dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Liwmar

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    3

    Domyślnie Zbyt nisko zalany strop...??

    Witam wszytkich,

    Zwracam się do was z prośbą o poradę w poniższej sprawie.
    Tydzień temu został u mnie wylany strop monolityczny. I wszystko niby byloby fajnie gdyby nie to, że wg projektu wysokość od gotowej podłogi do sufitu powinna wynosić 273 cm

    Zmierzyłem wysokość od "chudziaka" do wysokości stropu i wyszło mi 284 cm. Wg projektu mam mieć dodane jeszcze na chudziaka 20 cm styropianu i 8 cm wylewki no i gres. Wg moich obliczeń wysokość pomieszczenia wyniesie wówczas tylko 256 cm. Może nie jest to nisko ale nie tyle co w projekcie.

    Kierownik budowy sugeruje że coś zle zmierzyłem bo powinienem mierzyć od "punktu zero" budynku, ale przecież styropianu nie będę kładł na punkcie zero tylko na chudziaku... . Zostawiając już to czy 20 cm styropianu to za duzo, tak jest w projekcie i tak chce miec, i moim zdaniem po dodaniu wszytkich elementów powieniem uzyskać 273 cm wysokosci pomieszczenia, i nie kombinujac z doborem roznego rodzaju styropianiu czy wylewki.

    Co proponujecie z tym zrobić ? Czy naprawa czegoś takiego będzie wiązała się z wyburzeniem ? a moze z kuciem "chudziaka" (chudziak jest zrobiony równo z ścianą fundamentową)
    Jeżeli zastosuje mniejszą warstwę styropianu to tak czy inaczej nie uzyskam "projektowej "wysokości, nie mówiąc już o tym że nie zejdą się wtedy z tym wszytkim wylane już schody.

    Proszę o rady za które dziękuje

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    20cm styropianu to sporo (może nawet deko za dużo) , zamień styropian na płyty PIR/PUR zyskasz na U, spokojnie zejdziesz z 8-10 cm z grubości. I już masz 266 cm. Wyburzanie nie ma sensu. Pomierz to na spokojnie, mierz do stropu nie do szalunku.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Liwmar

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    20cm styropianu to sporo (może nawet deko za dużo) , zamień styropian na płyty PIR/PUR zyskasz na U, spokojnie zejdziesz z 8-10 cm z grubości. I już masz 266 cm. Wyburzanie nie ma sensu. Pomierz to na spokojnie, mierz do stropu nie do szalunku.
    Dziękuję Ci za odpowiedź,

    Faktycznie mogę kombinować z grubością styropianu czy wylewki, ale ja właśnie nie chciałem kombinować. Chciałem, żeby ktoś coś zrobił tak jak mam narysowane i zaprojektowane.
    Jakkolwiek, jak piszesz, jeżeli nawet zamienie 10 cm styropianu na cos innego to pierwszego stopień na poddasze będe mial na wysokości 23 cm a kolejne na 17 i trzeba będzie przerabiać schody. (wychodzi wtedy ze trzeba odjac tylko 5 cm styropianu) No i pytanie kto za to wszystko zapłaci.

    PS grubość szalunku doliczyłem do pomiarów

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwmar Zobacz post
    No i pytanie kto za to wszystko zapłaci.
    O schodach nie doczytałem w pierwszym poście, kto zapłaci? Ekipa i kierownik.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwmar Zobacz post
    Co proponujecie z tym zrobić ?
    Doprowadzić do stanu zgodnego z projektem. Tylko do ustalenia podział kosztów między kierownika i ekipę, bo nawalili wspólnie. Kierbud ma ubezpieczenie - więc z niego będzie łatwiej to zwindykować jakby nie chciał po dobroci. Obniżenie stropu wymusi podniesienie ściany kolankowej i nie wiadomo gdzie jeszcze odbije się czkawką. Okna masz niżej/mniejsze czy będzie mniej przestrzeni między oknem a sufitem?

  6. #6

    Domyślnie

    przeciez 256 jest OK. W czym problem? jest to dla ciebie z jakichs względów za nisko czy inne przesłanki uniemożłiwiaja zostawienei takiej wysokości?

  7. #7

    Domyślnie

    256 to dużo? W bloku masz standardowe 265. Osobiście w domu będę robił 270-280 by zyskać jednak trochę przestrzeni
    Ostatnio edytowane przez dawiddur ; 24-11-2020 o 21:30

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    daniel1986

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-007
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwmar Zobacz post
    Zmierzyłem wysokość od "chudziaka" do wysokości stropu i wyszło mi 284 cm. Wg projektu mam mieć dodane jeszcze na chudziaka 20 cm styropianu i 8 cm wylewki no i gres. Wg moich obliczeń wysokość pomieszczenia wyniesie wówczas tylko 256 cm. Może nie jest to nisko ale nie tyle co w projekcie.
    20cm styropianu + 8cm + klej + gres to ok 30cm, czyli zostaje Ci 254cm. Mnie by szlag trafil :/

    Cytat Napisał brylekpl
    przeciez 256 jest OK. W czym problem? jest to dla ciebie z jakichs względów za nisko czy inne przesłanki uniemożłiwiaja zostawienei takiej wysokości?
    Nie rozumiem takiego podejscia. Co za roznica z jakiego powodu wybral taka wysokosc pomieszczen? Moze zrobi sufit podwieszany, moze chce miec wyzej niz w bloku. Dlaczego wykonawca i KB maja mu to zmieniac ? 19cm to duza roznica.

  9. #9

    Domyślnie

    Generalnie duża fuszera, dla mnie nie do zaakceptowania. Wysokość pomieszczeń to ważna rzecz... to nie jest gniazdko prądu zrobione 20cm dalej niż w projekcie.
    Zawalczysz odpowiednią cieńsza izolacją pod posadzkę, ale to mogą być dodatkowe koszty mimo cieńszej warstwy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    przeciez 256 jest OK. W czym problem? jest to dla ciebie z jakichs względów za nisko czy inne przesłanki uniemożłiwiaja zostawienei takiej wysokości?
    no chyba żartujesz. Każdy normalny by dostał klaustrofobii jak tak saufit zaraz nad głową.

    Zostaje Ci tylko dać mniej styropianu kosztem schodów/progu drzwi itp.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    256 to dużo? W bloku masz standardowe 265. Osobiście w domu będę robił 270-280 by zyskać jednak trochę przestrzeni
    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    no chyba żartujesz. Każdy normalny by dostał klaustrofobii jak tak saufit zaraz nad głową..
    Gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie.
    Kiedyś standardem było 250, teraz się robi wyższe pomieszczenia.
    Rób jak uważasz, ale jak nie chcesz się kłócić i ewentualnie sądzić (a i tak się może skończyć), to daj 15 styropianu, schody szlifnij i będzie ok.
    Jak się zgodzą na koszty albo chcesz iść na udry to możesz kazać burzyć i robić dobrze. Ale pamiętaj, że jak zaczniesz się szarpać, to może to trwać, kosztować i się różnie opłacać. Prawo jest po Twojej stronie, tylko pytanie ile jesteś w stanie poświęcić aby Twoje było na wierzchu...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Kiedyś standardem było 250, teraz się robi wyższe pomieszczenia.
    W małych pomieszczeniach ujdzie. W większych taki sufit przytłacza.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Eeee tam burzyć. Całe budynki wyrywają z fundamentów i przesuwają 100m dalej to u ciebie może przyciąć strop z jedną warstwą pustaka, podnieść i domurować jedną warstwę i osadzić
    A tak poważnie raczej walczyć - pytanie tylko czy o burzenie i robienie z projektem czy o rekompensatę (a rozwiązanie zmniejszenie grubości styro).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwmar Zobacz post

    Kierownik budowy sugeruje że coś zle zmierzyłem bo powinienem mierzyć od "punktu zero" budynku, ale przecież styropianu nie będę kładł na punkcie zero tylko na chudziaku... .
    Pokaż rysunek/zdjęcie z projektu i będzie wszystko jasne.

    Ja mam mały domek. Sufit w/g projektu miał być na 280cm jest na 276cm żeby więcej izolacji na nim było i ta wysokość robi różnicę na plus. Wszyscy odwiedzający mówią, że powiększa optycznie pomieszczenia.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Liwmar

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie tematem i wasze odpowiedzi i przepraszam za brak kontaktu, ale ogolnie to mam troche czasu tylko nocami... stad moze moja budowa wygląda jak wyglada. ..

    Umówiłem się dzisiaj z takim Panem, który zajmuje się nadzorem inwestorskim, pomierzył wszystko i wyszło mu dokładnie to co mi, doszukał się jeszcze źle zalanych słupow, ma mi przygotować opienie o źle wykonanych pracach i dokonać jeszcze innych "przeglądów" na podstawie zdjęć.
    Już teraz przeglądałem zdjęcia i wydaje mi się, że brakuję mi jeszcze fundamentów pod kominy. Na zjdjęciu wszedzie sciany fundamentowe są jednakowej szerokosci a wg projektu przy kominach powinny być szersze.... ale to oczywiscie moja interpretacja. Dam znać co powie specjalista.

    I właśnie nasuwa mi się kolejne pytanie, odnośnie opinii, którą otrzymam od Pana z nadzoru inwestorskiego. Czy z taką opinia wg was mogę już iść do adwokata przedstawić ja wykonawcom, czy kierownikowi budowy ? Czy opinia może w jakiś sposób zostać podważona ? Bo w koncu to też człowiek i może się pomyslić., a kierownik budowy może wziąc jeszcze jakiegoś kogoś kto powie, że jednak wszystko jest w porzadku ? Kto mógły być ostateczną instancją ?

    Odpowiadając na wasze pytania to

    @ Kaizen - Obniżenie stropu wymusi podniesienie ściany kolankowej i nie wiadomo gdzie jeszcze odbije się czkawką. Okna masz niżej/mniejsze czy będzie mniej przestrzeni między oknem a sufitem? Okna mam niestety niżej, wszystkie nadproża są do zmiany wg Pana z nadzoru inwestorskiego

    @brylekpl 256 cm wydaje mi się mało - zważywszy na to że chciałem sobie halogeny zrobic i podwieszana wyspę, poza tym w bloku mieszkam teraz i mam tutaj 270. i wydaje mi się to komfortową wysokością, gdy bawię się z dziecmi nie obawiam się, udeże nim w sufit

    @ mmmarcinnn "Prawo jest po Twojej stronie, tylko pytanie ile jesteś w stanie poświęcić aby Twoje było na wierzchu... "
    Właśnie nie jestem osobą ktora lubi się szarpać, ale też chciałbym mieć zrobione tak jak chce. Niestety nie wiem jeszcze co mnie czeka, jak długie są procedury.. Nie wiem też czy roboty będ nie będą wstrzymane jezeli wezmę sobie inna ekipę. Jutro będę dzwonił do prawnika i się podpytam.

    @giman "A tak poważnie raczej walczyć - pytanie tylko czy o burzenie i robienie z projektem czy o rekompensatę" Zona nie chce tego burzyć bo chce jak najszybciej się wyprowadzić z bloku. Nie wiem na jaka ewentualną rekompensate mógłbym liczyć,Jakkolwiek mysle, że kilka miesięcy nic nie zmieni.

    @ Pytajnick które zjęcie z projektu ? przekrój ?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Pośpiech jak bardzo złym doradzcą, ale go rozumiem.
    U mnie wszystko co zepsute lub za drogie wynikało z ...
    Cytat Napisał Liwmar Zobacz post
    chce jak najszybciej się wyprowadzić z bloku.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Pokaż rysunek/zdjęcie z projektu i będzie wszystko jasne.

    Ja mam mały domek. Sufit w/g projektu miał być na 280cm jest na 276cm żeby więcej izolacji na nim było i ta wysokość robi różnicę na plus. Wszyscy odwiedzający mówią, że powiększa optycznie pomieszczenia.
    mam sufit na wysokości 285 cm (liczony od kafli na podłodze do pomalowanego sufitu) i powiem wszyscy , którzy do mnie przychodzą bardzo im się taka wysokość podoba ( a co mają innego jako goście powiedzieć )))))

  18. #18

    Domyślnie

    Jeśli nie chcesz kuć całego stropu to na koszt wykonawcy widzę to tak:
    - zerwać chudziaka,
    - wykopać dodatkowe 30cm,
    - zrobić 10cm chudziaka,
    - dać 20cm xps,
    - zrobić drugiego chudziaka,
    - papa,
    - 5cm styropianu
    - wylewka
    - dodanie stopnia i nadlanie reszty o ile jest miejsce

    Dziwne, że im na schodach nie wyszło jak szalowali.

  19. #19

    Domyślnie

    Daj przekrój boczny budynku.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #20

    Domyślnie

    255 jest ok ale na gotowo . U mnie podnieśli dodatkowo o 15 cm bo żeby nie murować pod wieniec z cegły. Teraz widze że to była dobra decyzja. Jak tylko zagospodarowanie dopuszcza wysoko to budować i dodawać na kolankowej .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony