dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Temat: Vitoconnect

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie Vitoconnect

    Witam
    Posiadam kocioł Vitodens 100W który wraz z termostatem PSOP działa prawidłowo, temp.co w kotle ustawiona na 55 stopni cwu 40 stopni, instalacja z grzejnikami ,zawory otwarte.
    Problem zaczął się kiedy podłączyłem zestaw Vitoconnect z Vitotrolem, kocioł wtedy jest w stanie wykonać maksymalnie 2 cykle prawidłowo, później zaczynają się same restarty, średnio co 5 min włącza się na 10 sek., pompa obiegowa chodzi pełna mocą przez cały czas.
    Infolinia Viessmann nie rozwiązała mojego problemu, zmienialiśmy parametry temp. co w piecu ale nic to nie pomogło, kocioł zachowuje jak by instalacja nie potrafiła odebrać ciepła.
    Zastanawiające jest że na zwykłym termostacie działa a z Vitoconnectem nie, czy ktoś miał podobny problem ?
    Ostatnio edytowane przez wiesiek3d ; 26-11-2020 o 20:56

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Nie obniżył ponieważ standardowo było 70 stopni i ta temp. można regulować tylko na stronie , w aplikacji nie mam takiej możliwości i jeżeli zadana jest 55 stopni to piec taktuje jak jest opisane tutaj w innym wątku.
    Wygląda to tak jak by instalacja nie potrafiła odebrać ciepła i za nim piec zacznie modulować to wybija go temperatura, ponieważ przy rozruchu momentalnie dochodzi do 50 stopni, podniesienie temperatury nawet do 70 nie rozwiązuje problemu.
    Cały czas się zastanawiam dlaczego się tak dzieje skoro na zwykłym termostacie pompa rusza wraz z palnikiem i jest ok a na Vitoconnccie pompa działa cały czas i mam wrażenie że na maximum a nie potrafi ustabilizować temp. pieca.
    Dzwoniłem na infolinię Viessmanna ale nikt w pełni nie potrafił mi odpowiedzieć jak ma właściwie działać Vitoconnect, czy pompa ma działać non stop, dlaczego piec wpada w taktowanie i nie grzeje.
    Ostatnio edytowane przez wiesiek3d ; 28-11-2020 o 11:37

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku podłączenia sterownika OpenTherm to on przejmuje pełną kontrolę nad kotłam, nastawy robione na kotle są pomijane. Maksymalną temperaturę ktła ustawia się poprzez profil na stronie www.vitoguide.info.
    Sterownik OpenTherm steruje mocą kotła w funkcji odchyłki tepmeratury rzeczywistej od rządanej. W opisanym przypadku prawdopodobnie podczas startu kotła różnica między temperatura pomieszczenia rzeczywistą a wymaganą jest na tyle duża, że sterownik rząda pracy kotła z pełną mocą. Co podowuje bardzo szybkie wygrzanie instalacji i wyłaczenie kotła. W przypadku sterownika PSOP/BSOP kocioł sam dobiera moc tak by pracować jak najdłużej. Co skutkuje tym, że pracuje z mniejszą mocą.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    I co w tym wypadku mam zrobić, żeby to działało prawidłowo ?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Ja tu nie widzę nieprawidłowej pracy samego kotła. Praca nie jest optymalna ale prawidłowa.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 08-12-2020 o 09:45
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Kocioł nie pracuje ,nie ogrzewa tylko taktuje , czyli nie działa nie potrafi się uruchomić prawidłowo.
    300 uruchomień w 3 dni , myślę że to nie jest prawidłowa praca

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Aby kocioł mógł pracować w sposób ciągły musi mieć zagwarantowany odbiór ciepła.

    zgodnie ze wzorem:

    q = m * cp * (Tz-Tp)

    gdzie
    q - przekazywana moc
    m - przepływ czynnika w kg/s
    cp - ciepło włąsciwe czynnika grzewczego (dla wody 4,19 kJ/(kgK) )
    Tz - temperatura na wyjściu z kotła
    Tp - temperatura na wejściu do kotła

    jeżeli będzie zagwarantowany odpowiedni przeplyw i różnica temeratur przy konkretnej mocy kocioł będzie pracował bez wyłączania.

    Obecnie domy są bardzo dobrze docieplone, instaltorzy nadal jednak montują bardzo duże grzejniki które w związku z tym muszą pracowac na niskiej temperaturze zasilania a co za tym idzie na bardzo małej dT (Tz-Tp) co skutkuje, że przez kocioł musi być przetłoczony bardzo duży strumień wody.
    Wymiennki w kotła projektowane sa na dT=20K, i to dla takiej delty dobirany jest przeplyw a co za tym idzie i pompa. Jeżeli zachodzi potrzeba pracy na mniejszej dT to konieczne! jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego i dodatkowej pompy ktora wymusi odpowiedni przepływ po stronie instalacji (wlasciwy dla mniejszej dT).

    Z tej własnie przyczyny każda instalacja powinna mieć projekt hydrauliczny a nie byc dobierana na podstawie "widzi mi się" pana Henia instalatora.

    Na wykładzie inauguracyjnym jak zaczynałem studia uslyszałem od dziakana wazne slowa "woda nie jest głupia i drogę znajdzie - tak instalacje robią osoby które nie mają żadnej wiedzy, gdyz woda nie jest glupia i płynie zawsze tam gdzie jej łatwiej. Dla tego studia trwają 5 lat byście się nauczyli pchac wodę tam gdzie potrzeba a nie tam gdzi ona chce."
    Niestety znakomita większość inwestorów i instalatorzy twierdzi, że projekt to zbędny wydatek czego potwierdzeniem jest ilość wpisów z problemami z funkcjonowaniem instalacji na tym i na innych forach.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Teoria jest jasna , z tym że z praktyką nie zawsze się zgadza.
    Istotną sprawą dla użytkownika jest to żeby działało.
    Dlatego teraz news dla Pana serwisanta, kocioł na termostacie pokojowym działa niby dobrze z tym że jak przechodzi z temp. nocnej na dzienną też sobie potaktuje, ale się uspokaja i załącza sie później co godzinę.
    Teraz jeszcze jedna zagadka Viesmanna , po odłączeniu Votoconnecta i podpięciu termostatu pokojowego nie można podnieść pracy kotła powyżej temp. 55 stopni, DLACZEGO ???

    Jakieś rozwiązanie problemu bo infolinia poległa na Vitoconnectcie a teraz się rozpłakali.
    Człowiek kupił niby dobry sprzęt ale zawał jest blisko, nic tylko czekać na rachunek

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    z poziomu szyny komunikacyjnej OpenTherm można ustawić maksymalną temperaturę kotła. Jest ona zapisywana na płycie głownej. Po odpięciu sterownika OpenThermowego nastawa ta nadal pozostaje zapisana w kotle. Celem zdjęcia ograniczenia należy ponownie podpiąć sterownik OpenThem i dokonać zmiany. W przypadku zestawu Vitoconnect 100+Vitotrol 100OT zmiane dokonuje się poprzez stronę vitoguide.info (oczywiście zestaw Vitoconnect+Vitotrol musi byc podpięty dokotła i miec połączenie z internetem).
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuję tak przypuszczałem.
    Infolinia zaleciła wymianę płyty.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Czy jest możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych kotła np. przyciskiem reset lub kombinacją klawiszy.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiesiek3d Zobacz post
    Czy jest możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych kotła np. przyciskiem reset lub kombinacją klawiszy.
    zależy od kotła, dla urządzeń z automatyką Vitotronic resetu dokonac może firma serwisowa.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Po zakupie drugiej sztuki Vitoconnecta udało się oczywiście przywrócić maksymalną temperaturę pracy do 80 stopni.
    Chciałem jednak napisać że to urządzenie jest źle oprogramowane i dla tego nie chce działać prawidłowo.
    Po pierwsze cały czas pracuje pompa obiegowa w obiegu CWU a po załączeniu się kotła przełącza się na CO, po co cały czas pracuje ?
    Po drugie ustawienie temperatury pracy nawet na 80 stopni nie pomaga kocioł taktuje, wybija go przy temperaturze ok. 52 stopni, dlaczego skoro jest ustawione 80 ?
    Programiści z Viessmana powinni nad tym popracować, słabo to działa, i na nic tłumaczenia że źle zrobiona instalacja bo ja uważam że mam dobrze zrobioną tak jak Viessman uważa że ma dobry moduł.
    Na termostacie pokojowym kocioł pracuje spokojnie i prawidłowo, zastanawiam się jeszcze czy dołożenie czujnika pogodowego coś może poprawić w komforcie ogrzewania czy obniżeniu zużycia gazu.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Moduł vitoconnect nie ma wpływu na pracę kotła, to tylko i wyłącznie modułkomunikacyjny. Tu nalezy sprawdzić sterownik OpenTherm bo to on przejmuje pełną władzę nad kotłem.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Domyślam się że sterownik OT znajduje się na płycie głównej kotła i jest potrzebna wizyta serwisu.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiesiek3d

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Łagówek
    Kod pocztowy
    66-220
    Posty
    10

    Domyślnie

    Ja rozumiem że Vitoconnect przejmuje całkowicie kontrolę nad kotłem.
    Problemem jest to że nie działa jak termostat pokojowy a korzysta tylko z danych pomiarowych swojego Vitotrola (swojego termostatu pokojowego).
    Tak jak pisałem wcześniej myślę że ma błędy w oprogramowaniu , bo pomimo ustawienia temperatury pracy nawet 80 stopni kocioł wybija już przy 52 i nie potrzebnie non stop działa pompa.
    Moduł mógł działać jak termostat pokojowy i było by wszystko w porządku a kontrola online była by pełna jak teraz.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    OpenTherm to szyna komuinikacyjna po której porozumiewają się sterowniki zewanętrzne z kotłem. Po tej szynie można zmienic wiele parametrów kotła. Sterownik Vitoconnect w połączeniu z Vitotrolem 100OT przejmuje sterowanie kotłem, po odłaczeniu tego sterownika nastawy zostaja zapamiętane w kotle. Zatem jeżeli ktoś chce ponownie dokonac zmian musi znowu podpięć sterownik openthermowy i dokonac nowych nastaw.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony