dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Jak poprawić wentylację w kuchni ?

    Witam,
    Nie znałem się więc oddałem zrobienie instalacji wentylacyjnej osobie, która miała się znać, ale chyba tak nie było. Jestem amatorem w temacie ale szukam rozwiązań na własną rękę bo być może do rozwiązania problemi nie potrzeba profesjonalisty. Problem pewnie poruszany nieraz ale u każdego nieco inny. Z mojego okapu kapie woda :/. Okap podszafkowy, otwór fi 120 mm, jednak kanał został zwężony do fi 100 mm, teraz wiem, że nie powinno się tak robić. Kanał przy suficie odbija w lewo (kolanko 90 stopni), pokonuje ok 4 m i znów kolejnym kolankiem jest podłączony do kanału wentylacyjnego domu, kończy się ujściem przez komin na dachu więc pokonuje jeszcze kilka metrów strychu bo kuchnia jest na piętrze. Kanał jest zbudowany z okrągłych rur PCV. Czy mogę coś zrobić w tym temacie aby opary nie skraplały się w okapie ? Czy wymienić rurę na inną ? To też jest mocno ograniczone bo rury zostały przeprowadzone przez otwory fi 120 mm wywiercone w szafkach podsufitowych w czasie montażu. Jakieś porady od osób doświadczonych w takiej tematyce ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No cóż - musisz ocieplić te rury które przechodzą przez "zimne" pomieszczenia - to tak najprościej.
    Trudniej to już zrobienie odstojnika skroplin tak wykonanej wentylacji okapu, i pochylenie - niewielkie odcinka od okapu w kierunku odstojnika - ten podłączyć do kanalizacji. - może trudne do zrobienia, ale wdziałem i sprawdza się.
    Skrapla się para wodna na ściankach nieizolowanych rur Twojej wentylacji - więc nie ma się co dziwić, że "kapie z okapu" gdzieś to musi spłynąć, w coś wsiąknąć im będzie to trwało dłużej tym problem będzie narastał.
    To tak na szybko rozwiązanie tak wykonanej wentylacji - najczęściej wsiąka ta wilgoć w strukturę komina lub wydostaje się na zewnątrz budynku w sposób mechaniczny.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź jednakże rura z kuchni doprowadzona jest odrazu do kanału wentylacyjnego (komina). Musiałbym zajrzeć co się dzieje w tym kanale. Czy opary powinny być dalej odprowadzane w tym kominie również rurą czu wystarczy już tylko murowany kanał ? Nie ma nie ogrzewanych pomieszczeń przez, które biegną rury, ewentualnie tylko w tym kominie, ale na teraz tego nie wiem, stąd zapytanie powyżej jak powinny być odoprowadzone opary już w samym kanale (kominie) ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Z reguły poprowadzone jest do kanału murowanego/ceramicznego. To materiał przejmuje na siebie wilgoć i temperaturę. Potem w miarę czasu wysycha i znów .... Jeśli proporcje są równe nikt nawet nie zwraca na to uwagi. U Ciebie materiał jest nie chłonny stąd zauważone zjawisko.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony