Witam wszystkich,

Piszę z prośbą o poradę odnośnie wentylacji piwnicy. Przeprowadzam aktualnie kapitalny remont domu murowanego z czasów wojny, w którym nie ma wentylacji. Z uwagi na to kieruje do was pytanie jak prawidłowo wykonać wentylację piwnicy. Jest to dom z poddaszem które będzie uzytkowane i ogrzewane. Piwnica znajduje się zaraz przy zewnętrznej ścianie i posiada stare okienko - zsyp na ziemniaki. Zsyp ten zostanie zlikwidowany, zamurowany z uwagi na to że otwór znajduje się trochę poniżej wysokości trawnika więc do domu wlazi pełno robactwa i slimakow. W piwnicy tej potrzebna będzie kratka wentylacyjna, stwierdziłem więc że przez otwór ten doprowadzę rurę która po zewnętrznej stronie ściany wyjdzie aż ponad dach, a resztę zamuruje. Nie wiem czy to istotne ale piwnica nie będzie ogrzewana. Pytanie do Was jak poprawnie wykonać taką wentylację i jakich materiałów użyć? Dodam że ta rura przykryta by została styropianem 15 lub 20cm bo będzie wykonywana elewacja budynku. Czytałem trochę już na forach I nie którzy używali rur kanalizacyjnych pcw lub dedykowanych białych do wentylacji ale nie którzy tego odradzali - ale brak precyzyjnej odpowiedzi dlaczego?? Liczę na Waszą pomoc.