dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 54
  1. #21

    Domyślnie

    Sprawdzić w papierach, w dokumencie z ZE zwanym WTP (warunki techniczne przyłączenia) Odbiorcy do sieci dystrybucyjnej jest podany, obok szeregu istotnych informacji, również układ sieciowy zasilania.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    W porządku, rozumiem kwestię PEN. Czyli najważniejsze żeby PEN się raz rozdzielił i z miejsca podziału rozprowadzić N na górę, N na dół i do listwy PE na dole (a do niej PE z listwy górnej).
    Sebixx 5x oznacza, że powinienem poprowadzić przewód 3 fazowy z 5 żyłami?

    Jak najlepiej w ciasnej skrzynce zrobić rozdzielenie PEN - kupić jakąś oddzielną listwę/kostkę (ale będzie wtedy raczej nieprzymocowana do niczego), skręcić ze sobą, czy jak inaczej?
    Tak pisząc 5x miałem na myśli przewód pięciożyłowy. Sorry za ten skrót myślowy. Ps. jeżeli chodzi o układ sieci to napisz do twojego OSD żeby Ci odpisał jaki jest u ciebie układ sieci zasilającej. Zawsze lepiej mieć takie info na piśmie. Napisz, że modernizujesz instalacje elektryczną w domu i chcesz ją zmodernizować zgodnie z aktualnym układem sieci zasilającej.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za pomoc. Dla pewności, napisałem bezpośrednio do PGE. Gdy odpiszą, dam znać tutaj.
    Sebixx - jakie konsekwencje będzie miało poprowadzenie 1 fazy na górę zamiast 3? Zbyt duże obciążenie przy dużym poborze prądu i ew. przedwczesne zadziałanie bezpieczników? Zbyt duże spadki napięcia?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    ... - jakie konsekwencje będzie miało poprowadzenie 1 fazy na górę zamiast 3? Zbyt duże obciążenie przy dużym poborze prądu i ew. przedwczesne zadziałanie bezpieczników? Zbyt duże spadki napięcia?
    Zaleta 1F -to prostota i bezpieczeństwo.
    Wady -to ewen. duże obciążenie i ryzyko Blackoutu -jak nie będzie jednej fazy -tej fazy.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Zaleta 1F -to prostota i bezpieczeństwo.
    Wady -to ewen. duże obciążenie i ryzyko Blackoutu -jak nie będzie jednej fazy -tej fazy.
    Na czym polega to bezpieczeństwo 1F?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Na czym polega to bezpieczeństwo 1F?
    Bezpieczeństwo życia i zdrowia przy niższym napięciu.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Bezpieczeństwo życia i zdrowia przy niższym napięciu.
    Naprawdę wiesz o czym piszesz? Na wątku obok zadajesz pytania świadczące o Twojej wiedzy elektrycznej a już tutaj chcesz byś "fachofcem".
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Naprawdę wiesz o czym piszesz? Na wątku obok zadajesz pytania świadczące o Twojej wiedzy elektrycznej a już tutaj chcesz byś "fachofcem".
    Przepraszam, że udzieliłem się. Napisz, że nie mam racji i uzasadnij to -jako znak rzetelnej krytyki.
    ps. Nie uznaje się za "fachofca" choć uczyłem się i wiem że napięcie utrzymuje się szkielet człowieka.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Przepraszam, że udzieliłem się. Napisz, że nie mam racji i uzasadnij to -jako znak rzetelnej krytyki.
    ps. Nie uznaje się za "fachofca" choć uczyłem się i wiem że napięcie utrzymuje się szkielet człowieka.
    Nie nie masz racji, o bezpieczeństwie możemy mówić wtedy gdy "napięcie dotykowe dopuszczalne" jest poniżej 50V i to nie wszędzie, kiedyś nazywano to napięciem bezpiecznym. Dla człowieka szkodliwy jest prąd jaki przez jego ciało popłynie i ta wartość szkodliwa jest powyżej 50mA a jak masz rozrusznik to pewnie mniej. Prąd sobie policzysz skoro się uczyłeś. Dla człowieka równie niebezpieczne jest napięcie międzyfazowe jak i fazowe. Jak sobie pociągniesz do rozdzielnicy 3F to owszem przy grzebaniu w niej możesz liczyć na porażenie międzyfazowym ale pod napięciem nie powinieneś tam grzebać. Dalej masz obwody jednofazowe chyba że jakaś indukcja potrzebna ale wtedy i tak musisz 3F zrobić. Napisz proszę jak sobie wyobrażasz podłączanie człowieka pod dwie fazy (wyższe napięcie).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #30

    Domyślnie

    Hej. Wstawiłem RCD 1F w schemat tylko po to by pokazać jak powinien wyglądać rozdział PEN. Zasada z RCD trójazowym jest analogiczna. Poprowadź sobie 3 fazy na górę. Wówczas będziesz mógł jedną fazę przeznaczyć np. na oświetlenie. Obwód oświetleniowy zabezpieczysz wówczas mniejszym wyłącznikiem nadprądowym np. B6. Pozostałe dwie fazy rozdzielisz sobie np. na gniazda. Pełna dowolność. Osobiście nie polecam zasilenia wszystkiego z jednej fazy. Prowadzi to do niesymetrycznego obciążenia instalacji domowej lub jak kto woli sieci. Ma to swoje negatywne konsekwencje. Dla ciebie jako odbiorcy "domowego" ma to znaczenie np w tym, że jedna z faz jest bardziej obciążona od innych. Płynie wówczas w niej większy prąd, który w sytuacjach pogorszenia stanu technicznego instalacji może prowadzić do nagrzewania się urządzeń elektrycznych, a w pewnych okolicznościach nawet do ich wypalenia. Sytuacja znana chyba każdemu z nas. Jedno gniazdko i mnóstwo urządzeń podłączonych do niego: przedłużacze z lampkami, komputer, telewizor, odkurzacz ect. Po jakimś czasie gniazdko zacznie się grzać, a właściwie styk blaszek gniazdka i bolców wtyczki. Wysoka temp. spowoduje wzrost rezystancji przewodników w gniazdku co przełoży się na spadek napięcia, a tym samym wzrost płynącego prądu, a to spowoduje dalszy wzrost temp. W najlepszym przypadku wypali się gniazdko. Wracając do spadku napięcia jest on bardzo niekorzystny dla większości urządzeń w domu. Powoduje, że część z nich pobiera większy prąd z sieci jak również posiada mniejszą sprawność. Dopuszczalny spadek napięcia z tego co pamiętam, a jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić wynosi 3% dla instalacji domowych, 0,5% dla wlz i 5% dla sieci zasilających (od trafo do zk z licznikiem).

  11. #31

    Domyślnie

    Coś kolego Sebixx namąciłeś i namieszałeś, a niepotrzebnie.
    Przy prawidłowo wykonanej instalacji Twoje rozważania nie mają racji bytu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Coś kolego Sebixx namąciłeś i namieszałeś, a niepotrzebnie.
    Przy prawidłowo wykonanej instalacji Twoje rozważania nie mają racji bytu.
    Zgadza się tylko pamiętaj, że instalacji nie będzie wykonywał elektryk tylko samouk nie posiadający wiedzy jakiej jak ty czy ja...

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Po ponad 2 tygodniach czekania, otrzymałem odpowiedź: "Zgodnie z umową, miejscem dostarczenia energii są zaciski prądowe przewodów przy izolatorach stojaka dachowego/konstrukcji wsporczej w ścianie budynku, w związku z tym przewody prowadzone od licznika należą do odbiorcy". A pytałem o rodzaj sieci elektrycznej i dla jasności napisałem czy jest to np. układ TNC. Czyżby nie zrozumieli pytania czy w tej odpowiedzi mam doszukiwać się wyjaśnienia?

  14. #34

    Domyślnie

    Nie wiedzą po prostu. Odpowiedź napisała osoba nie zaznajomiona z tematem układów sieci.
    Zrób się "upierdliwy", i napisz im jeszcze raz, że nie pytasz o granicę własności, ale o rodzaj układu, w jakim sieć pracuje.
    Zapytaj, czy dostarczają TT, czy TN, jeżeli wiedzą chociaż, o co chodzi.
    A może IT, to będzie wielki szok i zaskoczenie
    Zapytaj również, czy czytali N-SEP-E-001, bo to ich dotyczy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    W ZE ciężko znaleźć tego kto wie coś nt. układów sieci. Kiedyś próbowałem telefonicznie i po godzinie rozmów z kilkoma osobami nie udało się. U części z nich było słychać w głosie wyraźne zdziwienie. Chcesz na piśmie to najlepiej wystąpić o WTP z jakiegoś tam powodu i już. Często jest tak że w danym rejonie występuje tylko TN i nawet wydający WTP tłucze z automatu. Pytający ma sieć napowietrzną więc można ustalić czy jest to TN-C w prosty sposób.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Mam już potwierdzone, że zasilanie ze stacji transformatorowej to układ TN-C. W załączniku poprawiona wersja. Czy w takiej sytuacji, może to więc tak wyglądać? Ew. myślałem, żeby rozdział faz na górę i dół też zrobić na listwie, ale w skrzynce już jest mało miejsca, więc narysowałem z rozdziałem na wejściu do różnicówki.
    https://ibb.co/vPMf5Hr

  17. #37

    Domyślnie

    Błąd. Należy zastosować blok rozdzielczy.
    Pchanie kilku przewodów pod jeden zacisk aparatu to stwarzanie problemów w przyszłości. Pomijam obecność wyłącznika głównego w tej dolne rozdzielnicy, bo tak naprawdę nie musi być. Nie znam przepisów nakazujących ich montaż w rozdzielnicach domowych. Oczywiście jest to wygoda i zalecenie tylko.
    A ta listwa "PEN" wcale nie musi być. Wystarczy prawa PE (załacznik). Po co dublować?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	listwy.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	37,6 KB
ID:	451484
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Z tym blokiem rozdzielczym to bym nie przesadzał zwłaszcza jak są dwie żyły tej samej średnicy (oczywiście tego samego materiału) a jeszcze lepiej dwie linki spięte jedną tulejką.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #39

    Domyślnie

    Z tym pakowaniem dwóch żył tej samej średnicy do jednego zacisku to bym nie przesadzał. I nie ma tu mowy o żadnych linkach, ja sadzę.
    Już widziałem skutki takiego działania.
    Znajdę, pokażę.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Awaria TG 003 kopia.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	451491
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 29-12-2020 o 18:15
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Podobne skutki widziałem też z jedną żyłą a nagminne przy mocowaniu pojedynczym żył na szynie N, oczywiście to nie wina mocowania tylko brak przeglądów.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony