachu fundamentów. Chyba nie pozostaje Ci nic innego jak zlecić, aby ktoś Ci to profesjonalnie policzył. Przy takiej inwestycji kila dodatkowych stówek szybko się zwróci.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    232

    Domyślnie

    może rozjaśni Ci sytuację instalacja na grzejnikach 100% ;
    do 2014 r paląc w kopciuchu 20kW spalałem 4 t węgla na sezon paląc 24h z temp ok 50-55 C przegrzewałem dom pomimo zainstalowanych termostatów na grzejnikach bo w piecu był syf i puszczałem ciepło aby ochronić piec . w 2012 zmieniłem na podajnikowy17 kW i założyłem zawór 4-drogowy w tej chwili kupuję za 3000zł ekogroszku czyli ok.3300-3400kg i zostaje trochę temp na piecu to 55-60C na grzejniki puszczam 35C na tą chwilę a max 42C tylko to było jak na zewnątrz było -15 ale kiedy to było , temp w pomieszczeniu kontrolnym salon 22-23C . Sprawdziłem spalanie z lat 2014 i 2015 za sezon to odpowiedni 3007 i 3088 kg . Zauważ że spalanie w okresie temp dodatnich i tak jest nie ekonomiczne piec jest za duży myślę że 10kW byłby akurat .
    Wniosek nasuwa się nast ;
    spada temp na grzejnikach do max 45C przez krótki okres między 18-01 do 15-02 zazwyczaj był to tydzień w /w czasie normalnie jest to ok37-38C resztę robią termostaty .
    Koszty pozostały bez zmian bo nośnik energii jest droższy choć jest go mniej .
    Również rozpatruję zmianę na PC i czytając różne wypowiedzi myślę że jak aura nie zmieni "trędów" to jest to bardzo dobre i ekonomiczne rozwiazanie do temp ok 0 C / okres od września do połowy grudnia i od połowy lutego do czerwca / czyli przez większość sezonu a na ten okres "zimny" to potrzebny jest wspomagacz /kominek lub ... grzałka w pompie /
    Liczenie parametrów wg stref już dawno jest nie aktualne, temp średnio wzrosły o 7 C w strefach 2 i 3 . Uwzględniając powyższe min temp pracy urządzeń wynosi odp -13 i -11 C .

  15. #15

    Domyślnie

    Witam, podnoszę temat wymiany kopciucha na powietrzna pompę ciepła bo węgiel drastycznie podrożał - rachunek ekonomiczny już chyba jest po stronie pompy?

    Pytanie czy pompa (jaka moc) zapewni komfort cieplny 23 stopnie dla:
    dom ok. 250 m, budowany w latach 70-tych, termomodernizacja 10 lat temu, okna 2szybowe, ocieplony styropianem 10 -tką
    Instalacja CO grzejniki, oczekiwana temperatura 23 stopnie? Strefa ogrzewania 3, południowy zachód Polski.

    Czy da radę Vaillant AroTherm 12kW na czynniku R290?
    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Witam. Jak dobrze wszyscy wiedzą ceny węgla i peletu poszły w górę a że mam również dom z lat 80, docieplony proszę o sugestie dla autora. Rozumie że to nie jest tak że dom domu równy ale koniec końcu coś można wywnioskować.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    ....

    Czy da radę Vaillant AroTherm 12kW na czynniku R290?
    Bez obliczen OZC to tylko zgadywanie, co do grzejnków to nawet darmowe CW nie pomoze w obliczeniach optymalnej Tz i zwiazanego z tym ich przewymiarowania.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał SJa08 Zobacz post
    Witam. Jak dobrze wszyscy wiedzą ceny węgla i peletu poszły w górę a że mam również dom z lat 80, docieplony proszę o sugestie dla autora. Rozumie że to nie jest tak że dom domu równy ale koniec końcu coś można wywnioskować.
    Sugestia w poscie powyzej (#17)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony