dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ~PC

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-095
    Posty
    4

    Domyślnie Vaillant ecoTEC plus+multiMATIC VRC 700f/4 - optymalne ustawienia, zużycie gazu

    Witam wszystkich serdecznie.

    Postanowiłem dodać temat, aby jako nowy użytkownik sprzętów Vaillant, aby poznać Wasze zdanie/opinie oraz uzyskać rady co mogę poprawić w mojej instalacji CO oraz CWU. Poniżej opiszę ogólnie dom, a także wszelkie parametry ustawione na regulatorze multiMATIC (hasłowo, aby jak najbardziej ułatwić szybkie przeczytanie) i będę Was prosił o odpowiedź na nurtujące mnie pytania.

    Dom:
    - projekt MAJKA TYTAN z Archetonu, pow. użytkowa ok. 135 m2
    - wybudowany kilka lat temu z pustaka ceramicznego POROTHERM 25 cm
    - ten sezon jest pierwszym sezonem mieszkalnym i grzewczym (dom zamieszkany od maja 2020)
    - ocieplony styropianem 15 cm od kilku lat, styropian zaciągnięty klejem
    - na całości w środku tynk tradycyjny od kilku lat, doschnięty, wylewki również
    - parter w pełni wykończony i zamieszkany przez 2 osoby, na całości oprócz jednego najmniejszego pokoju ogrzewanie podłogowe + wszędzie grzejniki
    - pierwsze piętro z wykonanymi wylewkami, gładziami na ścianach, sufity podwieszane utkane wełną i zabudowane w pełni płytami GK, ogrzewanie podłogowe jedynie w łazience, na całości grzejniki
    - strych nie ocieplony
    - na wszystkich grzejnikach zamontowane głowice HEIMEIER z termostatem

    Instalacja CO i CWU:
    - piec VAILLANT ecoTEC plus VC 256/5-5 (H-PL) R6
    - nastawnik pokojowy multiMATIC VRC 700f/4
    - zasobnik wody BROTJE HEIZUNG 300l HydroComfort SSB 300 ECO B
    - na zewnątrz na ścianie północnej zamontowana tzw. pogodynka VAILLANT

    Parametry ustawione na regulatorze pokojowym w trybie instalatora:
    - Status usterki: Brak ust.
    - Ciśnienie wody: 1,8 bar
    - Status systemu: Tryb ogrz.
    - Opóźn. ochr. zamarz.: 4 h
    - Ciągłe grzanie TZ: Wył.
    - Moduły regulatora: regulator 4.21, odbiornik radiowy 4.22, Urządz. Grzewcze 1 1.04
    - Adapt. krzywej grzew.: Nie
    - Konif. trybu pracy: Wszystkie
    - Akt. wilg. w pom.: 32%
    - Akt. temp. kond.: 7,5 stopnia C
    KONFIGURACJA SCHEMATU SYSTEMU
    - Schemat układu: 1
    URZĄDZENIE GRZEWCZE 1
    - Status: Tryb ogrz.
    - Akt. t. wody na d.: 26 stopni C
    OBIEG 1
    - Rodzaj obiegu: ogrzew.
    - Stan: Tryb c.o.
    - Temp. zasil. Zadana: 23 stopnie C
    - Granica wył. t. zewn.: 20 stopni C
    - Krzywa grzewcza: 1,2
    - Temperatura minimal.: 15 stopni C
    - Temperatura maksym.: 90 stopni C
    - Tryb auto-wyłącz.: Noc
    - Korekta temp. pokoj.: Korekta
    - Chłodzenie możliwe: Nie
    - Stan pompy: Wł.
    ZONE 1:
    - Strefa aktywna: Tak
    - Temp. dzienna grzania: 18 stopni C
    - Temp. nocna grzania: 18,5 stopnia C
    - Temp. pokojowa: 24 stopnie C
    - Przyporz. strefy: VRC700
    - status zaworu strefy: otwarty
    OBIEG CIEPŁEJ WODY:
    - Zasobnik: aktywny
    - Temp. zasil. zadana: 0 stopni C
    - Ciepła woda: 42 stopnie C
    - Temp. zasob. rzecz.: 40 stopni C
    - Pompa cyrkulacyjna: Wł.
    - Lagionella-dzień: Wył.
    - Legionella-godz.: 04:00
    - Ładowanie równoleg.: Wył.
    POŁĄCZENIE RADIOWE
    - siła odbioru: 6
    - odbiór czujnika AT: 4


    Moje pytania, proszę o porady:

    1. Czy parametry ustawione na zadajniku MULTIMATIC są poprawne?
    2. Czy zużycie gazu na poziomie pomiędzy 3 (w ciepłe dni) a 8 metrów sześciennych na dobę jest małe/optymalne/duże dla tej powierzchni domu? Oczywiście w pierwsze dni grzania zużycie wyniosło nawet 28 metrów/2 doby gdy instalacja się nagrzewała, potem sukcesywnie spadało. Rozpocząłem sezon grzewczy od 16.10.2020. Od 10.10.2020 do 10.11.2020 zużycie gazu wyniosło 161 m3, w tych dniach nie było przymrozków. Od początku uruchomienia CO próbuje odnaleźć optymalne ustawienia temperatury zadanej, ustawienia głowic na grzejnikach itd. w stosunku do zużycia gazu. Co dobę zmieniam np. temperaturę zadaną lub skręcam głowice i zapisuje zużycie gazu sczytane z licznika.
    3. Dlaczego gdy temperatura zadana wynosi np. 19 stopni, a tryb ogrzewania ustawiony jest np. na DZIEŃ czyli grzanie ciągłe temperatura dochodzi np. do 24 stopni to i tak zdarza się, że dość często palnik jest włączony i dogrzewa? Na początku grzejniki na górnym niezamieszkanym piętrze były ustawione na 2 i myślałem, że dogrzewa przez to, że na górnym piętrze nie osiągnął jeszcze temperatury zadanej ale gdy ustawiłem górne piętro na 5 to nadal palnik się włączał. Zadajnik pokojowy znajduje się na zamieszkanym parterze a ogólnym miejscu na korytarzu, aby nie znajdowały się blisko źródła ciepła ani okna.
    4. Dlaczego gdy grzejniki ustawione są na mniej niż 5 na głowicach to z głowic wydobywa się dźwięk piszczenia, a wręcz tłumaczenia? Tego typu dźwięki budziły mnie w nocy więc były dość głośne. Wystarczył ruch głowicy o milimetr w jedną bądź drugą stronę i grzejniki cichły ale problem wracał. Problem zniknął przy ustawieniu wszystkich głowic na 5.
    5. Czasem w trybie ogrzewania i włączonym palniku głowice ustawione są na 5 a grzejniki bywają zimne - to dlatego że termostat w głowicy wyczuł osiągnięcie wymaganej temperatury zadanej?
    6. Korekta temperatury pokojowej - korekta czy termostat?

    Bardzo proszę o porady i z góry dziękuje za cierpliwość w przeczytaniu mojego elaboratu

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post
    - parter w pełni wykończony i zamieszkany przez 2 osoby, na całości oprócz jednego najmniejszego pokoju ogrzewanie podłogowe + wszędzie grzejniki
    ( na całości oprócz jednego najmniejszego pokoju ogrzewanie podłogowe + wszędzie grzejniki )

    Czyżby to oznaczało że na parterze jest zdublowany system ogrzewania czyli podłogówka i grzejniki
    Sformułowanie jest troszkę niezrozumiałe.

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post

    KONFIGURACJA SCHEMATU SYSTEMU
    - Schemat układu: 1
    ZONE 1:
    Nigdzie nie wspominasz o mieszaczu w instalacji podłogowej .Czy podłogówka przy krzywej grzewczej 1.2 jest zasilana tym samym czynnikiem grzewczym co kaloryfery.

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post


    1. Czy parametry ustawione na zadajniku MULTIMATIC są poprawne?
    Nie.... Ale poprawianie jest uzależnione od odpowiedzi na powyższe pytania.

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post

    2. Czy zużycie gazu na poziomie pomiędzy 3 (w ciepłe dni) a 8 metrów sześciennych na dobę jest małe/optymalne/duże dla tej powierzchni domu? Oczywiście w pierwsze dni grzania zużycie wyniosło nawet 28 metrów/2 doby gdy instalacja się nagrzewała, potem sukcesywnie spadało. Rozpocząłem sezon grzewczy od 16.10.2020. Od 10.10.2020 do 10.11.2020 zużycie gazu wyniosło 161 m3, w tych dniach nie było przymrozków. Od początku uruchomienia CO próbuje odnaleźć optymalne ustawienia temperatury zadanej, ustawienia głowic na grzejnikach itd. w stosunku do zużycia gazu. Co dobę zmieniam np. temperaturę zadaną lub skręcam głowice i zapisuje zużycie gazu sczytane z licznika.
    Według podanych wiadomości strych jest nieocieplony więc trudno żądać mniejszych.
    Zmniejszenie jest możliwe ale wiąże się z decyzją co planujesz w sprawie ocieplenia i na jakie ogrzewanie stawiasz..... podłogówka czy grzejniki oraz z dostosowaniem ustawień do podyktowanych i zaprzestanie eksperymentowania.

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post

    3. Dlaczego gdy temperatura zadana wynosi np. 19 stopni, a tryb ogrzewania ustawiony jest np. na DZIEŃ czyli grzanie ciągłe temperatura dochodzi np. do 24 stopni to i tak zdarza się, że dość często palnik jest włączony i dogrzewa? Na początku grzejniki na górnym niezamieszkanym piętrze były ustawione na 2 i myślałem, że dogrzewa przez to, że na górnym piętrze nie osiągnął jeszcze temperatury zadanej ale gdy ustawiłem górne piętro na 5 to nadal palnik się włączał. Zadajnik pokojowy znajduje się na zamieszkanym parterze a ogólnym miejscu na korytarzu, aby nie znajdowały się blisko źródła ciepła ani okna.
    Winowajcą takiego zachowania jest tryb KOREKTA który nie utrzymuje sztywno zadanej temperatury a jedynie zgodnie z informacją w instrukcji obsługi wprowadza korektę i stąd podawane przeregulowania.

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post
    4. Dlaczego gdy grzejniki ustawione są na mniej niż 5 na głowicach to z głowic wydobywa się dźwięk piszczenia, a wręcz tłumaczenia? Tego typu dźwięki budziły mnie w nocy więc były dość głośne. Wystarczył ruch głowicy o milimetr w jedną bądź drugą stronę i grzejniki cichły ale problem wracał. Problem zniknął przy ustawieniu wszystkich głowic na 5.
    Winowajcą prawdopodobnie jest pompa napędzająca całość instalacji i jej ustawienie.
    Zmiana biegu pompy na mniejszy przywróci spokojny sen.

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post
    .
    5. Czasem w trybie ogrzewania i włączonym palniku głowice ustawione są na 5 a grzejniki bywają zimne - to dlatego że termostat w głowicy wyczuł osiągnięcie wymaganej temperatury zadanej?
    Prawdopodobnie tak ale wszystko jest uzależnione od podania danych dotyczących instalacji.
    Czy instalacja zawiera sprzęgło?
    Czy instalacja zawiera mieszacz tzn zawór trójdrogowy termostatyczny oraz pompę,
    Proszę o podanie danych lub przysłanie zdjęcia rozdzielaczy i kotłowni.

    Cytat Napisał ~PC Zobacz post

    6. Korekta temperatury pokojowej - korekta czy termostat?
    Każdy tryb pracy ma swoje plusy i minusy a zachowanie jest jeszcze uzależnione od krzywej grzewczej i danych na temat instalacji.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-11-2020 o 17:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony