dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie ustawienia pieca

    Witam, jestem mało doświadczony w ustawieniach pieca i proszę o poradę jakie ustawienia powinny być optymalne:

    dom ocieplony - 145m2
    piec - TEKLA DRACO 25, 24 kW
    sterownik - RecaLart PREMIUM LUX
    przerwa podajnik - 22s
    moc dmuchawy - 95 (skala do 250)
    przerwa podajnik - 25m
    opał - SZTYGAR Ekogroszek Ultra

    mam sporo spieków


    czy możecie doradzić optymalne ustawienia, które powinienem mieć i od których powinienem zaczynać zmiany?
    Ostatnio edytowane przez przemek_u ; 27-11-2020 o 09:20

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Powinieneś zacząć od dobrego Polskiego opału (SKARBEK, WUJEK, STASZIC, WIECZOREK, WESOŁA).

  3. #3

    Domyślnie

    widzę, że ten opał nie jest najlepszy, ale mam kupiony na cały sezon, więc muszę się przemęczyć :-/

    tylko jakie wybrać ustawienia, które powinny być optymalnie najlepsze i od nich zaczynać jakieś korekty?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    ja mam długoletnie doświadczenie z piecem na ekogroszek ale spieków nie udało mi się wyeliminować. Taki mamy węgiel - o dużej zawartości popiołów. W moim piecu spieki są dość kłopotliwe ponieważ tworzą się duże grudy, które klinują się między ścianami a retortą co powoduje, że niedopalony węgiel spada na dno. Dlatego codziennie muszę retortę oczyścić ze spieków i wszystko gra.

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek_u Zobacz post
    Witam, jestem mało doświadczony w ustawieniach pieca i proszę o poradę jakie ustawienia powinny być optymalne:

    dom ocieplony - 145m2
    piec - TEKLA DRACO 25, 24 kW
    sterownik - RecaLart PREMIUM LUX
    przerwa podajnik - 22s
    moc dmuchawy - 95 (skala do 250)
    przerwa podajnik - 25m
    opał - SZTYGAR Ekogroszek Ultra

    mam sporo spieków


    czy możecie doradzić optymalne ustawienia, które powinienem mieć i od których powinienem zaczynać zmiany?
    Nie wiadomo jaki palnik i co tu doradzić .

  6. #6

    Domyślnie

    Przemek_u – na YT za tym patrzyłeś – zacznij od tego : Deflektor w kotle na ekogroszek – Jockey https://www.youtube.com/watch?v=LiqpU7AnHSE&t=61s lub jak wolisz czytać o tym : https://forum.info-ogrzewanie.pl/for...z-podajnikiem/

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Nie wiadomo jaki palnik i co tu doradzić .
    @kryzys – ta temperatura powrotu u was na kotle mpm mnie zastanawia, że co – w związku z tym : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7999469 – na zawór ochrony powrotu brakło – czy co - a tym samym w tej waszej instalacji do bufora żadnych zaworów 3 D i 4 D nie macie.

  7. #7
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nie robiłem ochrony powrotu bo na grawitacji to nie potrzebne ,tam są zupełnie inne przepływy i po wygrzaniu jest ok , ale to co ja testowałem kilka dnie nic nie znaczy bo cała ta instalacja idzie pod nuż tzn się kontówkę 180 mm i posłuży jako słupki do płotu wg mnie to jest hora instalacja bo aby zagrzać taką ilość wody i osiagnąć sensownę temp trzeba spalić wiadro węgla i samo rozgrzewanie trwa co najmniej 3 godziny (hore) doszedłem do wniosku skoro trzeba zrobić od nowa podłogi to czemu by nie podłogówkę więc będzie podłogówka ona pod każdym względem jest lepsza ekonomiczniejsza i lepiej oddaje ciepło niż każdy najlepszy kaloryfer a co dopiero to dziadowstwo grawitacyjne , no i zrobi się też ochronę powrotu ale nie przez zawory 3 czy 4 drogowe tylko przez bojler dwupłaszczowy a w belce rozdzielacza będzie zawór 4 drogowy plus druga pompa tze grupa pompowo mieszająca , w moim domu mam tak to zrobione i nie chciałbym inaczej bo wg mnie jest wzorowo i prosto .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Nie robiłem ochrony powrotu bo na grawitacji to nie potrzebne
    Że co – DTR-ki od mpm-a ty też nie czytałeś czy może przykładem Duni Mej uważasz, że w DTR-ce same bzdury są napisane i dlatego trzeba samemu broszurkę z obrazkami sobie do niego stworzyć.
    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    wg mnie to jest hora instalacja bo aby zagrzać taką ilość wody i osiagnąć sensownę temp trzeba spalić wiadro węgla i samo rozgrzewanie trwa co najmniej 3 godziny (hore)
    No - odbiór ciepła z kotła masz i to taki, że na owy czas pewnie i 25-tka kW problem z ogrzaniem tego by miała.

    Termometr w czopuchu masz ? Na jakie stracie kominowej śmigasz ?

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    a co dopiero to dziadowstwo grawitacyjne
    Ano bo przecież, że – ile razy już było tak, że szlak system energetyczny trafił i co to za zgrozą jakąś jest by w razie co tyle co bądź układ na grawitacyjnym chodził. Jak z kotła jakiś odbiór ciepła jest, to od bidy i w kotłowni trudny czas można przerwać.
    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    no i zrobi się też ochronę powrotu ale nie przez zawory 3 czy 4 drogowe tylko przez bojler dwupłaszczowy
    Ooo – to bardzo ciekawą rzeczą jest – jakiś odręczny rysunek mógł byś z tym wkleić.

    Bo widzisz – mnie zastanawia, to że ci ten mpm nie chce iść, że gaśnie węgiel w nim po mimo to, iż tego węgla jest jeszcze dość i do tego zacząłeś z różnymi węglami kombinować.
    To tak tytułem wstępu w nadziei, że nie będę musiał ci przypominać tego co mpm-ie pisałeś i tego co o mpm-ie pisali ci.

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    MPM kocioł jak każdy inny , do grawitacji ochrona niepotrzebna ale mnie to nie interesuje bo idzie do likwidacji a w kotle przygasało bo węgiel koksujący a powinien być płomienny ot cała filozofia ale to błachostki o których ja wiem i to mnie nie martwi , a co do rysunku instalacji to prosta sprawa , jedna pompka chodzi na stałe i ona pcha wodę z kotła gdzie tylko umie a umie do bojlera oraz nielicznych kaloryferów a że bojler dwupłaszczowy ma moc 23 kw to efekt tego taki że w moim domu przy ustawionej na piecu 65 stopni powrót ma 59 stopni i spada tylko po napuszczeniu 2 wanien wody do ok 48 stopni na jakieś pół godziny i wraca z powrotem na niecałe 60 stopni , ten sam myk zastosuję w tym drugim domu , zapomniałem jeszcze o podłogówce ona też ma swoją pompkę oraz zawór 4 drogowy i pobiera sobie ciepłą wodę miesza do 29 stopni z zimną i tyle w tym filozofi . a że prąd zdechnie kiedyś hm przeżyjemy .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony