dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Które ogrzewanie wybrać?

    Cześć mamy w budowie domek 80m2.
    Jestem na etapie wyboru ogrzewania. Zastanawiam się czy robić samą podłogówkę z kaloryferem w łazience
    albo elektrycznym albo z temp. podłogówki. Czy w 3 pokojach i łazience dać grzejnik, resztę podłogówkę tzn salon,
    kuchnia, łazienka, wiatrołap, kotłownia. Było by to na 2 obiegach. Mamy niskie poddasze ok 2,30m
    ale w przyszłości może za 5 lat myślimy wrzucić tam z 2 grzejniki wcześniej ocieplając dach wełną.
    Dom z pustaka ceramicznego 25cm, ocieplenie sćian 15cm, wylewki 12cm, stropu 12cm, okna 3 szybowe.
    I drugie pytanie, jaki kocioł gazowy zamontować? Z kotła do łazienki w rurach to ok 7m, do kuchni 4m.
    Ew.może kiedyś łazienka u góry zaraz nad kotłownią. Kocioł dla 2 osób docelowo 4

    Pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sama podłogówka + dodatkowo (poza podłogówka) elektryczny grzejnik w łazience, jak uznacie, ze macie potrzebę dodatkowego dosuszania ręczników

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. A czy jest możliwość wyjścia później do góry z grzejnikami? Który kocioł byś nam polecił?

    Dodam jeszcze że te 3 pokoje to 10-11m2. Po umeblowaniu nie będzie problemu z grzaniem z podłogi?
    Ostatnio edytowane przez PrzemekTaki ; 27-11-2020 o 20:28

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego ja tez myślałem o grzejnikach (i zrobiłem) a robiłem ogrzewanie kilka lat temu, skończyło się na tym ze na poddaszu mam grzejniki a na parterze skułem wylewkę w pokoju żeby założyć podłogówkę...

    Co cie czeka idąc w grzejniki + podłogówka ----> KOSZTY
    Dodatkowy obieg który musi być wysterowany w kotłowni (sterowniki, pompa)
    Duże grzejniki większa cena
    Jak dodatkowo pomieszasz częściowo na parterze lub pietrze grzejniki albo podłogówka to skoczysz tak jak jak.
    Proponuje cały dól w podłogówce góra również a jeśli już bardzo chcesz grzejniki to np cala góra w grzejnikach nie mieszaj na jednym poziomie bo tego nie wysterujesz

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    CO proste - albo wszędzie podłogówka, albo wszędzie kaloryfery.
    Jak mieszać, to niezależne źródła - np. klima, grzejnik elektryczny, kable w podłodze łazienki itp.

    Jakie OZC? Przy tej wielkości jak spełnia WT 2017 to na 99% najtaniej wyjdą kable w wylewce (ewentualnie + klima).

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemekTaki Zobacz post
    Cześć mamy w budowie domek 80m2.
    Jestem na etapie wyboru ogrzewania. Zastanawiam się czy robić samą podłogówkę z kaloryferem w łazience
    albo elektrycznym albo z temp. podłogówki. Czy w 3 pokojach i łazience dać grzejnik, resztę podłogówkę tzn salon,
    kuchnia, łazienka, wiatrołap, kotłownia. Było by to na 2 obiegach. Mamy niskie poddasze ok 2,30m
    ale w przyszłości może za 5 lat myślimy wrzucić tam z 2 grzejniki wcześniej ocieplając dach wełną.
    Dom z pustaka ceramicznego 25cm, ocieplenie sćian 15cm, wylewki 12cm, stropu 12cm, okna 3 szybowe.
    I drugie pytanie, jaki kocioł gazowy zamontować? Z kotła do łazienki w rurach to ok 7m, do kuchni 4m.
    Ew.może kiedyś łazienka u góry zaraz nad kotłownią. Kocioł dla 2 osób docelowo 4

    Pozdrawiam.
    Materiał na 106m2 podłogówki kosztował mnie niecałe 3500zł plus praca własna. Po kiego grzyba ci te grzejniki?
    1400zł rozdzielacz Viessmanna 11 sekcji z szafką, 44zł łuki do rur pex, folia do podłogówki 175, taśmy 100zł, taśma dylatacyjna 125zł, Rura KAN-therm PE-RT Blue Floor 16X2mm 600m 1240zł, szyna dylatacyjna 100zł, klipsy 200zł, izolacja rur pex 30zł = 3414zł. Plus sześciopak za pożyczenie takera
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 27-11-2020 o 21:10
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemekTaki Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. A czy jest możliwość wyjścia później do góry z grzejnikami? Który kocioł byś nam polecił?

    Dodam jeszcze że te 3 pokoje to 10-11m2. Po umeblowaniu nie będzie problemu z grzaniem z podłogi?
    Nie będzie problemu z grzaniem podłogi.


    Ale zaraz - ile masz izolacji podłogi? 12 cm?

    Przy tak małych wartościach, to jednak raczej grzejniki na całości.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Jeśli chodzi o styropian na podłodze będą to 3 warstwy 5,5,2cm i 6 cm wylewki cementowej na to. Fundament jest ocieplony styrodurem 10cm. Styropian to Swisspor eps 100 036. Samych grzejników nie bierzemy pod uwagę, czy jest to zbyt mała izolacja pod ogrzewanie podłogowe?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemekTaki Zobacz post
    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Jeśli chodzi o styropian na podłodze będą to 3 warstwy 5,5,2cm i 6 cm wylewki cementowej na to. Fundament jest ocieplony styrodurem 10cm. Styropian to Swisspor eps 100 036. Samych grzejników nie bierzemy pod uwagę, czy jest to zbyt mała izolacja pod ogrzewanie podłogowe?
    Na tym polega luxus tego rozwiązania że żadna izolacja nie jest za cienka bo zawsze bedziesz miał ciepło, na tym bazują wątpliwej reputacji wykonawcy i deweloperzy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Na tym polega luxus tego rozwiązania że żadna izolacja nie jest za cienka bo zawsze bedziesz miał ciepło, na tym bazują wątpliwej reputacji wykonawcy i deweloperzy.
    Hmmm... Czyli Twoim zdaniem ok czy nie bardzo?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    tylko podłogówka + lepsze docieplnie

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemekTaki Zobacz post
    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Jeśli chodzi o styropian na podłodze będą to 3 warstwy 5,5,2cm i 6 cm wylewki cementowej na to. Fundament jest ocieplony styrodurem 10cm. Styropian to Swisspor eps 100 036. Samych grzejników nie bierzemy pod uwagę, czy jest to zbyt mała izolacja pod ogrzewanie podłogowe?
    Ja mam 9 cm styropianu na poddaszu bo już było za późno na więcej

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ale zaraz - ile masz izolacji podłogi? 12 cm?

    Przy tak małych wartościach, to jednak raczej grzejniki na całości.

    Nie no, to chyba lekka przesada że 12cm dyskwalifikuje ogrzewanie podłogowe. To nie jest przecież skrajnie mało. A nie znamy innych parametrów. Tak na prawdę u OPa 12cm może lepiej izolować niż u kogoś kto ma 15cm ale wysoko wody gruntowe i większy współczynnik przenikania ciepła przez grunt.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemekTaki Zobacz post
    Hmmm... Czyli Twoim zdaniem ok czy nie bardzo?
    Moim zdaniem absolutne minimum to 10 cm, u ciebie jest ok przy czym ja bym dał ogrzewanie podłogowe w wierzchniej warstwie jest ąłtwiej sterowalne a dolna część wylewki i tak będzie buforowała temperaturę ale delikatniej. Nie ma sesnu grzania 3 dni po to żeby w kńcu podłoga była cieplejsza i finalnie powietrze w pomeszczeniu

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemekTaki Zobacz post
    ocieplenie sćian 15cm, wylewki 12cm, stropu 12cm,
    Pozdrawiam.
    12? przemyśl to jeszce...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony