dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Lightbulb Pls pomóżcie: nietypowa transakcja kupna działki

    cześć
    Chcę kupić działkę budowlaną, jednak właściciel na etapie uzgadniania formalności zaproponował mi nie typową formę aktu notarialnego:
    opcja A) jeden 3stronny akt notarialny: właściciel przekazuje w darowiźnie działkę swojej żonie - równocześnie ja ją kupuję od żony
    opcja B) właściciel podpisuje akt notarialny przekazania w darowiźnie działkę swojej żonie - tydzień później (po uzyskaniu zaświadczenia o uregulowaniu/ zwolnieniu od podatku) ja podpisuję umowę kupna z obdarowaną żoną

    Pls pomóżcie Czy taka forma transakcji jest w pełni dla mnie bezpieczna? Jakich zapisów w Umowie muszę dopilnować, żeby tak było? Mam obawy podatkowe i z Księgą Wieczystą (na dzień dzisiejszy KW jest czysta: jeden właściciel, brak obciążeń - jednak w momencie kupna przez mnie tej działki KW nie będzie jak rozumiem aktualna, bo aktualizacja pod kątem darowizny trwałaby ~pół roku). Zależy mi na kupnie tej działki, ale nie chciałabym się nadziać na "minę"...

    Z góry dziękuję za Wasze rady

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Ale szambo nie ładuj się w coś takiego. Kupujesz działkę od własciciela który widnieje w KW a nie jakieś robienie lodów na boku. Jak to własność małżeńska to kupujesz od małżeństwa i masz wszystko jasne.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Niech sobie właściciele sami ustalą kto jest ostatecznie właścicielem i tym samym sprzedającym - mąż czy żona.

    Pierwsza wersja to oczywiście przerzucenie na ciebie kosztów notarialnych za ich prywatne rozliczenia. Ale druga nie bardzo wiem dlaczego ciebie miałaby obchodzić, co oni tam sobie przekazują?
    Jedynie mają wyprostować sytuacje w KW. W obecnych czasach mało realne, by KW została zaktualizowana tydzień po podpisaniu aktu notarialnego.

    podejrzewam, że mąż musiałby odprowadzić podatek od sprzedaży i dlatego chce by jednym właścicielem była żona.

  4. #4

    Domyślnie

    Hejka
    Pls Weźcie pod uwagę, że ja chcę kupić tą działkę - tyle że w sposób legalny/ w pełni bezpieczny dla mnie To może inaczej: na dzień dzisiejszy właścicielem działki jest wyłącznie osoba X > za miesiąc osoba X podpisze darowiznę na osobę Y > za 6 tygodni osoba Y podpisze umowę sprzedaży ze mną. Czy koniecznie muszę czekać aż osoba Y zostanie wpisana do Księgi Wieczystej jako właściciel (co pewnie potrwa ponad pół roku)? Czy mogę bezzwłocznie bezpiecznie podpisać umowę kupna z osobą Y? W mojej naiwności myślę, że legalność tej operacji GWARANTUJE notariusz który przygotowuje tą całą "logistykę" ... racja?

    Pozdrowienia! & z góry dziękuję Wam za rady

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Spytaj w takim razie notariusza, czy on nie widzi przeszkód w tym, że na podglądzie KW ma innego właściciela niż będzie w akcie notarialnym.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Sprawdź, ile u Ciebie trwa zmiana wpisu w KW. Teraz wszystko jest elektronicznie, więc nie sądzę, żeby trzeba było czekać tygodnie, a co dopiero miesiące

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawdź, ile u Ciebie trwa zmiana wpisu w KW. Teraz wszystko jest elektronicznie, więc nie sądzę, żeby trzeba było czekać tygodnie, a co dopiero miesiące
    I tu się zdziwisz wpisanie hipoteki 7 lat temu trwało w Pruszkowie tydzień a teraz wykreślenie 6 miesięcy bo są zawaleni robota maja mnóstwo zajęć hipotek i to jest terminowe a wykreslenie kredytu to light niczym niezagrozony

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Notariusz odpowie czy można dokonać transakcji na podstawie aktu notarialnego nie ujawnionego w KW. Obowiązkiem notariusza jest przesłać zawarty AN chyba w ciągu doby i następnego dnia w KW pojawi się wzmianka o wniosku (data wpływu, numer) , lecz bez możliwości poznania jego treści. To jest wzmianka o wniosku, natomiast treść wniosku będzie wpisana stosownie do mocy przerobowych wydziału KW. Terminy podawane przez dyskutantów wyżej, są spotykane w praktyce.
    Pytaj.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 30-11-2020 o 20:38

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo Wam wszystkim dziękuję za rady Wyjaśnię wszystko bardzo dokładnie z notariuszem, liczę że wszystko zakończy się szczęśliwym finałem. Miłego dnia!

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Notariusz odpowie czy można dokonać transakcji na podstawie aktu notarialnego nie ujawnionego w KW. Obowiązkiem notariusza jest przesłać zawarty AN chyba w ciągu doby i następnego dnia w KW pojawi się wzmianka o wniosku (data wpływu, numer) , lecz bez możliwości poznania jego treści. To jest wzmianka o wniosku, natomiast treść wniosku będzie wpisana stosownie do mocy przerobowych wydziału KW. Terminy podawane przez dyskutantów wyżej, są spotykane w praktyce.
    Pytaj.
    Notariusz obecnie powie co zechcesz aby przytulić taksę notarialną i to niczego nie gwarantuje zalecam ostrożność.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Lecz wówczas ryzykuje zarzutem braku dołożenia należytej staranności. ​ Osoba zaufania publicznego , która nie umie powiedzieć NIE, to może .... .... .... .
    Nie każdy notariusz jest jak rejent na filmie "Wesele".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony