dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gerion

    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    854
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    125

    Domyślnie Płyta fundamentowa "zimna" a ogrzewanie podłogowe

    Witam

    Mam pewną tremę, bo to mój pierwszy post po kilku latach. Poprzedni dom się zbudował, pomieszkany i sprzedany. Teraz buduję dom drugi

    Pytanie:
    Dom szkieletowy, prefabrykowany (Steico). Płytę fundamentową 20cm C25, wg projektu mam wylaną na XPSie 20cm (10cm boki)
    Zgodnie z projektem na płytę mam położyć 10cm EPSa, i zrobić wylewkę 6cm. Ogrzewanie podłogowe elektryczne, a więc kable grzewcze będą zatopione w wylewce.

    Wykonawca stanu surowego uważa, że zamiast tego co w projekcie wystarczy na płytę zrobić zwykłą wylewkę samopoziomującą (do 2cm), odizolować folią i na to ułozyć maty grzewcze. (na to klasycznie płytki na kleju / panele). Kuszące jest pominięcie kosztów EPSa i wylewek. -16cm wysokości ścian też swoje by zrobiło, dom duży nie jest 81m2 użytkowej, ale każdy tysiak cenny.

    Generalnie robię zwykle zgodnie z projektem, i obawiam się że takie rozwiązanie ma swoje wady "bezwładność" płyty, straty na ogrzewaniu płyty. Dom w założeniu ma być niskoenergetyczny (ale nie pasywny). Z drugiej strony można zaoszczędzone PLN przeznaczyć na coś innego.

    Jakieś podpowiedzi?

    pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Folia wg wykonawcy ma izolować od czego? Pod płytą jest jakaś izolacja?

    Pozbywasz się akumulacji z płyty/ wylewek na płycie, ale czy to na pewno dobry pomysł? Dom szkieletowy chyba będzie słabo akumulował ciepło, stąd będziesz musiał zużywać prąd w I taryfie co będzie dawało słaby wynik ze względu na koszty.

  3. #3

    Domyślnie

    Akumulacji powinna być, stąd wylewka samopoziomujące oraz maty grzewcze to kiepski pomysł.

    Ja bym szedł w:
    1. Tak jak masz w projekcie, czyli eps, wylewka z kablami grzewczymi
    Albo
    2. Pominąć eps, ale dac folie (warstwa poslizgowa), na to wylewka z kablami grzejnymi

  4. #4

    Domyślnie

    Takie zmiany wymagają solidnych obliczeń. Nie wiem też czy maty nadają się do takiego grzania. Mogłeś pomyśleć na etapie płyty nad kablami zatopionymi po bożemu w betonie. Dom malutki ale na opinie wykonawcy bym się nie godził.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gerion

    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    854
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    125

    Domyślnie

    Płyta z założenia projektowego nie miała być elementem grzewczym. Izolacja pod płytą fundamentową to 20cm XPSa połozonego na 30cm warstwie zawibrowanego piasku.
    Tak jak pisałem, elementem akumulacyjnym miała być wylewka 6cm, która od płyty fundamentowej byłaby odizolowana 10cm EPSa. Koszt EPSa to 1,4 tys i sam to ułożę, koszty wylewki to 2-2,5 tys (miksokret). Największy koszt to te +18cm ścian konstrukcyjnych, którego w swojej ofercie wykonawca nie przewidział.
    Ale generalnie dzięki, utwierdza mnie to, że nalezy robić zgodnie z projektem.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak masz 20cm xps pod 9na burty jeszcze dołóż, bo tu będzie największa różnica temperatur) to zrobiłeś błąd, że nie dałeś rur albo kabli w płytę. Teraz dałbym rury/kable na beton i zrobił jastrych z miksokreta.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Gerion a jak rozprowadzisz wodę i kanalizację bez tego ocieplenia i wylewki? No chyba że wszystko masz w ścianach i wchodzi w płytę pod ścianami.

  8. #8

    Domyślnie

    Nawaliles kupe drogiego xpsa pod plyte po to zeby na plycie robic jeszcze izolacje i wylewki? 6cm wylewka to chyba troche slaba akumulacja tymbardziej w szkielecie. Jezeli na powaznie myslisz o akumulacji i grzaniu pradem w 2 taryfie to zrob na plycie izolacje z papy i na to 10 cm kreta. Lub jezeli potrzebna jest warstwa styropianu na instalacje itd to daj te 5- 6 cm i wylewka. Nie sluchaj w takich kwestiach budowlancow. Oni doradzaja rozwiazania jakie jest im najlatwiej i najszybciej wykonac.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gerion

    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    854
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    125

    Domyślnie

    @ololek - kanalizacja jest faktycznie pod płytą rozprowadzona. Woda mogłaby pójść w ścianach, ale to kłopotlwe. Instalację będę robił na Wirsbo.
    @Dulin - nie słucham wykonawców, kieruję się projektem. Nie planuję grzania w 2 taryfie, tlko G11. Zapotrzebowanie mam 5300 kWh/rok (teoretyczne oczywiście). Ta "akumulacja" 6cm posadzki to kompromis.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Akumulacji powinna być, stąd wylewka samopoziomujące oraz maty grzewcze to kiepski pomysł.

    Ja bym szedł w:
    1. Tak jak masz w projekcie, czyli eps, wylewka z kablami grzewczymi
    Albo
    2. Pominąć eps, ale dac folie (warstwa poslizgowa), na to wylewka z kablami grzejnymi
    Co ma na celu akumulacja i jakieś monstrualne betony? Maty lub folie grzewcze pod warstwa wierzchnią podłóg w nocy prąd jest tańszy w dzień za darmo z PV co na celu akumulowanie ?
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 08-12-2020 o 08:43 Powód: ort

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerion Zobacz post
    @ololek - kanalizacja jest faktycznie pod płytą rozprowadzona. Woda mogłaby pójść w ścianach, ale to kłopotlwe. Instalację będę robił na Wirsbo.
    @Dulin - nie słucham wykonawców, kieruję się projektem. Nie planuję grzania w 2 taryfie, tlko G11. Zapotrzebowanie mam 5300 kWh/rok (teoretyczne oczywiście). Ta "akumulacja" 6cm posadzki to kompromis.

    Ile lat masz doświadczenia w ogrzewaniu domu prądem ? Ile taryf energetycznych i dostawców prądu wypróbowałeś w praktyce?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gerion

    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    854
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ile lat masz doświadczenia w ogrzewaniu domu prądem ? Ile taryf energetycznych i dostawców prądu wypróbowałeś w praktyce?
    A co to ma do rzeczy ile lat? Nie ogrzewałem domu prądem. Poprzedni dom wybudowany w 2008r miał inną technologię, inne zapotrzebowanie energetyczne, metraż i kubaturę.Dom był ogrzewany gazem (wodna podłogówka) - ale to inne czasy i inne warunki.
    Nie wybierasz jednej taryfy i jednego dostawcę na całe życie. Z każdym rokiem nabywasz nowe doświadczenie i możesz zmienić zarówno taryfę jak i dostawcę, prawda?
    Piszesz tak jakby jednym wyborem człowiek przekreślał możliwości dokonywania kolejnych wyborów a tak wcale nie jest.
    Z doświadczenia - pierwszy i czasem drugi okres grzewczy nie jest miarodajny. Decyduje wiele czynników, aura, czas zamknięcia budowy, przeprowadzki i rozpoczęcia ogrzewania. prywatne upodobania mieszkańców, najazd gości w dłuższym okresie, - zresztą, to są banały, zmiennych jest wiele i nie o to mi chodzi.
    Pisałem że nie planuję dwutaryfówki, bo chciałbym w kolejnym roku (2022) zainwestować w PV.
    Kable grzewcze w posadzce wydają mi się (tak wydają, bo nie mam odniesienia) kompromisem na wypadek kilkugodzinnej awarii prądu - nie posiadam drugie źródła ogrzewania i nie planuję.
    CHciałem się upewnić że sugerowane rozwiązanie wykonawcy nie przyniesie żadnych korzyści. I się upewniłem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony