dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pyra100

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    GB
    Dzielnica
    NM
    Posty
    55

    Domyślnie Pompy Ciepła Mitsubishi Zubadan krzywa grzewcza

    Witam
    Od tygodnia mam uruchomioną pompę.
    Moje pytanie jest może banalne ale poproszę kogoś o wytłumaczenie co gdzie się ustawia?
    Co ustawiamy tutaj

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	25.11.3.jpg
Wyświetleń:	365
Rozmiar:	72,8 KB
ID:	450689

    Czy temp wody jaka jest w "grzejnikach" przy danej temperaturze na zewnątrz?
    Nie do końca rozumiem to:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	25.11.4.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	450690

    i to

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	25.11.5.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	72,9 KB
ID:	450691

    Z góry dziękuje

  2. #2

    Domyślnie

    Pionowo Y - to temp. wody w CO, a poziomo X - temp. na dworze.
    Odpowiednio z grafiki pierwszej - grzejesz wodę do +48°C przy temp. na dworze -10°C.
    Grafika druga - woda +20°C przy temp. na dworze +17°C.
    Grafika 3 - wygląda na to co 1 - ale przestawiłeś ustawienia.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pyra100

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    GB
    Dzielnica
    NM
    Posty
    55

    Domyślnie

    Nic nie przestawiałem Fotki są w takiej kolejności

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	28.11.1.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	450695

  4. #4

    Domyślnie

    Patrząc na dodane 4 zdjęcie - może to co zaznaczyłeś foto 1 i 2 to tylko podgląd ustawień, a na 3 możesz regulować ustawienia i dostosować je wg siebie.

    Ja mam Daikina - to wygląda inaczej. Mam dwie krzywe do wyboru :
    1) krzywa i kąt nachylenia
    2) krzywa wg dwóch punktów - podobnie jak u Ciebie
    Zostałem przy krzywej z kątem nachylenia. A zadane temp. odczytałem przykładając kartkę papieru do wykresu, tak sprawdziłem przecięcie współrzędnych z linią wykresu - jaką temp. wody będzie miała przy -20°C
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 29-11-2020 o 18:45
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pyra100

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    GB
    Dzielnica
    NM
    Posty
    55

    Domyślnie

    Znalazłem w instrukcji coś takiego

    Wyjaśnienie krzywej kompensacji
    Późną wiosną i latem, zapotrzebowanie na ogrzewanie, zazwyczaj, jest mniejsze.
    Aby pompa ciepła nie generowała zbyt wysokich temperatur przepływu dla obiegu
    pierwotnego, można wykorzystać trybu krzywej kompensacji, w celu maksymalizacji wydajności i zmniejszenia kosztów eksploatacji.
    Krzywą kompensacji stosuje się w celu ograniczenia temperatury przepływu w
    obiegu pierwotnym ogrzewania, w zależności od temperatury otoczenia zewnętrznego. Regulator FTC4 wykorzystuje informacje zarówno z czujnika temperatury
    otoczenia zewnętrznego i z czujnika temperatury na pierwotnym obiegu, w celu
    zapewnienia, że pompa ciepła nie generuje nadmiernych temperatur przepływu,
    jeżeli nie wymagają tego warunki pogodowe.
    <Ustawianie krzywej kompensacji>
    1. Z menu ogrzewanie wybrać edytowanie za pomocą przycisku funkcyjnego
    F3.
    2. Wyświetlony zostanie ekran ustawień krzywej kompensacji.
    3. W przypadku ogrzewania dwustrefowego, nacisnąć przycisk F1, aby przełą-
    czyć pomiędzy Strefą1 i Strefą2.
    4. Nacisnąć przycisk F2, aby zmienić parametr Hi (gdy temperatura przepływu
    jest maksymalna a temperatura otoczenia zewnętrznego jest minimalna).
    5. Nacisnąć F3, aby zmienić parametr Lo (gdy temperatura przepływu jest minimalna a temperatura otoczenia zewnętrznego jest maksymalna).
    6. Nacisnąć przycisk F4, aby dodać dodatkowy punkt (wyregulować).
    Naciśnięcie F2-4 spowoduje wyświetlenie odpowiedniego ekranu edycji. Edycja
    parametrów Lo i Hi odbywa się w ten sam sposób; poniżej znajduję się szczegółowe wyjaśnienie edycji parametrów.
    Na ekranie edycji parametrów (Lo/Hi) można ustawiać i zmieniać temperaturę
    przepływu i temperaturę otoczenia zewnętrznego dla wykresu krzywej kompensacji, dla 2 skrajnych wielkości Hi i Lo.
    1. Nacisnąć F1 i F2, aby zmienić temperaturę przepływu (oś y krzywej kompensacji).
    2. Naciśnięcie F1 podniesie żądaną temperaturę przepływu dla zadanej temperatury otoczenia zewnętrznego.
    3. Naciśnięcie F2 obniży żądaną temperaturę przepływu dla zadanej temperatury otoczenia zewnętrznego.
    4. Nacisnąć F3 i F4 4 aby zmienić temperaturę otoczenia zewnętrznego (oś x
    krzywej kompensacji).
    5. Naciśnięcie F3 obniży temperaturę otoczenia zewnętrznego dla wybranej
    temperatury przepływu.
    6. Naciśnięcie F4 podniesie temperaturę otoczenia zewnętrznego dla wybranej
    temperatury przepływu.

  6. #6

    Domyślnie

    U Ciebie Krzywa kompensacji - na forum piszą krzywa grzewcza - w Daikinie Krzywa Pogodowa - to wszystko to samo.

    W tym co podałeś masz opisane pod którym ekranem, który zakres ustawiasz.

    Nie wiem czy masz grzejniki czy podłogówkę, ale zasada podobna.
    Jak ustawisz zbyt wysoką temp. wody w CO - to dom będzie się szybciej nagrzewał, ale często będziesz pokoje przegrzewał, bo zanim automatyka zareaguje to instalacja CO będzie jeszcze rozgrzana i dalej będzie ciepło oddawać do pomieszczeń. Jak temp. wody ustawisz za nisko, to nie osiągniesz zadanej temp. w pokoju.
    U siebie na grzejnikach tak miałem, początkowo fabrycznie PC grzała wodę powyżej +40°C - to temp. w domu o 1°C potrafiła przekraczać tę zadaną w harmonogramie, a jak PC zrobiła przerwę w grzaniu to szybko było czuć chłodem fizycznie po ciele.
    Później była woda ustawiona na +35°C - to przy +3°C na dworze - w domu temp. dochodziła do +21,5°C - i nie była PC w stanie podnieść temp. do zadanej +22°C. Po podniesieniu temp. wody do +36°C już te 22°C w domu osiąga.
    Krzywa grzewcza pomaga w domu utrzymać komfortową temp., na w miarę stałym poziomie. sterując optymalnie mocą pompy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 29-11-2020 o 18:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pyra100

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    GB
    Dzielnica
    NM
    Posty
    55

    Domyślnie

    Posiadam w domu tylko grzejniki. I mam jeszcze bezprzewodowy czujnik gdzie można regulować temperaturę. Na chwilę obecną mam ustawioną krzywą i reguluje temperaturę czujnikiem zdalnym. W pierwsze dni miałem tylko regulację czujnikiem ale kiedy nagrzało do żądanej temperatury i pompa się wyłączyła (grzejniki zrobiły się zimne) w pomieszczeniu było temp tyle ile ustawiłem ale tak jak kolega pisze było czuć chłód. Po przełączeniu na krzywą jest zdecydowanie lepiej. Tylko muszę ją teraz wyregulować.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romnos

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-313
    Posty
    20

    Domyślnie

    Czy jest możliwe, że kiedy krzywa grzewcza jest za bardzo obniżona, będzie się załączała grzałka, aby podnieść temperaturę w obiegu? Gdzie mogę sprawdzić, czy i na jak długo pracowała grzałka w Mitsubishi Zubadan?

  9. #9

    Domyślnie

    Sprawdź w instrukcji obsługi.
    Akurat Mitsubishi nie znam, w Daikinie menu > informacje > czas pracy > u góry jest czas pracy pompy obiegowej, a poniżej czas pracy BUH - to jest grzałka. Czy u Ciebie będzie podobnie to nie wiem. Posprawdzaj na spokojnie ustawienia i może znajdziesz.

    Krzywa mówi PC do jakiej temp. ma zagrzać wodę w zależności od aktualnej temp. na dworze.
    Grzałka będzie dokładana gdy kompresor nie będzie osiągał zadanej temp. - na Twoje pytanie czy grzałka się uruchomi gdy krzywa jest za nisko - raczej odpowiedziałbym że nie, a przynajmniej nie bezpośrednio. Jak krzywa będzie za nisko - to nie dogrzejesz domu. Przykładowo temp. w domu dojdzie do 20 lub 21°C a nie jak byś chciał do 22°C przykładowo.
    Natomiast pośrednio, przy niskiej temp. wody pompa uruchamia grzałkę by szybciej rozmrozić kompresor i szybciej podnieść temp. do wymaganej. Praca grzałki skraca czas rozgrzewania kompresora, wody i temp. w domu, a w zamian zwiększa pobór prądu.

    Moja PC przy obecnych temp. na granicy zera i do -5°C, po czterogodzinnej przewie w nocy - rano dłużej się "rozkręca" - robi przerwy na odszranianie wymiennika, przez co później temp. w domu się podnosi. Natomiast gdy uruchomiłem bezpiecznik od grzałki, to komfort termiczny się poprawił PC szybciej reaguje na harmonogram i podnosi temp. w domu, ale zużycie prądu wzrosło o ok. 50% w skali doby.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony