dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Grzejniki, a podłogówka - za i przeciw?

    Witam serdecznie.
    Z racji tego, iż mam dylemat dotyczący wyboru pomiędzy ogrzewaniem grzejnikowym, a podłogowym proszę Was o radę.
    Trochę danych i czego oczekuję:
    Dom wolnostojący nowobudowany (100m2 parter + 100 poddasze)
    Okna 3-szyby; ściany 24cm keramzyt + 20 styropianu grafitowego; podłoga parter 15 cm; poddasze 30 cm wełny; wentylacja mechaniczna.
    Sposób ogrzewania: PC PW lub Pellet (gazu nie ma)
    Czego oczekuję:
    1. Stałej temperatury w pomieszczeniach bez względu na szybkie wahania temperatury "za oknem".
    2. Zróżnicowania temperatur w pomieszczeniach (każdy ma swoje preferencje).
    3. Szybkiej możliwości zmiany temperatury w pomieszczeniu.
    Długi czas skłaniałem się ku ogrzewaniu podłogowym. Wiadomo lepsze dla PC, itp ... ale martwi mnie jej duża bezwładność, a sterowanie strefowe z siłownikami na rozdzielaczach troszkę kosztuje. Chyba, że idzie zrobić sterowanie za jakąś przystępną cenę? Ale co z bezwładnością wtedy - wyeliminujemy ją sterowaniem?
    Co do grzejników to wszystkie punkty będę miał spełnione. No ale dla PC troszkę są "gorsze". Wiadomo można przewymiarować.

    Niestety na forum panuje straszny bałagan i czegoś się doszukać graniczy z cudem. Więc proszę o odpowiedź osoby, które mają jakieś ww. rozwiązanie i mogą się na ten temat wypowiedzieć z własnego doświadczenia lub takie instalują. Proszę również o przybliżoną charakterystykę budynku i rozwiązania ogrzewania. Proszę unikać kłótni i zbaczania z tematu. Kaizen - proszę pomiń ten post.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przecież doświadczenia ludzi, którzy mieszkali w domach w grzejnikami, oraz z podłogówką są jednoznaczne.
    Czy ktoś pisał, że chętnie wróciłby do grzejników?
    Nie, za to w wątku "Czego w budowie domu nie zrobilibyście ponownie" jest pełno głosów użytkowników ogrzewania mieszanego, że następnym razem tylko 100% podłogówki.
    Ty masz mieć PC i jeszcze się zastanawiasz ?

    Co rozumiesz pod "szybka zmiana temperatury w pomieszczeniu"
    I po co coś takiego ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    ...
    Co do grzejników to wszystkie punkty będę miał spełnione.
    Nieprawda, nie ma mozliwosci aby szybko obnizyc temperaturę w pomieszczeniu w domu ocieplonym wg akltualnych przepisów. Jest to fizycznie niemozliwe chyba ze zalaczymy klime lub otworzymy okno w zimie. Jezeli chodzi o podwyzszenie temperatury to istotnie czas wzrostu jest mniejszy. Gdyby to był hotel, motel, biuro to jakis sens szybkich zmian temperatury by był, ale w domu mieszkalny po co?, oszczednosci energii praktycznie zadne.

  4. #4

    Domyślnie

    Ogrzewanie mieszane nie powiem, jest dobre przy domku z poddaszem użytkowym z tego powodu że przy grzejnikach jest możliwość szybkiej zmiany temperatury a to uważam za plus w pomieszczeniach strefy nocnej-sypialniach które znajdują się przeważnie na poddaszu, natomiast na parterze podłogówka i z racji tego że gdy na górze są grzejniki to przecież grzejąc na parterze ogrzewamy strop i tym samym dogrzewamy poddasze, więc to drugi argument na plus dla systemu mieszanego.
    Dlaczego wspomniałem o grzejnikach w sypialniach? bo większość ludzi nie lubi spać w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze, a grzejnikami w szybki sposób możemy zmieniać temperaturę. Podłogówka ma już o wiele większą bezwładność aniżeli grzejniki więc spokojnie spełnia swoje zadanie na parterze gdzie jest to tzw strefa dzienna.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    3. Szybkiej możliwości zmiany temperatury w pomieszczeniu.
    W dzisiejszych domach to jest niemożliwe jak już napisał Asolt.

    Ale prawo prawem, ale jest sposób i na to. Sąsiedzi u mnie mają skopane poddasze (pełne mostków). Przy dzisiejszych -5 w nocy i występujących u mnie wiatrach rankiem mają z 5-7 stopni mniej na budziku. Nawet w maju się dogrzewali.

    Czyli montuj grzejnik i "skop" poddasze.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    W dzisiejszych domach to jest niemożliwe jak już napisał Asolt.

    Ale prawo prawem, ale jest sposób i na to. Sąsiedzi u mnie mają skopane poddasze (pełne mostków). Przy dzisiejszych -5 w nocy i występujących u mnie wiatrach rankiem mają z 5-7 stopni mniej na budziku. Nawet w maju się dogrzewali.

    Czyli montuj grzejnik i "skop" poddasze.
    Rozumiem że sąsiedzi mają na tym poddaszu pełnym mostków zamontowane grzejniki.
    Czyli wg Ciebie co? Gdy poddasze sknocone to podłogówka to uratuje??
    Jak wykonane wszystko ok, czyli nie ma mostków to czy to będzie podłogówka czy grzejnik jakie to ma znaczenie na ucieczkę ciepła.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A skoro nie będzie znaczącej ucieczki ciepła, to po co grzejniki, skoro i tak nie obniżysz szybko temperatury ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Powiem tak "machanie" dobowe temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach ma sens tylko wtedy, gdy masz "dziurawy" dom, czyli o słabej izolacji termicznej. Takiego domu przecież nie chcesz mieć, więc rób wszędzie podłogówkę i nie będziesz miał problemów z różnymi temperaturami zasilania dla grzejników i podłogówki.
    Możesz sobie ustawić preferencje temperatury w poszczególnych pomieszczeniach bądź na stałe przez ręczne nastawy lub automatyczną, przy zastosowaniu siłowników na belce rozdzielającej poszczególne obiegi grzewcze i sterowników w poszczególnych pomieszczeniach. Trzeba też pamiętać, aby każdy sterownik jak "woła" o ciepło uruchamiał też źródło ciepła czyli pompę lub coś innego co wytwarza ciepło.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A skoro nie będzie znaczącej ucieczki ciepła, to po co grzejniki, skoro i tak nie obniżysz szybko temperatury ?
    W którym przypadku szybciej spadnie temperatura w pomieszczeniu jak zakręcimy grzejnik czy jak zakręcimy podłogówkę?
    No chyba odpowiedź jest oczywista.
    Ale przecież można w sypialni mieć też ogrzewanie podłogowe ale ustawić niższą temperaturę aniżeli w pozostałych pomieszczeniach podłogówkę na np 19 C.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W którym przypadku szybciej spadnie temperatura w pomieszczeniu jak zakręcimy grzejnik czy jak zakręcimy podłogówkę?
    No chyba odpowiedź jest oczywista.
    Ale przecież można w sypialni mieć też ogrzewanie podłogowe ale ustawić niższą temperaturę aniżeli w pozostałych pomieszczeniach podłogówkę na np 19 C.
    Posiadacze samej podłogówki bałamucą.
    Przy grzejnikach można zastosować opcję: STOP GRZANIE. Stop do zera. Przy podłogówce jest to niewykonalne.
    Standardowa forumowa przepychanka...

    Proponuję zapoznanie się z tekstami z linków...
    https://www.regulus.com.pl/news/ogrz...eplych-domow-2
    https://www.regulus.com.pl/news/komp...rybucji-ciepla
    https://www.regulus.com.pl/news/ogrz...gentnych-domow

    Pozdrawiam
    Bogusław

    Ps. Posiadacze PC mogą jeszcze brać pod uwagę możliwość chłodzenia. Do tej funkcji należy posiadać np. grzejniki rewersyjne
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 25-11-2020 o 10:52
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  11. #11

    Domyślnie

    Zrób wszędzie podłogówkę + PC ze sterownikiem pogodowym, wyprowadź sobie kable pod sterowanie do skrzynek rozdzielczych.
    Pierwsze 2 sezony ustaw sobie temperaturę na rotametrach a później zobaczysz czy potrzebne Ci będzie sterowanie.
    Jeśli chcesz szybciej sterować temperaturą w danych pomieszczeniach to pomyśl o wylewkach anhydrytowych.
    Generalnie z tego co wyczytałem ze względów ekonomicznych lepiej jest utrzymywać stałą temperaturę.
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 25-11-2020 o 10:54
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W którym przypadku szybciej spadnie temperatura w pomieszczeniu jak zakręcimy grzejnik czy jak zakręcimy podłogówkę?
    No chyba odpowiedź jest oczywista.
    .
    Nie jest wcale oczywista, poza przypadkiem akumulacyjnego trybu grzania. Jezeli temperatura jest regulowana w trybie ciagłym to róznica temperatur podłogi i powietrza jest niewielka, skoro jest niewielka to ilosc energii zakumulowanej tez jest niewielka. Czas spadku temperatury w pzypadku grzejnika i podłogówki nie bedzie sie wiele róznił. W przyadku grzania akumulacyjnego ilosc energii zakumulowanej w posadze jest duzo duzo wieksza niz w grzejniku i wtedy róznica czasów stygniecia jest wieksza.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Rozumiem że sąsiedzi mają na tym poddaszu pełnym mostków zamontowane grzejniki.
    .
    Zle rozumiesz, Pandzikowi chodziło o to ze jak sie chce miec mozliwosc szybkiego schłodzenie pomieszczen to trzeba sknocic ocieplenie, przy grzejnikach ten czas schłodzenia bedzie krótszy z powodu mniejszej ilosci energii zaakumulowanej w grzejniku, przy podłogówce bedzie dłuzszy bo i energii w niej jest wiecej, a wiecej jest równiez z powodu sknoconego ocieplenia.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Posiadacze samej podłogówki bałamucą.
    Wrzuć wykres przy Twoim rozwiązaniu, to zobaczymy, kto bałamuci. Wykres z ostatniej doby z pomieszczenia ogrzewanego w 100% podłogówką. Co więcej ogrzewanie działało na 100% mocy 5:00-5:50, 13:00-14:00, 22:05-22:55, bez żadnego termostatu.


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wasne-wykresy-temperatur.jpg
Wyświetleń:	367
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	450575  

  15. #15

    Domyślnie

    Panowie proszę się trzymać wątku i nie roztrząsać co mają sąsiedzi kolegi z forum!
    Nikt nie buduje domu pełnym mostków więc i ja zakładam że takiego nie będę posiadał.
    Poprzez szybkie regulowanie temperatury w pokoju miałem na myśli to czy podłogówka nadąży grzać lub chłodzić jeżeli temperatura na dworze będzie się wahała powiedzmy 10 st. I proszę nie pytać kiedy tak ostatnio było ...bo to do niczego nie prowadzi.
    Czy podłogówka nadąża w "nowych domach" za zmianą temperatury na zewnątrz? Np. mam 22 st w dzień w pokoju, a na dworze 5 st. temperatura spada w nocy do -5 powiedzmy z silnym wiatrem to o ile można się spodziewać spadku temp nim podłogówka zareaguje? i Na odwrót jeżeli będzie w nocy z -7 a rano powiedzmy 3 to czy podłogówka zdąży się wychłodzić, czy podbije mi temp. w pokoju, np. do 24st? Chodzi mi o dobową max i min temp. w pokoju - czego można się spodziewać.
    I druga kwestia podłogówki, czy jeżeli sobie ustawię w październiku 22 st. w pokoju to czy np w grudniu przestawienie na 24 st. na rotametrach jest kłopotliwe? Bo do grzejnika podejdę przekręcę/ustawie i po sprawie. Czy jedna zmiana nastawy rotametra wpływa na cały system (rozdzielacz) czyli w innych pokojach też mi się zmieni temp.?
    Co do ekonomii to nie mam zamiaru walczyć o "200 czy 300 zł" oszczędności wynikającej z grzania ciągiem, a różnicowaniu temp. Ma to być dla mnie i mojej rodziny wygodne.
    Nie chcę ogrzewania mieszanego, albo 100% grzejniki albo podłogówka - wszystko rozbija się o sposób działania.
    Ostatnio edytowane przez Mocarny ; 25-11-2020 o 11:46

  16. #16

    Domyślnie

    Podłogówka jak już było pisane ma dużą bezwładność i nie ma możliwości szybkiej zmiany temperatury.
    Co do rotametrów to one nie służą do ustawiania temperatury tylko do regulacji oporów przepływu w pętlach ogrzewania podłogowego.
    Jeżeli pytasz i wymieniłeś czego oczekujesz to ja Ci proponuję po całości zrobić podłogówkę.
    Jeszcze lepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby zostawanie mat grzewczych lub foli grzewczych.

  17. #17

    Domyślnie

    W zależności od sterownika jaki posiadasz, ja posiadam tylko czujnik pogodowy i piec wiedząc że nastąpiła zmiana temperatury podnosi temperaturę zasilania podłogi i włącza ogrzewanie. Nie spotkałem się w ciągu 2 lat aby w przypadku dużej zmiany temperatury wychłodziło mi dom. Maksymalna różnica temperatury którą odczułem to 0,5-1 C, ze względu na bezwładność wylewki betonowej.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W którym przypadku szybciej spadnie temperatura w pomieszczeniu jak zakręcimy grzejnik czy jak zakręcimy podłogówkę?
    No chyba odpowiedź jest oczywista.
    A możes znapisać o ile ? O 0,5C w ciągu tych 12h ?

    Ale przecież można w sypialni mieć też ogrzewanie podłogowe ale ustawić niższą temperaturę aniżeli w pozostałych pomieszczeniach podłogówkę na np 19 C.
    I dokłądnie to robię u siebie. Po co zmieniać temperaturę w sypialni ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Posiadacze samej podłogówki bałamucą.
    A producent kaloryferów niby nie...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    Panowie proszę się trzymać wątku i nie roztrząsać co mają sąsiedzi kolegi z forum!
    Nikt nie buduje domu pełnym mostków więc i ja zakładam że takiego nie będę posiadał.
    Poprzez szybkie regulowanie temperatury w pokoju miałem na myśli to czy podłogówka nadąży grzać lub chłodzić jeżeli temperatura na dworze będzie się wahała powiedzmy 10 st. I proszę nie pytać kiedy tak ostatnio było ...bo to do niczego nie prowadzi.
    Czy podłogówka nadąża w "nowych domach" za zmianą temperatury na zewnątrz? Np. mam 22 st w dzień w pokoju, a na dworze 5 st. temperatura spada w nocy do -5 powiedzmy z silnym wiatrem to o ile można się spodziewać spadku temp nim podłogówka zareaguje? i Na odwrót jeżeli będzie w nocy z -7 a rano powiedzmy 3 to czy podłogówka zdąży się wychłodzić, czy podbije mi temp. w pokoju, np. do 24st? Chodzi mi o dobową max i min temp. w pokoju - czego można się spodziewać.
    I druga kwestia podłogówki, czy jeżeli sobie ustawię w październiku 22 st. w pokoju to czy np w grudniu przestawienie na 24 st. na rotametrach jest kłopotliwe? Bo do grzejnika podejdę przekręcę/ustawie i po sprawie. Czy jedna zmiana nastawy rotametra wpływa na cały system (rozdzielacz) czyli w innych pokojach też mi się zmieni temp.?
    Co do ekonomii to nie mam zamiaru walczyć o "200 czy 300 zł" oszczędności wynikającej z grzania ciągiem, a różnicowaniu temp. Ma to być dla mnie i mojej rodziny wygodne.
    Nie chcę ogrzewania mieszanego, albo 100% grzejniki albo podłogówka - wszystko rozbija się o sposób działania.
    Z doświadczenia powiem że:
    - każdy budynek posiada akumulacyjność większą lub mniejszą;
    - w każdym budynku są zyski energetyczne z urządzeń wewnętrznych ale również np z przeszkleń i nasłonecznienia.
    - wszelkie podłogówki nastawione na akumulowanie są bardzo słabo sterowalne i obecnie nie ma już takiej potrzeby bo są PV i prąd w dzień jest za darmo a w nocy tanio; w takich domach jeżeli używasz piekarnika to po prostu otwierasz okno jak jest za gorąco, żadne krzywe i pogodówki nic tu nie pomogą.
    - nie ma idealnie reagującego układu grzejnego nawet konwektory elektryczne też nie są w tym względzie doskonale.
    - bardzo szybką reakcję mają maty grzewcze w warstwie kleju te grzeją bardzo precyzyjnie i szybko, jeżeli podłogówka jest konieczna.
    - możesz mieć podłogówkę sterowaną siłownikami i termostatami ale może dojść do sytuacji ze pętle się zamkną i nie będzie przepływu i to dobije źródło ciepła tzn zarówno PC jak i kocioł gazowy.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony