dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Wieniec zaszalowany z cegły pełnej

    Cześć. Co myślicie żeby ścianę fundamentową zakończyć wieńcem umieszczonym w szalunku z cegły pełnej. Ścianę fundamentową mam zbudowaną z bloczka ustawionego w poprzek co dało mi ścianę o szerokości 38 cm. Teraz jeżeli ułożę cegłę przy krawędziach ściany fundamentowej to powstanie szalunek z wolną przestrzenią na zbrojenie o wymiarach 25 cm x 13 cm (doliczając 1 cm spoinę). Po umieszczeniu w tej przestrzeni zbrojenia zalać wszystko betonem. Dodam, że wieniec będzie ponad gruntem oczywiście. Załączam fotkę o co mi dokładnie chodzi. Pozdrawiam!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wieniec.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	450567

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    A jaki tego cel? Nie prościej po prostu wykorzystać dedykowane pustaki zalewowe? W Bangladeszu pewnie mają utrudniony dostęp do prefabrykatów, więc ratują sie jak mogą - szanuję.
    Jeśli konstruktor tudzież KB klepnie taką technologię to robić. My tu nie mamy danych ani o gruncie ani o projekcie co ma stać na tych fundamentach, więc nie możesz się sugerować tym co tu ktoś sobie pomyśli na forum.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Cześć. Co myślicie żeby ścianę fundamentową zakończyć wieńcem umieszczonym w szalunku z cegły pełnej. Ścianę fundamentową mam zbudowaną z bloczka ustawionego w poprzek co dało mi ścianę o szerokości 38 cm. Teraz jeżeli ułożę cegłę przy krawędziach ściany fundamentowej to powstanie szalunek z wolną przestrzenią na zbrojenie o wymiarach 25 cm x 13 cm (doliczając 1 cm spoinę). Po umieszczeniu w tej przestrzeni zbrojenia zalać wszystko betonem. Dodam, że wieniec będzie ponad gruntem oczywiście. Załączam fotkę o co mi dokładnie chodzi. Pozdrawiam!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wieniec.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	450567
    Są jakieś przesłanki do tego aby wykonać wieniec fundamentowy? Masz tak w projekcie czy to wyszło w trakcie budowy?
    Oczywiście spokojnie możesz obmurować cegłą ale jeszcze lepszym rozwiązaniem było by wykonanie szalunków.

  4. #4

    Domyślnie

    Hej. W projekcie w ogóle nie mam przewidzianego wieńca ściany fundamentowej. Jeżeli chodzi o kształtki wieńcowe to nie widziałem takich na 38 cm. Na ścianie tej będzie stał domek 10,5m x 9m z użytkowym poddaszem. Ściany 1W 38cm, strop monolit z nadprożami i podciągami. Szalunek z cegły w kl. 15 wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. Co myślicie .....?

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli nie ma przewidzianego w projekcie to ja nie widzę najmniejszego sensu.
    Nawet na gruntach bardzo wysadzinowych nie wszyscy robią wieniec fundamentowy i domy się nie rozsypują.
    Jaki masz grunt i jak głęboko kopałeś fundamenty?

  6. #6

    Domyślnie

    Mam piach (taka wisełka drobny). Nie pamiętam jak głęboko kopałem bo miałem nierówny teren. Jednak zrobiłem ławę (40 cm x 60cm) ściana fundamentowa 80cm no i teraz będzie wieniec. Gdybym zrobił go w szalunku z cegły miałbym ścianę fundamentową ok 93 cm.

  7. #7

    Domyślnie

    Zrobisz jak uważasz, ale masz idealne warunki gruntowe, żadnego wieńca nie musisz robić no chyba że w ramach walki z nudą na budowie
    Wracając do sedna sprawy to spokojnie tak jak piszesz możesz zrobić, ale jeszcze raz powtarzam, nie ma to najmniejszego sensu, szkoda tylko czasu i pieniążków.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za radę i poświęcony czas. Na pewno przemyśle co napisałeś. Dzięki!!! Pozdrawiam

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Możesz też zrobić (jeżeli chcesz) zbrojenie w spoinie czyli dwa pręty zbrojeniowe (taki płaski wieniec o wysokości spoiny).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Szalunki z cegły to nic nowego, to jest normalne rozwiązanie. Tylko na poziomie zero tworzy się problem izolacji, jak dasz na cegłę i wieniec to z czasem cegła popęka, danie izolacji pod cegłę spowoduje że taki szalunek nie utrzyma betonu,

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Szalunki z cegły to nic nowego, to jest normalne rozwiązanie. Tylko na poziomie zero tworzy się problem izolacji, jak dasz na cegłę i wieniec to z czasem cegła popęka, danie izolacji pod cegłę spowoduje że taki szalunek nie utrzyma betonu,
    Słusznie piszesz. Nie pomyślałem o wilgoci która będzie szła od gruntu. Faktycznie izolację kładłbym dopiero na cegle... Z czasem cegła mogłaby popękać słuszna uwaga. Może faktycznie najłatwiej będzie dać zbrojenie w spoinę jak radzi d7d. Dwa pręty i trochę szersza spoina. Może tak 2 x fi12 w ostatniej szerszej spoinie?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Słusznie piszesz. Nie pomyślałem o wilgoci która będzie szła od gruntu. Faktycznie izolację kładłbym dopiero na cegle... Z czasem cegła mogłaby popękać słuszna uwaga. Może faktycznie najłatwiej będzie dać zbrojenie w spoinę jak radzi d7d. Dwa pręty i trochę szersza spoina. Może tak 2 x fi12 w ostatniej szerszej spoinie?
    Izolacja faktycznie ważna rzecz ale u Ciebie jest piach więc wilgoć będzie znikoma albo wcale.
    Tylko dając pręty w spoinie to nie będzie wieniec.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Bo za niski i nie ma strzemion?
    Formalnie wieńcem nie będzie ale będzie pełnił pozytywną rolę.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14

    Domyślnie

    A czemu nie szalunek z desek?
    Drożej, trudniej, bardziej pracochłonnie.

    Chcesz robić wieniec - dechy albo osb i jazda..

  15. #15

    Domyślnie

    Właśnie jest jak napisałeś więcej roboty.... Szalunek nic mnie nie będzie kosztował oprócz oczywiście pracy bo deski zostały z ławy. Drogo wychodzą kształtki wieńcowe. Nawet gdybym chciał takie kształtki wykorzystać to nie widziałem takich o szerokości 38 cm. Dlatego pomyślałem o cegle żeby zrobić z niej szalunek i zalać wszytko betonem. Martwi mnie tylko kwestia pękania cegły w wyniku działania wilgoci. W teorii będzie wszystko zaizolowane przed wilgocią. Ściana stoi na papie, a sam mur zostanie pomalowany abizolem lub czymś podobnym, ale to wiadomo teoria. A może zamiast cegły ceramicznej cegła silikatowa??? Bo jak nie to zostaje już tylko kostka polbrukowa hehe...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jaką masz wysokość między górą ławy fundamentowej a górą ewentualnego wieńca?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17

    Domyślnie

    Ściana fundamentowa ma być wymurowana na 80 cm. Stoi na ławie fundamentowej 60cm x 40 cm. Czyli licząc od podstawy łaty całość ma 1,20 + ew. wieniec.
    (Ps. jestem na etapie 3 warstwy bloczków, a będzie 5 warstw - 5x14 cm + spoina = 80cm)
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 26-11-2020 o 08:08

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Lepiej jest zrobić tradycyjny szalunek niż murować "szalunek" z cegieł.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19

    Domyślnie

    Szacunek z cegieł i tak musisz deskowac. Zaoszczędzisz metr betonu a zrobisz się jak głupi, sądzisz kase w cegły. A wytrzymalosc i tak mniejsza niz betonu. Stanowczo nie warto

  20. #20

    Domyślnie

    kiedyś się tak robiło ze względów estetycznych.
    cegły na wysokości wieńca były ułożone inaczej, bardziej fantazyjnie, tworząc ornament i podział ściany.

    teraz, kiedy mur będzie przykryte izolacją, już się tak nie robi.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony