dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 77
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe plus kocioł elektryczny kospel

    Witam.
    Jestem zupełnie niedoświadczony w temacie i nie bardzo mam kogo się poradzić więc piszę tu.
    Planuje kupno domu od dewelopera.
    Zastosowane w nim ma być ogrzewanie podłogowe wodne zasilane kotłem elektrycznym firmy kospel o mocy 4kw. Dom 108 m docieplony wydaje mi się dość dobrze. Na podłodze wylewka, papa ,15 cm styropianu. Ściany 20cm styropian, na stropie 30cm wełny. Okna trzyszybowe. Ten piec deweloper daje w cenie. I teraz pytanie czy pozostać przy tym co jest i założyć panele fotowoltaiczne czy jednak z tego zrezygnować i założyć coś innego. Komin jak coś normalnie i tak zostanie wybudowany.
    Proszę o wasze opinie i porady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    4kW to mało, nawet, jak jest dobry rekuperator i wszystko szczelne. To znaczy jest szansa, że da radę ogrzać - ale na pewno w znacznej mierze grzejąc w drogiej strefie. A to przy prądzie wychodzi prawie 2x drożej. A teraz zdecydowanie najbardziej opłaci Ci się wybrać G12as.

    Panele PV do policzenia, kiedy się zwrócą, jak będziesz miał oferty. Ale problem z nimi jest taki, że jedna noc w sejmie, i masz zmienione zasady rozliczania - np. zmiana okresu w którym można odebrać nadprodukcje z roku do kwartału = nie masz odłożonych kWh do grzania. No i trzeba pamiętać, że jak będziesz miał PV to nie możesz mieć G12as ani kupować prądu od innego sprzedawcy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-11-2020 o 19:13

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No i trzeba pamiętać, że jak będziesz miał PV to nie możesz mieć G12w
    a to ciekawe. ja mam PV i G12W
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    a to ciekawe. ja mam PV i G12W
    Miałem na myśli as, a napisałem w. Już poprawiłem swój błąd.

  5. #5

    Domyślnie

    Generalnie ten kocioł ma być 4/6/8kw czyli chyba można zwiększyć jego moc jak coś? Dobrze rozumiem ?

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli co deweloper wciska mi za mały kocioł ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian78989 Zobacz post
    Czyli co deweloper wciska mi za mały kocioł ?
    To zależy. Jak ma być grzane CWU? Tym kotłem czy oddzielną grzałką? Wg mnie kocioł powinien być na tyle przewymiarowany, żeby praktycznie dać radę grzać w taniej taryfie przez cały sezon.

  8. #8

    Domyślnie

    Kocioł ma być dwufunkcyjny. Z tego co mi tłumaczył to cwu ma być ogrzewane przeplywowo ?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian78989 Zobacz post
    Kocioł ma być dwufunkcyjny. Z tego co mi tłumaczył to cwu ma być ogrzewane przeplywowo ?
    Żeby grzać przepływowo, to ze 24kW minimum trzeba. A grzanie kotłem elektrycznym wody kotłowej, żeby wężownicą grzać zasobnik to sięganie lewą ręką do prawej kieszeni. Taniej i lepiej zamontować grzałkę w zasobniku.

    Ale jak deweloper wyczarował odbiór budynku przy ogrzewaniu elektrycznym?

  10. #10

    Domyślnie

    No kilka domów na tym osiedlu jest już zamieszkanych więc chyba są po odbiorach. A czemu mieli by nie dostać odbioru ?

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli ogólnie to co tam chcą zamontować to jest o kant tyłka ?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian78989 Zobacz post
    No kilka domów na tym osiedlu jest już zamieszkanych więc chyba są po odbiorach. A czemu mieli by nie dostać odbioru ?
    Bo nie da się grzejąc kotłem elektrycznym uzyskać EP wymaganego WT 2014 nawet, jak od tak dawna miał pozwolenie (a WT2017 są jeszcze ostrzejsze). Dostałeś dokumentację? W tym świadectwo energetyczne czy podobny dokument?
    Klik w sygnaturę na EP.

  13. #13

    Domyślnie

    Nic nie dostałem bo rozmowy są jeszcze na początku. Ale skoro poprzednie domy odebrali to musiały te normy być spełnione.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian78989 Zobacz post
    Nic nie dostałem bo rozmowy są jeszcze na początku. Ale skoro poprzednie domy odebrali to musiały te normy być spełnione.
    W trzy kubeczki też najpierw ktoś wygrywa (niby).

    Sprawdź, jakie źródło (czy źródła) ciepła są w projekcie. Jak wygląda PCHE/świadectwo energetyczne. Czy faktycznie jest zrobiony tak, jak w projekcie.
    Deweloperzy mają tendencję do szukania oszczędności na każdym kroku - zwłaszcza, jak te oszczędności są niewidoczne (często jednak najtrudniejsze do usunięcia, jak np. niedoróbki w termoizolacji czy hydroizolacji podłogi na gruncie).

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian78989 Zobacz post
    Witam.
    Jestem zupełnie niedoświadczony w temacie i nie bardzo mam kogo się poradzić więc piszę tu.
    Planuje kupno domu od dewelopera.
    Zastosowane w nim ma być ogrzewanie podłogowe wodne zasilane kotłem elektrycznym firmy kospel o mocy 4kw. Dom 108 m docieplony wydaje mi się dość dobrze. Na podłodze wylewka, papa ,15 cm styropianu. Ściany 20cm styropian, na stropie 30cm wełny. Okna trzyszybowe. Ten piec deweloper daje w cenie. I teraz pytanie czy pozostać przy tym co jest i założyć panele fotowoltaiczne czy jednak z tego zrezygnować i założyć coś innego. Komin jak coś normalnie i tak zostanie wybudowany.
    Proszę o wasze opinie i porady.
    Kilka lat temu sprawdzałem czy kocioł Kospel 4 kW jest w stanie nagrzać mój dom.
    130 m2, ściany 13 cm styropianu, okna 3 szybowe, strych docieplony porównywalnie do Twojego.
    Dał radę, ale temperatury na dworze to -10 do -15 st.C. Temperatury w domu 18 st.C do 21 st.C. (18 st. w sypialni). Nie było na dworze zimniej od tych -15 st. Wyszło na to, że koszt grzania prądem by był wysoki (zużycie do 90 kWh na dobę), więc sobie darowałem.

    Teraz grzeję pompą ciepła i z wyjątkiem sypialni (około 18-19 st.) w całym domu utrzymuję wyższe temperatury.

    Jeśli w sąsiednich domach o porównywalnej powierzchni mieszkają już sąsiedzi to popytaj się ile kosztuje ich ogrzewanie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    To jak to w końcu można mieć tanią taryfę mając pv czy nie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    To jak to w końcu można mieć tanią taryfę mając pv czy nie.
    Można mieć, ale nie g12as w której "droga" strefa kosztuje tyle, co w g11 a tania najtaniej ze wszystkich tanich. Ale jest warunek, ze tania jest tylko różnica między bieżącym rokiem a rokiem poprzedzającym przejście na g12as zużyta w godzinach taniej strefy.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    no i warto dodać że g12as nie ma okienka dziennego więc bardzo trudno będzie grzać kotłem 4kW tylko w taniej taryfie (nocy)

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    no i warto dodać że g12as nie ma okienka dziennego więc bardzo trudno będzie grzać kotłem 4kW tylko w taniej taryfie (nocy)
    Wg stawek PGE jeżeli w g12 grzejesz 100% w taniej (z czego przyjmijmy nawet 20% w dziennym okienku) to za 5MWh zapłacisz w g12w o 100zł mniej grzejąc 2 godziny w ciągu dnia.

    Kocioł 4kw to jakaś pomyłka. 12kW + bojler z grzałką min. 3kW należy zamontować.

  20. #20

    Domyślnie

    dlaczego 4kW ma nie wystarczyć? z tego co zauważyłem to u mnie piec chodzi cały czas na mocy minimalnej, wszyscy przy gazie szukają pieców z jak najniższą moca minimalną.
    Właśnie zaczynam dostrzegać minus ogrzewania elektrycznego z tymi taryfami, a to nocą można a w dzień drożej. Rzeźba straszna.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony