dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Schemat instalacji - Bufor + grzejniki + Kocioł stałopalny + Kocioł elektryczny

    Dzień dobry,

    mam prośbę o zerknięcie na mój schemat, który zamierzam wprowadzić w życie w budowanym domku letniskowym. Technologia murowana.

    z braku gazu i z powodu dostępu do opału postawiłem na piec na drewno.
    Aby nie mieszkać w kotłowni myślę o buforze - szczególnie liczę na ciepło w nocy bez palenia. no i nie kiszenie pieca.

    Plan jest taki:

    - Piec na drewno
    - bufor 1300 l (+ solary raczej sam coś skleję ze starych grzejników +grzałka pod panele w przyszłości)
    - kotłownia w piwnicy, piwnica użytkowa
    - instalacja otwarta
    - odbiory - grzejniki (+1 podłogówka 5mkw w łazience dla komfortu - zrobiona na RTL szkoda kasy w osobny obieg)
    - grzejniki na 3 kondygnacjach - piwnica, parter, poddasza
    - łączna powierzchnia 150 mkw po podłodze.
    - do tego zdalne załączania ogrzewania - grzałki elektrycznej
    - ciepło z bufora ma być przekazywana przez 1 pompę umieszczoną w kotłowni przez wyjściem na rozdzielacze, za grzałką elektryczną.
    - ilość grzejników: piwnica 2, parter 5, poddasze 5
    - lokalizacja rozdzielaczy:
    1. pod sufitem w kotłowni, do niego 2 grzejniki w piwnicy (woda w dół), 5 grzejników na parterze (woda w górę).
    2. nad podłogą na poddaszu. Do niego 5 grzejników na poddaszu.


    Generalnie instalacja ma być otwarta ze zbiornikiem przelewowym ale na potrzeby załączania ogrzewania zdalnego - elektrycznego (tak aby do mojego przyjazdu domek się nagrzał) w pewnym układzie instalacja będzie zamknięta z naczyniem przeponowym.

    "Przełączanie" zasilania będzie odbywało się ręcznie przy pomocy zaworów. Gdy będę wyjeżdżał przestawię układ na "krótki"

    Pytanie do forumowiczów jako specjalistów:

    Czy to będzie działać?
    1. Chodzi o układ zamknięty z otwartym - oczywiście każdy będzie pracował niezależnie. ?
    2. Czy 1 pompa zamontowana przed rozdzielaczami, w piwnicy, poradzi sobie z dopchaniem wody na poddasze? (pewnie kryzowanie będzie potrzebne).
    3. na schemacie umieściłem ważniejsze zawory, w tym termostatyczne trójdrożne - lącznie 3 - C.W.U., obieg kotła, obieg z bufora. Temperatura z grzałki elektrycznej nie przekroczy zadanej (termostat).
    4. sterowanie zdalne kontrolerami SUPLA. - załączenie pompy i grzałki (przez stycznik). + pomiar temperatury.
    5. odpowietrzenia na rozdzielaczach zasilających.

    Proszę o zerknięcie na schemat i opinie / uwagi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Instalacja C.O. kotłownia.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	450722  

  2. #2

    Domyślnie

    może ktoś nieopatrznie ściągnie ten schemat i będzie chciał na nim pracować...

    1. błąd widzę w lokalizacji pompy przy piecu, powinna być po "prawej" stronie zaworu 3D bo inaczej gdy woda będzie jeszcze zimna pompa nie ma czego pchać. zawór jest zamknięty na tym kierunku.
    2. błąd: zawory zwrotne by się przydały. Jeden na powrocie z rozdzielaczy i 2 na podłączeniu bufora tylko muszę jeszcze pomyśleć gdzie, to w miarę logiczne tylko trzeba pogłówkować. tak na szybko to na rurach połączeniowych piec-bufor aby pompa na rozdzielaczach nie grzała pieca z bufora. na pompie solarnej też chyba aby bufor solarów nie grzał.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony