dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: jak zaoszczędzić na ociepleniu

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krokodyl35

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    skierniewice
    Kod pocztowy
    96-101
    Posty
    19

    Domyślnie jak zaoszczędzić na ociepleniu

    Witam, Jako, że budżet jest ograniczony, a ocieplić dom trzeba mam pytanie - jak zrobić to jak najtańszym kosztem, a jednocześnie żeby było ciepło? To nie jest tak, że chcę dać 5cm styropianu, otóż myślę nawet o 15-20cm przy czym zastanawiam się jaka właściwie jest różnica pomiędzy zwykłym białym, a tym grafitowym? Czy przy użytkowaniu domu różnica w rachunkach za ogrzewanie jest aż tak zauważalna, że trzeba wydać kilka tysięcy więcej na styropian grafitowy z dobrą lambdą?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie ma uniwersalnej odpowiedzi.
    Policz OZC w różnych wariantach. Zależy od konkretnego domu - jak np. masz wentylację grawitacyjną, to różnica % między kWh przy najgorszym, a najlepszym styropianem będzie dużo mniejsza, niż przy rekuperacji. Przy grzaniu prądem z COP1=1 znacznie szybciej się zwróci wydatek na lepsze/grubsze ocieplenie, niż przy grzaniu PC. Całość musi być dopasowana by wydając X pieniędzy teraz uzyskać minimalny roczny koszt ogrzewania czy TCO.
    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nawet styropian z najlepszą lambdą będzie nic nie wart jeśli ułożysz go w nieodpowiedni sposób.
    Oczywiście wszystko również zależy od tego czym będziesz ogrzewał taki dom, orientacja według stron świata i jakiej będzie on konstrukcji oraz jaką będzie miał bryłę.
    Można zaoszczędzić wiele , można stracić więcej - musisz sobie zdać sprawę , że raczej bardzo trudno jest to naprawić/poprawić(dołożyć więcej ocieplenia).
    Obliczenia które przeprowadzisz dadzą Ci orientacyjnie co musisz, aby było dobrze i zgodne z obowiązującymi przepisami.
    Wiadomo , że dla przepisów nie budujesz - a już wielu przekonało się do powiedzenia "Pańskie oko konia tuczy" i niekiedy jeśli nie będziesz pilnował ekipy(np od ocieplenia) to z Twoich pieniędzy wydanych na ten cel (ocieplenie) niewiele będzie procentowało w oszczędnościach energii, a tym samym pieniędzy wydanych na ten cel .
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Największe oszczędności przy dociepleniu są gdy robi sobie wszystko samemu a jedynie tynki dać komuś do zrobienia inaczej liczyć razy 3 tak to wygląda .

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Termo Organika
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-117
    Posty
    205
    Termo Organika Sp. z o.o. www.termoorganika.pl

    Domyślnie

    Różnica w cenie zakupu styropianu grafitowego i białego jest na bardzo podobnym poziomie, proszę zapytać pracownika składu budowlanego. Trzeba też wspomnieć, że w przypadku styropianów zwykłych jest kilka typów produktów różniących się współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda i wytrzymałością na rozciąganie. Podobnie jest w przypadku styropianów grafitowych, gdzie w ofercie firmy termo Organika są wyszczególnione 3 typu produktów przeznaczone do ocieplania ścian zewnętrznych. Jeśli chodzi o najprostsze porównanie pomiędzy najlepszym grafitowym styropianem TERMONIUM PLUS fasada o lambdzie 0,031 W/mk o grubości 20 cm, to jego odpowiednikiem, dającym taka samą izolację cieplną będzie zwykły styropian o lambdzie 0,44 W/mk, ale przy grubości 28 cm. Jeżeli policzymy całość potrzebnego styropianu, a nie tylko porównanie 1m3, oraz dodatkowe koszty obróbki grubszej warstwy izolacji na budynku, to szybko może się okazać, że zastosowanie grafitowego styropianu będzie rozwiązaniem tańszym.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Moim zdaniem najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na inne pytania:
    1 - jaka wentylacja - zwykla czy mechaniczna
    2 - czym ogrzewamy
    3 - JAKA jest izolacja INNYCH PRZEGRÓD?

    Jak jest izolacja stropu/dachu? Jakie są okna i drzwi? Jak izolacja posadzki?
    Może się okazać że nie ma sensu dopłacać do super drogiego styropianu , bo cała reszta popsuje efekt.
    Chyba że mamy porządnie ocieplony strop, bardzo dobre drzwi i okna itp, ale obstawiam że przy wariancie oszczędnościowym - są one prowadzone w każdym aspekcie.

    Ja mam średnie okna, średnie drzwi, średnia izolacje stropu - więc i styropian mam średni - 20cm grafitowego. Więcej by raczej nic nie dało, poza sporymi kosztami.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał krokodyl35 Zobacz post
    Witam, Jako, że budżet jest ograniczony, a ocieplić dom trzeba mam pytanie - jak zrobić to jak najtańszym kosztem, a jednocześnie żeby było ciepło? To nie jest tak, że chcę dać 5cm styropianu, otóż myślę nawet o 15-20cm przy czym zastanawiam się jaka właściwie jest różnica pomiędzy zwykłym białym, a tym grafitowym? Czy przy użytkowaniu domu różnica w rachunkach za ogrzewanie jest aż tak zauważalna, że trzeba wydać kilka tysięcy więcej na styropian grafitowy z dobrą lambdą?
    Mam cały dom ocieplony starannie styropianem ze styrominu 10 cm i jest bardzo ciepło w domu , najpierw był styropian z kropkami dla łosi potem grafitowy również dla łosi jak nie musisz to nie przepłacaj

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał krokodyl35 Zobacz post
    Witam, Jako, że budżet jest ograniczony, a ocieplić dom trzeba mam pytanie - jak zrobić to jak najtańszym kosztem, a jednocześnie żeby było ciepło? To nie jest tak, że chcę dać 5cm styropianu, otóż myślę nawet o 15-20cm przy czym zastanawiam się jaka właściwie jest różnica pomiędzy zwykłym białym, a tym grafitowym? Czy przy użytkowaniu domu różnica w rachunkach za ogrzewanie jest aż tak zauważalna, że trzeba wydać kilka tysięcy więcej na styropian grafitowy z dobrą lambdą?
    Mam cały dom ocieplony starannie styropianem ze styrominu 10 cm i jest bardzo ciepło w domu , najpierw był bardzo modny styropian z kropkami dla łosi potem grafitowy również dla łosi jak nie musisz to nie przepłacaj

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    najpierw był styropian z kropkami dla łosi potem grafitowy również dla łosi jak nie musisz to nie przepłacaj
    Wszystko dla łosi a dla jeleni coś było

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony