dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 51
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja bym poszedł w climaver. Można robić na miarę. Są programy do liczenia. Wystarczą nożyki, taśma i można robić.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Wszystko zależy od długości kanałów i ich ilości , chociaż przy sterowaniu z przepustnicami elektrycznymi ta ilość ma mniejsze znaczenie . Długie kanały słabo izolowane powodują straty i dlatego potrzebna jest większa moc , przynajmniej w teorii . Dobrze dobrane średnice i dobra izolacja niwelują te straty a odpowiednie sterowanie nawet taką samą temperaturą ale z inną intensywnością pozwala uzyskać różne temperatury w każdym pomieszczeniu .
    Przykładowo na pokój 25 m2 średnica kanału to 160 , a pokój 12 m2 wystarczy fi 100 . Co do splita i wyglądu to indywidualna sprawa ale hałasu wentyla nie unikniesz przy kanale masz tylko odczuwalny chłód z anemostatu , a wygląda to jednak znacznie lepiej Załącznik 450811
    To jest Twój sufit? Skądś znam to zdjęcie. Szczególnie rzuca się w oczy ten anemostat. Ok, ale mniejsze średnicę montujesz ze względu na kubaturę. Jak przepustnica zmniejszysz przepływ to ta reszta powietrza nie zniknie tylko "poplynie' do innego pomieszczenia.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    To jest Twój sufit? Skądś znam to zdjęcie. Szczególnie rzuca się w oczy ten anemostat. Ok, ale mniejsze średnicę montujesz ze względu na kubaturę. Jak przepustnica zmniejszysz przepływ to ta reszta powietrza nie zniknie tylko "poplynie' do innego pomieszczenia.
    To nie jest mój sufit , ale od tego producenta mam anemostaty , na życzenie mogę wstawić fotkę swojego . jak zmniejszę przepływ w jednym kanale to reszta powietrza rozłoży się na pozostałe to chyba oczywiste. Nie wiem co to zmienia ? Przecież jak zamknę wszystkie kanały to klima się wyłączy

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wiec na to wychodzi, że jednostka wewnętrzna musi być wyposażona w jakiś czujnik sprężu czy ciśnienia (umieszczony gdzieś na instalacji). Skoro (jak sam napisałeś) jak pozamykasz kanały i klimatyzator się wyłączy to musiałby wcześniej odebrać z czujnika informacje o wzrastającym ciśnieniu w kanałach. Masz kanałówke to wyjaśnij z łaski swojej jak to działa.

  5. #25
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nie tyle ciśnieniu co czujnika temperatury bo skoro nie ma odbioru ciepła to baaa.

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Wiec na to wychodzi, że jednostka wewnętrzna musi być wyposażona w jakiś czujnik sprężu czy ciśnienia (umieszczony gdzieś na instalacji). Skoro (jak sam napisałeś) jak pozamykasz kanały i klimatyzator się wyłączy to musiałby wcześniej odebrać z czujnika informacje o wzrastającym ciśnieniu w kanałach. Masz kanałówke to wyjaśnij z łaski swojej jak to działa.
    Tak jak słusznie zauważył kolega @kryzys do sterowania używane są czujniki temperatury , po osiągnięciu zadanej w pomieszczeniu kanał jest zamykany , przy prostym sterowaniu z jednym czujnikiem wystarczy podobnie jak przy termostacie pokojowym umieścić czujnik albo regulator klimy z czujnikiem w pomieszczeniu które najszybciej się wychładza przy grzaniu , czy nagrzewa przy chłodzeniu. Ja mam czujniki w każdym pomieszczeniu i po osiągnięciu zadanej w ostatnim pomieszczeniu ( wszystkie kanały zamknięte ) klima dostaje sygnał stop . Po otwarciu dowolnego kanału jest sygnał do załączenia . Przepustnice i czujniki obsługuje niezależny nazwijmy to sterownik zbudowany na bazie raspberry . Wszystkie komendy do sterownika klimy Gree ( ubogi sterownik ścienny bez wifi ) wysyłane są przez IR ( raspberry z dodatkowym modułem który ma w pamięci wszystkie kody pilota , zastępuje pilota).
    Takie rozwiązanie daje też możliwość sterowania klimatyzacją zdalnie z telefonu czy laptopa.
    Jak już pisałem wcześniej przepustnice dzięki zastosowaniu serwomechanizmów https://pl.banggood.com/SPT-Servo-SP...r_warehouse=CN
    mają możliwość płynnej regulacji od 0 do 90 stopni , ale w praktyce okazało się że wystarczają trzy położenia do uzyskania zadowalających efektów.
    Te serwa współparacują z tradycyjnymi przepustnicami mechanicznymi , czyli całość przypomina elektroniczną przepustnicę kominkową https://allegro.pl/oferta/przepustni...21a14291fbf951
    tylko zastosowane serwa mają znacznie większy moment obrotowy.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ok, dzięki. A jak często się zdarza że wszystkie przepustnice się zamykają? I przy Twojej izolacji na jak długo klimatyzator się wyłącza?? Jaka masz ustawiona temperaturę w pokojach?

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ok, dzięki. A jak często się zdarza że wszystkie przepustnice się zamykają? I przy Twojej izolacji na jak długo klimatyzator się wyłącza?? Jaka masz ustawiona temperaturę w pokojach?
    Rozumiem że bardziej chodzi o funkcję grzania , więc klimą grzeję tylko w okresach przejściowych , dom w technologii szkielet , drewniana elewacja pół bal.
    W okresach przejściowych wystarczą dwa cykle po 2 - 3 godziny rano przed wstaniem domowników i po południu . Temperatura 22 stopnie. W zimę - teraz ogrzewam jeszcze pelletem . Być moze w przyszłym roku na dach trafi PV i zamaist pelletu PC , ale dużo zależy od rozwoju tego dziadostwa , które dotyczy nas wszystkich.
    W lato chłodzę pomieszczenia w zależności od potrzeb np sypialnia w ciągu dnia nie jest schładzana w to miejsce więcej idzie na otwartą przestrzeń parteru .
    Generalnie staram się żeby cykle pracy nie były krótsze niż 2-3 godziny

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Może ten Pan przespał w trumnie ostatnie 30 lat i dlatego wali takie boby. Mój split ogarnia ok 70m 2 parteru i trochę poddasze więc do 5kw to jeszcze daleko
    Powiem Ci ze wielu nawet znajomych instalatorów ma takie podejście. Jak mały Split to tylko 3,5 bo te 2,5 tylko do zestawów multi. Kanalowki 3,2 nie wiadomo po co robią bo najmniejsze jakie instalują to 5kw i jeszcze mógłbym wymieniać więcej takich zebranych opini. Z jednej strony im się nie dziwie bo to głównie firmy działające na obiektach przemysłowych a tam maja wytyczne z projektów które czasami są robione tylko pod umowy projektowe czyli im więcej tym drożej a co za tym idzie więcej „projektowego”

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Powiem Ci ze wielu nawet znajomych instalatorów ma takie podejście. Jak mały Split to tylko 3,5 bo te 2,5 tylko do zestawów multi. Kanalowki 3,2 nie wiadomo po co robią bo najmniejsze jakie instalują to 5kw i jeszcze mógłbym wymieniać więcej takich zebranych opini. Z jednej strony im się nie dziwie bo to głównie firmy działające na obiektach przemysłowych a tam maja wytyczne z projektów które czasami są robione tylko pod umowy projektowe czyli im więcej tym drożej a co za tym idzie więcej „projektowego”
    Ja bazowałem na doświadczeniach kuliboba opisanych na FM i jego uprzejmości, podstawą doboru klimy jest zdrowy rozsądek i tabela mocy klimy w pełnym zakresie temperatur. Mam najmniejszego kaisaja fly 2,9 kw bo moc ma od +7 identyczną jak 3,5 kw ale pobiera średnio 0,5 kw mniej i jest cichszy. Dla przykładu choć to ekstremalne i niewystępujące temperatury kaisai 2,9 kw ma moc przy -20 *C 2,07kW a kaisay o mocy 5,3 kw tylko 2,7kw a więc nieproporcjonalnie mniej pomijam że jest 3 razy głośniejszy. górne katalogowe moce są do +10* wtedy kiedy dom potrzebuje 25% nominalnej mocy grzewczej.


    Dodam jeszcze jedno spostrzeżenie duże klimy mają bardzo duże przepływy powietrza w jednostkach wewnętrznych to jest mało komfortowe i głośne, małe jednostki nie i to jest ich atut oraz warto rozważyć 2 mniejsze jednostki wewnętrzne lub więcej to nie tylko kwestia rozłożenia temperatur ale i komfortu.

    Ja bym chyba kupił 2 małe mono splity takie jak mam. przy -5 *C i silnym wietrze klima jeszcze nie działała z pełną mocą a w ekstremalne dni można albo coś włączyć dodatkowego albo w końcu się ubrać jak normalny człowiek a nie siedzieć jak to kulibob mwi na gaciach czyli w letnim stroju t shirt+krótkie spodenki


    w kasisau masz fajną jednostkę zew 5,3 kw za 3300 i kanałówkę 5,6 kw za 2100 razem 5400 netto. chociaż ty masz katedralny sufit i nie za wielki dom chyba kupiłbym splita do salonu, maty do łązienki i kowektory do sypialni tak mam i polecam
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 03-12-2020 o 18:23

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja bazowałem na doświadczeniach kuliboba opisanych na FM i jego uprzejmości, podstawą doboru klimy jest zdrowy rozsądek i tabela mocy klimy w pełnym zakresie temperatur. Mam najmniejszego kaisaja fly 2,9 kw bo moc ma od +7 identyczną jak 3,5 kw ale pobiera średnio 0,5 kw mniej i jest cichszy. Dla przykładu choć to ekstremalne i niewystępujące temperatury kaisai 2,9 kw ma moc przy -20 *C 2,07kW a kaisay o mocy 5,3 kw tylko 2,7kw a więc nieproporcjonalnie mniej pomijam że jest 3 razy głośniejszy. górne katalogowe moce są do +10* wtedy kiedy dom potrzebuje 25% nominalnej mocy grzewczej.


    Dodam jeszcze jedno spostrzeżenie duże klimy mają bardzo duże przepływy powietrza w jednostkach wewnętrznych to jest mało komfortowe i głośne, małe jednostki nie i to jest ich atut oraz warto rozważyć 2 mniejsze jednostki wewnętrzne lub więcej to nie tylko kwestia rozłożenia temperatur ale i komfortu.

    Ja bym chyba kupił 2 małe mono splity takie jak mam. przy -5 *C i silnym wietrze klima jeszcze nie działała z pełną mocą a w ekstremalne dni można albo coś włączyć dodatkowego albo w końcu się ubrać jak normalny człowiek a nie siedzieć jak to kulibob mwi na gaciach czyli w letnim stroju t shirt+krótkie spodenki


    w kasisau masz fajną jednostkę zew 5,3 kw za 3300 i kanałówkę 5,6 kw za 2100 razem 5400 netto. chociaż ty masz katedralny sufit i nie za wielki dom chyba kupiłbym splita do salonu, maty do łązienki i kowektory do sypialni tak mam i polecam
    Na takim zestawie najprawdopodobniej się skończy. Namawiają mnie znajomi instalatorzy na PC PW ze zrobią w dobrej cenie ale jak pytam jaka to „dobra” to zapada cisza i ze się dogadamy Jeszcze biorę pod uwagę jakaś kanalowke ale z obserwacji i recenzji innych użytkowników grzejących splotem ta zabawa z kanałami chyba nie jest warta świeczki. Dzisiaj pytałem o rabat na konwektory Atlantica i jestem dobrej myśli.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Na takim zestawie najprawdopodobniej się skończy. Namawiają mnie znajomi instalatorzy na PC PW ze zrobią w dobrej cenie ale jak pytam jaka to „dobra” to zapada cisza i ze się dogadamy Jeszcze biorę pod uwagę jakaś kanalowke ale z obserwacji i recenzji innych użytkowników grzejących splotem ta zabawa z kanałami chyba nie jest warta świeczki. Dzisiaj pytałem o rabat na konwektory Atlantica i jestem dobrej myśli.
    Sprzęt atlantica mam i jestem mega zadowolony, zerknij u nich na ceny PC od 24 k za 4kw do 58k za 16kw i to bez watu i montażu, Osławiony panasonic przy tym to cheap shit. Masz wysoki salon zerknij na promienniki, ja moje pierwsze atlantici odkupiłem od forumowicza bo mu powietrze zwiewało z salonu

    Jak możesz to zrezygnuj z układu wodnego na prawdę to jest przestarzałe i bez sensu obchodzę się bez tego od 17 lat z powodzeniem.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 03-12-2020 o 19:22

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Pompa na 99% odpada. Kilka dni temu złożyłem wniosek do PGE o zmianę przyłącza a za kilka dni zaczynam dłubać instalacje elektryczną.

  14. #34
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Justyna_KK

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-442
    Posty
    4

    Domyślnie

    Tyle tu mądrych głów, może uzyskam pomoc. Posiadam klimatyzacje kanałowa Rotenso 7.5kW. rozprowadzenie rurami z perforacja. Problem jaki mam, to zapach 'mokrej' wełny w kanale wentylacyjnym. Rury były wymieniane na nowe, skropliny dobrze wyprowadzane są na zewnątrz. Nieprzyjemny zapach jest zarówno przy chłodzeniu, jak i grzaniu. Przede wszystkim w 1 pokoju, natomiast przy dłuższym użytkowaniu nieprzyjemny zapach rozchodzi się w reszcie pomieszczen. Nie mam pojęcia, co może być przyczyną?

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jakie rury z perforacja?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justyna_KK Zobacz post
    Tyle tu mądrych głów, może uzyskam pomoc. Posiadam klimatyzacje kanałowa Rotenso 7.5kW. rozprowadzenie rurami z perforacja. Problem jaki mam, to zapach 'mokrej' wełny w kanale wentylacyjnym. Rury były wymieniane na nowe, skropliny dobrze wyprowadzane są na zewnątrz. Nieprzyjemny zapach jest zarówno przy chłodzeniu, jak i grzaniu. Przede wszystkim w 1 pokoju, natomiast przy dłuższym użytkowaniu nieprzyjemny zapach rozchodzi się w reszcie pomieszczen. Nie mam pojęcia, co może być przyczyną?
    Rury elastyczne - popularne flex najczęściej mają perforowaną warstwę wewnętrzną.
    Do klimatyzacji stosuje się rury bez perforacji wewnętrznej.
    Np: https://www.decinternational.com/uk/...d-ducting.html
    W sprzedaży są rury typowo pod klimatyzację:
    Np. https://mastersan.pl/
    Lub takie izolowane kauczukiem:
    https://www.prowent-bialystok.com/pr...pianka-rubber/

    Aczkolwiek sam rodzaj rury może nie być przyczyną problemu.
    Wrzuć zdjęcia lokalizacji jednostki kanałowej i jak prowadzone są rury
    Ostatnio edytowane przez _John ; 22-01-2022 o 04:49

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.773

    Domyślnie

    Kup jakiś pierwszy lepszy ozonator z aliexpres to koszt około stówki i zapodaj ozonu na pół godziny a świeżość zapanuje nad twoim domem a zwłaszcza rurami .

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Naprawdę uważasz ozonator z aliexpress za 100zł w pół godziny załatwi sprawę?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.773

    Domyślnie

    Za mojego bez obudowy tylko z wentylatorem o wydajności 15 gram dałem 95 zł , jak w pomieszczeniu 20m2 go załączysz to po 1 godzinie tam jest siwy dym jak w horrorze i wybite wszystko co mogłoby żyć .

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pytanie tylko ile wilotlenków azotu wytworzy razem z tym ozonem. Ja sceptycznie podchodzę do tych ozonatorów z ali - choć kupuję tam dużo różnych rzeczy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony