dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie czy odpuścić sobie obrzeża trawnikowe?

    witam, chciałbym na działce rekreacyjnej trawnik i parę sensownie umieszczonych drzewek. Żadnego betonu, ścieżek, rabat, kwiatów ani nic podobnego. Zastanawiałem się nad kwietną łąką, no ale jednak trawnik lepszy żeby z dzieciakami się poturlać itp. Żeby przyspieszyć realizację pewnie trawnik z rolki. Działka jest wąska (12m) i w sąsiedztwie podobnie bezpretensjonalnych działek ze starymi drzewami itp., wiec jakiekolwiek betony i krawężniki mi nie pasują.

    Rozmawiałem z ogrodnikiem. Upiera się, że jak porządny trawnik to muszą być obrzeża i to z podsypką cementową. Uzasadnia to
    1) przerastaniem chwastów od płotu od sąsiadów
    2) oparciem dla zraszaczy (robiłby je na skraju działki, a nie w środku)
    3) oparciem dla siatki na krety (bez niego niby kret wlezie NA siatkę i przeryje trawnik).

    Po spotkaniu z nim myślę o tych punktach tak:
    1) przerastanie - jakieś mlecze na krawędzi trawnika mi nie przeszkadzają, a na koszonym trawniku to chwasty i tak nie maja szans?
    2) jako oparcie zraszacza wystarczy przecież lokalnie fragment obrzeza, a nie dookoła całej działki..
    3) krety - tutaj nie mam pojęcia czy to prawda czy byłby na to jakiś sposób inny niż obrzeża?

    Googlowalem różne opcje obrzeży, ale nic mi nie pasuje. W ogóle ta koncepcja trawnika gdzieś się na "kancik" kończącego wydaje mi się przy moim typie ogrodu zbędna.. Gdyby to jeszcze było w linii płotu, ale myślę, że to obrzeże musiałoby od linii płotu w wielu miejscach odbiegać, bo częściowo rosną wzdłuż niego rośliny u sąsiada, którym by się uszkodziło korzenie wykopem pod obrzeże. Jak myślicie, działać bez tych obrzeży, czy będę żałował?
    Tutaj jeszcze foto jak to wygląda przed trawnikiem:


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1833.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	450728
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Unbenannt.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	450729
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1830.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	450727  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak ci chwasty nie przeszkadzają, to nie rób

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jak ci chwasty nie przeszkadzają, to nie rób
    dzięki - chwasty pod płotem, tam gdzie nie skoszę - nie przeszkadzają, o ile nie wylezą na sam trawnik - a przy koszeniu przecież nie wylezą.
    Krety ale by przeszkadzały.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Można wkopać pionowo przy płocie siatkę przeciwko kretom, tylko głęboko i powinno pomóc. Z tym, że na pewno uszkodzisz istniejące rośliny.
    Ja nic nie robiłem, a do kretów, cóż, można się przyzwyczaić

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no własnie - to działka rekreacyjna a nie wypieszczony trawniczek pod domem.
    Niech sobie krety jedzą pędraki.

  6. #6

    Domyślnie

    właśnie przy okazji goglowania tematu się przyjrzałem na youtube dokładniej kretowi i faktycznie nie można mu odmówić pewnego wdzięku

    dobra zrobię siatkę (pozioma, pionowej to tam nie widzę) ale bez obrzeży. Jak bydlak znajdzie dziurę i wlezie to sobie na moje dżdżownice zasłuży.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BioArt Ogrody

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-012
    Posty
    8

    Domyślnie Trawnik a obrzeża

    Nawodnienie i zraszacze nic nie mają do obrzeży trawnikowych, a obrzeża na podsypce to najdroższe obrzeża. Proponuje może ekobordy, są mało widoczne i łatwo je się montuje i później można łatwo zmienić ich kształt.

  8. #8

    Domyślnie

    U siebie w ogrodzie wykorzystałam dwa rodzaje obrzeży: elasteo i ekobordy. Te pierwsze zastosowałam pomiędzy krzewami i kwiatami (są elastyczne i niskie ) a zależało mi na efekcie różnych kształtów. Ekobordy bardziej sprawdziły sie w miejscach ,,stałych" ogrodu , przy tujach i żywopłotach ( są grube, proste i wysokie). Wszystkie elementy kupiłam przez internet
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 05-03-2021 o 14:00

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony