dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wilgoć wychodząca z wieńca

    Witam,
    Proszę o pomoc i poradę jak usunąć wilgoć, która wychodzi z wieńca. Zacznę od początku. Sytuacja na budowie. W zeszłym roku w 2019 zostały zrobione tynki pod koniec lata i wygrzane. Do jesieni tego roku dom stał bez ocieplenia zewnętrznego. Jesienią zrobiono ocieplenie. Zacząłem kłaść gładzie i włączyłem ogrzewanie i wyszła wilgoć z wieńca i słupów betonowych łączących fundament z wieńcem. Jak temu zaradzić? W dwóch pomieszczeniach już mam połączone narożniki taśma tuff tape- w lato robione. Pytanie czy ta wilgoć nie osłabi łączenia ścian z sufitem z płyt gk. Wyczytałem na jednym z forum, że trzeba wygrzać wszystko. Pytanie czy tylko to czy jeszcze wietrzyc co jakiś czas. Proszę o rady tych, którzy mieli podobny problem. Dom parterówka bez poddasza użytkowego. Ocieplony styropianem 20 cm grafit. Ogrzewanie podłogowe.
    Pozdrawiam Robert.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Szybciej to mostek termiczny i skraplanie wilgoci technologicznej, której pewnie jeszcze masz dużo.

    Jak wieniec jest ocieplony od góry?
    Ocieplenie elewacji ma pełną grubość tak z 20cm powyżej wieńca, czy po przekątnej jest mniejsza grubość?
    Najlepiej rozrysuj przekrój.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chyzio Zobacz post
    Witam,
    Proszę o pomoc i poradę jak usunąć wilgoć, która wychodzi z wieńca. Zacznę od początku. Sytuacja na budowie. W zeszłym roku w 2019 zostały zrobione tynki pod koniec lata i wygrzane. Do jesieni tego roku dom stał bez ocieplenia zewnętrznego. Jesienią zrobiono ocieplenie. Zacząłem kłaść gładzie i włączyłem ogrzewanie i wyszła wilgoć z wieńca i słupów betonowych łączących fundament z wieńcem. Jak temu zaradzić? W dwóch pomieszczeniach już mam połączone narożniki taśma tuff tape- w lato robione. Pytanie czy ta wilgoć nie osłabi łączenia ścian z sufitem z płyt gk. Wyczytałem na jednym z forum, że trzeba wygrzać wszystko. Pytanie czy tylko to czy jeszcze wietrzyc co jakiś czas. Proszę o rady tych, którzy mieli podobny problem. Dom parterówka bez poddasza użytkowego. Ocieplony styropianem 20 cm grafit. Ogrzewanie podłogowe.
    Pozdrawiam Robert.
    Z jakiego materiału budowałeś? Może to nie wychodzi wilgoć z betonu, tylko gładzie wolniej na nim schną. Mi odpadł kilka dni temu kawałek tynku z wieńca przy montażu karniszy i nie chce schnąć. Domek jeszcze nie ocieplony ale ogrzewam do 18stC i mieszkam/pilnuję.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 29-11-2020 o 18:01
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Domek jeszcze nie ocieplony ale ogrzewam do 18stC i mieszkam/pilnuję.
    Błąd. Co odparuje z podłogi - skropli się na ścianach.


  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Błąd. Co odparuje z podłogi - skropli się na ścianach.
    Kiedy się skropli? Ani kropelki jeszcze nigdzie nie widziałem, nawet na rozdzielaczach zimnej i ciepłej wody. Izzi chodzi na 20 -40%
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Kiedy się skropli? Ani kropelki jeszcze nigdzie nie widziałem, nawet na rozdzielaczach zimnej i ciepłej wody. Izzi chodzi na 20 -40%
    A to czary. Ja mam skropliny na rurach zimnej wody, chociaż całą wilgoć technologiczną już odparowałem. Temperatura punktu rosy nie spada mi poniżej 13* - a regularnie przekracza 13* (w sypialni).
    Chyba, że wody (prawie) nie używasz i rury mają nie temperaturę wody wodociągowej, a pokojową.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A to czary. Ja mam skropliny na rurach zimnej wody, chociaż całą wilgoć technologiczną już odparowałem. Temperatura punktu rosy nie spada mi poniżej 13* - a regularnie przekracza 13* (w sypialni).
    Chyba, że wody (prawie) nie używasz i rury mają nie temperaturę wody wodociągowej, a pokojową.
    Cóż - kolejny dowód, że nie wszystkie teorie wszędzie pasują

    PS - jedyne krople to mam na zamku od drzwi zewnętrznych jak jest poniżej zera i np pomalowałem pokój. Na rurkach w domu nic, mimo że jeszcze nigdzie nie mam drzwi wewnętrznych. Wody zużywam teraz ok 60 - 80L/dobę.
    W PG mam wywiew WM, więc może to pomaga.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 29-11-2020 o 18:29
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Cóż - kolejny dowód, że nie wszystkie teorie wszędzie pasują
    To nie teoria. To praktyka. Jaką masz wilgotność przy tych 18*? Jaka temperatura ścian i stropu?

    U mnie, jak zacząłem grzać, miałem nieocieplony tylko strop - i tak to wyglądało (zdjęcia z 3 kwietnia 201:





    Tutaj masz fotki, jak jeszcze na początku tego roku na rekuperatorze mi się woda skraplała. Na filtrach osmozy, jak mi padł zaworek i ciągle się odrobinę sączyło, aż lało się (teraz odrobinę się skrapla, jak więcej wody zużyję i dłużej się filtruje na raz).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	W1.jpg
Wyświetleń:	936
Rozmiar:	56,6 KB
ID:	450713   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	W2.jpg
Wyświetleń:	939
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	450714  

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Sorry,ale nie mam powodów by mierzyć temp stropu Wilgotność zależy od pogody jak jest paskudnie na dworze, to dochodzi do 70-73% a jak było zimniej ale sucho i słonecznie to spadało do 60-62%
    Stropodach miałem nieocieplony do połowy października i regipsy (sufit podwieszany na wiązarach) nic się nie wykraplało.

    Co do teorii i praktyki - pracuję w budowlance od 84r i nieraz widziałem jak teorie i projekty wyuczonych architektów mijają się z praktyką i to nie tylko w Polsce. Wieczorem idę spać na budowie, to ci mogę filmik nakręcić jak nie wierzysz .

    A..przypomniało mi się gdzie jak jest koło zera to mam krople - na ściance reku po stronie czerpni/wyrzutni tuż przy rurach. Jak jest cieplej, to tego nie ma. Nie jest tego dużo, nawet chyba nie kapią bo na podłodze ich nie ma, ale bywają.

    Może też na sytuację miał wpływ wygrzewania posadzek latem, w domku bez sufitu? Wilgoć nie miała gdzie wejść bo nie było podbitki ,więc wentylacja na maxa
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 29-11-2020 o 19:48
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #10

    Domyślnie

    Postaw ze dwa osuszacze przemysłowe i aż się zdziwisz jak szybko wyciągają wodę ze ścian stropów.

  11. #11

    Domyślnie

    Kolega jnow1 mial rację. Wypożyczylem osuszacz przemysłowy i na noc zostawialem. W dzien grzalem do 25 st. 5 dni i po problemie. Temat do zamknięcia. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi!! Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony