dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Instalacje rur w peszlach

    Mam pytanie, bo jestem zaskoczony wykonaniem instalacji wodnej przez hydraulika.
    Oprócz tego, że dał mnóstwo trójników i kolanek w podłodze (i nawet kolanka w ścianie), to rurki wsadził w peszle od prądu.
    Czy powinienem to kazać rozebrać?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201124_182455a.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	450656

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Co do peszli , nie wiem po co one, ale tak z czystej ciekawości na poddaszu masz tak rozbudowaną instalacje wody? Ciekawe.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Czemu nie pozakładał normalnych otulin?? Ile będzie styropianu i wylewki? To się w ogóle schowa w warstwie styropianu?

    Nie lepiej rozłożyć styropian, wyciąć nożem termicznym rowki i zrobić to w systemie np kan-therm push-pull lub podobnym. Po co takie kompinowanie? To jest w ogóle pp czy coś innego?

    Zobacz jak facet to fajnie robi (od chwili 2:30 zachyna wycinać rowki):
    https://www.youtube.com/watch?v=4Czc3543qo0.

    Estetyka i trwałość n-ktronie większa
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 28-11-2020 o 13:48

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Oprócz tego, że dał mnóstwo trójników i kolanek w podłodze (i nawet kolanka w ścianie), to rurki wsadził w peszle od prądu.
    Czy powinienem to kazać rozebrać?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201124_182455a.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	450656
    Mocny gość, spotkałem się już z taką instalacją i nie ma w tym nic dziwnego. Domyślam się. że - hydraulik robił to już nie raz więc dał instalację PP w peszel, aby uchronić się przed skurczem i brakiem możliwości wydłużenia względnego rurek gdybyś zalał tą instalację wylewką - i to dobre i tanie rozwiązanie.
    Oczywiście sprawdzi się tam gdzie nie będzie izolacji termicznej(np na poddaszu) z grubszej warstwy styropianu w której można to schować.
    Jest poprawnie i nie trzeba tego rozbierać.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Mam pytanie, bo jestem zaskoczony wykonaniem instalacji wodnej przez hydraulika.
    Oprócz tego, że dał mnóstwo trójników i kolanek w podłodze (i nawet kolanka w ścianie), to rurki wsadził w peszle od prądu.
    Czy powinienem to kazać rozebrać?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201124_182455a.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	450656
    Jak pisał powyżej CityMatic, peszle pomogą w swobodnej kompensacji ruchów termicznych rur.
    Mimo wszystko otuliny z pianki sprawdziłyby się lepiej. Dlaczego instalator ich nie zastosował?

    Kolanek i trójników jednak nie zdecydowałbym się zamurowywać ani zalewać pod posadzką. To jednak ryzyko. Nie powinien być problem tak rozmieścić rurki, by poprowadzić zakręty bez kolanek w technologiach PEX, PERT czy PB. Instalator poszedł na łatwiznę.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Co do peszli , nie wiem po co one, ale tak z czystej ciekawości na poddaszu masz tak rozbudowaną instalacje wody? Ciekawe.
    No jest tam kilka odbiorników: wanna, prysznic, 2 umywalki, bidet, kibelek. A poza tym cyrkulacja.

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Czemu nie pozakładał normalnych otulin?? Ile będzie styropianu i wylewki? To się w ogóle schowa w warstwie styropianu?
    Też chciałbym wiedzieć dlaczego nie dał otulin. Styropian 5cm + wylewka 7cm.
    Nie, tam gdzie rurka wchodzi na rurkę to już się nie schowa w styropianie.

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Zobacz jak facet to fajnie robi (od chwili 2:30 zachyna wycinać rowki):
    Estetyka i trwałość n-ktronie większa
    OK. Dzięki. Widzę, że tam instalacja wody jest robiona po tynkach i po styropianie na podłogach. U mnie przed.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Instalator poszedł na łatwiznę.
    W pewnym sensie to wręcz na odwrót.
    Zamiast doprowadzić cyrkulację do rozdzielaczy to doprowadził ją pod wszystkie odbiorniki.
    M.in. z tego powodu musiał zastosować trójniki w podłodze.
    Nastąpiło zupełne nieporozumienie między nami.

    Dodam, że ten brak otuliny mnie niepokoi, bo rury leżą w tych peszlach "elektrycznych" na długich odcinkach, na gołej podłodze w piwnicy.
    No cóż, raczej wszystko do demontażu.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Tak wykonana cyrkulacja to typowa studnia bez dna. Zaraz to wyłączysz bo straty ciepła będą nie do przyjęcia. Jest na tym forum wątek o takim tytule.

    Poza tym ułożenie styropianu na tak rzuconych peszlach to koszmar. Nie da się tego zrobić dobrze. To czy tynki będziesz miał później to nie ma znaczenia. Jak przykryjesz wylewką to tynki mogą być później. Jak w piwnicy masz tak zrobione to co z hydroizolacją?

    Napisałeś też coś o rozdzielaczach. To w końcu w jakim systemie masz instalację? Wspólna magistrala z trójnikami czy z rozdzielacza do każdego punktu?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    No jest tam kilka odbiorników: wanna, prysznic, 2 umywalki, bidet, kibelek. A poza tym cyrkulacja.



    Dodam, że ten brak otuliny mnie niepokoi, bo rury leżą w tych peszlach "elektrycznych" na długich odcinkach, na gołej podłodze w piwnicy.
    No cóż, raczej wszystko do demontażu.
    Chcesz powiedzieć że w piwnicy masz wannę, prysznic, dwie umywalki, bidet i kibelek ????!!!! Czy to jest usytuowane na poddaszu tak jak pisałeś wcześniej.
    W zasadzie to nie rozumiem dlaczego dalej wykonuje sie instalacje na rura PP skoro można zrobić na alupexach, minimalizuje sie przy nich zbędne kolanka i w średnicy zewnętrznej są o wiele mniejsze niż PP.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Chcesz powiedzieć że w piwnicy masz wannę, prysznic, dwie umywalki, bidet i kibelek ????!!!! Czy to jest usytuowane na poddaszu tak jak pisałeś wcześniej.
    A skąd Ci się wzięła ta piwnica? Zdjęcie było z poddasza.


    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W zasadzie to nie rozumiem dlaczego dalej wykonuje sie instalacje na rura PP
    A gdzie ja napisałem, że to jest PP?
    To nie jest PP tylko PB.


    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Tak wykonana cyrkulacja to typowa studnia bez dna. Zaraz to wyłączysz bo straty ciepła będą nie do przyjęcia. Jest na tym forum wątek o takim tytule.
    No i właśnie to jest do demontażu.
    Cyrkulacja ma być tylko do rozdzielaczy. Czy należy ją jeszcze dodatkowo usprawnić? W jaki sposób na tym etapie robót zapewnić sobie możliwość zastosowania sensownego sterowania, np. wyłączyć z cyrkulacji godziny nocne i okołopołudniowe.


    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Jak w piwnicy masz tak zrobione to co z hydroizolacją?
    Hydroizolacja jest pod płytą fundamentową. Zero problemu.


    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Napisałeś też coś o rozdzielaczach. To w końcu w jakim systemie masz instalację? Wspólna magistrala z trójnikami czy z rozdzielacza do każdego punktu?
    Zrobił bezsensowną instalację z rozdzielaczami do zamurowania w ścianie (!) i z trójnikami i kolankami w podłodze.
    No cóż, do demontażu.
    Ma być rozdzielacz na parterze i rozdzielacz na piętrze i od rozdzielacza indywidualne rurki do każdego odbiornika.
    W dodatku oczekuję, że będzie to w piance, a nie w peszlu od elektryki.
    A to jest przykład tego co wykonano.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201124_210515a.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	450696

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A skąd Ci się wzięła ta piwnica? Zdjęcie było z poddasza.
    A z tego postu gdzie pisałeś o piwnicy.


    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dodam, że ten brak otuliny mnie niepokoi, bo rury leżą w tych peszlach "elektrycznych" na długich odcinkach, na gołej podłodze w piwnicy.
    No cóż, raczej wszystko do demontażu.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post


    A gdzie ja napisałem, że to jest PP?
    To nie jest PP tylko PB.
    A czy to ważne? wspominali o tym poprzednicy pisząc o PP a Ty nie zaprzeczyłeś więc tez powieliłem że to PP. Jeżeli jesteś w temacie to chyba wiesz co to rurki alupex, jeżeli jak piszesz że wszystko do demontażu to może własnie połóż alupexy.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Cyrkulacja ma być tylko do rozdzielaczy. Czy należy ją jeszcze dodatkowo usprawnić? W jaki sposób na tym etapie robót zapewnić sobie możliwość zastosowania sensownego sterowania, np. wyłączyć z cyrkulacji godziny nocne i okołopołudniowe.
    Rurka cyrkulacyjna powinna być podpięta przed punktem odbioru czyli przed baterią.
    O sterowanie się nie martw bo albo kupisz typowa pompkę cyrkulacyjna która ma programator pracy - ustawiasz sobie godziny pracy pompki albo do zwykłej pompki zamontujesz programator czasowy np elektroniczny.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post



    Zrobił bezsensowną instalację z rozdzielaczami do zamurowania w ścianie (!) i z trójnikami i kolankami w podłodze.
    No cóż, do demontażu.
    Ma być rozdzielacz na parterze i rozdzielacz na piętrze i od rozdzielacza indywidualne rurki do każdego odbiornika.
    W dodatku oczekuję, że będzie to w piance, a nie w peszlu od elektryki.
    A to jest przykład tego co wykonano.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201124_210515a.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	450696
    Co do samych rozdzielaczy to w tym wykonaniu są one bez sensu z dwóch powodów, po pierwsze jak już sam to zauważyłeś będą zamurowane, po drugie na rozdzielaczu powinny być zamontowane zawory aby w każdej chwili można było zamknąć dana nitkę np przy usterce w łazience przy baterii umywalkowej zamykasz nitkę do umywalki a w pozostałych z punktów możesz korzystać.

  14. #14

    Domyślnie

    No i tu się zgadzamy.

    A z innej beczki.
    W użyciu mam rurki 15-22-28 cm.
    Chciałbym teraz poszukać do nich czerwonych i niebieskich otulin, niezbyt grubych.
    Jakie powinny mieć średnice wewnętrzne te otuliny, żeby idealnie spasowały się z rurkami o podanych wymiarach?
    Ktoś pomoże znaleźć w internecie?
    Bo jeśli opis podaje średnicę wewnętrzną takiej otuliny 22 mm, to czy nie jest to ciut za mało, żeby tam swobodnie włożyć rurkę o średnicy zewnętrznej właśnie 22 mm?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MarcinMops

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Bo jeśli opis podaje średnicę wewnętrzną takiej otuliny 22 mm, to czy nie jest to ciut za mało, żeby tam swobodnie włożyć rurkę o średnicy zewnętrznej właśnie 22 mm?
    Otulina 22 jest na rury 20. Na rurę 22 szukaj otuliny 25 w lub 28.

  16. #16

    Domyślnie

    Sprawdziłem w sklepie i na moje rurki z tworzywa pasują dokładnie takie oznaczenia jak powinny.
    Czyli na rurę 15mm pasuje 15/6 i 15/9, na rurę 22mm pasuje 22/6 i 22/9, a na rurę 28mm pasuje 28/6 i 28/9.
    Np. firmy Armacell.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W zasadzie to nie rozumiem dlaczego dalej wykonuje sie instalacje na rura PP skoro można zrobić na alupexach, minimalizuje sie przy nich zbędne kolanka i w średnicy zewnętrznej są o wiele mniejsze niż PP.
    Też się nad tym zastanawiam. Sam wodę mam w PP i powiem szczerze, że nie wiem czemu hydraulik się przy tym upierał. Jest to dla niego bardziej pracochłonne i dające pole do większej ilości błędów rozwiązanie. Mam nadzieję, że kiedyś mi w podłodze nie pierdyknie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony