dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie Mała modyfikacja podwójnej rozdzielni - schemat

    Witam. Zastałem w kupionym domu jednorodzinnym z 2000 roku instalację, w której od dolnej rozdzielni na piętro poprowadzono elektrykę przewodem 2,5 mm2 do drugiej małej rozdzielni, a stamtąd elektryka na piętrze. Wszystko działało, ale przy kilku mocniejszych urządzeniach bezpieczniki wyłączały prąd (nic dziwnego). Modyfikacje jakie zrobiłem, to dałem przewód 4mm2 na górę, rozprowadziłem kilka przewodów dodatkowych wraz z bezpiecznikami nadprądowymi i dodałem oddzielną różnicówkę. Jednocześnie zrezygnowałem z bezpiecznika nadprądowego B20, który był w dolnej rozdzielni i z niego wychodził przewód na piętro. Bezpiecznik ten był już w układzie z różnicówką. Pytanie do bardziej doświadczonych, dla upewnienia się, czy dobrze zostało to podłączone w rozdzielniach. Do domu wchodzi przewód 3 fazowy oraz PEN. Bezpieczników jest oczywiście więcej niż na rysunku, a przewody się tak nie plączą bardzo.

    https://ibb.co/3yR6qCS

    P.S. Dodawanie zdjęć nie działało, więc wklejam linka.
    Ostatnio edytowane przez punisher20 ; 01-12-2020 o 02:17

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć. Przewodu PEN nie podaje się na RCD. Powinieneś rozdzielić przewód PEN na PE i N. Wówczas N podajesz na RCD natomiast PE na szynę ochroną PE. Do szyny tej podłączasz wszystkie bolce gniazd. W razie zadziałania RCD nie nastąpi przerwa na przewodzie ochronnym i na bolcu będziesz miał cały czas ochronę. Pamiętaj, że jeżeli rozdzielisz przewód PEN na przewody N i PE to nie wolno ich już ponownie łączyć w PEN. Punkt rozdziału przewodu PEN na N i PE powinien być dodatkowo uziemiony. Znalazłem taki mały schemat jak to powinno być rozdzielone:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdział.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	450736
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 01-12-2020 o 06:59

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx
    Punkt rozdziału przewodu PEN na N i PE powinien być dodatkowo uziemiony.
    Akurat. Głupoty pana Boczkowskiego do tej pory pokutują wśród "elektryków".
    A poza tym ten malunek jest do bani. Autor z N po RCD dolnym robi sobie podział jakichś tam PE na górze. Na dole zresztą też. Tragedia.
    Jeżeli ta sytuacja była (z częścią dolną rozdzielki) od 2000 roku, to współczuje wykonania.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 01-12-2020 o 08:01
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Taki schemat na szybko jak powinno to wyglądać.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	81,9 KB
ID:	450740

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Brak fr i spd?

    Schemat prawie dobry (fr powinien być na dole, jak najbliżej wejścia WLZ do rozdzielnicy):



    Zwróć uwagę na kolor końcówki PEN.

    Trzyfazowa różnicówka do obwodów jednofazowych tk błąd.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Brak fr i spd?

    Schemat prawie dobry (fr powinien być na dole, jak najbliżej wejścia WLZ do rozdzielnicy):



    Zwróć uwagę na kolor końcówki PEN.

    Trzyfazowa różnicówka do obwodów jednofazowych tk błąd.
    Jasne FR montuje się najczęściej jako rozłącznik główny rozdzielnicy. Twój schemat ładnie przedstawia lokalizację FR.
    Pozostałe fazy w schemacie nie nie zostały wykorzystane bo chodziło tylko o pokazanie samej idei rozdzielenia PEN.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 01-12-2020 o 10:41

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Dzięki za merytoryczne odpowiedzi.
    Niestety, zastałem to co widać i pisałem. Był elektryk jakiś czas temu, robił pomiary i powiedział, że jest w porządku, zgodnie z normami, tylko przydałoby się dać różnicówkę na piętro. FR jest w skrzynce na budynku, ale jak tam jest to podłączone to nie zaglądałem. Od skrzynki przez dom biegnie przewód z 3 fazami i PEN do rozdzielni dolnej jakieś 3m.

    Sebixx - zamieniłeś różnicówkę 3 fazową na 1 i pokazałeś sposób uziemienia. A jak połączyć z górną rozdzielnią, tak jak rozrysowałem? Instalacja to chyba TNCS, sugerujesz, żeby poszukać uziemienia i stamtąd rozdzielić PEN?

    elpapiotr - na dole tak to było połączone, na górze jest rozdzielnia z oddzielnymi listwami na N i PE, dlatego takie połączenie na rysunku.

    Kaizen - czy różnicówka 3 fazowa to duży błąd? Jest tutaj chyba od początku istnienia domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Kolego punisher20, nie można przerywać PEN-a, bo to głupota, jakich mało.
    Nie można z N robić PE, bo to druga głupota.
    Nie można PEN podawać na RCD, bo trzecia.
    Narysuj jeszcze raz, prawidłowo (po uwagach tu wspomnianych), zweryfikujemy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Wybaczcie, ale mój błąd na rysunku. N i PE są rozdzielone w rozdzielni, już poprawiłem. Ponadto naniosłem pozostałe elementy instalacji, które sądziłem, że nie będą istotne w tym rozważaniu (bezpiecznik i gniazdo 3 fazowe, bezpiecznik fr na budynku). Nie wiem w którym miejscu dokładnie jest uziemienie całej instalacji. Prośba o ponowną weryfikację.
    https://ibb.co/LxtBbJr

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    Wybaczcie, ale mój błąd na rysunku. N i PE są rozdzielone w rozdzielni, już poprawiłem. Ponadto naniosłem pozostałe elementy instalacji, które sądziłem, że nie będą istotne w tym rozważaniu (bezpiecznik i gniazdo 3 fazowe, bezpiecznik fr na budynku). Nie wiem w którym miejscu dokładnie jest uziemienie całej instalacji. Prośba o ponowną weryfikację.
    https://ibb.co/LxtBbJr
    Jest jeszcze lepiej niż było, PE w powietrzu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11

    Domyślnie

    Przykro mi - dalej źle.
    Ty masz kolego przewód PEN wpiąć na uziemioną szynę PE, z której to szyny możesz wyprowadzić przewód/przewody N do RCD, zarówno dolnej, jak i górnej, gdyż przekrój przewodu zasilającego do tej rozdzielnicy nie pozwala na nic innego. A raz rozdzielonego PEN powtórnie łączyć nie wolno. Również z tej samej szyny PE wyprowadzasz żyły ochronne obwodów dolnej rozdzielnicy, i zasilanie (PE) do górnej.
    Nie podoba mi się również sytuacja, że na zasilającym zacisku do RCD dolnej rozdzielki robisz mostek do L dla górnej. Wykonawczo do kitu.

    Błąd wcześniej wspomniany masz pokazany strzałką :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PEN na RCD.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	450790

    Cytat Napisał Remiks
    Jest jeszcze lepiej niż było, PE w powietrzu.
    No, powiedzmy, że nie dorysował.
    Ale dać autorowi takie coś do montażu to bym się bał.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Powiedzmy? Naprawdę? A jak już dorysuje to wiesz gdzie?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Nie widziałem zakończenia uziemienia, dlatego nie rysowałem, aby nie wprowadzać w błąd. Poprawiony rysunek.: https://ibb.co/9TRHt5x
    Czy o to chodziło?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    Czy o to chodziło?
    To żółto-zielone co z zewnątrz przychodzi to PE czy PEN?
    Jak PE - to gdzie N?
    Jak PEN - to gdzie uziom?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Sądzę, że PEN, bo z przewodu, który wychodzi ze ściany do skrzynki rozdzielczej, wychodzą 3 żyły fazowe i jeden żółto zielony. Jest jeszcze przewód z 3 fazami, neutralnym i uziemieniem, ale on od bezpiecznika w rozdzielni domowej, prowadzi do gniazda 3 fazowego na budynku. Sam PE to nie może być, bo przecież jest wpuszczony do różnicówki od razu. Nie wiem, czy jest szansa, że gdzieś od gniazda 3-faz jest zrobiony uziom? Chciałem tylko właściwie podłączyć drugą różnicówkę na piętrze, a wyszło wiele pytań. Spróbuję zajrzeć jutro do skrzynki na budynku, choć górne drzwi są zaplombowane, więc nie wiem czy uda się zobaczyć jakie przewody są za bezpiecznikiem i co z uziomem.

    Aktualizacja: Z licznika energii do bezpieczników C20 obok, wychodzą 4 żyły - czarne, brązowe i żółto-zielona.
    Ostatnio edytowane przez punisher20 ; 01-12-2020 o 20:37

  16. #16

    Domyślnie

    Hej. Czasem jest też tak, że kabel lub przewód nie posiada żyły koloru niebieskiego tylko np żyłę żółto-zieloną. Są to przewody 4 żyłowe które najczęściej wykorzystuje się do zasilenia np silników trójfazowych. Silnik taki nie potrzebuje przewodu neutralnego N. Potrzebuje za to 3 fazy (najczęściej - żyły w kolorze czarnym, szarym i brązowym) jak i przewód ochronny w kolorze żółto - zielonym.
    Jeżeli u ciebie od licznika przychodzi kabel 4 żyłowy bez żyły niebieskiej oznacza to, że ktoś kto budował ten wlz nie miał innego kabla i zastosował właśnie taki. Chciałbym cię uczulić żebyś uważał i nie ufał kolorom żył. Ludzie czasami nie patrzą na kolory i podłączają żyły jak im pasuje. Upewnij się która żyła jest żyłą fazową, a która ochronno neutralną (PEN). Wracając do tematu kabel który przychodzi od licznika powinien zostać wpięty w domu do rozdzielnicy głównej właśnie pod FR (żyły fazowe). Żyła PEN powinna zostać wpięta pod osobny zacisk. W zacisku tym patrz schemat przewód PEN powinien zostać rozdzielony na PE i N. Od tego momentu nie możesz już łączyć ponownie przewodu PE i N we wspólny przewód ochronno-neutralny PEN. Rozdzielając przewód PEN na N i PE zmieniasz układ sieci z TN-C na TN-C-S. Dodam też, że nie wszyscy punkt rozdziału PEN na PE i N uziemiają z bardzo prostego powodu, a mianowicie nie wszyscy mają w domu wyprowadzony przewód od uziemienia. Ostatecznie twój przewód PEN i tak powinien być uziemiony w złączu kablowym z licznikiem lub na słupie. Jeżeli jednak posiadasz w swojej rozdzielni głównej przewód od uziemienia to powinieneś ten punkt uziemić. Przewodem tym jest najczęściej taki płaskownik ocynkowany (bednarka) jednak nie każda bednarka musi być przewodem od uziemienia, warto o tym pamiętać. Sporo można by tu jeszcze pisać. Najlepiej jak poprosisz elektryka, żeby sprawdził ci twoją instalację. Czasami można coś przegapić w pajęczynie kabli i przewodów, pamiętaj o tym.
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 01-12-2020 o 21:24

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    Dzięki za merytoryczne odpowiedzi.
    Niestety, zastałem to co widać i pisałem. Był elektryk jakiś czas temu, robił pomiary i powiedział, że jest w porządku, zgodnie z normami, tylko przydałoby się dać różnicówkę na piętro. FR jest w skrzynce na budynku, ale jak tam jest to podłączone to nie zaglądałem. Od skrzynki przez dom biegnie przewód z 3 fazami i PEN do rozdzielni dolnej jakieś 3m.

    Sebixx - zamieniłeś różnicówkę 3 fazową na 1 i pokazałeś sposób uziemienia. A jak połączyć z górną rozdzielnią, tak jak rozrysowałem? Instalacja to chyba TNCS, sugerujesz, żeby poszukać uziemienia i stamtąd rozdzielić PEN?

    elpapiotr - na dole tak to było połączone, na górze jest rozdzielnia z oddzielnymi listwami na N i PE, dlatego takie połączenie na rysunku.

    Kaizen - czy różnicówka 3 fazowa to duży błąd? Jest tutaj chyba od początku istnienia domu.
    Przewód PEN rozdzielasz tylko raz w rozdzielnicy głównej do której przychodzi zasilanie od licznika. Do rozdzielnicy na górze prowadzisz już przewód 5x z rozdzielonym przewodem PEN na PE i N.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    W porządku, rozumiem kwestię PEN. Czyli najważniejsze żeby PEN się raz rozdzielił i z miejsca podziału rozprowadzić N na górę, N na dół i do listwy PE na dole (a do niej PE z listwy górnej).
    Sebixx 5x oznacza, że powinienem poprowadzić przewód 3 fazowy z 5 żyłami?

    Jak najlepiej w ciasnej skrzynce zrobić rozdzielenie PEN - kupić jakąś oddzielną listwę/kostkę (ale będzie wtedy raczej nieprzymocowana do niczego), skręcić ze sobą, czy jak inaczej?

  19. #19

    Domyślnie

    A jeżeli tam nie ma przewodu PEN? Tylko N w układzie TT?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Tylko jak to sprawdzić, w PGE? W dokumentacji budowlanej jest wpisane TNC. Ale nie mogę przyjąć tego za pewnik. Czyli wychodziłoby, że realnie TNCS.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony