dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Budowa przepustu z drogi na działkę - formalności

    Cześć forumowicze!

    Stoję przed pewnym dylematem dotyczącym budowy przepustu, szukałem podobnego tematu na forum, ale większość jest starych, gdy przepisy były jeszcze inne. Chcę zrobić przepust na działkę z wąskiej, asfaltowej drogi gminnej. Pomiędzy drogą, a działką znajduje się wyłożony betonowymi elementami rów (jak na zdjęciu poniżej).

    Obecny przepust zastałem przy kupnie działki, chciałbym go poszerzyć. Zakładałem wyciągnięcie betonowych elementów, włożenie rury o takiej samej średnicy, położenie folii, przysypanie piaskiem i żwirem. Schody zaczynają się w gminie, która twierdzi, że na tego rodzaju budowlę potrzebuję projektu domu (aby umiejscowić wjazd na działkę - projekt lokalizacji wjazdu), wszystko ma zrobić architekt i dopiero wtedy mogę zbudować wjazd. Zaznaczam, że dom będę budował dopiero za kilka lat.

    Wydaje mi się to bzdurą, bo obecny wjazd jest wąski i praktycznie uniemożliwia wjazd na własną działkę, a przecież nie muszę wcale się budować. Po przedstawieniu argumentów urzędnik stwierdził, że mogę złożyć pismo o wstępne warunki na budowę zjazdu, ale jest zdaniem nie ma to sensu, bo potrzebny będzie projekt, a za kilka lat trzeba to będzie robić ponownie.

    Tymczasem nowelizacja prawa budowlanego z tego roku mówi, że przepusty do 100 cm średnicy można robić bez pozwolenia i bez zgłaszania. Jak to się ma to do tej sytuacji? Podpowiedzcie coś proszę.

    Poniżej wklejam zdjęcie

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Chcesz się kopać z gminą? Powodzenia. Jeszcze się okaże że inwestycja (rów) była z funduszy Unijnych i nie minęło lat pięć, to masz jedyne wyjście - obrazić się na Europę. Bez zgody właściciela drogi lepiej nie kombinuj.

  3. #3

    Domyślnie

    Bertha, nie chodzi o kopanie się z gminą, a raczej znalezienie wyjścia z sytuacji, bo obecnie urzędnik wciska mi, że potrzebuję projektu domu, aby zrobić wjazd na działkę.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Jest MPZP czy masz WZ na działkę?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    To co z tego że możesz zrobić przepust jak jego warunki (średnica, lokalizacja) musisz uzgodnić z właścicielem drogi, to się raczej nie zmieniło. Kto jest właścicielem drogi ? Tam uderzaj

  6. #6

    Domyślnie

    Jest MPZP.

    Jajmar, czyli Twoim zdaniem pismo o wydanie warunków budowy przepustu i lokalizację powinno wystarczyć? Oczywiście wraz z opłatą.
    Urzędnik wspominał, że na lokalizację potrzebuję projektu domu, ale spróbuję bez tego. Może wystarczy jak na mapie zasadniczej naszkicuję lokalizację wjazdu...?

    Dzięki za pomoc!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Skoro jest MPZP i dopuszcza zabudowę mieszkalną, to nie ma o czym dyskutować. Składasz wniosek o warunki przebudowy istniejącego przepustu, załączasz mape syt-wys. (odbitka, za góra, kilkadziesiąt złotych), odbitkę mapy ze strony MPZP (na dole bedzie link do strony) i po ptokach. Formalnie urząd nie ma prawa żądać dokumentów, które są ogólnie dostępne w necie lecz odbitka z mapy MPZP to twoja uprzejmość względem urzędu. Powinno wystarczyć twoje oświadczenie o prawie do nieruchomości, niekiedy żądają wypisu i wyrysu z EGiB (200zeta) a prościej podać numer księgi wieczystej - pełny! XY1Z/00000000/0.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony