dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Jak obniżyć wilgotność w mieszkaniu w bloku?

    Ostatnie 4 piętro, 40m2, wentylacja grawitacyjna, problem występuje gdy temp na zewnątrz spada poniżej 5 stopni.
    Temperatura w pokoju 20-21 stopni, kaloryfer odkręcany na kilka godzin dziennie na max.
    Wilgotność 60-72%.
    Na uszczelkach okien od wewnętrznej strony jest grzyb/pleśń.
    2 razy dziennie wietrzę na 5 min otwierając wszystkie okna.
    2 razy dziennie wycieram z okien parę.
    Latem - za gorąco, zimą - za zimno.

    Czy taka wilgotność do może przejść kiedyś na ściany i czy warto się tym przejmować? Problem dotyczy tylko szyb. Zapachu pleśni/grzyba nie czuć.

    Opcje które biorę pod uwagę:
    1. Montaż nawiewników, ale mam wrażenie, że byłoby za chłodno, jestem ciepłolubny + mam podzielniki ista, do których poprawnego działania też mam wątpliwości (nawiewniki + odkręcony kaloryfer w jednym momencie).
    2. Kupno przenośnego klimatyzatora. Tylko wydaje mi się, że żeby osuszał mieszkanie to musiałby wytwarzać zimne powietrze? Więc osuszając zimą generowałbym tylko dodatkowy chłód - bo ustawiając taki klimatyzator na wyższą temperaturę to nie osuszy?
    3. Osuszacz powietrza. Myślałem nad modelem OPC1000N, ale nie wiem czy jest za słaby, czy za mocny i czy w ogóle osuszacz to dobry pomysł.

    Jak polecacie rozwiązać ten problem?
    Ostatnio edytowane przez lix ; 24-11-2020 o 13:25

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Mieszkanie nowe czy stare?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Mieszkanie nowe czy stare?
    Lata 90'

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak w sezonie grzewczym wilgotność jest za duża, to dowodzi nie działającej wentylacji. Należy ją poprawić. Jak okna są szczelne, to najprościej wyciąć kawałek uszczelki na górze. Cudów nie ma - przy WG musi wpadać zimne powietrze do domu. Nie tylko, żeby osuszyć, ale też żeby wpadł O2 i wyleciał CO2 i smrody.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Tak, musi być zapewniony wlot powietrza zewnętrznego aby sprawnie działała wentylacja grawitacyjne.
    Ostatnie piętro to może tez być za słaby ciąg.
    Oczyściłeś kratki wlotowe i siatki na tych kratkach?

    Co z suszeniem prania?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał lix Zobacz post
    Jak polecacie rozwiązać ten problem?
    Zainstalować rekuperator ścienny.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Tak, musi być zapewniony wlot powietrza zewnętrznego aby sprawnie działała wentylacja grawitacyjne.
    Ostatnie piętro to może tez być za słaby ciąg.
    Oczyściłeś kratki wlotowe i siatki na tych kratkach?

    Co z suszeniem prania?
    Tak kratki oczyszczone, suszarka elektryczna.

    Rekuperator to działałby dokładnie tak jak nawiewnik?

    Czy ciągły napływ świeżego zimnego powietrza, nie wpłynie na dzikie, dziwne i niezrozumiałe nabijanie na podzielnikach na kaloryferze?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Zainstalować rekuperator ścienny.

    § 148.
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej.


    Wentylacja w bloku jest jedną, wspólną instalacją. Żaden właściciel nie może w nią ingerować.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    § 148.
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej.


    Wentylacja w bloku jest jedną, wspólną instalacją. Żaden właściciel nie może w nią ingerować.
    Jeśli blok budowany po latach 90-tych, to wentylacja grawitacyjna nie może być "wspólna", tylko jest oddzielna dla każdego mieszkania.

    Warunki Techniczne
    § 141 Zakazy stosowania
    Zabrania się stosowania:
    1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3;
    2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej;
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Jeśli blok budowany po latach 90-tych, to wentylacja grawitacyjna nie może być "wspólna", tylko jest oddzielna dla każdego mieszkania.
    Nawet wtedy jest częścią wspólną, bo ma wspólny komin, obróbkę blacharską itd.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lix Zobacz post
    Tak kratki oczyszczone, suszarka elektryczna.

    Rekuperator to działałby dokładnie tak jak nawiewnik?

    Czy ciągły napływ świeżego zimnego powietrza, nie wpłynie na dzikie, dziwne i niezrozumiałe nabijanie na podzielnikach na kaloryferze?
    Ja mieszkam w bloku i zainstalowałem rekuperator. W jednym pokoju mam ścienny. A poza tym zrobiłem jedną dziurę na czerpnię i wyrzutnię przez kanał wentylacji grawitacyjnej z łazienki. Tak, jak pisałem blok jest z 1995 roku, więc wszystkie kanały spalinowe i wentylacyjne są oddzielne dla każdego mieszkania. Mam 2 kanały w łazience: 1 spalinowy do pieca, 1 wentylacyjny grawitacyjny, przez który wyrzucam powietrze z rekuperatora. W kuchni miałem 2 kanały wolne. Przez jeden z tych kanałów zrobiłem wyrzutnię na dach z okapu. Rekuperator podgrzewa powietrze nawiewane za pomocą powietrza wywiewanego. Dlatego powietrze nawiewane nie jest "zimne" tylko podgrzane. Na tym polega cały trik stosowania rekuperatora zamiast prostego nawiewnika. Ponadto napływ nie musi być ciągły, bo możesz kupić najprostszy programator czasowy i włączać go np. na 15 minut co 4 godziny. To powinno wystarczyć.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ja mieszkam w bloku i zainstalowałem rekuperator.
    I co wpisuje w protokole z przeglądu co roku kominiarz?

  13. #13

    Domyślnie

    Robiłem WM w 2007 roku. Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej zezwolił mi na to, tylko chcieli "pieczątkę kominiarza".
    https://youtu.be/AgZ1CUFtp7A?t=146
    Poszedłem do kominiarza, który co roku sprawdzał nasz rejon. Na starcie "jest gaz - nie ma mowy". Weto zarówno na wywiew okapu jak i na WM w ogóle, więc ja spokojnie (aby nie urazić), pokazywałem mu kolejne przepisy z Warunków Technicznych (przygotowawszy się wcześniej studiując przepisy, również to forum - jedna odpowiedź od adam_mk bardzo cenna). Wyciągnął z szuflady swoją kopię przepisów WT (nie chciał czytać z moich kartek). Oczywiście zapłaciłem, poprosiłem o "sprawdzenie" istniejących kanałów wentylacji - odpłatnie. Powiedziałem też: "Czy ja wyglądam na człowieka, który chce popełnić samobójstwo tlenkiem węgla?" Popatrzył na mnie, postawił warunek, że muszą sprawdzić kanały. I ... przeszło.

    Przez kilka pierwszych lat przychodzili jego pracownicy (bo tam jest ich kilku w tej "korporacji") i przykładali anemometry do moich kratek wywiewnych np. w WC.
    - "Ale tu u pana jest ciąg!" (WM była na 1. biegu).
    - "Tak. Ale mogę panu zrobić jeszcze większy jak pan chce" (przełączyłem na 2. lub 3. rekuperator)
    - "Nie trzeba. Wystarczy. Jest ciąg."

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co wpisuje w protokole z przeglądu co roku kominiarz?
    Gdzieś od 2010, tylko uchylają drzwi do mieszkania i wpisują w protokole WM (lub "Wentylacja Mechaniczna") i idą do następnego mieszkania.

    Podobną historię przerabiam teraz przy budowie domu.
    Po tym doświadczeniu pozwolę sobie na
    dygresję: ze wszystkich korporacji z którymi miałem do czynienia "korporacja" kominiarzy jest najłagodniejsza i najmniej uciążliwa.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 26-11-2020 o 16:17
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  14. #14

    Domyślnie

    Lew2 możesz podać jaki zainstalowałeś rekuperator? mam wilgoć w dwóch pokojach, brak wentylacji i zastanawiam się nad rekuperatorami ściennymi - tylko nie znam nikogo kto to ma i czy faktycznie to działa.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Porter_ Zobacz post
    Lew2 możesz podać jaki zainstalowałeś rekuperator? mam wilgoć w dwóch pokojach, brak wentylacji i zastanawiam się nad rekuperatorami ściennymi - tylko nie znam nikogo kto to ma i czy faktycznie to działa.
    W całym mieszkaniu mam Brink Renovent HR 180 bez bypassa. Dodatkowo w sąsiednim mieszkaniu u rodziny w jednym pokoju zainstalowałem ścienny Mitsubishi Lossnay.
    Jeśli chodzi o wilgoć, grzyby to nie ma lepszego rozwiązania niż rekuperator. W tym dodatkowym pokoju miałem grzyb. Po wstawieniu rekuperatora ściennego grzyb zniknął bezpowrotnie i bez chemii.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 06-12-2020 o 20:33
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony