dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja kanałowa zamiast SPLIT

    Wytłumaczy mi ktoś dlaczego klimatyzacja kanałowa jest tak mało popularna w Polsce? Dzwoniłem do 6 firm to wszystkie odradzają taką klimatyzację albo się nie zajmują. Tylko SPLITy ścienne.

    Specjalnie robię sufity podwieszane, aby rozprowadzić rekuperację to dlaczego nie mogę tym samym sposobem rozprowadzić klimatyzacji obok rur rekuperacji i zrobić ładne wywiewki szczelinowe na sufitach podwieszanych zamiast jednostek SPLIT na ścianach?

    Któraś z firm powiedziała, że taka klimatyzacja się nie sprawdza, gdyż śmierdzi. A czym się to różni od rekuperacji? Nie można wykorzystać rurek antybakteryjnych z systemów rekuperacji?
    Ostatnio edytowane przez ARTYone ; 01-12-2020 o 16:56

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał ARTYone Zobacz post
    Wytłumaczy mi ktoś dlaczego klimatyzacja kanałowa jest tak mało popularna w Polsce? Dzwoniłem do 6 firm to wszystkie odradzają taką klimatyzację albo się nie zajmują. Tylko SPLITy ścienne.

    Specjalnie robię sufity podwieszane, aby rozprowadzić rekuperację to dlaczego nie mogę tym samym sposobem rozprowadzić klimatyzacji obok rur rekuperacji i zrobić ładne wywiewki szczelinowe na sufitach podwieszanych zamiast jednostek SPLIT na ścianach?

    Któraś z firm powiedziała, że taka klimatyzacja się nie sprawdza, gdyż śmierdzi. A czym się to różni od rekuperacji? Nie można wykorzystać rurek antybakteryjnych z systemów rekuperacji?
    Niczym dlatego montowanie wm i kanałówek to łosiactwo sorry.

  3. #3

    Domyślnie

    Podobnie wydziwiali ongiś przy podłogówce , a teraz odsądzają od zmysłów odmiany tego ścienne i sufitowe. Ot ludzkie przyzwyczajenie

  4. #4

    Domyślnie

    Bo nie mają doświadczenia, bo im się nie opłaca, bo nie... Zrób sam i niech spier...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Podobnie wydziwiali ongiś przy podłogówce , a teraz odsądzają od zmysłów odmiany tego ścienne i sufitowe. Ot ludzkie przyzwyczajenie

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Najbardziej to chyba dlatego , że jest mniejszy zarobek na sprzęcie . Mam kanałówkę i nic nie śmierdzi, a dobrze zrobiona z przepustnicami elektrycznymi sprawdza się doskonale , jest cicha i nie ma w każdym pomieszczeniu klamota na ścianie ( jedn wew) .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Najbardziej to chyba dlatego , że jest mniejszy zarobek na sprzęcie . Mam kanałówkę i nic nie śmierdzi, a dobrze zrobiona z przepustnicami elektrycznymi sprawdza się doskonale , jest cicha i nie ma w każdym pomieszczeniu klamota na ścianie ( jedn wew) .
    Jeden z forumowiczów ma kanały w podłodze i to daje barzdo dobry rozkałd temperatur

  8. #8

    Domyślnie

    Isom, jak masz sterowanie rozwiazane? Przepustnice regulują przepływ czy jakoś inaczej ?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Kolego @bartus01 Miałem regulowany przepływ od 0 d 100% , ale po jakimś czasie doszedłem do wniosku że w zupełności wystarczy trzy stopnie 0/45/90 stopni .
    do tego czujniki temp w pomieszczeniach.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jeden z forumowiczów ma kanały w podłodze i to daje barzdo dobry rozkałd temperatur
    Pewnie jest to fajne rozwiązanie ale trzeba o tym myśleć na etapie fundamentów .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Pewnie jest to fajne rozwiązanie ale trzeba o tym myśleć na etapie fundamentów .
    No ba ja o tym nie pomyślałem

  12. #12
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Bo nie mają doświadczenia, bo im się nie opłaca, bo nie... Zrób sam i niech spier...
    Otuż to

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    O wiele łatwiej założyć splita. Zamotnować paskudztwo na ścianie, podłączyć przewody, nabić czynnik i jazda na kolejny montaż

    Wentylacja kanałowa to projekt, obliczenia przepływów, strat, zysków, prędkości. Nie każdy to potrafi, a po co się wysilać jak amatorów na splity nie brakuje i jest z tego kasa.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14

    Domyślnie

    Owczar, absolutnie się z tym zgadzam !

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    No dobrze. To teraz który z Panów wytłumaczy mi dlaczego jeden z instalatorów próbował mi wmówić ze jak jeden Split na 70m2 to o mocy 5kw a jak kanalowka to 7kw. Mówił coś o stratach itd. Z tego co się orientuje samego urządzenia kanałowe są tez droższe a do tego trzeba zrobić instalacje. Czy split to paskudztwo to zależy od indywidualnego podejścia. Ponad to przy kanalowce tracimy sterowalność całego systemu tzn dmucha wszędzie ta sama temperatura.

  16. #16

    Domyślnie

    Ma ktoś namiary na kogoś kto zrobi albo pomoże zrobić, doradzić odpłatnie przy kanałowej klimie w okolicach Katowic, Mysłowic, Jaworzna?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    No dobrze. To teraz który z Panów wytłumaczy mi dlaczego jeden z instalatorów próbował mi wmówić ze jak jeden Split na 70m2 to o mocy 5kw a jak kanalowka to 7kw. Mówił coś o stratach itd. Z tego co się orientuje samego urządzenia kanałowe są tez droższe a do tego trzeba zrobić instalacje. Czy split to paskudztwo to zależy od indywidualnego podejścia. Ponad to przy kanalowce tracimy sterowalność całego systemu tzn dmucha wszędzie ta sama temperatura.
    Może ten Pan przespał w trumnie ostatnie 30 lat i dlatego wali takie boby. Mój split ogarnia ok 70m 2 parteru i trochę poddasze więc do 5kw to jeszcze daleko

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    No dobrze. To teraz który z Panów wytłumaczy mi dlaczego jeden z instalatorów próbował mi wmówić ze jak jeden Split na 70m2 to o mocy 5kw a jak kanalowka to 7kw. Mówił coś o stratach itd. Z tego co się orientuje samego urządzenia kanałowe są tez droższe a do tego trzeba zrobić instalacje. Czy split to paskudztwo to zależy od indywidualnego podejścia. Ponad to przy kanalowce tracimy sterowalność całego systemu tzn dmucha wszędzie ta sama temperatura.
    Wszystko zależy od długości kanałów i ich ilości , chociaż przy sterowaniu z przepustnicami elektrycznymi ta ilość ma mniejsze znaczenie . Długie kanały słabo izolowane powodują straty i dlatego potrzebna jest większa moc , przynajmniej w teorii . Dobrze dobrane średnice i dobra izolacja niwelują te straty a odpowiednie sterowanie nawet taką samą temperaturą ale z inną intensywnością pozwala uzyskać różne temperatury w każdym pomieszczeniu .
    Przykładowo na pokój 25 m2 średnica kanału to 160 , a pokój 12 m2 wystarczy fi 100 . Co do splita i wyglądu to indywidualna sprawa ale hałasu wentyla nie unikniesz przy kanale masz tylko odczuwalny chłód z anemostatu , a wygląda to jednak znacznie lepiej Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	386
Rozmiar:	5,3 KB
ID:	450811

  19. #19

    Domyślnie

    Jakie stosuje się kanały wentylacyjne? Rury spiro? Czy plastikowe kanały wentylacyjne? Czy mogę zrobić taką samą instalacje jak pod rekuperacje z PE FLEX?

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Ja mam zastosowane takie kanały https://www.iwentylatory.pl/kanal-we...YaAiuYEALw_wcB
    a zaizolowane są wełną i folią alu

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony