dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fisqs

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Kod pocztowy
    62-007
    Posty
    9

    Domyślnie Ucieka ciepło - prosze o radę

    Witam,

    Najprawdopodobniej został popełniony poważny błąd. duże pobory na ogrzewanie spowodowały, że zacząłem szukać przyczyn i oto do czego doszedłem.
    Dom parterowy, przestrzeń między wiązarami została zabudowana płytą OSB a następnie przy ocieplaniu elewacji cała ściana od płyty fundamentowej aż po wiązary została ocieplona styropianem. Widać to na załączonym zdjęciu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	450637

    1. W trakcie zabudowy OSB
    2. Cała ściana zew. razem z OSB ocieplona styropianem
    3. Widok od wewnątrz - na poddaszu obsypane celulozą zakończenie ściany zewnętrznej


    Wszystko robione zgodnie z wytycznymi od kierownika budowy. Natomiast wydaje mi się, że płyta OSB jest moskiem termicznym, z dwóch powodów
    1) dochodzi do ścian zewnętrznych i odbiera z nich ciepło i oddaje do wszechświata
    2) brak właściwego połączenia izolacji pionowej ścian zewnętrznych z izolacją poziomą stropu bo pomiędzy nimi jest płyta osb...

    I na tym zdjęciu jeszcze widać od wewnąrz miejsce styku osb z murem.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	450638

    Kolejna kwestia przyjrzałem się zakończeniu płyty OSB - przy membranie dachowej i wg mnie stryopian na elewacje jest przyklejony tylko na placki w związku z czym pewnie powietrze sobie hula między styropianem a murem i wyciąga ciepło i uchodzi na górze. Na zdjęciu nr.3 widać skropliny - to zdjęcie zostało zobione w lutym jak był wygrzewany anhydryt i w domu była temperatura ok 35 stopni więc sądziłem że to dobrze bo wilgoć wychodzi ze ścian, takich miejsc było wtedy więcej. Teraz uważam ze obecnie takimi miejcami ucieka nam domu już tylko ciepło. I to dość mocno bo rachunki za ogrzewanie są prawie 2 razy wyższe niż w analogicznych budynkach. Dom na płycie fundamentowej pod płytą xps 10cm, na płycie eps15cm, wylewka anhydryt 5cm, dom z prefabrykatów keramzytowych, na elewacji 20cm graftowego swisspora, okna i drzwi energooszczędne, strop lekki ocieplony celulozą 35-37cm i do tego rekuperacja. Od 15 października do 15 listopada wzięło prawie 1000kWh ( ogrzewanie kablami grzewczymi ) U innych w analogicznym okresie i w domach barrdzo podobnych brało 300-400kwH.

    Na termo wizji w wielu takich okienkach zabudowanych OSB pokazywało podwyższona temperaturę.

    Co teraz możemy z tym zrobić żeby
    1) zamknąć przepływ powietrza między styropianem a ścianą i jego ucieczkę przy membranie dachowej ( może je zapiankować od góry przy membranie dachowej???, a może nawiercić OSB przy styku ze scianą zew i przez otwór dać piankę??)
    2) i jak docieplić płytę OSB od wewnątrz. Wkleić stropian? Pianka PUR? Dosypać celulozy ze sporą górką?

    Oprócz tego w naszym domu parterowym są 3 ściany szczytowe, a poddasze nie użytkowe i nie ocieplone. Te ściany też powinny być jakoś dodatkowo zaizolowane na poddaszu?

    Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	46,7 KB
ID:	450636  
    Ostatnio edytowane przez fisqs ; 26-11-2020 o 23:55

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wrzuć fotki z termowizji.
    Płyta OSB ma gorszą lambdę, niż ocieplenie - ale jest cienka i nie tak drastycznie gorszą, żeby robić znaczącą różnicę.

    Co nazywasz dużymi poborami? Jak mają się do OZC?

    Skropliny na membranie nie są niczym niezwykłym. Dlatego błędem jest, jeżeli cokolwiek dotyka membrany od spodu. I tu ten błąd widać.

    Jak jest wentylowane poddasze? Jak jest wykonana paroizolacja stropu?

    Nad i pod membraną powinna być przestrzeń wentylowana (czyli nie tylko nic nie może jej dotykać, ale też powietrze na dole musi mieć możliwość wlecenia a na górze wylecenia).

    Jak to nowy dom i nie wszystko zostało wykonane w technologii suchej, to w pierwsze dwa-trzy sezony grzewcze sporo wilgoci technologicznej zostaje odparowanej i jak wentylacja nie wyrabia, to się skrapla.

    Oczywiście klejenie na placki to błąd - ale na tym etapie już nic nie zrobisz (może poza wywalczeniem rabatu/odszkodowania od wykonawcy).

    Podobnie błędem jest robienie wg wytycznych kierbuda - to projektant odpowiada za to, żeby było dobrze zaprojektowane. A zadaniem kierbuda jest dopilnowanie, żeby wykonanie było zgodne z projektem. Projekt w dłoń i weryfikuj, co zostało zrobione inaczej. Bywa tak, że w różnych miejscach różne rozwiązania są dopuszczalne - ale ich kombinacje bywają bardzo zawężone (wybór A w jednym miejscu wymusza rozwiązanie X w innym, albo z wielu rozwiązań można zastosować dwa czy trzy).

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał fisqs Zobacz post

    Wszystko robione zgodnie z wytycznymi od kierownika budowy. Natomiast wydaje mi się, że płyta OSB jest moskiem termicznym, z dwóch powodów
    1) dochodzi do ścian zewnętrznych i odbiera z nich ciepło i oddaje do wszechświata
    2) brak właściwego połączenia izolacji pionowej ścian zewnętrznych z izolacją poziomą stropu bo pomiędzy nimi jest płyta osb...
    Jak zauważył kol. Kaizen, płyta osb robi tu jakiś mostek termiczny, ale jest to niewielki mostek liniowy pomijalny raczej w całym rachunku. Więc tu bym się nie przejmował.

    Cytat Napisał fisqs Zobacz post
    Oprócz tego w naszym domu parterowym są 3 ściany szczytowe, a poddasze nie użytkowe i nie ocieplone. Te ściany też powinny być jakoś dodatkowo zaizolowane na poddaszu?
    I co, KB nie miał uwag?
    Jeśli ocieplony jest strop to tak, wszystkie ściany szczytowe powinny być również ocieplone. Z każdej strony. Od wewnątrz i od góry takoż. Brak ocieplenia szczytów od strony poddasza to dużo większy błąd niż sposób wykonania OSB.

    Zweryfikowałbym też grubość zasypu celulozą w każdym zakamarku. Może z czasem coś w jakimś miejscu opadło w jakąś lukę/pustkę.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fisqs Zobacz post
    Witam,

    Najprawdopodobniej został popełniony poważny błąd. duże pobory na ogrzewanie spowodowały, że zacząłem szukać przyczyn i oto do czego doszedłem.
    Dom parterowy, przestrzeń między wiązarami została zabudowana płytą OSB a następnie przy ocieplaniu elewacji cała ściana od płyty fundamentowej aż po wiązary została ocieplona styropianem. Widać to na załączonym zdjęciu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	450637

    1. W trakcie zabudowy OSB
    2. Cała ściana zew. razem z OSB ocieplona styropianem
    3. Widok od wewnątrz - na poddaszu obsypane celulozą zakończenie ściany zewnętrznej


    Wszystko robione zgodnie z wytycznymi od kierownika budowy. Natomiast wydaje mi się, że płyta OSB jest moskiem termicznym, z dwóch powodów
    1) dochodzi do ścian zewnętrznych i odbiera z nich ciepło i oddaje do wszechświata
    2) brak właściwego połączenia izolacji pionowej ścian zewnętrznych z izolacją poziomą stropu bo pomiędzy nimi jest płyta osb...

    I na tym zdjęciu jeszcze widać od wewnąrz miejsce styku osb z murem.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	450638

    Kolejna kwestia przyjrzałem się zakończeniu płyty OSB - przy membranie dachowej i wg mnie stryopian na elewacje jest przyklejony tylko na placki w związku z czym pewnie powietrze sobie hula między styropianem a murem i wyciąga ciepło i uchodzi na górze. Na zdjęciu nr.3 widać skropliny - to zdjęcie zostało zobione w lutym jak był wygrzewany anhydryt i w domu była temperatura ok 35 stopni więc sądziłem że to dobrze bo wilgoć wychodzi ze ścian, takich miejsc było wtedy więcej. Teraz uważam ze obecnie takimi miejcami ucieka nam domu już tylko ciepło. I to dość mocno bo rachunki za ogrzewanie są prawie 2 razy wyższe niż w analogicznych budynkach. Dom na płycie fundamentowej pod płytą xps 10cm, na płycie eps15cm, wylewka anhydryt 5cm, dom z prefabrykatów keramzytowych, na elewacji 20cm graftowego swisspora, okna i drzwi energooszczędne, strop lekki ocieplony celulozą 35-37cm i do tego rekuperacja. Od 15 października do 15 listopada wzięło prawie 1000kWh ( ogrzewanie kablami grzewczymi ) U innych w analogicznym okresie i w domach barrdzo podobnych brało 300-400kwH.

    Na termo wizji w wielu takich okienkach zabudowanych OSB pokazywało podwyższona temperaturę.

    Co teraz możemy z tym zrobić żeby
    1) zamknąć przepływ powietrza między styropianem a ścianą i jego ucieczkę przy membranie dachowej ( może je zapiankować od góry przy membranie dachowej???, a może nawiercić OSB przy styku ze scianą zew i przez otwór dać piankę??)
    2) i jak docieplić płytę OSB od wewnątrz. Wkleić stropian? Pianka PUR? Dosypać celulozy ze sporą górką?

    Oprócz tego w naszym domu parterowym są 3 ściany szczytowe, a poddasze nie użytkowe i nie ocieplone. Te ściany też powinny być jakoś dodatkowo zaizolowane na poddaszu?

    Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    miałem podobny problem, na wieniec po prostu daliśmy 20 cm styropianu zachowując 1,5 - 2cm szczeliny pomiędzy styropianem a OSB ( ja mam poszycie z płyt OSB). Od zewnątrz elewacja jest przyklejona ( kolejne 20 cm) do tego styropianu też z zachowaniem 1.5 - 2cm szczeliny wentylacyjnej. Strop w najbliższym czasie zasypię 45 cm celulozy ( docelowa grubość celulozy 40 cm po opadnieciu). Poddasze mam nieużytkowe aczkolwiek ze stryszkiem i nie zamierzam dalej nic ocieplać poza stropem bo po co ... dach jest kopertowy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To też mnie martwi te rury rekuperacji jakoś kiepsko są ocieplone?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	450651

    Możesz również porównywać nowy dom w pierwszym okresie grzania do już zamieszkałych domów. niestety pierwszy sezon grzewczy jest najgorszy pod każdym względem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fisqs

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Kod pocztowy
    62-007
    Posty
    9

    Domyślnie

    jak oceniacie ten kalkulator https://ziemianarozdrozu.pl/apps/HM/HeatMaster.html ? Wróżby na kiju czy ma jakieś odniesienie do rzeczywistości?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fisqs Zobacz post
    jak oceniacie ten kalkulator https://ziemianarozdrozu.pl/apps/HM/HeatMaster.html ? Wróżby na kiju czy ma jakieś odniesienie do rzeczywistości?
    Najbardziej przekłamuje straty do gruntu.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...ncie&p=7427345

    Za to w przeciwieństwie do cieplowlasciwie uwzględnia zyski.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7904656

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony