dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Podłoga drewaniana - co warto w 2020

    Hej,

    Chcemy położyć drewnianą podłogę w naszym domu, zdecydowanie Olejowaną. Mamy natomiast problem z wyborem dobrego produktu. Przebrnąłem przez sporo tematów porównujących deski Barlineckie z Innymi producentami, niestety większość ma lekko 10lat +. Pytanie zatem brzmi co warto w czasach obecnych Po wycieczce przez sklepy wpadly nam w oko:
    • Baltic Wood - No Limits
    • Finnish Deska

    Pierwsza jest 3warstwowa, natomiast druga już 2. Głównie kierowałem się grubością warstwy wierzchniej - obie mają po ok 6mm. Pytanie czy ktoś może coś o nich więcej napisać, ew polecić coś innego, solidnego. + czy w podobnych pieniądzach i grubości warstwy można znaleźć coś w większym formacie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Lite drewno cyklinowane i olejowane po przyklejeniu.

  3. #3

    Domyślnie

    lite drewno wszyscy odradzali do tej pory na ogrzewanie podłogowe. + samo w sobie jest rzekomo bardziej problematyczne w uzytkowaniu od desek 2 i 3 warstwowych.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesus Zobacz post
    lite drewno wszyscy odradzali do tej pory na ogrzewanie podłogowe. + samo w sobie jest rzekomo bardziej problematyczne w uzytkowaniu od desek 2 i 3 warstwowych.
    Nie wszyscy.



    U siebie też problemów nie zauważyłem.

  5. #5

    Domyślnie

    no ok, z tym że z litymi deskami jest przede wszystkim problem w przypadku większych formatów - z tego co wypytałem w kilku punktach, to duży format = większe grubości = mniejsza wydajność podłogówki. Ja nie chcę takich malutkich desek jak na załączonym filmiku. Jawor robi do 150cm, a u producentów jak np. Dąbex mozna nawet do 220cm dostac deski. A patrząc na konstrukcję, to ta warstwa wierzchnia w litych ma i tak 7-10mm, czyli nie jakoś specjalnie więcej od desek dwuwarstwowych gdzie 6mm jest normą.
    Ostatnio edytowane przez hesus ; 02-12-2020 o 07:51

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Lita deska nie ma warstw. Przyklejona, wycyklinowana i zaolejowana na miejscu jest jedną gładką powierzchnią - a wszystkie gotowce mają mniejszą czy większą v-fugę, żeby zgubić nierówności i zazwyczaj składa się z wielu lameli (co z tego, że zmontowane w kawałki po 1,2m).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-12-2020 o 08:22

  7. #7

    Domyślnie

    czyli co - po scyklinowaniu tej "warstwy wierzchniej" jak na obrazku - podloga nadal nadaje się do użytku?

  8. #8

    Domyślnie

    Moja drewniana ( dębowa chyba made by Barlinek) wytrzymała tylko 5 lat i to ostro zadrapana przez dzieci.
    Teraz drugi sezon dobrej klasy panele, które do złudzenia przypominają deskę i jest cacy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesus Zobacz post
    czyli co - po scyklinowaniu tej "warstwy wierzchniej" jak na obrazku - podloga nadal nadaje się do użytku?
    W sumie to nie wiem. Parkiet u moich rodziców ma 46 lat i do tego etapu, pomimo wielokrotnego cyklinowania nie doszedł. A był lakierowany - przy olejowaniu nie ma potrzeby robić porządnego cyklinowania (chyba, że chcesz zmienić kolor podłogi), więc jak nie zostanie zalany to jest wieczny.
    Na logikę jak ze wszystkich lameli zedrzesz tyle samo, to powinno wyglądać OK. Nie zmienia to faktu, że drewno lite to przeciwieństwo desek warstwowych w tym znaczeniu, że nie ma warstw.

  10. #10

    Domyślnie

    Ok, pogadałem z 2 parkieciarzami, pojeździłem po sklepach, podotykałem Wnioski:
    - lite deski są najtrwalsze, co jest oczywiste. z drugiej strony wymagają tez najwięcej zachodu i uwagi duże rozmiary są trudne w układaniu i kosztują majątek - stąd popularność parkietów/klepek. Samodzielny montaż raczej odpada.
    - w przypadku desek litych łączonych na pióro-wpust warstwa górna nie bez powodu nazywana jest warstwą użytkową - po jej zdarciu podloga traci spójność. Niemniej jest to praktycznie niemożliwe podczas życia podłogi
    - poprawne cyklinowanie zabiera nie więcej niż 0,5mm materiału, więc nie ma też co demonizować desek warstwowych. min grubość warstwy nośnej to 2mm + 0,5mm na każde cyklinowanie. Czyli większość sklepowych desek powinna na min 2-3 razy wystarczyć, te grubsze nawet do 10.
    - cyklinowanie to też nie jest tania impreza, i potrafi kosztować więcej niż nowa laminowana podłoga

    Biorąc powyższe + kryteria troche wiekszej dechy (okolice 20x220cm) zawęziłem sobie wybór do:
    - Baltic z kolekcji Melody ~200pln/m2
    - Jawor Luxury 220 - ok 300pln/m2
    - Qucik Step - laminat - 150pln/m2
    - Alloc Grand Avenue - laminat - 170pln/m2 - tutaj niestety dostępność na południu jest żałosna, a kolory w realu mocno odbiegają od tego co na fotkach. A szkoda, bo montaż tego wygląda jak bajka.

    + wyslalem zapytanie do 2 mniejszych manufaktur robiących deski lite/2warstwowe co mogą zaproponować.

    Z całego procesu budowy domu wybór podłogi wydaje mi się póki co najbardziej problematyczny
    Ostatnio edytowane przez hesus ; 04-12-2020 o 10:18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony