dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Montaż rynny na "klocku" obłożonym grubym styropianem

    Cześć!

    Krótkie pytanie: jak zamontować rynnę, rynajzy, pas nadrynnowy w takim przypadku: na ścianach 25 cm styropianu, na dachu spad zaczyna się od 23 cm styropian + styropapa.

    Schematyczny rysunek:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Beznazwy-1.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	69,4 KB
ID:	450550

    Na styropapę płyta OSB przykręcona do stropu, a do niej blacha i uchwyty rynny? Czy jakoś inaczej się to robi?
    Rynna ma być poza licem elewacji, a nie w warstwie ocieplenia. Na styropapę będzie na wierzchu jeszcze papa wierzchnia, termozgrzewalna.

    Pozdrawiam!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Jak robiłem coś podobnego to przykręcałem na styro scienne beleczki 5x10 o dł ok 0,5 m w rozstawie 80 cm. Na to decha 32mm z górną krawędzią równo. Itd.
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek8805 Zobacz post
    Cześć!

    Krótkie pytanie: jak zamontować rynnę, rynajzy, pas nadrynnowy w takim przypadku: na ścianach 25 cm styropianu, na dachu spad zaczyna się od 23 cm styropian + styropapa.

    Schematyczny rysunek:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Beznazwy-1.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	69,4 KB
ID:	450550

    Na styropapę płyta OSB przykręcona do stropu, a do niej blacha i uchwyty rynny? Czy jakoś inaczej się to robi?
    Rynna ma być poza licem elewacji, a nie w warstwie ocieplenia. Na styropapę będzie na wierzchu jeszcze papa wierzchnia, termozgrzewalna.

    Pozdrawiam!
    Rynna zawsze jest poza licem elewacji. No bywają przypadki gdy jest schowana, ale to już inna bajka.
    Żeby nie zaciekało ci na elewacje to pokrycie dachowe z blachy musisz wypościć poza lico, chwyty przymocujesz do płyty osb.
    Zresztą o to ja bym sie nie zmartwiał, no chyba że będziesz to robił sam, bo jeżeli zatrudnisz do tego dekarza to on będzie wiedział jak to zrobić.
    Wiem że lepiej pytać o takie rzeczy wcześniej aby potem fachowiec nie zrobił Cię w bambuko, Więc jakby co to jeszcze pytaj albo opisz rozwiązanie jakie dekarz zaproponował, wtedy będzie można jeszcze coś skorygować przed montażem.

  4. #4

    Domyślnie

    Gdy zobaczyłem wyceny dekarzy (typu położenie folii - 785 zł) to uznałem, że spróbuję zrobić sam z ojcem i szwagrem.
    Położenie styropianu, styropapy, izoklinów, papy wierzchniej, obróbka attyki - to wydaje się prościzna.
    Tylko z tą rynną kombinuję, bo nie bardzo wiem, jak to powinno wyglądać, a rysunków w internecie nie mogę znaleźć.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Beznazwy-1.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	450568

    Czyli płyta OSB mocowana do stropu, pas nadrynnowy i rynajzy do płyty OSB, a na wierzch papa wierzchnia?
    Tylko czy przed tą konstrukcja rynnową nie będzie stała woda z uwagi na jej większą grubość niż dachu wyżej niej?

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez maciek8805 ; 25-11-2020 o 09:50

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek8805 Zobacz post
    Gdy zobaczyłem wyceny dekarzy (typu położenie folii - 785 zł) to uznałem, że spróbuję zrobić sam z ojcem i szwagrem.
    Położenie styropianu, styropapy, izoklinów, papy wierzchniej, obróbka attyki - to wydaje się prościzna.
    Tylko z tą rynną kombinuję, bo nie bardzo wiem, jak to powinno wyglądać, a rysunków w internecie nie mogę znaleźć.

    Pozdrawiam.
    Życzę Ci powodzenia, nie święci tylko garnki lepią.
    Tylko to co wydaje sie łatwizna w rzeczywistości może być trudne.
    Dach jest to takie dziadostwo że jak spieprzysz to naprawa może okazać się droższa niż wart jest materiał. '
    Jeżeli chcesz to zrobić sam to dobrze sie przygotuj teoretycznie a jak byś miał możliwość łyknięcia praktyki np u sąsiada na budowie to jeszcze lepiej.
    Możesz pytać o wycenę kilku fachowców i pytaj o cenę za całość a nie za poszczególne etapy.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Zresztą o to ja bym sie nie zmartwiał, no chyba że będziesz to robił sam, bo jeżeli zatrudnisz do tego dekarza to on będzie wiedział jak to zrobić.
    Przede wszystkim to takie niestandardowe rozwiązania (25cm ocieplenia to mimo wszystko jeszcze nie jest typowy przypadek) powinny być opracowane w projekcie przez architekta. Dekarz jest specem w swoim fachu, ale też nie ma obowiązku ogarniać wszystkich detali projektu, bo może zrobić coś poprawnie a i tak może okazać się to niekompatybilne z jakimś innym elementem projektu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, dokładnie ten element powinien być opisany w projekcie.
    Tylko pytanie czy coś nie zostało zmienione, np grubość ocieplenia albo rodzaj dachu.

  8. #8

    Domyślnie

    Wszyscy dookoła mają płaskie dachy z papą i niemal wszyscy remontują je samodzielnie. Sąsiad ostatnio w pojedynkę docieplił i wyremontował swój dach, więc to chyba nie jest fizyka kwantowa, a najtańsi dekarze chcą ponad 9 tys. zł za samą robociznę.

    Projekt indywidualny, projektant tylko przerysował to, co mu przyniosłem gotowe. Tego typu szczegółów w projekcie brak, wszystko opisane minimalnie, byle uzyskać zezwolenie na budowę

    Jeszcze będę miał zabawę z attyką, bo jej szerokość to 63 cm, a widzę, że takich blach nie robią Chyba trzeba będzie samemu giąć
    Ostatnio edytowane przez maciek8805 ; 25-11-2020 o 10:53

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek8805 Zobacz post
    Wszyscy dookoła mają płaskie dachy z papą i niemal wszyscy remontują je samodzielnie. Sąsiad ostatnio w pojedynkę docieplił i wyremontował swój dach, więc to chyba nie jest fizyka kwantowa, a najtańsi dekarze chcą ponad 9 tys. zł za samą robociznę.
    Fizyka kwantowa to nie jest, ale fizyka budowli już tak Wszyscy muszą sobie jakoś radzić, nie zawsze wylosują poprawne do danego budynku rozwiązanie, stąd pojawiają się mniej lub bardziej ukryte wady, typu zacieki, pękania, itd.
    Albo płaci się projektantowi albo trzeba kombinować na własną rękę. A że projektanci też miewają braki w wiedzy...
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bracki88

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    32-084
    Posty
    328

    Domyślnie

    a ten styropian pod styropape to chociaż EPS 100?

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bracki88

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    32-084
    Posty
    328

    Domyślnie

    ... i wg. mnie miedzy stropem kanałowym a styropianem powinna być paroizolacja.

  12. #12

    Domyślnie

    tak, EPS 100 i pod styropian folia PE, choć ona w sumie bez sensu - w domach z rekuperacją jest problem z brakiem wilgoci, więc nie wiem, skąd ta para, przed którą trzeba się izolować
    Ostatnio edytowane przez maciek8805 ; 25-11-2020 o 18:13

  13. #13

    Domyślnie

    Na stronie baudera masz duzodetali dachow plaskich. Na jakiejsczeskiej konferencji dot. budynkow pasywnych widzialem rozwiazanie z wklejaniem w styropian sklejki prostopadle do plaszczyzny izolacji

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony