dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie Hybrydowy chłopski pomysł na gruntową pompę ciepła

    Uszanowanie

    Mam chałupę z mizernym podwórkiem, której potrzeba max. 10kW.
    Mam studnię kopaną z może 8 kręgów gdzie wody jest na 2-3 kręgi.
    I tak sobie kombinuję ze śmiałością typową dla laika.

    Co gdyby wziąć gruntową pompę ciepła solanka/glikol – woda i jej wymiennik dolnego źródła umieścić w wodzie w studni?
    Tak, wiem – ale moment, to nie wszystko.
    Następnie w studni zainstalować pompkę wraz z czujnikiem temperatury. Gdy woda w studni zacznie się wskutek pracy pompy ciepła schładzać do około zera – uruchomić pompkę, która zacznie odpompowywać zimną wodę gdzieś hen, np. do zbiornika po szambie, który mam 15 metrów obok, skąd by się sączyła pomału do gruntu (oczywiście nic się tam nie sączyło gdy zbiornik był szambem). Zakładam, że wskutek takiego odpompowania napłynie do studni cieplejsza woda gruntowa i całość będzie się jakoś turlać dopóki w gruncie będzie woda.

    Czy to ma cień szans powodzenia?
    Wiem w jak wielu punktach to może się nie udać (a może o części jeszcze nie wiem, stąd pytam) – studnia może być za mała, by w ogóle pomieścić wymiennik dolnego źródła, wody może być za mało, może nie napływać tak jak by się oczekiwało. I tak dalej.
    Ale mimo to liczę, że gdyby mogło to jako-tako działać choć przez część sezonu – to wygląda, że miałoby to nielichy sens ekonomiczny.

  2. #2

    Domyślnie

    Zobacz sobie parametry pracy pomp ciepła zasilanych wodą morską.
    Kalkulować umiesz, to sobie to do swoich mocy dopasujesz i wymagany przepływ policzysz.
    Masz wodę o temperaturze rzędu 10 st.C
    Zamrozić jej nie możesz, więc przerzucić jej musisz dużo (przy małej delcie)
    O ile wydajność twojej studni jest ci znana, tak wydajność rozsączania twojego szamba (15 m3) będzie zbyt mała by osiągnąć zadowalające wyniki.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Uszanowanie

    Mam chałupę z mizernym podwórkiem, której potrzeba max. 10kW.
    Mam studnię kopaną z może 8 kręgów gdzie wody jest na 2-3 kręgi.
    I tak sobie kombinuję ze śmiałością typową dla laika.

    Co gdyby wziąć gruntową pompę ciepła solanka/glikol – woda i jej wymiennik dolnego źródła umieścić w wodzie w studni?
    Tak, wiem – ale moment, to nie wszystko.
    Następnie w studni zainstalować pompkę wraz z czujnikiem temperatury. Gdy woda w studni zacznie się wskutek pracy pompy ciepła schładzać do około zera – uruchomić pompkę, która zacznie odpompowywać zimną wodę gdzieś hen, np. do zbiornika po szambie, który mam 15 metrów obok, skąd by się sączyła pomału do gruntu (oczywiście nic się tam nie sączyło gdy zbiornik był szambem). Zakładam, że wskutek takiego odpompowania napłynie do studni cieplejsza woda gruntowa i całość będzie się jakoś turlać dopóki w gruncie będzie woda.

    Czy to ma cień szans powodzenia?
    Wiem w jak wielu punktach to może się nie udać (a może o części jeszcze nie wiem, stąd pytam) – studnia może być za mała, by w ogóle pomieścić wymiennik dolnego źródła, wody może być za mało, może nie napływać tak jak by się oczekiwało. I tak dalej.
    Ale mimo to liczę, że gdyby mogło to jako-tako działać choć przez część sezonu – to wygląda, że miałoby to nielichy sens ekonomiczny.
    Jedyny plus takiego myślenia to to że chcesz Pompę. Reszta to tak wygląda jak byś mi powiedział ---Mam silnik od fiata zrobię rakietę i polecę na księżyc.Tak to wygląda. Proponuję poczytać przez zimę rożne fora o PC obejrzeć filmiki ze szkoleń to wtedy pojmiesz o co chodzi. Ludzie co mają zrobione profesjonalne DZ Spiralne wiercone na ok. 10mb. o fi bodajże 500mm. i dobrym gruncie ( woda jest OK )to taki jeden ma moc ok max 700W .Co można ogrzać 700W? Po drugie kolektor np. poziomy pod PC musi być 4 razy większy niż powierzchnia ogrzewana domu i to nie daje pewności ( jak będzie źle zrobiony) że go nie zamrozi. Jak go zamrozi to w lipcu nie da rady wbić szpadla w grunt. (to jest Fakt) Tym swoim to może byś 1m2 ogrzał tylko raz bo później byś pewnie zamroził studnię ( ile minut by to grzało nie wiem?) pewnie cieplo nie zdążyłoby dolecieć nawet do fundamentu domu.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 27-11-2020 o 18:13
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Uszanowanie

    Mam chałupę z mizernym podwórkiem, której potrzeba max. 10kW.
    Mam studnię kopaną z może 8 kręgów gdzie wody jest na 2-3 kręgi.
    I tak sobie kombinuję ze śmiałością typową dla laika.
    ...
    Czy to ma cień szans powodzenia?...
    Wg mnie szansa powodzenia w dłuższym okresie to ok. 20% uzależniona od wydajności studni i tego gdzie odprowadzisz.
    Gdybyś miał studnię z 10 kręgami w wodzie o dużej wydajności -to może....

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał tolo74 Zobacz post
    wg mnie szansa powodzenia w dłuższym okresie to ok. 20% uzależniona od wydajności studni i tego gdzie odprowadzisz.
    Gdybyś miał studnię z 10 kręgami w wodzie o dużej wydajności -to może....
    :d:d:d:d:d:d
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Może spróbuj najpierw wypompować te dwa kręgi wody i zobaczyć w jakim czasie napłynie nowa, obawiam się, że potrwa to dosyć długo.
    Z tych dwuch kręgów schładzając wodę o 10 st C wyciągnął byś może z 10 kWh energii, więc musiała by napłynąć powiedzmy z 10 razy na dobę aby ogrzać dom. Wypompowanie ponad 10m3 wody to też pewnie nie mały koszt, trzeba by wszystko dobrze sprawdzić i przeliczyć.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  7. #7

    Domyślnie

    Masz trzy kręgi wody z czego:
    -w dwóch musisz mieć kolektor czyli tylko jeden można odpompować
    -od częstego odpompowywania i dużej różnicy zamuli Ci się dolny kręg
    -napływ wody do górnego kręgu będzie powolny (mała różnica ciśnień).
    Lepiej będzie łopatą wykopać krótki niedowymiarowany kolektor poziomy -przynajmniej przez cały rok cieszyłbys się ślizgawką nad kolektorem.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    A nie lepiej sprawdzić przy jakiej wydajności pompowania lustro wody w studni się ustabilizuje.
    Jeśli przepływ będzie odpowiedni dla PC 10kW, wykopać drugą studnie i tam zlewać wodę po PC.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    A nie lepiej sprawdzić przy jakiej wydajności pompowania lustro wody w studni się ustabilizuje.
    Jeśli przepływ będzie odpowiedni dla PC 10kW, wykopać drugą studnie i tam zlewać wodę po PC.
    Jakiś pomysł jest, ale:
    Po pierwsze -wymagana była dalsza ingerencja w grunt -wkopanie studni kręgowej
    Po drugie -wyobrażasz sobie przepompowywanie wody "niemal lodowej" w studniach w zimie w czasie mrozu?

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Większe szanse na powodzenie miałby układ, gdzie woda ze studni zostałaby rozsączona wokół niej co by zwiększyło jej wydajność i nie dochodziłoby do obniżenia lustra wody.
    Gdybyś do studni wstawił jakiś baniak i w tym baniaku umieścił wężownice od pompy i ze studni cały czas pompował wodę do baniaka a nadmiar z baniaka grawitacyjnie rozsączał się wokół studni wówczas PC miałaby bardziej stabile źródłom ciepła.
    Ja zastanawiam się, jak ewentualnie wykorzystać wodę z rzeki, która przepływa niedaleko mnie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    A nie lepiej sprawdzić przy jakiej wydajności pompowania lustro wody w studni się ustabilizuje.
    Jeśli przepływ będzie odpowiedni dla PC 10kW, wykopać drugą studnie i tam zlewać wodę po PC.
    Tylko po co kopać drugą studnię w sytuacji gdy mam zbiornik po szambie, z którego mogłaby się woda rozsączać do gruntu?

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Większe szanse na powodzenie miałby układ, gdzie woda ze studni zostałaby rozsączona wokół niej co by zwiększyło jej wydajność i nie dochodziłoby do obniżenia lustra wody.
    Właśnie to mi się wydaje ciekawe – niestety z dalszego opisu nie umiem sobie wyobrazić, o co chodzi. Osoby zbiornik postawiony/zakopany obok studni, do którego lejemy wodę pompowaną ze studni, tak aby w tym zbiorniku mieć jej stały poziom?
    Ostatnio edytowane przez Juzef ; 01-12-2020 o 18:46

  12. #12

    Domyślnie

    Zainwestuj w HHO

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Juzef
    Jeśli szambo jest rozszczelnione i woda wsiąknie w grunt, to ok. Ale jak ma wypływać gdzieś na trawnik, to w mrozy ślizgawka gwarantowana.

    Można wywiercić t/z Abisynkę i tam robić zrzut wody po PC.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Wyobraźnia podpowiada mi coś takiego - wymiennik ciepła do PC. Wystarczy pompować wodę ze studni do wymiennika a nadmiar grawitacyjnie odprowadzić do gruntu, a jak grunt nie przyjmie to reszta odpłynie do szamba.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	450794

  15. #15

    Domyślnie

    O czym wy wogóle gadacie napiszecie tu 200stron teori a zalozyciel tematu wypompuje trzy razy ze studni i sie woda skonczy.
    Policzcie sobie najpierw ile wody musi na godzine wypompowac a potem siejcie teoriami
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Lepiej będzie łopatą wykopać krótki niedowymiarowany kolektor poziomy -przynajmniej przez cały rok cieszyłbys się ślizgawką nad kolektorem.
    albo receptą jest powietrzna pompa.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Panowie może iść w łuskarkę do lodu. Obliczałem, że wystarczy mi 1m3 wody na dobę. Z tego zrobi się "kupa" lodu. W zimie jak znalazł dla dzieciaków do zabawy.
    W takiej łuskarce wykorzystujemy ciepło przemiany fazowej wody w lód. Tego ciepła jest dużo. Co Wy na to.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @Juzef
    Jeśli szambo jest rozszczelnione i woda wsiąknie w grunt, to ok.
    To elementarne.

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    O czym wy wogóle gadacie napiszecie tu 200stron teori a zalozyciel tematu wypompuje trzy razy ze studni i sie woda skonczy.
    Policzcie sobie najpierw ile wody musi na godzine wypompowac a potem siejcie teoriami
    Ilość wody wcale nie musi być taka jak to jest podawane dla pomp woda-woda. Czytam, że one schładzają wodę o 4 stopnie (nie wiem czy wszystkie) a ja mógłbym sobie chyba pozwolić na zjazd niżej. Ponadto z góry zakładam, że nie chcę z tego zrobić podstawowego źródło ciepła – 10kW podałem jako punkt odniesienia. Jeśli się uda wyciągnąć choćby kilka kW choć przez jakąś część sezonu grzewczego – już rzecz mogłaby być ciekawa.
    A nawet gdyby guzik z tego wyszedł, to nieudany eksperyment też daje wiedzę. I zabawę.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Panowie może iść w łuskarkę do lodu. Obliczałem, że wystarczy mi 1m3 wody na dobę. Z tego zrobi się "kupa" lodu. W zimie jak znalazł dla dzieciaków do zabawy.
    W takiej łuskarce wykorzystujemy ciepło przemiany fazowej wody w lód. Tego ciepła jest dużo. Co Wy na to.
    Jeśli masz dość terenu, żeby tę kupę lodu składować do wiosny to żaden problem...

    Fakt że kusi. Ze schłodzenia 1m3 wody z 10*C do 0*C jest ok. 10kWh. Natomiast zamiana tegoż 1m3 w lód to kolejne 90kWh.

    A gdyby tak zjeść ciastko i mieć ciastko? Odebrać część ciepła krzepnięcia, np. 10-20kWh? Efektem byłby jakiś mix wody z lodem, pewnie jeszcze w miarę płynny. Ryzyko: że taka woda "odpadowa" nie będzie chciała spłynąć gdzie trzeba... Ale gdyby zrzutową rurę puścić większej średnicy, w gruncie, poniżej strefy przemarzania...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Odebrać część ciepła krzepnięcia, np. 10-20kWh? Efektem byłby jakiś mix wody z lodem, pewnie jeszcze w miarę płynny.
    Nie dostaniesz miksu wody z lodem, tylko rury obrośnięte lodem uniemożliwiającym konwekcyjne przekazywanie ciepła i sprawność studni padnie na twarz. Problem znany pompiarzom gruntowym z niedoszacowanym DZ.
    Pompiarzom powietrznym problem też znany - tyle, że tam w standardzie pompa się sama odszrania. Przy Twojej idei to nie zadziała, bo odszronienie wymiennika nie podniesie temperatury wody w studni i szybko znowu zarośnie lodem.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony