dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie Rysy skurczowe na wieńcu - czym wypełnić

    Dzień dobry! Temat meczy mnie już troche ... W dużym skrócie: tydzień temu betoniarnia zamiast przywieść samozageszczalny beton przywiozła zwykły o konsystencji S3. Wierząc że to SCC - nie wibrowałem, choć buławę mam. Dodatkowo kierowca zdaje sie dodał sporo wody, no i efekt: rysy skurczowe nad każdym strzemionem. Wierzę (choć szalunków jeszcze nie rozebrałem) że to problem jedynie wyglądu ale chciałbym jakoś to naprawić. Wpadłem na pomysł, by zalać górę wieńca żadką zaprawą - typu samopoziomująca, warstwą do max 2mm. Liczę, że jednocześnie wypełnię wszystkie rysy i poprawię wizualnie. Co o tym sądzicie? Każda porada jest cenna. Może ktoś poleci jakiś specyfik do takich zastosowań? Pozdrawiam

    PS KB wie i kazał sie nie martwić zbytnio

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    A samo poziom bo? Wiara w to że się sam rozpłynie? Rozszaluj wieńce, pooglądaj pewnie będzie sporo raków. Sądząc po tym co piszesz to masz ze 2-3 klasy słabsze wieńce niż zamówiony beton. Brak wibrowania to błąd, dodatkowa woda kolejny.
    Poszukaj do naprawy betonu ekspansywnego.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Dziękuję za komentarz. Pomysł na samopoziom bo: brak skurczu, wytrzymałość M20, konsystencja i kruszywo pozwoli na wypełnienie rys. Liczyłem, że są tu fachowcy w dziedzinie betonów, nie sądzę że moje pęknięcia są wyjątkowe, dlatego pytam.
    Serio bez badań można stwierdzić że z betonu C20/25 zrobił sie o 3 klasy słabszy (czyli C8/10)? to mniej niż chudziak ...

  4. #4

    Domyślnie

    Te 3 klasy to pewnie taki strzał. Chyba trochę przesadził, ale na pewno jest znacznie słabszy niż powinien być.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    żeby było bardziej obrazowo, zdjęcie przedstawia problem w najgorszym miejscu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d3ae6c07d2dec10fmed.jpg
Wyświetleń:	523
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	450804
    Ostatnio edytowane przez BettaR ; 02-12-2020 o 11:25

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Nie wygląda źle.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Też miałem coś podobnego w kilku miejscach pomimo wibrowania.
    Ja się tym nie przejąłem, ale wody chyba nie dolewali u mnie.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    ja to bym się sadził jeżeli masz faktury. Dostarczyli inny beton niż powinni, niech ponoszą odpowiedzialność. Nie jestem wielkim fachowcem od betonu, ale skoro beton był lany jesienią, w szalunki to wiąże wolno. To ogranicza powstawanie rys. Czy to co pokazałes to na pewno sa rysy skurczowe?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    Szpachlowanie u góry to tylko kosmetyka. Pytanie czy beton wypełnił cała przestrzeń. tu chodzi o konstrukcję. Jeżeli dolali wody to pewnie wypełnił tylko że beton słaby. Sprawdzałeś moze konsystencje betonu. Masz jakieś świadectwo jakości np w/c albo próbkę rozjemczą.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    ja to bym się sadził jeżeli masz faktury. Dostarczyli inny beton niż powinni, niech ponoszą odpowiedzialność. Nie jestem wielkim fachowcem od betonu, ale skoro beton był lany jesienią, w szalunki to wiąże wolno. To ogranicza powstawanie rys. Czy to co pokazałes to na pewno sa rysy skurczowe?
    Gdy tylko się zorientowałem, napisałem reklamacje. W odpowiedzi dostałem 45 procent upustu. A rysy chyba skurczowe, tak jak przeglądam zdjęcia innych... Są tylko nad strzemionami.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    Szpachlowanie u góry to tylko kosmetyka. Pytanie czy beton wypełnił cała przestrzeń. tu chodzi o konstrukcję. Jeżeli dolali wody to pewnie wypełnił tylko że beton słaby. Sprawdzałeś moze konsystencje betonu. Masz jakieś świadectwo jakości np w/c albo próbkę rozjemczą.
    Zamawiałem samozageszczalny więc zadka konsystencja mnie nie zdziwiła. Świadectwo dodają do każdej dostawy, na świadectwie jest S3.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    nie chcę się za bardzo mądrzyć. Jestem chemikiem który trochę liznął chemię betonu a nie budowlańcem. Ale parę rzeczy mi nie gra. Jeżeli beton rzadki to powinien wpłynąć w zbrojenie. Dużo wody oznacza duży skurcz i mała wytrzymałość. OK
    Ale dlaczego akurat w okolicy strzemion? Zbrojenie jest po to aby skurcze kompensować. Zalanie zaprawą od góry może trochę zabezpieczyć beton przed korozją. Kluczowe jedna pytanie jaka będzie wytrzymałość betonu po 28 dniach? Chyba są metody aby to sprawdzić. Jakieś młoteczki?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Dlaczego nad strzemionami widać pęknięcia? To proste w 99% przypadków to zbyt mała otulina zbrojenia a nie wina betonu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał BettaR Zobacz post
    W dużym skrócie: tydzień temu betoniarnia zamiast przywieść samozageszczalny beton przywiozła zwykły o konsystencji S3. Wierząc że to SCC - nie wibrowałem, choć buławę mam. Dodatkowo kierowca zdaje sie dodał sporo wody, no i efekt: rysy skurczowe nad każdym strzemionem.
    Masz potwierdzenie że nie przywieźli zwykły beton S3 a nie SCC?
    Widziałeś jak kierowca dodawał sporo wody?

    Dali 45% upustu więc może masz rację
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał BettaR Zobacz post
    Gdy tylko się zorientowałem, napisałem reklamacje. W odpowiedzi dostałem 45 procent upustu.
    Takiego czegoś jeszcze nie słyszałem. Ja bym sprawdził czy skoro tak szybko cena idzie w dół /tak mocno/ to dodali cement do mieszanki ?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Masz potwierdzenie że nie przywieźli zwykły beton S3 a nie SCC?
    Widziałeś jak kierowca dodawał sporo wody?

    Dali 45% upustu więc może masz rację
    Potwierdzenie mam w ich dokumentach. Tych co się dostaje po betonowaniu. Tutaj nie ma żadnych watpliwosci. Kierowca dłuższy czas coś tam majstrował przy pompie, slychac było wodę, ale ja się nie znam, myślałem że tak trzeba.
    Dzisiaj rozszalowalem jeden trzpień, jest jeden rak tak 5 cm średnicy a poza tym bez rys i ładnie wypełnione. Nawet porów nie ma dużo.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Takiego czegoś jeszcze nie słyszałem. Ja bym sprawdził czy skoro tak szybko cena idzie w dół /tak mocno/ to dodali cement do mieszanki ?
    Chciałem 70% dostałem 45% jak po rozszalowaniu bedzie tragedia będą dalsze kroki, ale wydaje mi się że wady są tylko powierzchowne.
    Z drugiej strony, za trzy tygodnie wiązary, więc nie mam dużo czasu. Jutro coś poprubuje porównać, pozalewac rysy zaprawa cx15.
    EDIT. KB zalecił zaprawę CD25 i tak to będzie zrobione.
    Ostatnio edytowane przez BettaR ; 04-12-2020 o 08:09

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    nie chcę się za bardzo mądrzyć. Jestem chemikiem który trochę liznął chemię betonu a nie budowlańcem. Ale parę rzeczy mi nie gra. Jeżeli beton rzadki to powinien wpłynąć w zbrojenie. Dużo wody oznacza duży skurcz i mała wytrzymałość. OK
    Ale dlaczego akurat w okolicy strzemion? Zbrojenie jest po to aby skurcze kompensować. Zalanie zaprawą od góry może trochę zabezpieczyć beton przed korozją. Kluczowe jedna pytanie jaka będzie wytrzymałość betonu po 28 dniach? Chyba są metody aby to sprawdzić. Jakieś młoteczki?
    Ja to widzę tak: strzemiona są dosyć płytko, około 1,5-2cm , ale wg norm jest ok dla wieńca. Beton kurczy sie a ponieważ strzemiono staje na drodze skurczu i niedostatecznie związany beton pęka. Być może zlecę badanie, ale raczej dla własnej świadomości bo niedługo na wieńcu stanie konstrukcja dachu.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Tak z ciekawości: jakiś lokalny dostawca betonu czy coś większego?
    Mnie tak na betonie oszukała Lafarge, miał być samozagęszczalny a był.. co najwyżej trochę bardziej rozpływny niż z"wykły". Jeszcze technik przysłany przez lafarge w celu pobrania próbek do badań wytrzymałości pytał "czemu nie wibrujemy" co mnie niepomiernie zdziwiło.. Koniec końców wytrzymałość betonu wyszła ok ale do jakości powierzchni i jej równości miałem dużo "ale". Larage się w zasadzie wykpił, ja odpuściłem (chociaż fakturę brałem). Sam natomiast próbki rozpływu nie robiłem co było błedem, za bardzo zaufałem renomie betoniarni.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    OK dotarło do mnie, że zdjęcie przedstawia górną powierzchnię betonu jeszcze przed rozszalowaniem. Tak są inne warunki schnięcia niż w głebi bo po powierzchni wieje wiatr i usuwa wodę. Dodatkowo widać bąble po odgazowaniu. Ja miałem podobny widok przy wylewaniu moich wiązarów. Tylko, że mi lali w środku upalnego lata a ja przez następny tydzień jak kot z pecherzem latałem na górę i polewałem wodą powierzchnię ale i tak wysychała po godzinie. Teraz jest jesień i beton wolno wiąże ale spróbowałbym zadrapać go czymś ostrym i zrobić podobny eksperyment z betonem na fundamentach.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony