dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja w Irlandii...

    Witam Was serdecznie. Przeczytalem na forum znaczna ilosc watkow tyczaca sie rekuperacji. Wiele zagadnien jest tu kierowanych celem podniesienia wilgoci w budynkach mieszkalnych. Moj problem niestety zwiazany jest z odrobine odmiennym klimatem, w miejscu gdzie konwersacje na temat wymuszonej wentylacji z odzyskiem ciepla koncza sie juz przy rozpoczeciu tematu (z raku braku wiedzy).
    Pozwolcie, ze opisze sytuacje w jakiej obecnie sie znajduje.
    Wilgotnosc powietrza na zewnatrz bardzo zadko spada ponizej 70%, z regoly to wartosci powyzej 80, blisko 90%. Dzis w sloneczny dzien z temperatura blisko 10 stopni miernik wskazuje 74%. Mieszkam blisko rzeki w apartamencie na ostatnim - trzecim pietrze (penthouse) i mam dostep do calego poddasza, ktore do mnie nalezy. Obecna wentylacja to kratki w scianach.
    Wilgotnosc w mieszkaniu z regoly to okolice 80%, a co za tym idzie - walka z grzybem jest regularna forma urozmaicenie czasu - szczegolnie w okresie jesienno-zimowym (czyli okolo 9 miesiecy w roku).

    Zastanawiam sie nad instalacja rekuperacji z wymiennikiem przeciwpradowym, celem podwyzszenia standardu powietrza i kontroli nadmiarow wilgotnosci. Pytanie jakie jednak sie nasuwa, nie daje mi od jakiegos czasu spokoju, wiec zwracam sie do was z prozba o porade : czy to ma wogole jakikolwiek sens?
    Czy jest posrod Was ktos kto mial do czynienia z podobna sytuacja (w podobnej lokalizcaji), jesli tak - jakie porady moglibyscie udzielic laikowi przed podjeciem finalnych decyzji? O czym zapominam? Co jeszcze powinienem uwzglednic ?
    Apartament 65m^2, budynek 15 letni, wszystkie okna wymienione na 3 warstwowe.
    Ostatnio edytowane przez c4rt0 ; 25-11-2020 o 14:01

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy w tym mieszkaniu masz jakąkolwiek wentylację?
    Te Twoje % wilgotności raczej nie mają związku z bliskością rzeki.
    W chwili obecnej jedyna wentylacja jaka jest dostepna to kratki wentylacyjne w scianach...

    Co do rzeki ... no fakt - chcialem chyba przyblizyc klimat

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tobie nie jest potrzebna rekuperacja, a starczy sama mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna.

    Rekuperacja to odzysk ciepła z wywiewanego powietrza - można, ale nie wiem czy ci na tym zależy?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał c4rt0 Zobacz post
    Zastanawiam sie nad instalacja rekuperacji z wymiennikiem przeciwpradowym, celem podwyzszenia standardu powietrza i kontroli nadmiarow wilgotnosci. Pytanie jakie jednak sie nasuwa, nie daje mi od jakiegos czasu spokoju, wiec zwracam sie do was z prozba o porade : czy to ma wogole jakikolwiek sens?
    Masz miejsce, możesz uruchomić instalację, jaką chcesz. Nie znam się na tym, ale znam inny temat, w którym problemy są podobnego rodzaju.
    Ja bym się zastanowił nad rekuperacją z osuszaczem membranowym, przepuszczasz powietrze i odprowadzasz wodę. Jest to urządzenie działające bez zasilania, w trybie biernym na zasadzie dyfuzji. Warto się rozejrzeć w tym kierunku, może coś zbliżonego, ale wcześniej bym wszystko przeliczył.
    Latem najwyżej wyłączysz wszystko i otworzysz okno.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony