dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Smród od sąsiadów z okapu

    Witam, mam problem ze smrodem od sąsiadów z dołu, który dochodzi do mojego mieszkania przez wentylację, a dokładniej okap kominowy CHW60 - szukam rozwiązania jak pozbyć się tego smrodu gdy z dołu włączają okap kuchenny. Znalazłem Filtr węglowy do okapów Cooke&Lewis 132 x 17 mm, który jest kompatybilny z moim okapem, czy to mi pomoże? Czytałem jeszcze o filtrze zwrotnym magnetycznym - czy mogę go w ten sam sposób zamontować jak powyższy filtr węglowy?

    https://www.castorama.pl/filtr-weglo...d-1092108.html

    Proszę edytować mój post jeśli nie można linków wklejać, ale nie mogłem dodać załącznika w postaci zdjęcia tu.

    Wg. opisu tego filtra węglowego to jest on dla osób, które gotują - czy ten filtr uchroni mnie przed zapachami sąsiadów?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Należy bezwzględnie zgłosić problem do zarządcy budynku/administracji/wspólnoty o nieuprawnionym podłączeniu mechanicznego okapu kuchennego do wentylacji grawitacyjnej przez sąsiadów.
    To nie Ty masz szukać filtrów węglowych tylko sąsiad.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź, chciałbym jeszcze dopytać bo nie znam się w tym temacie.. nieuprawnione podłączenie mechanicznego okapu do wentylacji grawitacyjnej? Tu wydaje mi się, że to zarządca budynku własnie podłączył ten okap, mianowicie przy ofercie wynajmu punkt z okapem był wymieniony, że mieszkania posiada, inne lokale w tym budynku też taki sam okap posiadają

    Tu chodzi o sam fakt, że jest okap, a nie powinno go być czy, że jest źle podłączony/nie ma warunków, żeby taki okap działał prawidłowo przy wentylacji grawitacyjnej?

    I jeszcze ostatnie pytanie - zanim ogarnięcie tego tematu potrwa, to czy ten filtr węglowy zastosowany u mnie da jakiś efekt i uchroni przed zapachami wywołanymi przez sąsiadów z dołu?
    Ostatnio edytowane przez dieandrise65 ; 26-11-2020 o 11:48

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Odpiszę Ci najprościej jak mogę:
    Jeśli jest taka możliwość podłączeń(dedykowany szyb wentylacyjny na mechaniczne okapy) to coś jest nie tak i należy to bezwzględnie sprawdzić.
    Jeśli zamontujesz filtr to tak "zdusi" on zapachy - filtr działa w oba kierunki - jednak wpuszczanie sobie powietrza od sąsiada nie jest "normalne" ....nawet przefiltrowanego.
    Najprościej jest zamontowanie na wylocie z Twojego okapu - zaworu zwrotnego. są dostępne i można spokojnie zastosować na Twoim przewodzie do okapu zapobiegnie to ciągowi "wstecznemu" nawet jeśli jest on wymuszony przez okap sąsiada.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Tu rozchodzi się o to, że albo jest źle podłączony, nie do tego kanału, albo nie ma możliwości. Nie może być tak, że sąsiad wdmuchuje swoje smrody, gazy (może i CO czyli tlenek węgla) do Twojego mieszkania to jest niedopuszczalne.
    Taki filtr nie rozwiązuje sprawy a ponadto, dlaczego Ty masz wdychać, choćby nawet przefiltrowane, smrody sąsiada.

    EDIT
    Widzę, że już Ci CityMatic odpowiedział wyczerpująco.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 26-11-2020 o 12:02

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tu rozchodzi się o to, że albo jest źle podłączony, nie do tego kanału, albo nie ma możliwości. Nie może być tak, że sąsiad wdmuchuje swoje smrody, gazy (może i CO czyli tlenek węgla) do Twojego mieszkania to jest niedopuszczalne.
    Taki filtr nie rozwiązuje sprawy a ponadto, dlaczego Ty masz wdychać, choćby nawet przefiltrowane, smrody sąsiada.
    Te same wnioski - pozdrawiam.
    Do autora wątku - musisz jak widzisz coś z tym zrobić - koniecznie
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi, w moim mieszkaniu wygląda sytuacja tak, że jest ten okap CHW60 i od niego jest rura do wentylacji (jedynej kratki w kuchni (czyli u mnie ta sytuacja też nie jest dopuszczalna jak rozumiem jeśli korzystałbym z okapu?) Muszą być dwa wyloty, że tak powiem? Na stronie ze zdjęciami mieszkań w tym budynku, też jest sytuacja gdzie jest ten sam okap podłączony, ale już bez rury tak jak u mnie i jest normalna kratka wentylacyjna, u mnie tej kratki nie ma bo jest podłączona rura z okapu.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli to nowe mieszkanie to sprawdź, czy w kanale masz klapę zapobiegającą cofaniu sie spalin ze wspólnego pionu. Ja nie miałem. Niestety w tych zbiorczych pionach na okapy czesto spaliny idą wszędzie , prócz w górę, do ujścia komina.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał dieandrise65 Zobacz post
    .... okap CHW60 i od niego jest rura do wentylacji (jedynej kratki w kuchni (czyli u mnie ta sytuacja też nie jest dopuszczalna jak rozumiem jeśli korzystałbym z okapu?)
    Sytuacja niedopuszczalna - niezgodna z przepisami i zagrażająca życiu użytkownika takiego pomieszczenia(zabraniają tego przepisy dotyczące pomieszczeń kuchni)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Czy mogę jeszcze prosić o rozporządzenie/ustawę któa tego zabrania i na którą mogę się powołać?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Dz.U. 2019 poz. 1065 - przeszukam, ale wydaje się, że to to - jak nie to poprawię


    OBWIESZCZENIEMINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU1)z dnia 8 kwietnia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

    Bo tamto za bardzo ogólne

    § 93.40) 1. Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłemdziennym.2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie kuchni bez okien lub aneksu kuchennego połączonegoz przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:1) grawitacyjnej – w przypadku kuchni elektrycznej;2) mechanicznej wywiewnej – w przypadku kuchni gazowej.37) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 25 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.3 Przez § 1 pkt 25 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.39) Zdanie pierwsze w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 25 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.40) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 26 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4. Dziennik Ustaw – 23 – Poz. 10653. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego połączonego z pokojem pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji i kuchni elektrycznej.4. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobytdzienny pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji.5. W przypadku zastosowania okapu kuchennego w kuchni lub w aneksie kuchennym, należy zapewnić podłączenietego okapu do odrębnego przewodu kominowego.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 26-11-2020 o 12:32
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony