dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Dom Parterowy - projekt indywidualny

    Witam,
    w przyszłym roku planujemy rozpocząć budowę naszego domu dla rodziny 2+2
    Działka 22 x 55 metrów. Mamy już warunki zabudowy.
    Obecnie jesteśmy na etapie projektu, staneło na projekcie indywidualnym gdyż po przejżeniu gotowych projektów żaden nie spełniał naszych oczekiwań.
    A założenia to.
    - dom parterowy na planie prostokątna, dach dwuspadowy.
    - bez podpiwniczenia
    - strop żelbetonowy
    - schody na strych
    - zamknięta kuchnia z miejscem na stół
    - 3 sypialnie
    - małe biuro
    - 2 łazienki (jedna z wanną, druga z prysznicem)
    - pralnia z suszarnią
    - spiżarnia przy kuchni.
    - salon
    - ogrzewanie piec na paliwo stałe

    Po kilku wieczorach powstała koncepcja rozmieszczenia pomieszczeń którą zamierzam udać się do architekta.
    Proszę o krytyczne uwagi na temat mojej koncepcji

    Pozdrawiam,
    Tomek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	14,3 KB
ID:	450503  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Niewiele widać na obrazku.
    Kocioł na paliwo stałe dopuszczony jest w MPZP/WZ? To trochę muzealne, drogie i niepraktyczne rozwiązanie. Chcesz szuflować czy przerzucać worki nawet z grypą (czy covidem)?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    267

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcjav2.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	27,1 KB
ID:	450518
    Rekuperacja

  4. #4

    Domyślnie

    Tomek wywal te schody i zrób wyłaz dachowy. Będą kosztowały wór pieniędzy, będą bardzo dużym mostkiem termicznym, a na strych będziesz wchodził 2-3 razy w roku. Skoro poddasze nieużytkowe to bez schodów.

  5. #5

    Domyślnie

    @DarekDawid dziękuję za sugestię, zastanawiam się tylko jak uzasadniasz przesunięcie wiatrołapu w lewą stronę i otwarcie kuchni?

  6. #6

    Domyślnie

    @tomasziolkowski, schody to świadoma decyzja, miałem możliwość mieszkać w obu wariantach. W przypadku włazu masz rację że będzie kożystać się 2, 3 razu do roku i to rozwiązanie jest na tyle nie praktyczne i nieprzyjemne że tylko ja będę to robił jeżeli zajdzie taka potrzeba. W przypadku schodów strych jest niemieszkalny ale w pełni użytkowany przez wszystkich domowników. Mostek termiczny będzie w jakimś stopniu wyeliminowany przez montaż drzwi u góry i u dołu. Jeżeli chodzi o koszt to zgadam się że jest to minus.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    267

    Domyślnie

    Drogi Tomku
    Wiem, ze jestes amatorem i wstępnie próbujesz zaprojektować swój dom. Bardzo to doceniam, choć na pewno nie jest to takie łatwe, jakby się wydawało.
    Ale projekt koncepcyjny dobrze jak wychodzi z ręki przyszłego własciciela.

    Ktos wyzej dobrze napisał. Jesli masz wchodzić na poddasze nieuzytkowe 3 razy do roku to po co schody. Ale jesli planujesz w przyszłosci jego zagospodarowanie to schody sie przydadzą. I tu jest moje uzasadnienie. Schody powinny być w poblizu wejscia głównego, dlatego te przesunięcie. Najzwyklejszy komfort uzytkowania.

    Otwarta kuchnia - to taki obecny trend w architekturze. Daje to więcej swobody w komunikacji, no i inną jakosć, np. rozmowy gosci na tapczanie z gospodarzem szykującym kawę itp.

    Moze być, ze ten projekt ma pewne wady natury proporcji, skali. Schody wydają się być za wąskie. Korytarz moze za szeroki. To wszystko powinien zwymiarować architekt. Po za tym kuchnię mozna zamknąć w pokoju sąsiadującym z łazienką. Jesli wentylacja grawitacyjna no to wypada dać komin między nimi.

    Jeszcze sprawa kotłowni. Jesli piec na paliwo stałe to komin powinien teoretycznie być przynajmniej 100 cm od kalenicy (chodzi o zachowanie ciągu, aby kalenica nie zasłaniała wiatru). Z tak usytuowaną kotłownią niestety ten warunek nie moze być spełniony.

    Mozna równiez zrezygnować z pokoju obok łazienki z prysznicem na rzecz kuchni otwartej z wydzieloną spizarnią ze stołem na rogu domu.
    Jednym słowem zdanie architekta Panie Tomaszu będzie bardzo pomocne.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dalej widać tyle, co nic. Wrzuć sensowny rzut z wymiarami.

    Co do schodów, to są one mostkiem do gruntu - to nie do uniknięcia. (no, chyba, że zrobisz lekkie, be z fundamentu a nie typowe betonowe). Do tego jak sobie wyobrażasz wyjście na strych? Te drzwi za kilka tysięcy (takie jak wejściowe) mają być zamontowane w poziomie? Czy zrobisz coś w rodzaju wiatrołapu na strychu ocieplonego z każdej strony jak ściana zewnętrzna?
    Żeby poddasze nieużytkowe było w pełni funkcjonalne potrzebujesz położyć styropian i zrobić wylewkę. To spora różnica w kosztach w porównaniu z wełną z rolki i deskowaniem tylko tam, gdzie wysokość uzasadnia użytkowanie przestrzeni. Bo ocieplanie połaci przy nieużytkowym poddaszu to czysta rozrzutność i na etapie inwestycji, i na etapie mieszkania (czytaj ogrzewania).

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.377

    Domyślnie

    Cytat Napisał TakTo Zobacz post
    Witam,
    w przyszłym roku planujemy rozpocząć budowę naszego domu dla rodziny 2+2
    Ja w swojej chałupie schody na poddasze nieużytkowe zaprojektowałem (amatorsko) w wiatrołapie właśnie. Schody będą lekkie, drewniane, prefabrykowane coś jak to: https://sowosz.pl/produkty/egd-080r/ Dostępne w Casto poniżej 2kPLN. Co prawda do samodzielnego złożenia, drewno surowe, więc trzeba trochę obrobić, pomalować, ale ja lubię robić w drewnie, więc będzie satysfakcja. Grunt, że nie kosztują dużo przestrzeni i pieniądza.
    Na stropie zamonotwany będzie wyłaz/klapa. Odpowiednio przemyślany montaż z przeciwwagą i taka klapa powinna być całkiem wygodna. No ale takich rzeczy nie ma w sklepach, trzeba samemu pogłówkować, żeby było szczelnie i ciepło.

    Co do amatorskiego projektowania. Jak najbardziej można. Zarezerwuj na to rok i kup kilka miar, by mierzyć "z natury", to poprawia wyobraźnię. Zainteresuj się programami do modelowania 3D: jest kilka fajnych narzędzi, również darmowych - proponuję zacząć od KazaaPlan.
    Mi to zajęło rok, analizowania zyliona wersji (mimo, że sama działka narzucała sporo ograniczeń - wiele wariantów i tak odpadało w przedbiegach) by dojść do tego, co faktycznie potrzebuję i jak powinna wyglądać moja chałupa, było funkcjonalnie i ergonomicznie. Kilka spotkań z architektem (i jedna czy dwie wizki 3D) tego nie zapewni. Jak się wie czego się potrzebuje to potem architekt może fajnie doszlifować detale. Mi zabrakło zmysłu plastycznego, architekt kilkoma zabiegami fajnie przeateżranżował strefę wejścia, co optycznie powiększyło salon... a poza tym przerysował do projektu moją propozycję praktycznie bez zmian.
    Ale warunkiem, że takie zabawy architekturą będą frajdą.

    W pełni otwarte kuchnie mam wrażenie, że powoli wychodzą z mody. Półotwarta kuchnia jest praktyczniejsza a zachowuje walor lepszej łączności z resztą domowników w salonie niż całkiem zamknięta. Jeśli jest miejsce to śmiało bym zrezygnował z aneksu kuchennego.

    Zdecydowanie jednak szkoda miejsca na kocioł na paliwo stałe. Sam kocioł wymaga sporego pomieszczenia, odpowiedniej wentylacji a jeszcze trzeba składować paliwo. A i tak masz już ambitny program funkcjonalny.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Ja nie wyobrażam sobie domu z kuchnią otwartą, cały ten ambaras, hałas, zapachy itd. Mam swój projekt z oddzielną kuchnią.
    Zarówno domownicy i goście mogą spokojnie siedzieć w salonie.A jak ktoś chce sobie pogadać gdy jestem w kuchni to idzie do kuchni i siada na krześle.

  11. #11

    Domyślnie

    Po krótkiej przerwie, udało mi się zwymiarować oraz trochę poprzestawiać ściany. Ze schodów oraz zamkniętej kuchni, która będzie równiż pełniła funkcję jadalni, nie zamierzam zrezygnować.
    Na temat niwelacji mostka termicznego schodów muszę jeszcze pomyśleć i rozważyć różne koncepcje. Dziękuję za podkreślenie tego problemu.
    Zastanawiam się tylko czy przed pierwszą wizytą u architekta powinienem jeszcze coś rozważyć? Czy taki projekt koncepcyjny będzie wystarczający?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KoncepcjaProjektu03122020.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	450818  

  12. #12

    Domyślnie

    Tak z ciekawości - byłeś już u tego architekta?
    Co on na to?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    267

    Domyślnie

    Chyba Pan TakTo postanowił sam zostać architektem.

    Powodzenia.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale labirynt
    Ilosć drzwi jak w bloku wielorodzinnym

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony